Křišťálový glóbus ve Varech získal norský film Henrik. Vary končí

Karlovy Vary - Křišťálový globus za nejlepší film si ze 47. ročníku Mezinárodního filmového festivalu odveze režisér Martin Lund za film Henrik. Jeho film vybrala odborná porota, sošku si domů z Karlových Varů odveze také představitel hlavní role Henrik Rafaelsen za nejlepší mužský herecký výkon.

„Děkuji, je to velká čest. Před šesti týdny jsem se dozvěděl, že můžeme jet do Varů, před dvěma týdny, že jsme v hlavní soutěži a teď dostanu tuto krásnou cenu. Děkuji režisérovi Martinu Lundovi, že jsem mohl být součástí jeho práce,“ řekl při přijetí ceny pro nejlepšího herce Rafaelsen.

To ještě netušil, že několik minut poté si na pódium přijde sám Lund pro sošku nejcennější, tedy pro Křišťálový globus za nejlepší film 47. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech.

„Děkujeme porotě. Sice se vůbec neznáme, ale očividně jste velmi milí lidé,“ uvedl režisér při ceremoniálu.

Ocenění herci přitom byli rovnou dva. Kromě Henrika Rafaelsena si sošku z Karlových Varů odveze také polský herec Eryr Lubos. Toho na podiu doslova přemohlo dojetí. Kapesníkem si utíral slzy a měl velký problém ze sebe vypravit děkovnou řeč.

Zvláštní uznání si od poroty vysloužil mladý herec Yannis Papadopoulos. Role ve filmu Chlapec pojídající ptačí zob byla jeho první rolí v celovečerním snímku a hned si odváží cenu z velkého filmového festivalu.

„Děkuji. Děkuji velice. Je to obrovská čest. Rád bych vyjádřil nesmírný vděk režisérovi, protože mi pomohl najít místo na tomto světě. Takže mu uznání patří stejně jako mně,“ řekl lámanou angličtinou mladý Řek.

Cena za režii putuje do Kanady, získal ji režisér Rafaël Ouellet za film Kamion.

V sekci Na východ od Západu uspěl ukrajinský film Dům s věžičkou režisérky Evy Neymann. I v této kategorii porota udělila zvláštní uznání a to filmu Aurora.

Cenu za nejlepší dokument do 30 minut si z Karlových Varů odveze snímek Příběh pro Modlinovy, cenu za dokument nad 30 minut potom film Poslední záchranka v Sofii, který natočil ceněný režisér Ilian Metev.

„Je to velká pocta dostat tuto cenu, chci poděkovat portag, producentům, rodině a samozřejmě festivalu a porotě,“ radoval se tvůrce. Zvláštní uznání si na podiu převzala známá a dalšími cenami již mnohokrát ověnčená česká dokumentaristka Helena Třeštíková za film Soukromý vesmír.

Cenu deníku Právo, o které rozhodlo přes 66 tisíc diváků, získal film Hasta la Vista.

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary se letos konal už po sedmačtyřicáté. Přehlídka filmů, z nichž se valná většina představila českému publiku vůbec poprvé, trvala od pátku 29. června do 7. července.

Hlavními hvězdami letošního ročníku byly světoznámé herečky Helen Mirrenová a Susan Sarandonová. Po červeném koberci se ale prošla také celá řada delegací soutěžních i nesoutěžních filmů.

Své želízko v hlavní soutěži letos měla také Česká republika, o festivalovou cenu Křišťálový glóbus soutěžil Marek Najbrt se snímkem Polski film. Nakonec ji nezískal, ale čtveřice českých herců Marek Daniel, Pavel Liška, Tomáš Matonoha a Josef Polášek si donesli zvláštní uznání za společný herecký výkon.

Související

57. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary

Letní průvodce filmovými festivaly: Kdy a kam vyrazit za filmem?

Se začínajícím létem se vedle hudebních festivalů rojí i ty filmové. Rozmanitá tuzemská nabídka filmových přehlídek a festivalů skýtá daleko více, než obligátní Karlovy Vary. Vyrazit můžete na experimentální kinematografii, noirové klasiky či přehlídku amatérských filmů. Promítat se bude na hradě, v lázních i pod širým nebem.

Více souvisejících

filmové festivaly Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary (MFF KV)

Aktuálně se děje

před 39 minutami

top 09

Zemřel Jaromír Štětina, bývalý europoslanec a zakladatel Člověka v tísni

Ve věku 82 let zemřel po dlouhé nemoci bývalý europoslanec, senátor, spisovatel a novinář Jaromír Štětina. Smutnou zprávu o jeho skonu potvrdil serveru iDNES.cz šéf organizace Člověk v tísni Šimon Pánek, s nímž Štětina v roce 1992 spoluzaložil tehdejší Nadaci Lidových novin, která se později transformovala v jednu z nejvýznamnějších českých humanitárních organizací.

před 49 minutami

Emmanuel Macron

Macron přivítal Rubia a Witkoffa v Élysée, Meloniová míří za Trumpem do Bílého domu

Prezident Emmanuel Macron dnes na Elysejském paláci oficiálně přivítal amerického senátora Marca Rubia a realitního magnáta Stevena Witkoffa. Při setkání je doprovázel francouzský ministr zahraničí Jean-Noël Barrot. Podle francouzského prezidentského úřadu se Macron těsně před tím spojil s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, což podtrhuje geopolitickou vážnost současné návštěvy americké delegace.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Robert Fico

Slovensko jde ve stopách Ruska. Schválilo kontroverzní zákon o neziskových organizacích

Slovenský parlament ve středu těsnou většinou přijal nový zákon, který zpřísňuje pravidla pro neziskové organizace. Opatření, jež podle kritiků nese znaky ruské legislativy, prošlo zrychleným legislativním procesem a získalo pouze nejnutnější počet 76 hlasů. Zákon ukládá neziskovým organizacím povinnost zveřejňovat informace o svých dárcích a zavádí sankce za jejich nezveřejnění.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Vladimir Putin vychválil Elona Muska. Přirovnal ho k sovětské legendě

Ruský prezident Vladimir Putin během projevu ke studentům na Baumanově moskevské státní technické univerzitě vyzdvihl Elona Muska. Podle něj jde o výjimečného člověka, který – ač žije ve Spojených státech – je posedlý vizí cesty na Mars. Takové osobnosti se podle Putina objevují jen zřídka, neboť jsou poháněny silnou ideou.

před 4 hodinami

Nové záběry z atentátu na Fica zveřejnila finská televize YLE

YLE: Dosud nezveřejněné děsivé záběry z atentátu na Roberta Fica

Dosud nezveřejněné záběry z atentátu na slovenského premiéra z května 2024 se nyní dostaly na veřejnost díky dokumentu finské televize. Syrové sekundy po výstřelech v Handlové zachycují dramatické momenty střelby z jiného úhlu a znovu oživují děsivé chvíle, které zasáhly nejen Slovensko, ale i širokou veřejnost ve střední Evropě.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 9 hodinami

Ruské drony zaútočily na Dnipro. (16.4.2025) Prohlédněte si galerii

Další bezohledný ruský útok. Dron v Dnipru zabil několik civilistů, mezi oběťmi i dítě

Ruský dronový útok na město Dnipro si ve čtvrtek v noci vyžádal tři mrtvé, včetně dítěte, a desítky zraněných. Útočníci zasáhli obytné domy, školní budovy i potravinářský závod. Incident se odehrál jen několik dní po podobně brutálních útocích balistickými raketami na Sumy a Kryvyj Rih, kde zemřely desítky civilistů včetně dětí.

před 9 hodinami

včera

včera

Donald Trump

Soud si došlápl na Trumpa: Chce ho dohnat k odpovědnosti za pohrdání soudem

Americký federální soudce James Boasberg varoval, že by mohl pohnat administrativu prezidenta Donalda Trumpa k odpovědnosti za pohrdání soudem. Důvodem je „úmyslné nerespektování“ soudního příkazu, který měl dočasně zastavit deportace více než 200 osob do Salvadoru. Tyto deportace přesto proběhly, a to navzdory jasnému rozhodnutí soudu.

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Oblíbený ruský generál se vrací na frontu. Má to ale háček

Ruský generálmajor Ivan Popov se po měsících v nemilosti vrací na ukrajinskou frontu. Respektovaný velitel 58. kombinované armády, která operovala na jihu Ukrajiny, se v minulosti těšil uznání, dokud nezaslal kolegům hlasovou zprávu, v níž ostře kritizoval vedení ruského ministerstva obrany. Podle jeho slov byl odvolán poté, co si „dovolil stěžovat“.

včera

včera

Donald Trump

Trump otevřel Číně cestu, na které ji Američané nechtějí vidět

Donald Trump vybral Spojeným státům velice nepříjemného nepřítele. Nejenže se postavil Číně v obchodní válce, která ochromila vztahy mezi dvěma největšími světovými ekonomikami, ale zároveň tím urychlil proměnu globálního řádu. Čína dnes expanduje nejen v Asii, ale i v Africe a Latinské Americe – buduje infrastrukturu, investuje do těžby strategických surovin a nenápadně upevňuje svůj geopolitický vliv. Zatímco Spojené státy se stáhly z některých klíčových pozic, Peking do nich vstoupil s nabídkou úvěrů, železnic a nových spojenectví. Svět se mění – a Čína je připravena určovat jeho tempo.

včera

včera

Saharský písek nad Českem. Opakuje se scénář z loňských Velikonoc

Po roce na Velikonoce se opět opakuje jeden meteorologický jev. Do Česka dorazil písek ze Sahary, jeho příliv nad naše území vyvrcholí den před svátky. Lidé musí počítat se zhoršenou kvalitou ovzduší a sníženou viditelností. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy