Kráska a zvíře v novém zpracování, bohužel i rozpačitě

RECENZE FILMU - Kdo jiný než Francouzi, z jejichž pohádkové pokladnice tento příběh pochází, by měli připravit novou adaptaci. Takovou, která by předčila provedení s charismatickým Jeanem Maraisem z roku 1946. Zda novinka režiséra Christophea Ganse tyto ambice potvrdí, je v tuto chvíli nejasné, ale jisté je, že si zatím vede podstatně lépe než tolik očekávaná Angelika.

Zdroj: YouTube

I naši diváci, zvláště dříve narození, si budou pamatovat minimálně dvě adaptace pocházející z našeho prostředí. Komornější televizní inscenaci z roku 1971 režírované Antonínem Moskalykem dominovala v roli krásné dívky rozhodnuté vykoupit prohřešek svého otce Jana Šulcová; její partner měl podobu šelmy, v níž se skrýval Jiří Klem. Pod mírně změněným titulem Panna a netvor připravil značně syrovější verzi Juraj Herz (1978), který do hlavních rolí obsadil Zdenu Studénkovou a Vlastimila Harapese, jehož hlavu zdobila napodobenina dravého ptáka. Když se ještě zastavíme u zmíněného francouzského filmu, tak Jean Marais chtěl, aby se jeho Zvíře podobalo jelenovi a ustoupil až po přesvědčovacím rozhovoru s režisérem Cocteauem.

Ale zpět k zatím poslednímu provedení. Vplouváme do legendy ve formě vyprávění matky malým dětem o krásné dívce zvané Belle, její početné rodině a tajemném zámku (i když ve filmu vypadá jako hrad vyloupnutý z úchvatné počítačové adventury), po němž bloudí podivná bytost mající zvířecí vzhled, leč pohybující se jako člověk. Základní dějová kostra pohádky zůstává zachována: kupec mající vedle skromné a milé Belle ještě marnivé Annu a Clotilde, je postižený ztrátou prakticky celého majetku a po utrhnutí růže na tajemném zámku má být vydán napospas děsivému Zvířeti. Belle je rozhodnuta přijmout místo něj trest a vydává se na místo, kde ji čeká zakletý Princ. Jenže Gans, jehož jméno vedle režijní stoličky najdeme i v kolonce scénář, příběh rozvinul a obohatil o některé prvky, které v původní pohádce nenajdeme. Především má kupec vedle tří dcer ještě stejný počet synů (Maxim, Jean-Baptiste a Tristan) a právě první z nich má na svědomí další dějový zvrat. Přivádí do děje zločineckou bandu padoucha Perducase, jenž kvůli Maximovým dluhům žádá po kupci jejich splacení a stařec při útěku před ním zabloudí do království Zvířete. Pokud je mi známo, tak v převážné většině verzí také nikdy nebylo vysvětleno, jaká kletba vedla šlechtice k proměně ve zvíře, z níž mu může pomoci jen zamilované nevinné děvče – tady se nám formou retrospektiv dostane patřičného vysvětlení, z něhož se v konečném důsledku vyvine i samotný závěr. A nelze opomenout ani roztomilé Taminy, jakési pohádkové verze jezevčíků, kteří se snaží osamělé Belle pomáhat. Nepochybně to bude jeden z pádných důvodů jak na film nalákat děti.

Na rozdíl od jiných adaptací zde bude mít Vincent Cassel daleko více možností se nám představit bez zvířecí masky. Jeho partnerkou je filmovým divákům už důvěrně známá Léa Seydoux, jejíž tvář můžeme ve stejné době obdivovat ve velkoryse pojatém Grandhotelu Budapest (ale připomenout si ji lze i v dalších skvělých snímcích, od Hanebných panchartů přes Půlnoc v Paříži až po Život Adele). Nemohu se však zbavit pocitu, že pro roli krásky by se spíš hodila Yvonne Catterfeld, ztělesňující Princovu manželku. Zato Eduardo Noriega v roli Perducase je určitě skvělou volbou, španělskému herci se podařilo bezezbytku vyjádřit maximální možnou míru zbabělosti, krutosti a podlosti své postavy.

Nikoho nepřekvapí, že film disponující rozpočtem 33 milionů dolarů je doslova prošpikován trikovými scénami, což je především případ oživlých kamenných mužů nebo snových scén, které Belle vyvolává ve svém pokoji na zámku v léčivém jezírku, bohužel nejvíc na tuto oblast doplácí Zlatá laň, jejíž počítačové pohyby odhalí i divák s větším počtem dioptrií. Nechybí ale také velký kus poctivé filmařiny, což nejčastěji (kromě finálního boje) provází Perducasovu bandu. A docela na okraj poznámku pro filmové fanoušky – většina lokací se nenatáčela ve sladké Francii, nýbrž v proslulém studiu Babelsberg u německého Postdamu.

Možným problémem pro Krásku a zvíře bude najít cílenou skupinu diváků. Z jistých důvodů mi pro děti film přijde poměrně dost dospělý a některé slabší povahy by s ním mohly mít problémy. Žádat, aby na něj chodily jen teenageři a plnoleté osoby je také nemožné, pro ně je zase snímek moc dětský. Přímo to volá po termínu rodinný, ale obávám se, že to nebude fungovat. Úlitba digitální éře čehokoliv je až příliš zřejmá, poněkud zahalený do nenápadna je základní bod celého filmu, totiž onen upřímný cit, jenž má Prince zbavit jeho obludného zjevu – ten kolem vás prošumí nějak mimochodem, že vám dost možná unikne. Přesto jde o dílo, které si své obdivovatele najde a vůbec bych se nedivil, kdyby se zase jednou opakovala historie a nějaký tvůrčí tým využil kulis tajemných zákoutí Princova zámku k pohádkové adventuře.

KRÁSKA A ZVÍŘE

(La belle et la bête)

Hrají: Léa Seydoux, Vincent Cassel, André Dussollier, Eduardo Noriega, Myriam Charleins, Yvonne Catterfeld, Audrey Lamy, Sara Giraudeau, Nicolas Gob, Louka Meliava, Jonathan Demurger.

Kamera: Christophe Beaucarne

Hudba: Pierre Adenot

Scénář a režie: Christophe Gans

112 minut

Premiéra: 12. února  2014 (Francie), 13. března 2014 (Česká republika)

Související

Emma Watson ve filmu Kráska a zvíře

RECENZE: Kráska a zvíře aneb co by byla romantika bez pogromu?

RECENZE – U Disneyho nadále pokračují v úspěšném trendu převádění animovaných klasik do hrané podoby. S výpomocí nikoho menšího než Hermiony Grangerové se tentokrát dočkal převyprávění také vůbec první na Oscara nominovaný animovaný film, Kráska a zvíře z roku 1991.

Více souvisejících

Film Kráska a zvíře

Aktuálně se děje

před 20 minutami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 1 hodinou

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy