Chystá se nový film o Dubčekovi, Depardieu si vystřihne roli Brežněva

Slovenský scenárista Karol Hlávka a chorvatský režisér Lordan Zafranović připravují celovečerní film o hlavní osobnosti pražského jara 1968 Alexandru Dubčekovi s názvem Lidská tvář. Zatím není jasné, kdo bude hrát hlavní roli.

Jako nejvyšší představitel Sovětského svazu Leonid Brežněv by se měl ve filmu objevit francouzský herec s ruským občanstvím Gérard Depardieu. ČTK o tom informoval producent Andrej Antonio Leca. Natáčení filmu je plánované na rok 2021, o rok později by měl mít světovou premiéru.

"S panem Depardieu jsme podepsali smlouvu. V září se s ním a jeho týmem setkáme v Paříži a budeme řešit podrobnosti natáčení. Dubčeka ztvární světoznámý herec, s řadou z nich právě jednáme," uvedl Leca v rozhovoru na Frekvenci 1.

Produkce kontaktovala například hrdinu amerických akčních filmů Stevena Seagala, který má podobně jako Depardieu ruské občanství. Ztvárnit by mohl postavu bojovníka a vůdce Basmačů Ibrahima Beka. Jednu z rolí producenti svěří herečce Jitce Frantové Pelikánové. Ve filmu se objeví i slovenská herečka působící v Itálii Barbora Bobuľová.

Hlávka, který stál za zrodem snímku Fontána pre Zuzanu, má zatím hotovou polovinu scénáře. V Praze momentálně pracuje na druhé části, která má být hotová do konce října. Film by měl mít premiéru v roce 2021. Rozpočtem přes deset milionů eur, v přepočtu téměř 260 milionů korun, se může zařadit mezi nejdražší díla slovenské kinematografie.

Nad projektem převzali záštitu slovenský premiér Peter Pellegrini i jeho český protějšek Andrej Babiš. Odmítavě se k chystanému filmu prozatím staví Audiovizuální fond SR, který zamítl žádost o finanční dotaci. Odůvodnil to například tím, že projekt je přehnaně ambiciózní, chybí mu jasné téma a zasahuje příliš široké historické období na to, aby mohlo být zpracováno v časovém rámci celovečerního filmu. Česku má koprodukci zajišťovat Daniela Nelly Jenčíková z Miracle Film. O podporu z českého Státního fondu kinematografie producenti prozatím nepožádali.

Chorvatský režisér jugoslávského původu Zafranović je představitelem tzv. černé vlny jugoslávského filmu. Studoval na pražské FAMU, kde v roce 1971 promoval jako absolvent režie ve třídě Elmara Klose. Nejznámějším dílem Zafranoviće je válečná trilogie reflektující život v bývalé Jugoslávii za druhé světové války. Její první díl, Okupace ve 26 obrazech, byl oceněn Velkou Zlatou arénou na letním filmovém festivalu v Pule a dalšími 22 cenami na světových festivalech. Příběh vyprávějící osudy dvou mladých mužů v okupovaném Dubrovníku se dočkal i dvou volných pokračování - Pád Itálie a Večerní zvony. Zafranović nyní žije střídavě v Chorvatsku a v Praze.

Československý politik slovenské národnosti Dubček byl hlavní osobností pražského jara 1968. Jako předseda Federálního shromáždění však podepsal 22. srpna 1969 takzvaný "pendrekový zákon", který umožnil brutální perzekuci demonstrantů po 21. srpnu 1969.

Film s názvem Dubček natočil loni slovenský režisér Ladislav Halama, titulní roli v něm ztvárnil Adrian Jastraban.

Lordan Zafranović (režisér) filmy Alexander Dubček Leonid Brežněv (sovětský vůdce) Gérard Depardieu kultura

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 16 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu

V Česku jsou bezpečnostní opatření na vánočních trzích dostatečná a bezprostřední riziko nehrozí, uvedli policisté a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v reakci na páteční útok v německém Magdeburgu. Muž tam najel autem do lidí, přičemž dva zabil a desítky jich zranil. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy