Konec září v kinech. Princezna zakletá v čase, Bábovky a evropská produkce

Ze záplavy evropských snímků vystupuje česká pohádka Princezna zakletá v čase. Poslední zářiový týden pak dorazí česká komedie Bábovky. Z evropské provenience stojí za vidění historické drama Žaluji či norské romantické drama Naděje. Dále se objeví řada dokumentů, které osloví především cílovou část publika.

Exodus hollywoodských blockbusterů pokračuje. Tenet se tak zdrží v kinech ještě dlouho a podobnou výdrž by mohl mít také výborný Šarlatán. Naopak nepodařená Mulan se bude pomalu odsouvat pryč. Překvapením je slušný výkon pokračování romantické série After, na jejíž recenzi se můžete těšit v nejbližších dnech. V druhé polovině září se kvůli bujícímu koronaviru žádná ofenzíva nechystá – Princezna zakletá v čase a Bábovky cílí na jiné publikum, podobně jako evropské filmy.

3. Týden (od 17. 9.)

Pohled na filmové premiéry je stále smutnější. Ze září již vycouvali Kingsmani a z prvního říjnového týdne Wonder Woman, která utekla na prosinec, kde by se měla potkat s Dunou. Třetí zářijový týden tak nabídne německý dokumentární snímek Helmut Newton: Nestoudná krása o jednom z nejvlivnějších módních fotografů a dobře hodnocený dokument Provinční městečko E. Další dokument Rytmus: Tempos sleduje příběh rappera Patrika Vrbovského, známého jako Rytmus. Snímek mapuje nejen kariéru známého hudebníka, ale také vývoj žánru v našich končinách.

Nejzajímavějším přírůstkem třetího zářiového týdne tak bude Princezna zakletá v čase. Pohádka režiséra Petra Kubíka má vysoké ambice především díky velkoryse pojatým vizuálním efektům, které jsou na české poměry nadstandardní. Velkou roli v tom hraje také Kubík, který dříve pracoval na řadě projektů jako VFX supervizor. První reakce vypadají velmi slibně, takže nezbývá než doufat, že se po jisté době zase dočkáme kvalitní české pohádky, která i vypadá dobře.

4. Týden (od 24. 9.)

Dokumentární kinematografie bude v dalším týdnu zastoupena snímkem Postiženi muzikou, který vypráví o hudebním tělese The Tap Tap skládajícím se z lidí s celoživotním postižením, jež studují na Jedličkově ústavu v Praze. Členové kapely nešetří černým humorem, s jehož pomocí se s nebývalou energií vyrovnávají se svými problémy. Dále dorazí norská dramata Disco a Naděje, balkánský thriller Pijavice nebo francouzsko-japonské drama Pravda o snaze napravit pošramocený vztah mezi matkou a dcerou.

Rovněž můžeme doporučit historické drama Žaluji!, které sleduje vykonstruovaný proces s generálem Alfredem Dreyfusem, jež byl roku 1894 neprávem obviněn z vlastizrady. Celou událost známou jako Dreyfusova aféra uvedl ve veřejnou známost spisovatel Émile Zola, který o čtyři roky později napsal otevřený dopis s názvem J'accuse! (Žaluji!) francouzskému prezidentovi, v němž se postavil za Dreyfuse a požadoval jeho propuštění.

Zapomenout nemůžeme ani na českou komedii Bábovky, která vychází z knihy Radky Třeštíkové, jež se společně s režisérem Rudolfem Havlíkem podílela také na scénáři. Snímek mapuje současné partnerské vztahy ale i rodinné soužití. Havlík již s Třeštíkovou spolupracoval na úspěšném snímku Po čem muži touží. V novém snímku hrají prim ženské role, takže doufejme, že se konečně dočkáme dobře napsaných ženských postav.

Na počátku října se do kin podívá hraná pohádka Pinocchio, která ke známé látce přistupuje s osobitým způsobem, který si nezadá s pohádkami bratří Grimmů. Dále se dočkáme českého komediálního dramatu Tichý společník či akčního thrilleru Pro balík prachů s Liamem Neesonem. Nezbývá než doufat, že kina zůstanou otevřené, i když se zatím žádných velkých bijáků nedočkáme.

Související

Dokonalý cizinec

Filmy a seriály týdne: Katastrofické natáčení, potoky krve a dějiny českého filmu

V pravidelných týdenních tipech vybíráme pět nejzajímavějších filmů a seriálů, kterých se tento týden můžete dočkat v kinech, na VOD, případně v televizi. Tento týden můžete vyrazit na fyzickou jízdu o tom, co všechno jsme ochotni zaplatit za slávu, doma pan na vás čeká satirický seriál z filmařského prostředí či novinka Alfonsa Cuaróna.

Více souvisejících

filmy Kina film Bábovky pohádka Princezna zakletá v čase Jiří Langmajer Rytmus (Patrik Vrbovský) Skupina The Tap Tap Umberto Eco film "Tenet" film "Mulan" film Mulan pohádka drama thriller dokument Ondřej Vetchý (herec) film J’Accuse (Žaluji)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy