Konec září v kinech. Princezna zakletá v čase, Bábovky a evropská produkce

Ze záplavy evropských snímků vystupuje česká pohádka Princezna zakletá v čase. Poslední zářiový týden pak dorazí česká komedie Bábovky. Z evropské provenience stojí za vidění historické drama Žaluji či norské romantické drama Naděje. Dále se objeví řada dokumentů, které osloví především cílovou část publika.

Exodus hollywoodských blockbusterů pokračuje. Tenet se tak zdrží v kinech ještě dlouho a podobnou výdrž by mohl mít také výborný Šarlatán. Naopak nepodařená Mulan se bude pomalu odsouvat pryč. Překvapením je slušný výkon pokračování romantické série After, na jejíž recenzi se můžete těšit v nejbližších dnech. V druhé polovině září se kvůli bujícímu koronaviru žádná ofenzíva nechystá – Princezna zakletá v čase a Bábovky cílí na jiné publikum, podobně jako evropské filmy.

3. Týden (od 17. 9.)

Pohled na filmové premiéry je stále smutnější. Ze září již vycouvali Kingsmani a z prvního říjnového týdne Wonder Woman, která utekla na prosinec, kde by se měla potkat s Dunou. Třetí zářijový týden tak nabídne německý dokumentární snímek Helmut Newton: Nestoudná krása o jednom z nejvlivnějších módních fotografů a dobře hodnocený dokument Provinční městečko E. Další dokument Rytmus: Tempos sleduje příběh rappera Patrika Vrbovského, známého jako Rytmus. Snímek mapuje nejen kariéru známého hudebníka, ale také vývoj žánru v našich končinách.

Nejzajímavějším přírůstkem třetího zářiového týdne tak bude Princezna zakletá v čase. Pohádka režiséra Petra Kubíka má vysoké ambice především díky velkoryse pojatým vizuálním efektům, které jsou na české poměry nadstandardní. Velkou roli v tom hraje také Kubík, který dříve pracoval na řadě projektů jako VFX supervizor. První reakce vypadají velmi slibně, takže nezbývá než doufat, že se po jisté době zase dočkáme kvalitní české pohádky, která i vypadá dobře.

4. Týden (od 24. 9.)

Dokumentární kinematografie bude v dalším týdnu zastoupena snímkem Postiženi muzikou, který vypráví o hudebním tělese The Tap Tap skládajícím se z lidí s celoživotním postižením, jež studují na Jedličkově ústavu v Praze. Členové kapely nešetří černým humorem, s jehož pomocí se s nebývalou energií vyrovnávají se svými problémy. Dále dorazí norská dramata Disco a Naděje, balkánský thriller Pijavice nebo francouzsko-japonské drama Pravda o snaze napravit pošramocený vztah mezi matkou a dcerou.

Rovněž můžeme doporučit historické drama Žaluji!, které sleduje vykonstruovaný proces s generálem Alfredem Dreyfusem, jež byl roku 1894 neprávem obviněn z vlastizrady. Celou událost známou jako Dreyfusova aféra uvedl ve veřejnou známost spisovatel Émile Zola, který o čtyři roky později napsal otevřený dopis s názvem J'accuse! (Žaluji!) francouzskému prezidentovi, v němž se postavil za Dreyfuse a požadoval jeho propuštění.

Zapomenout nemůžeme ani na českou komedii Bábovky, která vychází z knihy Radky Třeštíkové, jež se společně s režisérem Rudolfem Havlíkem podílela také na scénáři. Snímek mapuje současné partnerské vztahy ale i rodinné soužití. Havlík již s Třeštíkovou spolupracoval na úspěšném snímku Po čem muži touží. V novém snímku hrají prim ženské role, takže doufejme, že se konečně dočkáme dobře napsaných ženských postav.

Na počátku října se do kin podívá hraná pohádka Pinocchio, která ke známé látce přistupuje s osobitým způsobem, který si nezadá s pohádkami bratří Grimmů. Dále se dočkáme českého komediálního dramatu Tichý společník či akčního thrilleru Pro balík prachů s Liamem Neesonem. Nezbývá než doufat, že kina zůstanou otevřené, i když se zatím žádných velkých bijáků nedočkáme.

Související

Více souvisejících

filmy Kina film Bábovky pohádka Princezna zakletá v čase Jiří Langmajer Rytmus (Patrik Vrbovský) Skupina The Tap Tap Umberto Eco film "Tenet" film "Mulan" film Mulan pohádka drama thriller dokument Ondřej Vetchý (herec) film J’Accuse (Žaluji)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu hovořil po Bidenovi i s Putinem a nešetřil kritikou Moskvy

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu mluvil po americkém prezidentovi Joe Bidenovi i s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem. Podle dostupných informací zkritizoval alianci Ruska s Íránem a vyjádřil nespokojenost s postojem Moskvy k probíhající válce s teroristickým hnutím Hamás v Pásmu Gazy.

včera

Aktualizováno včera

včera

Betlém, ilustrační fotografie.

Největší betlém na světě je v Čechách

Betlémářství má u nás dlouhou tradici. Již před několika staletími zdobily jesličky o Vánocích kostely i domácnosti. Specifické jsou betlémy mechanické, v nichž se jednotlivé figurky pohybují. Autor největších mechanických jesliček na světě pochází z Čech, narodil se před 185 lety, dne 13. prosince 1838. Jmenoval se Tomáš Krýza a jeho Krýzovy jesličky jsou pojmem známým po celém světě i zapsaným v Guinnessově knize rekordů.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Putin kandiduje, proto se Rusové snaží změnit vývoj války na Ukrajině

Rusové se navzdory zimnímu počasí snaží pokračovat v ofenzivních operacích na několika místech na Ukrajině. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) touží po převzetí a udržení iniciativy do ruských prezidentských voleb v březnu 2024, v nichž bude Vladimir Putin obhajovat mandát. 

včera

včera

Adventní věnec

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?

Na adventním věnci již hoří svíce značící adventní neděle a odpočítávající čas do Štědrého dne. Zatímco dnes si předvánoční dobu bez adventního věnce nedokážeme představit, dříve ho lidé neznali. Věnec se svíčkami se stal symbolem adventu teprve v 19. století.

včera

včera

včera

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

včera

Aktualizováno 9. prosince 2023 22:12

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

9. prosince 2023 21:46

Historický okamžik. Von der Leyenová ocenila dohodu na pravidlech pro AI

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v sobotu uvítala dohodu na unijních pravidlech pro regulaci umělé inteligence. Podle agentury Reuters půjde o přelomová pravidla, ačkoliv bude ještě nutné doladit detaily. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy