RECENZE: Čtvrtá série F1: Touha po vítězství má pomalý rozjezd a strhující finále

Netflix je mezi sportovními dokumenty již zavedeným pojmem. Jeho produkce již přinesla řadu skvěle zrežírovaných pořadů z pozadí rozličných sportů, ať již se jedná o Formuli 1, cyklistiku nebo fotbal. Další série ze zákulisí Formule 1 se drží nastoleného trendu a vytahuje ze sezóny 2021 maximum, ale některé události opomíjí.

Sezóna 2020 byla hodně ovlivněna pandemií koronaviru a to, jak se s danou skutečností popraly jednotlivé týmy, se stalo jedním z hlavních motivů série. Sezóna 2021 byla zase poznamenána sérií kontroverzních rozhodnutí, které však nakonec vyústily v jednu z nejzapamatovatelnějších bitev o titul mistra světa, jež ukončila panování sedminásobného mistra světa Lewise Hamiltona.

Podobně jako předchozí série, samotné dějové rámce jednotlivých epizod jsou spíše kulisou, v níž se autoři dokumentu snaží vzbudit v divácích emoce. Kromě nich těží série zejména z fantastického zvuku, který dokáže vyvolat husí kůži. To se projevuje především ve vypjatých chvílích, v nichž dramaturgie diváka nešetří a snaží se hrát zejména na jeho city.

Dokument však zaostává v momentech, v nichž se řeší technologické aspekty. Ono je to do jisté míry pochopitelné, protože jednotlivé stáje nechtějí technologické záležitosti příliš rozebírat. Ale nahlédnutí do technologického pozadí monopostů by bylo vítaným oživením.

Podobně jsou opomíjeny určité události sezóny, ale je pochopitelné, že není možné být s kamerami vždy u všeho. Nicméně je přinejmenším škoda, že tyto události nejsou alespoň zmíněny. Rovněž některé tenze mezi aktéry působí trochu nafouknutě, aby dostaly jednotlivé díly série dostatečný náboj.

Vizuálně se jedná o standardní práci, která si drží svou úroveň již od první sezóny. Asi největší posun se udál u záběrů ze samotných závodů, u nichž je patrný posun směrem k dramatičtější a akčnější střihové kompozici.

Celkově se jedná o velmi solidní závodní dokument ze světa královny motorsportu. Čtvrtá série nepřináší žádné zajímavější inovace oproti předchozím sériím. Stále je klade důraz zejména na emoce, což se již začíná trochu zajídat, protože v určitých momentech to působí, že jsou emoce pumpovány takříkajíc na sílu. Ostatně, Max Verstappen se odmítnul podílet na této sérii z toho důvodu, že některé situace byly v předchozí sérii úmyslně interpretovány až příliš emocionálně. Ale i přes určité problémy se jedná o výborně znící a dobře vypadající dokument, který má potenciál zaujmout i diváky, kteří se o Formuli 1 příliš nezajímají.

Celkové hodnocení: 75 %

Formula 1: Drive to Survive (4. série 2022)

Režie: Nick Hardie, James Routh, Nonuk Walter, Martin Webb

Kamera: Jean-Louis Schuller, Edward Edwards

Hudba: Walter Mair

Střih: Kate Coggins, Otto Burnham

Velká Británie / 6 h 52 min (33-52 min) / dokumentární, sportovní

Související

ONEMANSHOW: The Movie

Recenze: Film ONEMANSHOW: The Movie je kvůli přesahu do reality nutné vidět opakovaně. Na to ale tak dobrý není

Za doprovodu velkého očekávání a ne zrovna pozitivních prvotních reakcí se po letech rádiového klidu vrátil tvůrce obsahu, který, jak sám Kazma rád prohlašuje, nemá minimálně v Česku obdoby. Ještě ho nezavřeli, a tak je zpět, tentokrát však ne se svým klasickým půlhodinovým formátem, ale filmem určeným pro plátna kin. Filmem, na který se nelze tak úplně dívat jako na film. Filmem, který skutečná má avizovaný přesah do reality. A zároveň filmem, který není tak úplně nutné vidět.
film Asteroid City

RECENZE: Surrealistická komedie Asteroid City má výborné obsazení, ale neosloví každého

Nový snímek Wese Andersona nabízí hvězdné obsazení v čele s Tomem Hanksem, Scarlett Johansson, Tildou Swinton či Edwardem Nortonem. Ač se může zdát, že se jedná o záměr zaujmout široké publikum, tak se Anderson drží své specifické vizuální poetiky, která mnohé diváky může odradit. Nicméně snímek je vizuálně opojný a na velkém plátně skvěle vynikne jeho barevnost a estetika. 

Více souvisejících

recenze Netflix Formule 1 Serial "F1: Touha po vítězeství ukazuje" Max Verstappen (F1) Lewis Hamilton Ferrari mercedes Red Bull Racing Aston Martin Aston Martin Racing Renault honda Pirelli

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

Školní rok v minulosti nezačínal v září. Co se dříve děti učily?

Žákům v září začal školní rok a pravidelné vyučování. Jeho struktura a složení prošly za staletí mnohými proměnami. Jaké předměty se v minulosti na školách vyučovaly? A kdy začínal školní rok? Žáci dříve neusedali do školních lavic dne 1. září a učili se zcela jiné věci než dnešní děti.

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

Jak ukazuje snímek z reportáže NBC News, voda je skutečně všudypřítomná (NYC, 29. září 2023).

New York po mohutném dešti zaplavila voda. Doprava zkolabovala

Dešťové srážky paralyzují jednu z největších světových metropolí. Guvernér státu New York vyhlásil v New Yorku kvůli prudkým lijákům a místním záplavám stav nouze. Jen za poslední tři hodiny v Brooklynu napršelo více než 10 centimetrů srážek. Voda přerušila provoz metra a autobusů, uvěznila lidi v autech a chodci se brodili po zatopených ulicích, kde hladina vody někdy sahala až do pasu.

včera

včera

včera

Vladimír Růžička s hokejovým týmem ČR 2010, autor: Jarba

Vladimír Růžička se domluvil na prvním zahraničním angažmá. Bude trénovat na Slovensku

Bývalého reprezentačního trenéra Vladimír Růžička čeká nová výzva v podobě prvního zahraničního angažmá. Mluvilo se totiž o jeho odchodu do Slovanu Bratislava a tyto spekulace zesílily poté, co jej druholigový klub Ústí nad Labem nahradil Jiřím Mertou, jak oznámilo ve čtvrtek vedení Severočechů. Růžička tak měl díky tomu umetenou cestu do Bratislavy, což se nakonec potvrdilo.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území

Státní společnost ČEPS v pátek podepsala kupní smlouvu na nákup společnosti NET4GAS Holdings, která je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území. Nákup ve středu schválila vláda, dokončení transakce podléhá souhlasu regulačních orgánů.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Karviná sáhla po osvědčeném jméně. Po dvou a půl letech se do klubu vrací kouč Jarábek

Poté, co se v Karviné nedávno rozloučili s dosavadním trenérem Tomášem Hejduškem, se dočasným trenérem na jeden zápas 9. kola stal Lubomír Luhový. Ani on ale zatím náladu v karvinské kabině nikterak nezlepšil, když se Slováckem o posledním víkendu prohrál slezský celek 0:2. Nyní by měl zlepšit tuto náladu zkušený šedesátiletý slovenský stratég Juraj Jarábek.

včera

včera

včera

včera

Budoucí vstup Ukrajiny do EU v Maďarsku narazil. Orbánovi se členství Kyjeva nelíbí

Maďarský premiér Viktor Orbán v pátek prohlásil, že je potřeba zodpovědět některé "velmi dlouhé a složité otázky", než bude moci Evropská unie zahájit rozhovory o členství s Ukrajinou.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy