RECENZE: F1: Touha po vítězeství ukazuje, že tým je více než pilot

Druhá série dokumentu ze zákulisí nejsledovanějšího motoristického sportu ukazuje lidské příběhy v pozadí, které na soutěžním okruhu nejsou vidět. Po úspěchu první série se přidaly všechny týmy včetně Ferrari a Mercedesu a v tempu vysokootáčkového motoru jednotlivé díly ubíhají stejně rychle jako palivo z nádrží během závodu.

F1: Touha po vítězství je seriál, který by bylo možné označit za povinný pro fanoušky závodů Formule 1. Druhá série dokumentárního seriálu navazuje na předchozí sezónu, zatímco se jí daří udržet vysokou kvalitu.

Každý z deseti dílů sleduje zákulisí některého z týmů a během několika závodů sezóny 2019 a vytahuje na povrch ty nejzajímavější události, které se během daného období staly. S tím souvisí velmi dobře zvládnutá dramaturgie, jež umí citlivě pracovat se střihem a kompozicí jednotlivých prvků děje.

Velké plus seriálu je schopnost vyvolat v divákovi emoce, jež se v jednotlivých dílech značně mění – každá epizoda má svého hrdinu, ale někteří se stávají bližšími srdci diváka než jiní. Vibrující atmosféra vzrušení je záhy vystřídána zármutkem a soucitem jen proto, aby se zase s dalším dílem změnila v euforii z nečekaného úspěchu. Netflix zkrátka ukazuje, že sportovní dokumenty umí. Vizuálně i obsahově je seriál vypiplaný téměř k dokonalosti.

Jediná výtka tak směřuje k některým skriptovaným sekvencím, v nichž je často viditelná topornost protagonistů. To samozřejmě není nikterak zásadní, protože protagonisté jsou neherci; jezdci, jejich rodiny a členové týmu. Pozitivem je, že pilot není jen tvář v kombinéze týmu, která si nasadí závodní helmu, vypne pud sebezáchovy a posadí se do kokpitu úžasných technických skvostů. Piloti jsou také obyčejní lidé, kteří žijí své soukromé životy, které jsou zcela podřízeny kolotoči závodů.

Někteří z Vás jistě budou namítat, že samotné závody Formule 1 jsou v poslední době nudné a jediné, co je důležité, je dobře zajet kvalifikaci a zdařile odstartovat. To je možná do jisté míry pravda, ale seriálu se velmi dobře daří zkoncentrovat klíčové a zajímavé momenty celé sezóny do necelých šesti hodin.

Podobný pohled do zákulisí by si zasloužil každý špičkový sport. F1: Touha po vítězství je výkladní skříní nejen motoristických dokumentů ale i sportovních dokumentů obecně. Pro fanoušky je to jasná povinnost, pro občasného diváka velmi vítaná příležitost, jak nahlédnout za hranici okruhů a alespoň částečně pochopit, jak to funguje uvnitř týmů. Již vyšla třetí série, která sleduje události sezóny 2020, recenzi očekávejte v nejbližších dnech.

Celkové hodnocení: 90 %

Formula 1: Drive to Survive (2. série 2020)

Kamera: Jean-Louis Schuller

Hudba: Walter Mair

Střih: Kate Coggins, Otto Burnham

Velká Británie / 5 h 58 min (31-41 min) / dokumentární, sportovní

Související

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.
Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

Více souvisejících

Ferrari mercedes Red Bull Racing Formule 1 recenze dokument Netflix Serial "F1: Touha po vítězeství ukazuje" Renault Sebastian Vettel (F1) Lewis Hamilton sport

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Eva Pavlová a Petr Pavel

První dáma by mohla dostávat peníze od státu. Návrh už je na stole

Eva Pavlová i její nástupkyně či nástupci v roli partnera prezidenta nebo prezidentky si mají z nuly výrazně polepšit. Na stole totiž leží návrh, který by jí a jejím následovnicím přiklepl měsíční náhrady ve výši 95 250 korun na reprezentační údaje. Už přišla i reakce z Pražského hradu. 

včera

Dostihy

Velká pardubická bude i s esy ze zahraničí. Nejslavnější dostih slaví 150 let

Konkrétní podobu dostala startovní listina 134. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou na zámku Karlova koruna v Chlumci nad Cidlinou. Bude na ní šestnáct koní, kterým startovní čísla vylosovali operní pěvkyně Andrea Kalivodová s hrabětem Francescem Kinskym dal Borgo. Zájem startovat v českém dostihu projevil kvartet koní ze zahraničí.

včera

včera

včera

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropská unie směřuje k ekonomické studené válce s Čínou, varoval Orbán

Maďarský premiér Viktor Orbán varoval před tím, že Evropská unie směřuje k „ekonomické studené válce“ s Čínou v souvislosti s návrhem na uvalení cel na čínské elektromobily. Orbán to uvedl během rozhovoru pro státní rozhlasovou stanici, kde vyjádřil své obavy o negativní dopady tohoto kroku na evropskou ekonomiku a upozornil, že Maďarsko chce zachovat hospodářskou neutralitu a pokračovat v obchodování jak s Čínou, tak se Západem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko, ilustrační foto

Rusové už mají války na Ukrajině plné zuby

Podle nezávislých ruských sociologů roste mezi Rusy podpora pro uzavření mírové dohody s Ukrajinou a ukončení konfliktu. Dva sociologické projekty, Chronicle a ExtremeScan, zaznamenaly, že rekordní počet Rusů je ochoten přijmout kompromis, i když cíle takzvané „speciální vojenské operace“ nebudou dosaženy. Uvedl to server Ukrainska pravda.

včera

Benjamin Netanjahu s vojáky izraelské armády

Izrael má kapacitu na dlouhou válku. Vyplatí se mu to ale?

Izrael už od vyhlášení nezávislosti ležel v obklíčení nepřátel. Ze státních aktérů se ale postupně staly teroristické organizace. Boj s nimi je daleko záludnější a nebezpečnější. Izraelská armáda a zpravodajské služby ale mají dostatečné kapacity na to, aby tento boj zvládly – i kdyby trval dlouhá léta.

včera

včera

včera

Zemi ohrožuje extrémní sluneční erupce. Může napáchat masivní škody

Silná sluneční erupce, která se odehrála v úterý večer, má podle vědců závažné důsledky pro naši planetu. O víkendu se očekává geomagnetická bouře, která může výrazně ovlivnit běžný život obyvatel. Hrozí výpadky rádiového signálu a dalších komunikačních služeb. Na druhou stranu by se na obloze mohla zjevit nádherná polární záře.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy