RECENZE: Frčíme. Do magického světa bez magie, kterou je potřeba opět objevit

Může se zdát, že se Pixar zaseknul v koloběhu rozvíjení zaběhnutých značek, ale když už se pustil do originálního snímku, tak ve dvou ze tří případů z toho byla cena akademie. Frčíme je zářným příkladem, že to ve studiu stále umí. Navíc podobně jako V hlavě, i tentokrát je snímek prošpikovaný mnohými cennými ponaučeními, a to nejen pro děti.

Ian je čerstvě šestnáctiletý nesmělý mladík, který je ve škole tak trochu za outsidera. Jeho starší bratr Barley jej neustále ztrapňuje a jejich ovdovělá matka je typická starostlivá žena. Otčím je policista a často žehlí Barleyho problémy, protože ten se snaží jako aktivista uchovat všechny staré památky. A jo, jen tak mimochodem, jsme ve světě, kde se elfové i kentauři prohánějí v autech, nosí mobily a tak.

Osídlení v podstatě našeho aktuálního světa postavičkami z fantasy příběhů je dotaženo dokonale do důsledků, takže kentauři už neumějí pořádně běhat, víly místo létání raději jezdí na motorce a drak o velikosti jezevčíka je domácí mazlíček.

Otec Iana a Barleyho zemřel na nějakou nemoc, ale synům odkázal kouzelnou hůl s kouzlem, které jej může na jeden den přivést zpět k životu. Jenže kouzlo se tak úplně nepodařilo, a bratři se rozhodnout najít magický kámen, který by jim pomohl kouzlo dokončit. A aby toho nebylo málo, mají na to pouze čtyřiadvacet hodin.

Postupně se dostávají stále dál od civilizace a dále do magického světa, s čímž se také mění kulisy. Všední svět, v němž magie absentuje, byl vykreslen takřka v barvách naší každodenní reality, ale čím dále se od něj vzdalují, tím více je svět barevnější a stylizovanější.

Mali diváci si vystačí s barevnými postavičkami, které občas utrousí nějaký ten vtípek či předvědou nějakou vylomeninu, ale studio Pixar se připravilo i na ty starší. Příběh má mnoho cenných poznámek a sdělení, ať už jde o vyrovnání se se ztrátou blízkého člověka, hledáním toho, co je v životě podstatné či o konformismus reagující na měnící se dobu, který však jde proti přirozenosti jedince.

Vzat Iana a Barleyho je zprvu problematický, ale postupem času si začínají navzájem věřit. Skvěle funguje prohození rolí, kdy mladší Ian je spíše pragmatický, zatímco Barley je zbrklý srší optimismem. Tvůrčí tým, který stojí ze snímkem, měl spoustu zajímavých nápadů, jak zpracovat zažitá klišé, takže působí docela svěžím dojem a až když se trochu zamyslíte, tak zjistíte, že se využívají klasické šablony. To však není vůbec na škodu, protože snímek skvěle šlape a hodina třičtvrtě bude uhánět stejně rychle, jako sýrová křupka na řece.

Frčíme sice pracuje se zažitými šablonami a postupy, ale dává jím neokoukaný háv a sympatické postavičky, které prodělávají příkladný vývoj, takže se na plátně děje stále něco zajímavého. Sofistikované propracování změn charakterů je příkladné a každá překážka má svůj účel, který jednotlivé postavy posouvá kupředu. Jednotlivé sociální role jsou velmi dobře uchopeny a mnohdy mohou sloužit za názorný příklad pozitiv, které z nich mají plynout. Výsledkem je poctivý rodinný snímek, jenž mladíš generace budou milovat a ty starší nebude nudit.

Celkové hodnocení: 80 %

Onward (2020)

Hrají: Chris Pratt, Tom Holland, Julia Louis-Dreyfus, Octavia Spencer, Ali Wong, John Ratzenberger, Lena Waithe, Mel Rodriguez

Režie: Dan Scanlon

Scénář: Dan Scanlon

Hudba: Jeff Danna, Mychael Danna

USA / 103 min / animovaný, komedie, rodinný, fantasy

Související

film Operace Black Bag

RECENZE: Špionážní konverzačka Operace Black Bag. Soderbergh je mistr nenápadnosti

Česká kina hrají nový film amerického režiséra Stevena Soderbergha. Jde o určitou událost, jelikož většina jeho posledních snímků končí na streamovacích platformách. Chameleonský a stále svébytný tvůrce a cinefil tentokrát rozpitval špionážní žánr. Operace Black Bag vyniká svou nenucenou chytrostí a zdánlivou jednoduchostí.

Více souvisejících

recenze filmy Kina Film "Frčíme" Pixar Animation Studios Chris Pratt Tom Holland komedie animovaný film Falcon (filmová distribuční společnost)

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

Donald Trump

Jak vážná bude obchodní válka? Cla vyděsila i spojence USA, trhliny dostává Trumpova administrativa i podpora

Prezident USA Donald Trump se rozhodl bez zaváhání prosadit novou vlnu cel, a to bez ohledu na rostoucí nervozitu trhů či znepokojení zahraničních vlád. Trhy reagovaly jako na horské dráze — po falešné zprávě o devadesátidenním pozastavení cel došlo ke krátkému vzestupu, jen aby následoval další prudký pád. Konečný výsledek? Akcie uzavřely víceméně beze změn, ale volatilita trhů ukazuje, že investoři zůstávají v nejistotě.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

Bayern Mnichov

Konec jedné éry. Legendární Thomas Müller skončí v Bayernu Mnichov

To, o čem se v posledních dnech spekulovalo, už dostalo definitivní razítko. Po sezóně 2024/25 jeden z nejlegendárnějších německých fotbalistů posledních let Thomas Müller opravdu ukončí své dlouholeté spojenectví s Bayernem Mnichov. Potvrdil to sám pětatřicetiletý útočník, který během své kariéry dokázal s Německem v roce 2014 vyhrát titul mistrů světa. Neuvedl už však, kam povedou jeho další kroky. V zákulisí se už ale mluví o jeho možném angažmá v zámořské MLS.

včera

včera

Maroš Šefčovič v Praze

EU pohrozila Američanům odvetou za cla. Chce však vyjednat jiné řešení

Eurokomisař Maroš Šefčovič řekl, že Evropská unie je v úvodní fázi rozhovorů se Spojenými státy americkými ohledně cel. Diskuzi podle něj komplikuje pohled Washingtonu, který je považuje za nápravné opatření. Brusel je připraven již v dubnu přijmout první vlnu protiopatření, dodal Šefčovič. 

včera

včera

Jan Lipavský

Lipavský pro Politico: EU by měla využít kombinaci tlaku a vstřícnosti. Je cesta, jak s Trumpem jednat

Evropská unie by měla využít kombinaci tlaku a vstřícnosti, aby přiměla prezidenta Donalda Trumpa ke zrušení nově uvalených cel, uvedl český ministr zahraničí Jan Lipavský v rozhovoru pro Politico. I přes selhání dosavadních zákulisních jednání věří, že Brusel stále může s Bílým domem uzavřít dohodu, která odvrátí hrozící transatlantickou obchodní krizi.

včera

Americká armáda, ilustrační fotografie

Evropa už s USA nepočítá. Chceme jasný plán pro případ stažení vojsk, varuje Finsko

Evropské státy potřebují jasnou strategii ze strany Spojených států, pokud se Washington rozhodne stáhnout část svých vojenských kapacit z Evropy. V rozhovoru pro server Politico to prohlásil finský ministr obrany Antti Häkkänen, který zároveň varoval před možnými bezpečnostními riziky, jež by takový krok mohl přinést, zejména pro státy sousedící s Ruskem.

včera

Ilustrační foto

Co je to ekonomická recese a proč se jí obávat?

Ekonomická recese. Dvě slova, která dokážou rozvířit vody finančních trhů, otřást důvěrou spotřebitelů a vyvolat nervozitu ve vládních kruzích i mezi běžnými lidmi. Přestože se jedná o běžnou součást hospodářského cyklu, recese je obdobím, které s sebou téměř vždy přináší nejistotu, pokles životní úrovně a zásadní proměnu ekonomické atmosféry.

včera

Ilustrační foto

Nejhorší začátek prezidentského období v moderní historii. Riziko recese prudce stoupá, EU chce zabránit válce

Spojené státy čelí historicky nejhoršímu začátku prezidentského období na akciových trzích. Od nástupu prezidenta Donalda Trumpa a jeho agresivní celní politiky se dříve rostoucí burza dostává na hranici medvědího trhu – tedy propadu o 20 % oproti nedávnému maximu. Pokud trh uzavře v tomto pásmu, půjde o nejrychlejší pád z býčího na medvědí trh v historii indexu S&P 500, který sahá až do roku 1957.

včera

včera

Švédsko, ilustrační foto

Stínová válka v Evropě je národní katastrofou. Jak Írán verbuje evropské děti k útokům?

Švédské bezpečnostní složky řeší alarmující nový trend: děti ve věku 14 a 15 let se stávají nástrojem v rukou organizovaného zločinu, údajně podněcovaného íránskou vládou. Podle vyšetřování CNN byly nezletilé osoby zapojeny do několika pokusů o útok na izraelské velvyslanectví ve Stockholmu, přičemž nejméně jeden z těchto útoků zahrnoval střelbu a jiný pokus o výbuch.

včera

Kyjev

Ukrajina usiluje o členství v EU i obnovu. Má šanci, pokud zahodí stará pravidla a reformy nebudou imitací, říká ekonomka

Ukrajina usiluje o vstup do Evropské unie, zároveň však čelí obrovské výzvě poválečné obnovy. Ekonomka Alisa Lapyhina z Evropské výzkumné univerzity v Ostravě připomíná, že bez skutečných reforem, potlačení korupce a masivních zahraničních investic to nepůjde. Budoucnost země závisí na stabilitě, transparentnosti a mezinárodní podpoře.

včera

Donald Trump

Moskva zabíjí malé děti a Trump mlčí. Svět čeká, kdy USA konečně začnou jednat

Zatímco válka na Ukrajině nadále eskaluje, Spojené státy se ocitají pod drobnohledem kvůli váhavému postoji prezidenta Donalda Trumpa vůči Rusku. Tři týdny poté, co Ukrajina s USA souhlasily s třicetidenním úplným příměřím, Moskva návrh odmítla a místo toho předložila vlastní požadavky. Na místo zklidnění fronty se Rusko vydalo opačnou cestou a pokračovalo v útocích na civilní cíle.

včera

Donald Trump

Cla drtí světové trhy, akcie v Evropě a Asii krvácí. Zaplaťte spoustu peněz, vzkazuje Trump

Britská burza zažila dnes ráno volný pád. Index FTSE 100 se během prvních minut obchodování propadl o 488 bodů, což představuje pokles o 6 %. Tím se dostal na úroveň 7566 bodů, nejnižší hodnotu od února 2024. Investoři se podle The Guardian obávají, že obchodní politika prezidenta USA Donalda Trumpa, konkrétně jeho tvrdé celní opatření, může světovou ekonomiku přivést do recese.

včera

Evropa čelí nové válce s Ruskem. Může jít o předzvěst něčeho mnohem horšího, varují experti

Pod hladinou Baltského moře zuří tichá válka. Evropské státy čelí rostoucím útokům na podmořské kabely přenášející elektřinu a internet, přičemž podezření často směřuje k Rusku. Tyto incidenty zatím nezpůsobily rozsáhlé výpadky, ale experti varují: může jít jen o předehru k mnohem závažnějším útokům.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy