RECENZE: Brilantní žánrová hříčka od režiséra Star Wars. Detektivka Na nože startuje filmový rok 2020 ve velkém stylu

RECENZE – James Bond a Captain America v jednom filmu? Komediální detektivce Na nože, která se inspiruje v dílech Agathy Christie, se podařilo ulovit přední hollywoodská esa a zasadit je do zábavného příběhu plného zvratů, intrik, humoru a šílených přízvuků, ze kterého se láska k filmařině a detektivnímu žánru rozstřikuje na všechny strany.

Harlan Thrombey (Christopher Plummer) je veleúspěšný autor brakových detektivních románů žijící v nádherném sídle, které jako kdyby vypadlo z 19. století. Tedy přesněji řečeno byl, protože jeho tělo najdou den po jeho narozeninách s proříznutým hrdlem. S verdiktem policie, že jde o sebevraždu, nesouhlasí věhlasný soukromý detektiv Benoit Blanc (Daniel Craig), který se také ihned ujme vyšetřování. Starý spisovatel se totiž mohl „pochlubit“ početnou a velice barvitou rodinou potomků-supů (Jamie Lee Curtis, Michael Shannon, Don Johnson, Toni Collette, Chris Evans, …), kteří s ním z různých důvodů neměli zrovna nejlepší vztahy. Zabil se Thrombley sám, nebo byl zavražděn? A pokud ano, tak kým? A jak do celého příběhu zapadá jeho ošetřovatelka a zároveň protagonistka příběhu Marta (Ana de Armas), která evidentně ví víc, než říká?

Rian Johnson je tvůrce milovaný i zatracovaný. A svůj osobitý způsob práce s žánrovými filmy, kterým vždy dodá něco navíc, si přinesl i do svého nejnovějšího dílka. Náročné publikum fanoušků sci-fi svým Looperem nadchnul, ještě náročnější fandom – ten starwarsovský – jeho Poslední z Jediů rozdělil na dva nesmiřitelné tábory. Skalní příznivce „suchetovek“ se svým komediálním přístupem sice asi moc nepotěší, u všech ostatních má naštěstí velkou šanci zabodovat. A to zvlášť u milovníků filmu jako takového.

Jeho Na nože je totiž perfektním dokladem toho, jak pracovat s příběhem a diváckým očekáváním. Díky vyváženému mixu využívání starých žánrových postupů a klišé, hře s jejich obvyklými projevy a důsledky a láskyplnému výsměchu jejich neduhům, má divák pocit, že sleduje něco velmi povědomého a zároveň neuvěřitelně svěžího. Čemuž pomáhá už jen to, že filmy podobného ražení a s podobným rozpočtem a ansámblem se poslední dobou moc netočí (čest výjimkám jako jsou například snímky Quentina Tarantina či Edgara Wrighta).

Johnson navíc ví, co chce, a ví, jak to dostat ze svých herců. Craigův detektivní podivín s absurdním jižanským přízvukem, rozkročený někde mezi dušínovským metodikem Poirotem a holistickým troubou Dirkem Gentlym, je přesně tou zábavnou a charismatickou postavou, která by si zasloužila vlastní sérii (pokračování je koneckonců oficiálně potvrzeno). Karikatury rozmazlených potomků, tchánů a vnoučat představují barvitou sebranku hlupáků, hyen, licoměrníků a manipulátorů. A extrémně naivní a dobrotivá ošetřovatelka Marta slouží divákovi jako ideální průvodce světem, ve kterém žije, ale vlastně do něj nepatří.

Na film se navíc velmi dobře dívá. Kombinace ducha starých dob, přestylizovaných kulis, jejichž součástí je i ikonické křeslo s noži, výrazných oděvů a chytrých telefonů znamená zajímavou estetickou volbu. O film se navíc staral režisérův dvorní kameraman Steve Yedlin – a ať už si o Epizodě VIII myslíte cokoli, že vypadá naprosto úchvatně, jí už nikdo nevezme.

Na nože je nenáročná, ale rozhodně ne hloupá procházka muzeem detektivního žánru, která diváka přímo vybízí k tomu, aby splétal různé teorie. Podnětů mu k tomu dává víc než dost – vždyť také využívá klasické pomůcky známé hlavně jako Čechovova puška. A tady podobných pušek najdete takový arzenál, že byste s ním vyzbrojili menší armádu – schválně si všimněte všeho, co se v první polovině filmu stane, řekne nebo jen ukáže a pak se snažte uhodnout, kdy a jak se daný prvek do příběhu vrátí. Nebo to nedělejte a jen se nechejte unášet labyrintem zvratů, podrazů a objevů, které si na vás film připravil.

Celkové hodnocení: 90 %

Knives out (2019)

Hrají: Daniel Craig, Chris Evans, Ana de Armas, Jamie Lee Curtis, Michael Shannon, Don Johnson, Toni Collette, Lakeith Stanfield, Christopher Plummer, Katherine Langford a další

Režie: Rian Johnson

Scénář: Rian Johnson

Kamera: Steve Yedlin

Hudba: Nathan Johnson

USA / 134 minut / akční, thriller, krimi

Související

film Operace Black Bag

RECENZE: Špionážní konverzačka Operace Black Bag. Soderbergh je mistr nenápadnosti

Česká kina hrají nový film amerického režiséra Stevena Soderbergha. Jde o určitou událost, jelikož většina jeho posledních snímků končí na streamovacích platformách. Chameleonský a stále svébytný tvůrce a cinefil tentokrát rozpitval špionážní žánr. Operace Black Bag vyniká svou nenucenou chytrostí a zdánlivou jednoduchostí.

Více souvisejících

recenze film Na nože Rian Johnson Daniel Craig Chris Evans Jamie Lee Curtis krimi

Aktuálně se děje

před 50 minutami

Štěňata pravlka obrovského

Vědci oživili 12 tisíc let vyhynulého pravlka. Teď jdou na mamuty

Americká biotechnologická společnost Colossal Biosciences oznámila, že úspěšně vytvořila tři štěňata takzvaného pravlka obrovského, druhu, který vyhynul před zhruba 12 500 lety. Jedná se o vůbec první případ "de-extinkce", tedy obnovení vyhynulého zvířete, uvedla podle CNN firma se sídlem v Dallasu.

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Trump odmítnul bezcelní dohodu s EU. Japonsko si vyjednalo přednostní přístup

Evropské akciové trhy dnes pokračují ve výrazném růstu, který značí možné uklidnění po chaotickém týdnu způsobeném novými cly prezidenta Donalda Trumpa. Britský index FTSE 100 dnes posílil o 2 %, tedy o 153 bodů, a dosáhl hodnoty 7852. Jedná se o významný odraz od jeho nejnižší úrovně za více než rok. Přesto však ztráty způsobené novou vlnou obchodní války nejsou ani zdaleka plně smazány.

před 2 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

Budeme bojovat až do konce, vzkazuje Čína. Co to ale znamená? Podle expertů opravdu definitivní konec

Spojené státy se podle vyjádření prezidenta Donalda Trumpa chystají zítra zavést dodatečné clo ve výši 50 % na veškerý čínský dovoz. Pokud k tomuto kroku skutečně dojde, obchodní vztahy mezi dvěma největšími ekonomikami světa se mohou zcela rozpadnout. Celková celní zátěž na čínské zboží by tak přesáhla hranici 100 %, v některých případech by dosáhla až 120 %. Odborníci to označují za konec jakékoli smysluplné výměny zboží mezi Pekingem a Washingtonem.

před 4 hodinami

Ursula von der Leyenová, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

"Bazuka" na Trumpa: EU má v ruce těžký kalibr. Zvažuje, zda ho použít proti USA

Evropská unie se ocitla v dramatickém dilematu. Na jedné straně nabízí Spojeným státům kompromis v podobě nulových cel na průmyslové zboží, na druhé straně drží v ruce těžký kalibr – tzv. Anti-Coercion Instrument, tedy nástroj proti hospodářskému nátlaku, připravený k použití proti americkým službám. Nad hlavami evropských lídrů visí otázka: má Unie odpovědět tvrdě, nebo si ponechat otevřenou cestu k dialogu?

před 5 hodinami

Miami

Američané budou mít hlouběji do kapsy. USA kvůli Trumpovým clům zůstanou osamocené a ekonomicky zpomalené

Obchodní politika prezidenta Donalda Trumpa vyvolává mezi Američany rostoucí obavy. V reakci na uvalení vysokých cel a spekulace o jejich dalším navyšování se mnozí začali předzásobovat – zejména potravinami, jejichž ceny mohou výrazně stoupnout. Jiní se zase rozhodli urychleně pořídit nový vůz, dokud je to ještě cenově výhodné. Hrozba recese ve Spojených státech v příštím roce se podle některých odhadů pohybuje až kolem 30 procent, což posiluje nejistotu mezi spotřebiteli i investory.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Trump

Jak vážná bude obchodní válka? Cla vyděsila i spojence USA, trhliny dostává Trumpova administrativa i podpora

Prezident USA Donald Trump se rozhodl bez zaváhání prosadit novou vlnu cel, a to bez ohledu na rostoucí nervozitu trhů či znepokojení zahraničních vlád. Trhy reagovaly jako na horské dráze — po falešné zprávě o devadesátidenním pozastavení cel došlo ke krátkému vzestupu, jen aby následoval další prudký pád. Konečný výsledek? Akcie uzavřely víceméně beze změn, ale volatilita trhů ukazuje, že investoři zůstávají v nejistotě.

před 7 hodinami

včera

včera

včera

včera

Bayern Mnichov

Konec jedné éry. Legendární Thomas Müller skončí v Bayernu Mnichov

To, o čem se v posledních dnech spekulovalo, už dostalo definitivní razítko. Po sezóně 2024/25 jeden z nejlegendárnějších německých fotbalistů posledních let Thomas Müller opravdu ukončí své dlouholeté spojenectví s Bayernem Mnichov. Potvrdil to sám pětatřicetiletý útočník, který během své kariéry dokázal s Německem v roce 2014 vyhrát titul mistrů světa. Neuvedl už však, kam povedou jeho další kroky. V zákulisí se už ale mluví o jeho možném angažmá v zámořské MLS.

včera

včera

Maroš Šefčovič v Praze

EU pohrozila Američanům odvetou za cla. Chce však vyjednat jiné řešení

Eurokomisař Maroš Šefčovič řekl, že Evropská unie je v úvodní fázi rozhovorů se Spojenými státy americkými ohledně cel. Diskuzi podle něj komplikuje pohled Washingtonu, který je považuje za nápravné opatření. Brusel je připraven již v dubnu přijmout první vlnu protiopatření, dodal Šefčovič. 

včera

včera

Jan Lipavský

Lipavský pro Politico: EU by měla využít kombinaci tlaku a vstřícnosti. Je cesta, jak s Trumpem jednat

Evropská unie by měla využít kombinaci tlaku a vstřícnosti, aby přiměla prezidenta Donalda Trumpa ke zrušení nově uvalených cel, uvedl český ministr zahraničí Jan Lipavský v rozhovoru pro Politico. I přes selhání dosavadních zákulisních jednání věří, že Brusel stále může s Bílým domem uzavřít dohodu, která odvrátí hrozící transatlantickou obchodní krizi.

včera

Americká armáda, ilustrační fotografie

Evropa už s USA nepočítá. Chceme jasný plán pro případ stažení vojsk, varuje Finsko

Evropské státy potřebují jasnou strategii ze strany Spojených států, pokud se Washington rozhodne stáhnout část svých vojenských kapacit z Evropy. V rozhovoru pro server Politico to prohlásil finský ministr obrany Antti Häkkänen, který zároveň varoval před možnými bezpečnostními riziky, jež by takový krok mohl přinést, zejména pro státy sousedící s Ruskem.

včera

Ilustrační foto

Co je to ekonomická recese a proč se jí obávat?

Ekonomická recese. Dvě slova, která dokážou rozvířit vody finančních trhů, otřást důvěrou spotřebitelů a vyvolat nervozitu ve vládních kruzích i mezi běžnými lidmi. Přestože se jedná o běžnou součást hospodářského cyklu, recese je obdobím, které s sebou téměř vždy přináší nejistotu, pokles životní úrovně a zásadní proměnu ekonomické atmosféry.

včera

Ilustrační foto

Nejhorší začátek prezidentského období v moderní historii. Riziko recese prudce stoupá, EU chce zabránit válce

Spojené státy čelí historicky nejhoršímu začátku prezidentského období na akciových trzích. Od nástupu prezidenta Donalda Trumpa a jeho agresivní celní politiky se dříve rostoucí burza dostává na hranici medvědího trhu – tedy propadu o 20 % oproti nedávnému maximu. Pokud trh uzavře v tomto pásmu, půjde o nejrychlejší pád z býčího na medvědí trh v historii indexu S&P 500, který sahá až do roku 1957.

včera

Světu hrozí ekonomická jaderná zima, varuje šéf JPMorgan. Proti Trumpovi už se bouří i podporovatelé

Jamie Dimon, šéf americké banky JPMorgan Chase, ostře kritizoval novou celní politiku prezidenta Donalda Trumpa a varoval, že by mohla vést k růstu cen, zpomalení globální ekonomiky a oslabení postavení USA ve světě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy