RECENZE: Hollywoodské hvězdy v českém rybníčku. Ambiciózní Nabarvené ptáče se porve o Oscary

RECENZE – Už dlouho v Česku nevznikl tak ambiciózní film. Marhoulův tříhodinový opus přivádí k životu jeden z nejznámějších, nejsyrovějších a nejkontroverznějších románů z prostředí druhé světové války.

Právě zuří druhá světová válka. Zdánlivě stranou toho všeho, žije v bezejmenné slovanské zemi na statku se svou babičkou bezejmenný chlapec, kterého tam nechali jeho rodiče, podle fotografie Židé. Když se stařena jednoho dne neprobudí, vyrazí nevinný sirotek hledat štěstí ve světě. Netuší, že ho čekají téměř tři hodiny náhodných setkání s krutými, vystrašenými, omezenými a často i šílenými lidmi, kteří ho jeden po druhém zbaví naivity a iluzí.

Nabarvené ptáče je artovka. Hodně čerpá inspiraci v Markétě Lazarové, možná v něm uvidíte i něco ze Sedmé pečeti. Jeho děj se ale odehrává ve 20. století. Film ještě před premiérou provázela výrazná ústní kampaň, ať už šlo míru zobrazeného násilí nebo jen prostý fakt, že se v takto dlouhém, navíc epizodicky pojatém snímku téměř nemluví a nehraje v něm hudba. Když se k tomu připočetl úspěch na festivalu v Benátkách (korunovaný vášnivými názory jeho odpůrců) a řeči o Oscarech, nemůže být překvapivé, že mají Češi zase jednou důvod jít houfně do kina na domácí (byť koprodukční) film.

Jaká je ale adaptace knihy Jerzy Kosinského (dohady o tom, jestli jde o plagiát nechme stranou) ve skutečnosti, ořezaná o legendu, která ji do kin doprovází?

Není pochyb, že takové filmy už se moc netočí ani ve světě – no a u nás jde o naprostý unikát. A všichni, kdo na se na natáčení podíleli, si to evidentně uvědomují. Vizuálně podmanivý, dějově znepokojivý, herecky minimalistický, ale efektivní. Jako obraz, jehož jednotlivé scény dokážou šokovat a který na vás jako celek dosedne plnou tíží nepřízně osudu a lidské omezenosti.

Nabarvené ptáče je už na první pohled autorskou vizí Václava Marhoula, který se jako režisér, scénárista i producent nemusel téměř na nikoho ohlížet (i když mu s filmem samozřejmě pomáhalo i několik dramaturgů). Bez něho by film nikdy nevzniknul. Proto bolí přiznat, že režisér je sice nejsilnějším, ale zároveň i nejslabším článkem řetězu. Marhoul, pro kterého jde teprve o třetí filmový počin, zkrátka není Vláčil, Bergman ani Kubrick a ukousnul si možná až příliš velké sousto.

I tak se ale jedná o snímek, který si přímo říká o návštěvu kina a který se nepochybně zapíše do dějin české kinematografie. Jen se pro jeho sledování budete muset psychicky obrnit.

Celkové hodnocení: 80 %

Nabarvené ptáče (2019)

Hrají: Petr Kotlár, Udo Kier, Lech Dyblik, Jitka Čvančarová, Stellan Skarsgård, Harvey Keitel, Julian Sands, Barry Pepper, Alexej Kravčenko, Petr Vaněk, Radim Fiala, Pavel Kříž a další

Režie: Václav Marhoul

Scénář: Václav Marhoul

Kamera: Vladimír Smutný

ČR, Slovensko, Ukrajina / 169 minut / drama

Související

Ondřej Vetchý ve filmu Výjimečný stav.

RECENZE: Hřebejkův Výjimečný stav staví humor na problematické nadsázce

Jan Hřebejk poprvé od trilogie Zahradnictví z roku 2017 natočil film pro kina. Je jím komedie Výjimečný stav, která skrze osobní osudy nabízí pohled do zákulisí Českého rozhlasu. S nadsazeným tónem ohledává apelativní téma dezinformací, ústředním motivem je však lidská žárlivost. Jde o dobře ukočírovanou taškařici? Nebo se podnětný základ vytrácí?

Více souvisejících

recenze film Nabarvené ptáče Václav Marhoul Jerzy Kosinski literární adaptace

Aktuálně se děje

před 54 minutami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos.

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

včera

včera

ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti

Zákaz uzavřít smlouvu o dostavbě Dukovan sice platí dál, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již rozhodl o návrzích společností EDF a Westinghouse. Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad, dodal úřad. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy