RECENZE: Nicolas Cage a historie anglických vulgrárních slov zábavnou formou

F**k, Sh*t, B*tch, D**k, Pu**y, Damn. Šestice vulgárních slov, jejichž historický původ rozebírá lexikografka, kognitivní vědec či filmový kritik. O své postřehy ze stand up výstupů se podělili i někteří umělci, kteří přinášejí promyšlený pohled obyčejného člověka. Pořadem provází Nicolas Cage, který si užívá každé jadrné slovo.

Nadávat je lidské. I takový může být dílčí závěr dokumentární série Dějiny nadávání (History of Swear Words), která pochází z dílny streamovací služby Netflix. Sprostá slova jsou vklíněna v hlubší části mozku a jsou spojena například s uvolňováním adrenalinu do krve. Když nadáváme, máme o několik procent silnější stisk rukou nebo dokážeme téměř o dvojnásobek prodloužit čas ponoření ruky do ledové vody.

Takový malý experiment si můžete dokonce udělat i doma. Vezměte kbelík ledové vody, nasypte do ní tolik ledu, aby přestal rozpouštět a ponořte do vody ruku. Pokud budete moci nadávat, udržíte tam ruku mnohem déle, než když nebudete moci nadávat.

A jak je to s vulgárními výrazy v jazyce? Asi nejzajímavější, ale rovněž očekávanou informací je fakt, že význam těchto slov se v minulosti výrazně měnil. Kdysi běžná slova se v moderním jazyce považují za vulgární a naopak. Pomalu je rozvíjeno rovněž téma životního cyklu kleteb, který je ilustrován na slově „Damn“ (zatraceně). To již zažívá konec své existence vulgárního výrazu a stává se obyčejným výrazem zesilující význam nějakého výrazu, zatímco je již zcela okleštěno o svou vulgární složku.

Pokud by existoval jediný důvod, proč tento dokument vidět, tak je jím Nicolas Cage. Ač v poslední době herecky vyšuměl a objevuje se v béčkových a céčkových snímcích, stále je to persona, jež určité polohy náramně sedí. Mírně prkenný a lehce přehrávající průvodce pořadem je jednou z nich.

Poněkud horší je již výběr komiků a herců, kteří se starají o vhled současné americké populární kultury do problematiky nadávání. Některé postřehy jsou zábavné, jiné zase trapné, ale tak ve výsledku se myšlenky jednotlivých aktérů vyrovnávají, takže žádný díl neupadá příliš hluboko.

Je však nutné podotknout, že kvalita jednotlivých epizod není zcela vyrovnaná. Většinou je logicky spojena s tím, jak zajímavá je historie konkrétních nadávek. Často se také projevuje určité elektrizující pole okolo nadávek, jež směřují explicitně vůči ženám. V těchto dílech je značně cítit silný vliv emancipačních a feministických hnutích v americkém kulturním prostředí, v jehož důsledku má divák pocit, že se okolo slov jako „B*tch“ nebo „Pu**y“ našlapuje velmi opatrně.

Fundovaný informační servis jednotlivých akademiků je bez výhrad, spíše naopak překvapují jejich prezentační schopnosti, které někdy u vědců zaostávají za jejich akademickou hodnotou.

Dějiny nadávání jsou příjemnou jednohubkou na jeden večer, ale dají se také dávkovat po jednotlivých dílech. Dvacetiminutový rámec je přesně tak akorát, takže žádný díl nepůsobí natahovaným dojmem. Naopak některé díly utečou jako voda a vy byste si ještě dali pár minut jako nášup. Nejzávažnějším problémem Dějin nadávání je absence výraznějšího napětí mezi jednotlivými osobnostmi. Celý koncept tak nakonec stojí a padá na jednotlivých hercích a komicích, kteří se někdy trochu opakují, ale jindy dokážou přinést rozdílné pohledy, ale v podstatě nikdy se nedokážou pustit do názorového střetu, který by mohl do celého dokumentu přinést další rozměr.

Celkové hodnocení: 65 %

History of Swear Words (1. série 2021)

Hrají: Nicolas Cage (prův.), London Hughes, Joel Kim Booster, DeRay Davis, Nikki Glaser, Jim Jefferies, Zainab Johnson, Nick Offerman, Sarah Silverman, Samuel L. Jackson (a.z.), Jonah Hill (a.z.), John Cho (a.z.), Jennifer Coolidge (a.z.), Elvis Mitchell, Isiah Whitlock Jr., Jeff Goldblum (a.z.), Philip Seymour Hoffman (a.z.), Ben Stiller (a.z.), Kristen Wiig (a.z.), Lizzo (a.z.), Paul Rudd (a.z.), Winona Ryder (a.z.), Cardi B (a.z.), Queen Latifah (a.z.)

Režie: Christopher D'Elia

Scénář: Bellamie Blackstone

USA / Netflix / 20-21 min / dokumentární

Související

Logo společnosti Netflix

Co přinesl Netflix v Lednu: Rozčarování, Lupin a Karate Kid

Americká streamovací společnost pomalu ale jistě buduje obsáhlou databázi pořadů a snaží se aspirovat na alternativu televize. Stačí zapnout a jednotlivé díly seriálů se na vás valí samy od sebe. V lednu dorazila slušná dávka zajímavé tvorby, tak se podívejme na to, co stálo za vidění.

Více souvisejících

Nicolas Cage recenze Netflix dokument jazyky seriály tv seriály

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

Papež František po propuštění z nemocnice

Jak bude vypadat pohřeb papeže Františka a co přinesou nadcházející dny?

Papež František, který zemřel ve věku 88 let, si byl vědom svého křehkého zdravotního stavu a stáří již řadu let. Už v roce 2015 vyjádřil přání být pohřben v bazilice Santa Maria Maggiore v Římě, což je starobylý mariánský chrám z 5. století. Tento kostel měl ve svém srdci jako místo modlitby a rozjímání, kam se opakovaně vracel po svých cestách po světě. Naposledy zde byl pohřben papež v 17. století – tehdy šlo o Klementa IX.

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj v hádce s Donaldem Trumpem

Začal klíčový týden. Trump chce během pár dní dosáhnout konce války, Ukrajinu Rusku prodá

Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa oznámily, že Rusko a Ukrajina by mohly uzavřít dohodu o ukončení války „ještě tento týden“. Trump tento výrok sdělil o víkendu na své síti Truth Social a zároveň naznačil, že pokud nenastane žádný pokrok, Washington by mohl od mírových jednání úplně odstoupit. Podle něj by uzavření dohody umožnilo oběma zemím „začít dělat velké obchody se Spojenými státy“, které popsal jako „vzkvétající“.

včera

Na Svatopetrském náměstí se sešly tisíce věřících

Živě Věřící zaplnili Svatopetrské náměstí. Po celém světě začaly modlitby za papeže Františka

Na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu se dnes večer sešly tisíce věřících, aby se společně pomodlili za zesnulého papeže Františka. V atmosféře hlubokého smutku a ticha se mezi shromážděnými vyjímaly siluety jeptišek, které netrpělivě čekaly na začátek modliteb. Bílá kopule baziliky svatého Petra se pomalu noří do šera a zvuk modliteb se nese celým náměstím.

včera

Kevin Farrell

Kevin Farrell. Kdo je muž, který po úmrtí papeže Františka převzal Vatikán?

Po úmrtí papeže Františka se do čela řízení Římskokatolické církve postavil kardinál Kevin Farrell. Irský duchovní se stal úřadujícím hlavou církve v období takzvané "sede vacante" – tedy v mezidobí mezi smrtí jednoho papeže a volbou jeho nástupce. Funkci bude vykonávat až do chvíle, kdy kardinálové z celého světa ve vatikánské Sixtinské kapli zvolí nového římského pontifika.

včera

Ilustrační foto

Duchovní vůdce, hlava Vatikánu i morální autorita. Kdo je papež a proč je pro svět důležitý?

Papež je bezpochyby jednou z nejvlivnějších postav nejen v náboženském světě, ale i v rámci celosvětového veřejného života. Ačkoli sídlí ve Vatikánu, malém nezávislém státě uprostřed Říma, jeho slovo má dosah do všech koutů světa, kde žijí katolíci, a často ovlivňuje i názory nevěřících a lidí jiných vyznání. Jeho role není pouze náboženská – papež představuje důležitou morální, kulturní a diplomatickou autoritu, která zasahuje do mnoha aspektů života společnosti.

včera

Papež František po propuštění z nemocnice

Mimořádná zpráva Příčinou smrti papeže Františka podle lékařů nebyly plicní problémy

Původní tvrzení, že papež František zemřel ve věku 88 let na obtíže spojené se zápalem plic, nemusí být pravdivé. Podle lékařů římské nemocnice Gemelli, kteří o něj v posledních týdnech pečovali, "odešel v pokoji" v důsledku problému "mozkové povahy". Nejpravděpodobnější příčinou smrti je podle serveru la Repubblica mozková příhoda – i když zatím není jasné, zda šlo o krvácení do mozku nebo jiný typ cévní příhody. Zdravotníci zatím nevidí přímou souvislost s dřívějšími vážnými potížemi s dýcháním, které ho přivedly do nemocnice už v únoru letošního roku.

včera

Fotbal je nejpopulárnějším sportem.

V reakci na smrt papeže se v Itálii nebude hrát fotbal. Několik zápasů Serie A odloženo

Celý svět se o Velikonočním pondělí zahalil do smutku po zprávě z Vatikánu hovořící o smrti papeže Františka, jenž skonal v pondělí ráno ve věku 88 let. Zdaleka nejvíc v Evropě truchlí z pochopitelných důvodů v Itálii. Není tak proto divu, že tamní fotbalová asociace přistoupila k odkladu fotbalových zápasů Serie A, které se měly původně odehrát právě v pondělí.

včera

sport

FAČR poskytla Jablonci více než sedmimilionovou půjčku. Nyní se brání kritice

Finanční injekci o výši 7,5 milionu korun poskytla Fotbalová asociace ČR (FAČR) prvoligovému Jablonci potácející se ve finančních problémech. Tyto poskytnuté peníze by mělo jablonecké vedení použít na klubový provoz. Šéfové ostatních klubů však vnímají tuto půjčku jako kontroverzní, samotný Jablonec ale mluví o platbě ze strany UEFA v rámci tzv. solidarity payment.

včera

Česká ženská hokejová reprezentace

Na medaili to v domácím prostředí nevyšlo. V boji o bronz české hokejistky ztratily třígólové vedení

Sen o medaili na prvním domácím mistrovství světa žen se českým hokejistkám nevydařil vyplnit. Naději na to měly až do posledního hracího dne turnaje v Českých Budějovicích, když se dostaly po vyrovnaném a však nakonec prohraném sobotním semifinále s USA (1:2) do boje o bronz. Na třetí příčku se tak po dvou letech nevrátily, přestože v duelu s Finkami k němu měly výrazně nakročeno. Konkrétně totiž vedly už 3:0, jenže pak Finky nejenže tento český náskok dokázaly vyrovnat, ale v následném prodloužení pak dokonce vstřelit rozhodující branku. Přes značný smutek českých hokejistek se však od zaplněné českobudějovické arény dočkaly zaslouženého potlesku za své vystupování v rámci celého turnaje.

včera

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

Papež František

Mimořádná zpráva Zemřel papež František, bylo mu 88 let

Vatikán dnes ráno oznámil úmrtí papeže Františka, který zesnul ve věku 88 let. Podle oficiálního prohlášení zemřel v pondělí ráno 21. dubna 2025 na Velikonoční pondělí v 7:35 místního času ve svém rezidenčním sídle Casa Santa Marta ve Vatikánu, uvedl server BBC.

včera

včera

včera

včera

Papež František

Co bude po smrti papeže Františka? Po pohřbu dojde ke svolání konkláve

Smrt papeže Františka představuje nejen bolestnou ztrátu pro více než miliardu katolíků po celém světě, ale i okamžik, kdy se římskokatolická církev obrací ke svým hluboce zakořeněným tradicím. František se však ještě za svého života rozhodl mnohé z těchto zvyklostí pozměnit, a to ve snaze přivést církev blíže obyčejným lidem. Jeho pohřeb se tak nese v duchu jednoduchosti, pokory a odmítnutí pompéznosti, která byla s pohřby papežů dlouhá staletí spojována.

Aktualizováno včera

Muž pokory, hlas míru. Světoví lídři vzdávají poctu papeži Františkovi

Po zprávě o úmrtí papeže Františka, který zemřel ve věku 88 let ve Vatikánu na velikonoční pondělí, přicházejí z celého světa projevy soustrasti i obdivu k jeho životu a odkazu. Světoví státníci vyjadřují úctu vůči muži, který se podle jejich slov stal hlasem soucitu, míru a lidskosti v náročném století.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy