RECENZE: Seriál Božena je nedotažený i nadčasový. Boří mýty a historii podává po svém

Proč má stále dodržovat dodržovat konvence? Proč nemohu zůstat sama sebou? Ptá se Božena Němcová ještě jako Barbora Panklová. Česká televize v prvních dnech roku přináší skutečný a nadčasový příběh první české spisovatelky v nové minisérii Božena.

Sedmnáctiletá Bára v podání Anny Kameníkové chce od života všechno. Panklovi (Lucie Žáčková a Vladimír Javorský) coby poněkud nešťastní rodiče držící se tehdejších zásad a konvencí si s ní neví rady, a tak hledají ženicha. Barbora je ale velmi nespoutaná, svéhlavá, přímá, až divoká, a tak skoro neprovdatelná.

Už na „námluvách“ hovoří jasně: „Raději čtu, než peču. (…) Dobře, vezmu si vás, ale slibte mi, že mi nebudete poroučet!“ Nejlepší partií se přes to všechno jeví o patnáct let starší úředník celní správy Josef Němec. Pojetí jeho zvláštní povahy se skvěle zhostil Jan Hájek. Jako Josef Němec je i přes varování svého přítele Bárou okouzlen. Dráždí ho a zároveň obdivuje její svobodomyslnost, sebevědomost. Sám jako úředník ve službách rakouské vlády je velký vlastenec, taky vlastně rebel.

Už teď je jasné, že právě on z Barbory „udělá“ Boženu. Odvádí ji od německé literatury k té české. Právě při jejich společné četbě Jungmanovy Slovesnosti se objevila malá jiskřička jejich vzájemné souzněnosti. Aspoň si to tady oba myslí. Ale už dopředu je jasné, že se bude jednat o jedno velké trápení dvou neslučitelných povah.

Možná právě tady trošku scénář Martiny Komárkové a Hany Wlodarczykové pokulhává. Některé dialogy obou hlavních protagonistů se zdají nedotažené. Ale možná jde o záměr vyprovokovat v divákovi otázky: Jsou spolu šťastní? Jejich ráznost, sebevědomost jim přece umožňuje mluvit více o svých pocitech. Proč to nedělají? Občas se zdá, že ji Josef dokonce nenávidí, přesto bez ní nemůže žít.

Odpovědí je asi doba. Ta jasně stanovovala pravidla. Muž byl hlavou rodiny, a proto rozhodoval o chodu domácnosti, zároveň byl povinen zajišťovat ženě obživu. Žena mu má být podřízena ve všech ohledech. Tento rozpor se tak scénáristicky i režijně podařilo vystihnout.

Režisérka Lenka Wimmerová měla rozhodně při výběru hereckých představitelů šťastnou ruku. Již zmiňovaný Jan Hájek je jako Josef Němec zatím nepřekonatelný. A Anna Kameníková co by mladinká Bára? Naprosto vystihla až jakousi éteričnost, tajemnost sedmnáctileté Barbory. A i jako novomanželka, matka neztrácí svou tvář dychtivé bytosti, která vnímá svou zvláštnost, výjimečnost a jen marně očekává, že za ni bude oceněna.

Opět i jí se podařilo vzbudit otázky: Je si opravdu tak jistá? Je ji opravdu jedno, co si o ní kdo myslí? Neměla by být k Josefovi milejší? Navíc se tvůrcům povedlo, že není šablonovitou obětí a on tyranem, jak bývá občas předkládáno a nabízí se při studiu životopisu Boženy Němcové.

Doba je zde vystižena nejen chováním hlavních protagonistů, ale i prostředím. Zachycení venkova, jeho zvyků, první domácnost novomanželů, sborový zpěv v kostele, přítomnost a rady Magdalény Dobromily Rettigové, kostýmy - to vše dodává snímku jeho autentičnost.

Zajímavým, vše podtrhujícím prvkem je jistě i hudba Jakuba Kudláče, který je podepsán i pod snímkem Krajina ve stínu. I to možná mluví za vše. Hudba zde nedominuje, jen zlehka a přesto naprosto jasně dokresluje atmosféru.

Zatím se tedy zdá, nová minisérie České televize zboří mýtus, sochu klasika tak, jak ji známe ze školních lavic. Možná ji nezboří úplně, ale bude nutit k zamyšlení, že i „literární pomníky“ byly skutečné osobnosti, které dělaly chyby, uměly si jít za svým, ubližovaly, ale i chápaly, mohou být velkou inspirací i dnes, že jim nepřísluší jen kategorie povinná četba.

Divákům by mohla minisérie nabídnout nové souvislosti a pochopit i jinak nepopiratelně velkou osobnost Boženy Němcové. Po shlédnutí prvního dílo vše nasvědčuje tomu, že je vše na dobré cestě.

Hodnocení: 70%

Božena (životopisný TV seriál)Česko, 2021

Režie: Lenka WimmerováScénář: Martina Komárková, Hana WlodarczykováKamera: Richard ŘeřichaHudba: Jakub KudláčHrají: Anna Kameníková, Aňa Geislerová, Jan Hájek, Martin Finger, Vladimír Javorský, Klára Melíšková, Linda Rybová, Lucie Žáčková, Vladimír Škultéty, Natálie Růčková, Elizaveta Maximová, Lenka Rzepková, Zuzana Zvoníčková, Jan Plouhar, Jan Nedbal, Marek Daniel, Dana Morávková, Eva Josefíková, Veronika Freimanová, Martin Myšička, Jan Budař.

Související

Anora

RECENZE: Ze striptérky princeznou? Anora je nekonvenční černou komedií

Česká kina právě hrají černou komedii říznutou sociálním dramatem, která letos opanovala festival v Cannes a odnesla si Zlatou palmu. Křehká i třeskutě absurdní Anora o americké striptérce a jejím vztahu se synem ruského oligarchy patří ke komediálním vrcholům tohoto roku, ačkoli bychom od jejího tvůrce Seana Bakera čekali možná trochu něco jiného.

Více souvisejících

recenze seriál Božena

Aktuálně se děje

před 20 minutami

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

před 54 minutami

před 1 hodinou

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

před 4 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Páteční počasí může překvapit řidiče, varovali meteorologové

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

včera

Vláda ČR

Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.

včera

včera

Leopard 2A4

Česko si pořídí další Leopardy. Armáda tak splní požadavky NATO

Česko si pořídí 14 bojových tanků Leopard 2A4, uvedlo ministerstvo obrany ve středu v tiskové zprávě. Vládu o záměru informovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Úřad chce příslušnou smlouvu s německou společností Rheinmetall Landsysteme GmbH uzavřít do konce roku. 

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Češi po výhře nad Gruzií postupují v Lize národů mezi elitu. Mají také jistou baráž o MS

Když čeští fotbalisté v září tohoto roku naprosto nezvládli duel v Gruzii, kde prohráli ostudně 1:4, málokdo věřil, že by snad mohli Češi ovládnout svou skupinu Ligy národů a tudíž tak nejen postoupit do elitní divize, ale zajistit si také účast v baráži o mistrovství světa 2026. Nakonec se to všechno stává skutečností díky závěrečné výhře nad Gruzií 2:1 v Olomouci, kdy se o české branky postarali Šulc s Hložkem. Ve druhé půli se sice podařilo snížit Mikautadzemu, ale na víc se naštěstí soupeři nezmohli, přestože měli v emočním závěru obrovské příležitosti.

včera

raketa Storm Shadow

Storm Shadow donutí ruské síly přeskupit jednotky. Co jsou zač střely, které zvýší obavy z další eskalace?

Storm Shadow, známé také pod názvem SCALP EG (Système de Croisière Autonome à Longue Portée – Emploi Général), jsou pokročilé střely s plochou dráhou letu vyvinuté britskou společností MBDA. Tyto střely patří mezi nejmodernější zbraně svého druhu a hrají klíčovou roli ve vojenských konfliktech, kde je rozhodující přesnost a schopnost zasáhnout strategické cíle hluboko na nepřátelském území.

včera

Letoun Tornádo nese rakety Storm Shadow.

Ukrajina poprvé použila britské střely Storm Shadow k útokům na ruské území

Ukrajina podle informací The Guardian poprvé od začátku konfliktu použila britské střely Storm Shadow k útokům na cíle v Rusku. Povolení k využití raket na ruském území bylo schváleno v reakci na nasazení více než 10 000 severokorejských vojáků na ruské hranici s Ukrajinou. Podle britských a amerických představitelů jde o zásadní eskalaci téměř tři roky trvající války.

včera

Bílý dům, Washington D.C., USA

Strach z prohloubení války. USA i EU se obávají eskalace hybridních útoků

Američtí a evropští představitelé podle The Guardian vyjádřili rostoucí znepokojení nad hrozbou hybridní války ze strany Ruska. Tento strach se prohloubil po prvním použití amerických raket dlouhého doletu ATACMS Ukrajinou na cíle uvnitř ruského území. Bidenova administrativa nedávno zrušila omezení pro jejich použití, což vyvolalo ostrou reakci Moskvy a obavy z další eskalace konfliktu.

včera

Viktor Orbán

Svět čekají dva nejnebezpečnější měsíce války, varuje Orbán

Viktor Orbán, předseda maďarské vlády, ve středu po mimořádném jednání Rady obrany státu prohlásil, že nadcházející dva měsíce mohou být nejnebezpečnější etapou války na Ukrajině. Vyzval k maximální opatrnosti a zdůraznil, že Maďarsko se za žádných okolností nesmí nechat zatáhnout do probíhajícího konfliktu.

včera

Austin se vysmál Putinovi: Na Ukrajině selhal, nedosáhl svých cílů ani za 1000 dní

Ruský prezident Vladimir Putin podle amerického ministra obrany Lloyda Austina nedokázal za více než 1 000 dnů války na Ukrajině dosáhnout žádného strategického cíle. Austin to uvedl během tiskové konference v Laosu, kde zhodnotil průběh konfliktu a dopad na mezinárodní scénu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy