RECENZE: Proxima je evropskou intimní zpovědí kosmonautky připravující se na misi

Skoro každý rok se objeví nějaký evropský snímek, který se zaobírá tématikou evropského kosmického programu, který je známý pod zkratkou ESA. Proxima sleduje přípravu kosmonautů na pobyt v mezinárodní stanici ISS a zaměřuje se především na psychickou stránku přípravy a nutnost se vyrovnat s odloučením od svých blízkých.

Sarah (Eva Green) podstupuje náročnou přípravu, kterou procházejí všichni kosmonauti, aby si zvykli na stav bez tíže a specifika s ním spojená. Navíc se stará o dceru Stellu (Zélie Boulant), jejíž otec Thomas (Lars Eidinger) rovněž pracuje pro ESA, avšak oba žijí odděleně. Stellu pak mají ve střídavé péči, ovšem převážně se o ni stará právě Sarah.

Když byla Sarah vybrána jako účastník další mise na Mezinárodní vesmírné stanici ISS, musela se přestěhovat do Star City v Rusku, kde probíhá finální příprava personálu ISS, která trvá jeden rok. Stella však zůstala s otcem v Německu, kde se jí zprvu nelíbí, avšak postupně se zabydluje a nachází nové kamarády. Proxima se pak zaměřuje na Sarah, útrapy spojené se náročným výcvikem a nutnou proměnu vztahu s dcerou, který podstupuje náročnou zkoušku během jejich nuceného odloučení.

Nejprve je nutné vyzdvihnout stabilní výkon Evy Green, na kterou je radost se dívat. S Eidingerem si na place rozumí, údajně jej dokonce do role otce navrhla ona samotná. A podařil se i casting Stelly, Zélie totiž sdílí mnohé rysy se Evou, takže celý vztah dcery a matky působí velmi organicky a uvěřitelně. Další postavy jsou v podstatě volně zaměnitelné archetypy, nicméně poměrně netradičně působí záměna stereotypů, v níž Matt Dillon hraje mírně sexistického Američana, zatímco Alexej Fatějev je Rus, který je spíše na její straně.

Snímek je natočen poměrně typickým evropským stylem, ovšem najdeme v něm několik scén, které v kině vypadají velmi dobře. Finální start rakety je doslova elektrizující a samotnou atmosféru navíc podtrhuje velmi dojemný pohled na příbuzné kosmonautů, kteří start pozorují.

Režisérka a scénáristka Alice Winocour si zaslouží pochvalu především za bourání určitých stereotypů, s nimiž zachází velmi jemně. Ovšem je nutné podotknout, že dialogy místy váznou a celkové tempo filmu je poměrně pomalé. Na druhou stranu nabízí divákovi značný prostor k proniknutí do psychologie hlavních aktérů. Rozpačitě pak působí místy haprující střídání vypravěče, které je patrné především v úvodu filmu, v němž téměř rovnocenně sleduje Sarah i Stellu.

Celkově je snímek příjemným osvěžením v porovnání s americkou produkcí a ukazuje, že evropská kinematografie má co nabídnout. Na druhou stranu, z nastolené situace šlo vytáhnout ještě více. Bonusem jsou skutečné lokace ESA, Star City i Kosmodromu Bajkonur.

Celkové hodnocení: 67 %

Proxima (2019)

Hrají: Eva Green, Matt Dillon, Lars Eidinger, Alexej Fatějev, Sandra Hüller, Nancy Tate, Jan Oliver Schroeder, Zélie Boulant

Režie: Alice Winocour

Scénář: Alice Winocour

Kamera: Georges Lechaptois

Hudba: Rjúiči Sakamoto

Francie / Německo / 108 min, drama

Související

Ondřej Vetchý ve filmu Výjimečný stav.

RECENZE: Hřebejkův Výjimečný stav staví humor na problematické nadsázce

Jan Hřebejk poprvé od trilogie Zahradnictví z roku 2017 natočil film pro kina. Je jím komedie Výjimečný stav, která skrze osobní osudy nabízí pohled do zákulisí Českého rozhlasu. S nadsazeným tónem ohledává apelativní téma dezinformací, ústředním motivem je však lidská žárlivost. Jde o dobře ukočírovanou taškařici? Nebo se podnětný základ vytrácí?

Více souvisejících

recenze filmy Kina film "Proxima" Aerofilms

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 5 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy