RECENZE: Sandman vtáhne diváka do podivuhodného světa snů, v němž je možné vše

Zajímavě obsazený seriál pochází z pera Neila Gaimana, jednoho z nejznámějších autorů fantasy a komiksů. Seriál má specifickou atmosféru, která se vyznačuje barevností, přepáleností a existencí androgynních bytostí. Sandman patří mezi nejlepší seriály, které můžete na Netflixu nalézt, ale rozhodně není pro každého.

Neil Gaiman je jeden z nejžádanějších současných spisovatelů žánru fantasy. Je autorem knihy Američtí Bohové, jež se stala předlohou seriálu stejného jména, který se těší poměrně velkému úspěchu. Gaiman se však kromě knižní tvorby podílí i na komiksech, z nichž asi nejznámějším je The Sandman. Ten náleží do světa DC, i když to v seriálu není explicitně zmíněno, je součástí stejného univerza jako Batman či Superman.

Hlavní postavu Pána snů Sandmana ztvárnil britský herec Tom Sturridge, jenž v seriálu vyniká bezpohlavní vizáží, kterou vykazuje i většina nadpřirozených bytostí, s nimiž se v seriálu setkáme. Nejedná se v pravém slova smyslu o bohy, ale jde spíše o polobožské nadpřirozené bytosti – mezi ně se zařadí například Smrt či s Lucifer.

První série se věnuje především budování světa a představení hlavní postavy, která hned na začátku prodělá velmi důležitý charakterový posun. Jednotlivé epizody vycházejí z konkrétních komiksových sešitů a představují poměrně uzavřené příběhové rámce, jež postupně doplňují hlavní příběhovou linii.

Jednou z nejzajímavějších epizod je bonusová jedenáctá část, která se skládá ze dvou samostatných příběhů. Prvním z nich je animovaný Sen o tisíci kočkách, zatímco druhým je již hraná Kalliopé. Ze zbytku série pak ještě vyčnívá díl Nonstop, v němž se setkáváme s postavou Johna Constantina. A Zvuk jejích křídel, ve kterém Sandman sleduje práci své sestry Smrti. Tyto dvě epizody jsou zajímavé zajímavými filozofickými myšlenkami, které přesahují rámec běžných úvah, na něž jsme zvyklí narážet v současné audiovizuální tvorbě.

Kromě Gaimana se na scénáři podílel i David S. Goyer, který má na svém kontě výborný seriál FlashForward – Vzpomínky na budoucnost, Constantina či Nadaci nebo film Muž z oceli. Možná se Vám zdá, že se až příliš věnujeme tvůrčímu týmu, ale ten je tentokrát velmi důležitý, protože seriál těží z výborné atmosféry a zajímavě postavených dialogů. Zejména momenty, kdy Sandman zpomalí a zakecá se s některou z postav, jsou ty nejlepší z celého seriálu.

Budování světa však má své stinné stránky. Jednou z nich je stopáž, která se často blíží k jedné hodině, kvůli čemuž se Sandman v podstatě nedá shlédnout za jeden večer či víkend, jak jsme u jiných sérii na Netflixu zvyklí. Několik dílů má také rozvleklejší tempo, než by bylo ideální a občas je patrné, že se Sandman zkrátka potřeboval dostat z jednoho místa na druhé a bylo nutné to nějak zařídit. Naštěstí to vyvažují dynamičtější epizody, které dokážou lépe pracovat s odvíjením příběhu.

Vizuálně se Sandman řadí mezi jedny z nejlepších seriálů současnosti a v plné míře se na něm projevu rozpočet, který se za první sezónu pohybuje v hodnotách blízkých velkofilmům. Celkově se jedná o jeden z nejlepších seriálů, které můžete na Netflixu vidět. Rozhodně stojí za shlédnutí, ale ne každému bude sedět velké množství bezpohlavních charakterů, a i na Netflix nadměrné množství LGBT+ postav. Na to, jaké množství charakterů se za těch jedenáct dílů na obrazovce objeví, je až s podivem, jak velké množství postav je možné zařadit do některé z těchto kategorií. I když nejste fanoušky

Celkové hodnocení: 80 %

The Sandman (1. série 2022)

Hrají: Tom Sturridge, Gwendoline Christie, Charles Dance, Boyd Holbrook, Jenna Coleman, Vivienne Acheampong, Sanjeev Bhaskar, Asim Chaudhry, David Thewlis, John Cameron Mitchell, Stephen Fry, Joely Richardson, Patton Oswalt, Kirby Howell-Baptiste, Daisy Head a další.

Tvůrci: Neil Gaiman, David S. Goyer, Allan Heinberg

Režie: Jamie Childs, Mike Barker, Mairzee Almas, Andrés Baiz, Coralie Fargeat, Louise Hooper, Hisko Hulsing

Předloha: Neil Gaiman (komiks)

Scénář: David S. Goyer, Jack Thorne, Ameni Rozsa, Alexander Newman-Wise, Neil Gaiman, Allan Heinberg, Jim Campolongo, Lauren Bello, Heather Bellson, Vanessa Benton, Jay Franklin

Kamera: George Steel, Will Baldy

Hudba: David Buckley

USA / (38-64 min) / drama, fantasy, horor, sci-fi

Související

ONEMANSHOW: The Movie

Recenze: Film ONEMANSHOW: The Movie je kvůli přesahu do reality nutné vidět opakovaně. Na to ale tak dobrý není

Za doprovodu velkého očekávání a ne zrovna pozitivních prvotních reakcí se po letech rádiového klidu vrátil tvůrce obsahu, který, jak sám Kazma rád prohlašuje, nemá minimálně v Česku obdoby. Ještě ho nezavřeli, a tak je zpět, tentokrát však ne se svým klasickým půlhodinovým formátem, ale filmem určeným pro plátna kin. Filmem, na který se nelze tak úplně dívat jako na film. Filmem, který skutečná má avizovaný přesah do reality. A zároveň filmem, který není tak úplně nutné vidět.
film Asteroid City

RECENZE: Surrealistická komedie Asteroid City má výborné obsazení, ale neosloví každého

Nový snímek Wese Andersona nabízí hvězdné obsazení v čele s Tomem Hanksem, Scarlett Johansson, Tildou Swinton či Edwardem Nortonem. Ač se může zdát, že se jedná o záměr zaujmout široké publikum, tak se Anderson drží své specifické vizuální poetiky, která mnohé diváky může odradit. Nicméně snímek je vizuálně opojný a na velkém plátně skvěle vynikne jeho barevnost a estetika. 

Více souvisejících

recenze tv seriály seriály Netflix seriál Sandman DC comics DCEU drama horor sci-fi fantasy komiksy

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Laureáti Nobelovy ceny za fyziku

Nobelovu cenu za fyziku dostali tři vědci za výzkum elektronů

Nobelova cena za fyziku pro rok 2023 byla udělena třem vědcům za jejich práci v oblasti využití extrémně krátkých světelných pulzů k studiu chování elektronů v atomech a molekulách. Laureáty jsou francouzsko-americký vědec Pierre Agostini, Rakušan maďarského původu Ferenc Krausz a Francouzka působící ve Švédsku Anne L'Huillierová.

včera

Arménie, ilustrační foto

Arménský parlament schválil přistoupení k ICC, navzdory ruskému odporu

Arménský parlament podle agentury Anadolu schválil ratifikaci Římského statutu, na jehož základě vznikl Mezinárodní trestní soud (ICC), což znamená, že Arménie bude podléhat jeho jurisdikci. Plán Arménie přistoupit k ICC, která nedávno vydala zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina, byl kritizován Ruskem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj už vidí Ukrajinu v EU. Je to jen otázka času

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí řekl národu,  že členství jeho země v Evropské unii je už jen otázkou času. Uvedl to ve svém pravidelném večerním videoproslovu po návštěvě vysokého představitele EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Josepa Borrella v Kyjevě.

včera

pohonné hmoty

Orlen vrátil ceny benzinu v pohraničí na obvyklou úroveň. Češi opět "těží z předvolebního dárku"

Na čerpacích stanicích společnosti Orlen došlo ještě v pondělí k navrácení cen benzinu a nafty na přibližně původní úroveň po nedělním výrazném zlevnění. V neděli byl litr benzinu i nafty prodáván za cenu kolem 33 korun za litr, zatímco později se vrátil na obvyklou cenu. Orlen provedl podobnou cenovou úpravu i na čerpacích stanicích u hranic s Polskem.

včera

včera

Nezaměstnaní lidé

Nezaměstnanost v Evropské unii klesá, nejlépe je na tom Česko

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v srpnu klesla na 5,9 % z červencových 6 %, uvedl evropský statistický úřad Eurostat. V České republice míra nezaměstnanosti poklesla na 2,5 % z červencových 2,7 %, což ji činí nejnižší v celé EU, jak vyplývá z údajů Eurostatu.

včera

Žádná diktatura, hlas každého může být slyšet. Euroskeptici mají v EU také místo

Vítězství Roberta Fica (a jeho Smeru) ve slovenských parlamentních volbách nutně nemusí znamenat obrat jeho země od Západu. Evropská unie sice země nedrží v kleci, má ale páky, jakými se může bránit rozvratu. Poukázal na to nezávislý server RFE/RL.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy