RECENZE: Šestý Jurský svět: Nadvláda je nejslabším dílem, se špatným scénářem a režií

Režisér Colin Trevorrow chtěl snímkem vzdát hold původním hrdinům. Dorazí tak paleontologové Alan Grand (Sam Neill) a Ellie Sattlerová (Laura Dern) i doktor Ian Malcom (Jeff Goldblum). Ovšem předání pomyslných otěží Chrisi Prattovi šeredně selhává na špatném scénáři a toporné režii. Místo velkolepé oslavy tak divák sleduje nepovedenou tryznu.

Steven Spielberg musí být nešťastný z toho, kam se posunula jedna z věhlasných filmových značek, kterou nastartoval v roce 1993. Navazující trilogie s Chrisem Prattem navázala na první tři snímky v roce 2015, přičemž minimálně první díl byl přijat velmi kladně. Bohužel Jurský svět následoval tak trochu cestu Star Wars, které poslední trilogii rovněž završily dosti rozporuplně, přičemž se divák musel postupně vzdávat hledání logických souvislostí a přijmout fakt, že věci se zkrátka dějí.

Děj se odehrává čtyři roky po zániku ostrova Isla Nubar. Dinosauři se rozšířili do světa a žijí v divoké přírodě i po boku lidí. Samozřejmě se záhy stali terči pytláků a překupníků, s nimiž bojuje Claire (Bryce Dallas Howard). Její přítel Owen Grady (Chris Pratt) zase chytá divoké dinosaury a posílá je na bezpečná útočiště. Společně bydlí v odlehlém srubu v horách, kde vychovávají Maisie Lockwood (Isabella Sermon), naklonovanou dceru vědkyně Charlotte Lockwood, jež má být klíčem k léčbě genetických nemocí.

Maisie však unesou pytláci, kteří vědí o její výjimečnosti a aby toho nebylo málo, tak unesou i potomka raptoří samice Blue. Owen s Claire se pak vydají oba dva zachránit. Asi by se dalo souhlasit s tím, že se jedná o zcela validní zápletku snímku, se kterou by se dalo pracovat.

Ovšem autorům scénáře to bylo zřejmě málo, a tak se paralelně rozbíhá ještě další dějová linie, která sleduje starou gardu. V ní Ellie vyšetřuje původ obřích sarančat, která pustoší americká pole. Stopy ji vedou do firmy Biosyn, v níž pracuje Ian, který ji pozval na prohlídku biotechnologického parku, který firma provozuje v Alpách. V něm žijí nejen divocí dinosauři, ale probíhá zde také jejich výzkum, jež má vést ku prospěchu společnosti. Ellie požádá o pomoc starého známého Alana Granda, kterého zastihujeme jak jinak než u vykopávek.

Již je Vám nejspíš zřejmý jeden z problémů snímku – ono jde vlastně o tři samostatné dějové linie, které spolu příliš nesouvisí a dvě výše zmíněné slouží pouze jako berlička, která nasměřuje všechny postavy do Alpského údolí, v němž se zcela náhodou jejich cesty protínají a společně musejí zastavit zlotřilého majitele Biosynu, doktora Lewis Dodgson (Campbell Scott). Z výše řečeného také vyplývá dosti přestřelená stopáž atakující dvě a půl hodiny, která je absolutně nevyužitá.

Snímek také nepobral moc zajímavých nápadů a zcela okatě vykrádá staré díly, ale i filmy, u nichž bychom to vůbec nečekali. Zhruba půlhodinu se snímek tváří jako podivná variace na Bondovku, během níž se dočkáme nepříliš dobře nasnímané honičky na motorce s velociraptory, která byla mohutně propagována v trailerech. Tón snímku se však postupně mění a s příletem do parku nabývá děj temnějších odstínů.

Několik světlých momentů se však najde – například dobře nasnímané a atmosféricky zvládnuté plížení do jezírka à la Spielberg. Ovšem těchto záblesků je pochmurně málo a mnoho scén má zcela zabitý potenciál tím, že jsou buď nastříhané strašně chaoticky nebo tvůrci vzdali snahu o jejich vybudování.

Ikonický souboj dinosaurů se tak odehrává jaksi mimochodem a jeho finále je vlastně poměrně nudné. Dost možná i z toho důvodu, že chybí geneze jejich příběhu, což mistrně zvládal odvyprávět zejména první Jurský park.

Vizuálně je pak snímek poměrně hezký a obrovští tvorové vypadají skvěle. Ano utracené peníze na digitální efekty jsou náležitě vidět. Ve snímku však drhnou i rutinní dialogy, které jsou natočeny velmi ledabyle a bez jakékoliv snahy je pojmout alespoň trochu zajímavě. Většina akčních scén pak trpí chaotickým střihem, který úspěšně kouskuje i ty drobné úponky napětí, jež se podařilo v divákovi vyvolat.

Celkově je snímek spíše zklamáním a jeho schopnost vyprávět příběh krásně ilustruje epilog, v němž voiceover se záběry dinosaurů pobíhajících se soudobými živočichy proklamuje, otřepané fráze o důležitosti života všech tvorů. Tak okaté eko pozérství by šlo snad chápat u nějakého hlubokého snímku, který se snaží dané téma zpracovat, ale u filmu s ambicí laciné atrakce působí taková proklamace přinejmenším podivně. Když už tvůrci chtěli sdělit silnou myšlenku, proč ji nesdělili prostřednictvím děje, ale upnuli se k prvoplánové proklamaci.

Jurský svět: Nadvláda tak sice nikoho přímo neurazí, ale ani nemá čím diváka nadchnout. Logicky porouchaný scénář v kombinaci s nepřesvědčivou režií a často chaotickým střihem tak ze snímku dělá obyčejné spotřební zboží, které sice vypadá na venek hezky, ale pod naleštěným povrchem ukrývá zadírající se motor. Snímku by prospělo osekání stopáže na únosnější dvě hodiny a sevřenější výprava, která se především v první polovině plácá od jedné dějové linie ke druhé, přičemž ani jednu z nich nedokáže smysluplně vytěžit.

Celkové hodnocení: 60 %

Jurassic World: Dominion (2022)

Hrají: Chris Pratt, Bryce Dallas Howard, Sam Neill, Laura Dern, Jeff Goldblum, DeWanda Wise, Mamoudou Athie, BD Wong, Dichen Lachman, Daniella Pineda, Justice Smith, Omar Sy, Isabella Sermon, Campbell Scott, Kristoffer Polaha, Scott Haze, Glynis Davies, Varada Sethu, Elva Trill, Enzo Squillino Jr.

Režie: Colin Trevorrow

Scénář: Colin Trevorrow, Emily Carmichael

Kamera: John Schwartzman

Hudba: Michael Giacchino

USA / 147 min / dobrodružný, akční, sci-fi

Související

Více souvisejících

recenze filmy Kina film Jurský svět film Jurský svět: Nadvláda film Jurský svět: Zánik říše Chris Pratt žánr: akční sci-fi Dinosauři

Aktuálně se děje

před 4 minutami

Odpálení rakety ATACMS.

Čím může Kyjev útočit v Rusku? Chlouba americké armády ATACMS je víc než jen zbraní

ATACMS, neboli Army Tactical Missile System, je pokročilý balistický raketový systém vyvinutý společností Lockheed Martin. Tento systém slouží především k přesným úderům na dlouhé vzdálenosti a je určen k ničení strategických cílů, jako jsou velitelská stanoviště, letiště, sklady munice nebo nepřátelská dělostřelectva. ATACMS se stal klíčovou součástí arzenálu Spojených států a jejich spojenců díky své spolehlivosti, flexibilitě a vysoké ničivé síle. 

před 5 minutami

Tomáš Dvorský

Korčok se vrací do hry. Jeho úkolem bude změnit vnímaní progresivismu, říká politolog pro EZ

Nejsilnější slovenské opoziční hnutí Progresívne Slovensko (PS) získalo do svých řad Ivana Korčoka, dlouholetého diplomata a bývalého ministra zahraničí, který letos neúspěšně kandidoval na prezidenta. Politolog Tomáš Dvorský z Univerzity Pavla Josefa Šafaříka pro EuroZprávy.cz hodnotí, zda Korčokův vstup může PS pomoci oslovit voliče i v konzervativních regionech, oslabit pozici vládních stran a jaké výzvy by přineslo sestavování nové vlády v případě volební porážky Roberta Fica.

před 17 minutami

před 36 minutami

před 1 hodinou

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Jak mohou údery raketami ATACMS v Rusku změnit průběh války?

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena povolit Ukrajině použití amerických raket ATACMS pro útoky na ruském území může mít zásadní dopady na průběh války a na budoucí politiku Spojených států pod vedením Donalda Trumpa. Tento krok přichází ve chvíli, kdy do Bidenova odchodu z úřadu zbývají jen dva měsíce a objevují se obavy, že Trumpova administrativa by mohla přerušit nebo výrazně omezit americkou podporu Kyjevu, uvedl server BBC.

před 2 hodinami

včera

Odpálení rakety ATACMS.

Zelenského vymodlené rakety zkomplikují válku. Povolení k užití ATACMS v Rusku je Bidenovo dědictví Trumpovi

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena povolit Ukrajině použití amerických raket dlouhého doletu ATACMS na území Ruska přichází ve známém vzorci, který provází americkou podporu Kyjevu. Po měsících odmítání a obav z eskalace války se Bílý dům nakonec rozhodl vyhovět ukrajinské žádosti – podobně jako tomu bylo u systémů HIMARS, tanků Abrams nebo stíhaček F-16. Upozornil na to server CNN.

včera

Joe Biden

Biden povolil Ukrajině použití amerických zbraní na území Ruska

Prezident USA Joe Biden udělil Ukrajině povolení využívat výkonné americké zbraně dlouhého doletu přímo na ruském území. Toto rozhodnutí, které podle vysoce postaveného amerického úředníka přichází ve chvíli, kdy Rusko posiluje svou obranu a využívá severokorejské vojáky, představuje zásadní posun v americké strategii vůči válce na Ukrajině. Uvedl to server CNN.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trumpova politika Ameriky na prvním místě: Jaké bude mít globální důsledky?

Známé rčení, že „když Amerika kýchne, zbytek světa dostane rýmu“, vystihuje nejen ekonomický vliv USA, ale také dopad zahraniční politiky Spojených států, zvláště v éře Donalda Trumpa. Trumpova politika „Amerika na prvním místě“ (America First) slibuje izolacionismus, přehodnocení spojenectví a výrazné změny v globálních vztazích, což nutí světové lídry hledat nové strategie. Uvádí to analýza serveru CNN.

včera

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.

včera

Rusko, ilustrační foto

Temná stránka války na Ukrajině: Veteráni v Rusku prolévají krev, společnost se jich bojí

Irina zažila noční můru, když byla napadena v ruském městě Artyom na Dálném východě mužem, který se představil jako veterán "speciální vojenské operace" na Ukrajině. Když se vracela domů z večerní zábavy, útočník ji kopal a bil berlou s takovou silou, že ji o ni zlomil. Při příjezdu policie muž předložil dokumenty potvrzující jeho službu na Ukrajině a prohlásil, že díky svému nasazení mu nic nehrozí.

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům

Ukrajina čelí dalším problémům v době, kdy Rusko pokračuje v získávání taktických výhod na klíčových místech východní a jihovýchodní fronty, přičemž stále podniká intenzivní vzdušné útoky na ukrajinská města. Současně Moskva připravuje protiútok v ruské Kurské oblasti, kde Kyjev letos zaznamenal jediný významný vojenský úspěch. Podle prezidenta Volodymyra Zelenského zde Rusko soustředilo téměř 50 tisíc vojáků, mezi nimiž jsou i čerstvě nasazení severokorejští vojáci.

včera

včera

Češi slaví 17. listopad. Pavlovi poděkovali i na něj křičeli

Česko si dnes připomíná události 17. listopadu 1989, které vedly k pádu komunistického režimu. Politici se schází u Filozofické fakulty Univerzity Karlovy i na Národní třídě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy