RECENZE: Hercule Poirot vyšetřuje Smrt na Nilu v detektivce od Agathy Christie

Klasický kriminální příběh se pyšní krásnými kostýmy a nádherně nasnímanými lokacemi, k tomu přidejme solidní herecké výkony, zvládnutou režii a výsledkem je opulentní snímek vzdávající poctu tradiční detektivce. Zejména příznivci Zlatého období anglické detektivky by měli zpozornět.

Uběhlo pět let od úspěchu snímku Vražda v Orient Expresu, která při rozpočtu 55 miliónu dolarů vydělala více než 350 miliónu dolarů. Bylo tedy jen otázkou času, než se dočkáme dalšího ztvárnění některého z klasických detektivních příběhů od Agathy Christie.

Píše se rok 1937 a Hercule Poirot s tváří Kennetha Brangha se vydává do Egypta. Zde jsou čirou náhodou také Linnet Ridgeway-Doyle (Gal Gadot) a Simon Doyle (Armie Hammer), jež zde tráví své líbánky. Brzy se ukáže, že šťastný pár je trnem v oku bývalé kamarádky Linnet, Jacqueline "Jackie" de Bellefort, kterou si zahrála Emma Mackey, jež můžete znát se seriálu Sexuální výchova (Sex Education, 2019–dosud).

Ještě, než se vydáme do severní Afriky, tak se dostáváme ke vzpomínce na První světovou válku, jež se váže k důvodu, proč Hercule Poirot nosí svůj legendární knír. Pohled do minulosti odhaluje také něco málo ohledně Poirotovy bývalé lásky a vysvětluje jeho chladný vztah k ženám. Následuje poměrně zdlouhavé entrée, během něhož se Linnet seznamuje se svým budoucím chotěm Simonem.

Ono velmi pomalé tempo výpravy je pro snímek hodně charakteristické. První polovinu snímku se věnujeme především expozici hlavních postav, o nichž získáváme klíčové informace, jež jsou nezbytné pro pochopení rozuzlení zápletky. Guy Ritchie by to sice zvládnul za patnáct minut, ale rozvláčné uvedení hlavních figur má také něco do sebe, především díky preciznímu vizuálu, o nějž se ve snímku postaral kameraman Haris Zambarloukos.

Druhá polovina snímku však rychle začne přikládat pod kotel a tempo se rozběhne, ovšem žádnou frenetickou akci nečekejte. Jistý odstup snímku od postav, které prožívají silné emocionální zvraty je dalším klinickým příznakem Smrti na Nilu. Ale tato charakteristika souzní s postavou detektiva Poirota, který si od případu udržuje svůj typický odstup. Ovšem ani svéráznému detektivovi se to nepodaří po celou dobu, neboť si i on sám zažije určité osobní trauma.

Celkové vyznění příběhu pak podtrhují velmi dobré herecké výkony. Ostatně, herecké obsazení je velmi zajímavě, neboť několik hvězdných jmen je doplněno poměrně neznámými tvářemi, které však dokáží držet krok. Kenneth Branagh opět prokázal, že má cit pro výběr herců a dokáže třímat režijní otěže s jistotou, když sleduje jasně vytyčený cíl.

Vizuální kvality snímku jsme již zmínili, kromě precizní práce se světlem a prostorem se totiž dočkáme i hezkých pohledů na krajinu v okolí Nilu, byť často se jedná o CGI, zejména v případě záběrů ze vzduchu. Tyto vložky lehce kazí celkový dojem, zato práce s ranním či večerním světlem je úchvatná. Ostatně, už Vražda v Orient Expresu byla chválena za vizuální podání.

Zatím jsme snímek v zásadě chválili a po produkční stránce mu není moc co vytknout. Achillovou patou tak zůstává pouze látka samotná. Stejnojmenná adaptovaná kniha pochází z roku 1937 a řádí se to tzv. Zlatého období anglické detektivky. Tyto příběhy jsou charakteristické poměrně archetypální výstavbou, která již nekoresponduje s vnímáním detektivních příběhu v dnešní době. Nicméně tyto detektivky mají stále početné řady fanoušků, a právě pro ně je určen tento snímek.

Smrt na Nilu je řemeslně precizní snímek, který využívá všechny přednosti současných audiovizuálních prostředků, jež se ctí implementuje na osmdesát let starou látku. Společně s dobrým obsazením, kvalitními hereckými výkony a režií se jedná o dobře odvedenou filmařinu. Ovšem samotný obsah již nedokáže zaujmou široké publikum a jedná se tak o velmi nadstandardní žánrový snímek, který můžeme doporučit všem milovníkům klasické detektivky.

Celkové hodnocení: 70 %

Death on the Nile (2022)

Hrají: Kenneth Branagh, Gal Gadot, Armie Hammer, Letitia Wright, Tom Bateman, Russell Brand, Annette Bening, Rose Leslie, Emma Mackey, Sophie Okonedo, Jennifer Saunders, Ali Fazal, Dawn French, Jon-Scott Clark, Hayat Kamille

Režie: Kenneth Branagh

Předloha: Agatha Christie (kniha)

Scénář: Michael Green

Kamera: Haris Zambarloukos

Hudba: Patrick Doyle

USA / 127 min / krimi, drama, mysteriózní

Související

John Wick 4

Recenze: Akční nářez John Wick: Kapitola 4 je nejlepším dílem série

Po covidové odmlce se vrací Keanu Reeves jako odpadlík z tajné mezinárodní skupiny zabijáků, která provozuje věhlasné hotely Continental. Tentokrát se proti Wickovi postaví vedení organizace známé jako Vysoký stůl, které proti němu využije i jeho dávného přítele Caina (Donnie Yen). 
film Ant-Man a Wasp: Quantumania

Recenze: Ant-Man a Wasp: Quantumania je jen nepodařená barevná estráda

Nový snímek z dílny Marvell Studios ukazuje, jak ještě nedávno nedotknutelný zdroj podařených komiksových filmů postupně vysychá a utápí se ve vlastní produkční nerozhodnosti. Sestupnou tendenci nezvrátil ani nový snímek, který je směsicí šablonovitého příběhu a generické nudy v barevném digitálním hávu. 

Více souvisejících

recenze filmy Kina Kenneth Branagh Falcon (filmová distribuční společnost) film "Smrt na Nilu" Aghata Christie Agatha Christie Gal Gadot drama krimi

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 24 minutami

Aktualizováno před 27 minutami

před 30 minutami

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Jihočínské moře, ilustrační fotografie.

Napětí v Jihočínské moři: Zajímá Čínu i USA, brzy tu hodlá cvičit ASEAN

Asijský blok Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) uspořádá první společné vojenské cvičení v Jihočínském moři. Podle stanice CNN půjde o nejnovější mnohostranné bezpečnostní cvičení v době rostoucího napětí a nejistoty v regionu. V Jihočínském moři se přou o moc zejména Washington s Pekingem, nicméně tato vodní plocha hraničí s břehy několika členských zemí ASEAN – a ty si nárokují svůj podíl.  

před 1 hodinou

před 2 hodinami

II. světová válka

Před 81 lety nacisté obklíčili Lidice, vypálili je do základů

9. a 10. června roku 1942 se v Československu odehrála jedna z nejtemnějších kapitol druhé světové války. Malé městečko Lidice, ležící nedaleko Prahy, bylo zcela vymazáno z mapy nacisty jako odvetná akce za atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Tento brutální čin se stal symbolem hrůzy a nespravedlnosti, kterou válka přinesla do životů mnoha nevinných lidí.

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Rusové předali Maďarsku válečné zajatce s ukrajinským občanstvím. Kyjevu nic neřekli

Ruská pravoslavná církev údajně zorganizovala předání 11 válečných zajatců zakarpatského původu Maďarsku. Bojovali na straně ukrajinských ozbrojených sil, přesto Moskva jejich navrácení nekoordinovala s Kyjevem. V zakarpatské oblasti žije výrazná maďarská menšina, která však má ukrajinské občanství. Bojovníci patrně pocházeli z řad tohoto etnika. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Boris Kollár

Slovensko míří k volbám, startuje kampaň. Politici si jdou po krku už delší dobu

Předseda Národní rady Slovenské republiky (NR) Boris Kollár v pátek vyhlásil konání předčasných parlamentních voleb na sobotu 30. září. Politické strany, hnutí a koalice musí 90 dní před dnem konání voleb podat kandidátní listiny a zaplatit kauci 17 tisíc eur. Ta se vrátí stranám, které ve volbách dostanou alespoň 2 % hlasů. Zveřejněním rozhodnutí o konání voleb ve sbírce zákonů začíná oficiální volební kampaň, uvedla TASR. Stalo se tak dnes. Kampaň může odstartovat, politici si ale jdou po krku už dlouho.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

I na stará kolena vypadá Schwarzenegger pořád drsně.

Terminátora měl hrát O.J.Simpson, prozradil Schwarzenegger v novém dokumentu

Bývalý hráč amerického fotbalu O.J. Simpson měl být původně obsazen do kultovní role zabijáckého robota Terminátora ve stejnojmenném filmu. Producenti ale měli dojem, že by mu nikdo neuvěřil, že může někoho zabít, prozradil v novém dokumentárním seriálu Netflixu americký herec rakouského původu Arnold Schwarzenegger.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Čína se dohodla s Kubou na vybudování špionážní stanice na ostrově

Čína se dohodla s Kubou na vybudování své špionážní stanice na ostrově. Píše o tom dnes deník The Wall Street Journal (WSJ) s odkazem na zdroje z americké administrativy. 

Zdroj: ČTK

Další zprávy