RECENZE: Sága Skywalkerů vrcholí depresivním roadtripem po Galaxii i opulentní vykrádačkou Návratu Jediů

RECENZE – Imperátor Palpatine je zpět a opět tahá za nitky. Star Wars uzavírají další kapitolu příběhů, jež se odehrály kdysi dávno v předaleké galaxii. Snaží se přitom udobřit si fanoušky rozhořčené předchozím filmem, navázat na odkaz předchozích trilogií a důstojně se rozloučit s Carrie Fischer. Daří se jim to tak napůl.

Luke Skywalker se obětoval. Hlavní záporák Snoke zemřel a jeho učeň a vrah v jednom Kylo Ren se ujal vlády nad Prvním řádem. Rey pod dohledem Leiy trénuje na Jedie a hned úvodní vysvětlovací žluté titulky nám prozradí to, co slibovaly už trailery. Palpatine žije a rozhodl se přestat se skrývat.

Vzestupem Skywalkera vrcholí moderní disneyovská trilogie, stejně jako celá devítidílná sága o jedné velmi nadané rodině ohánějící se světelným mečem a nenávistí k písku. A prakticky se o něm nedá mluvit bez vyzrazení jeho děje. Následující recenze proto bude velice obecná.

Režisér J. J. Abrams má na svědomí už první díl trilogie (nebo chcete-li „Epizodu VII“). V ní představil spoustu nových, velmi sympatických a zábavných postav a opředl je sítí tajemství. Možná měl v hlavě plán na to, jak by měly další díly pokračovat, v duchu původní trilogie se s nimi ale zapomněl pochlubit svým nástupcům – Rianu Johnsonovi, který měl na svědomí pokračování Poslední z Jediů a Colinu Trevorrowovi, jenž si režii „devítky“ vysloužil díky úspěchu svého Jurského světa, vinou mnoha různých vlivů (z nichž ten nejvýraznější bylo to, že jeho další film The Book of Henry byl naprostí propadák) ale projekt přešel zpět do rukou Abramse. Mezitím však spatřila světlo světa právě kontroverzní Epizoda VIII, v níž si Johnson takříkajíc dělal, co chtěl. Vznikl tak film, který miliony fanoušků nenávidí, ale a stejný počet vyzdvihuje do nebes pro jeho odvahu.

Problém je, že když jste studio Disney a spadla vám do klína největší značka v historii filmu, nemůžete si dovolit, aby vaše filmy lidé nenáviděli. I kdyby byly sebelepší. Nový film proto sice nemůže osmičku ignorovat, zároveň ale látá všechny její nedostatky i „nedostatky“, obrušuje její hrany a její smeče odklání do autu. A do toho všeho se snaží vklínit vlastní příběh. Možná ten, který měl Abrams kdysi v hlavě, možná docela jiný, improvizovaný, způsobený předčasným odkráglováním hlavního padoucha.

A toto selhání v komunikaci dvou značně odlišných autorů a snaha o skloubení jejich rozdílných přístupů k látce se Vzestupem Skywalkera vine jako červená nit. Následující zhodnocení je čistě subjektivní a odvíjí se od toho, jaký mám vztah k předchozímu filmu – kdyby Abrams napravil a dovysvětlil jen to, co se Johnsonovi moc nepovedlo, bylo by vše v pořádku. On ale bohužel mění i věci, díky kterým osmička nebyla jen dalším filmem ze světa Star Wars.

Abychom ale jen nekritizovali, protože nové Hvězdné války nejsou vyloženě špatný film – ústřední trio Rey, Kylo Ren a Finn si stále zachovávají svoji zajímavost. Film před ně klade nové výzvy, se kterými se musejí vypořádat, a jejich představitelé (Ridley, Driver, Boyega) jsou stále dost zajímaví herci na to, aby táhli film kupředu. Nejméně zajímavá je tentokrát Rey, jinak nejzajímavější postava obou předchozích filmů, které pod nohy hází klacky hlavně předvídatelný scénář. Výzvy, kterým čelí, působí uměle a díky tomu, jak je její charakter koncipován, pro ni vlastně ani výzvami nejsou. A přitom by mohly být, stačilo by je jen trochu lépe konstruovat.

Když odhlédneme od toho, že příběh nepůsobí přirozeně a je předvídatelný, pořád si uchovává ducha Star Wars. Ať už je to estetikou, opět geniálním soundtrackem Johna Williamse, výbornou akcí nebo tím, že se děj téměř nezastaví, působí film velkolepě a téměř nenudí. Mezi ťukáním si na čelo se tak pravděpodobně budete bavit. I jeho nejslabší části jsou pořád lepší než většina toho, s čím přišla prequelová trilogie.

Vzestup Skywalkera chce být nejvíc jediovský film vůbec, ale jde spíš o ztělesnění toho, co je na Disney éře špatně. V bitvě s rebelským Posledním z Jediů Abrams zdatně hasí jeho průšvihy, ale zároveň podrývá vše, co na Johnsonově verzi bylo zajímavé.

Celkové hodnocení: 55 %

Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

Hrají: Daisy Ridley, John Boyega, Carrie Fischer, Kelly Marie Tran, Oscar Isaac, Billy Dee Williams, Naomi Ackie, Joonas Suotamo, Anthony Daniels a další

Režie: J. J. Abrams

Scénář: J. J. Abrams, Derek Connolly, Chris Terrio, Colin Trevorrow

Kamera: Daniel Mindel

Hudba: John Williams

USA / 142 minut / sci-fi, fantasy, dobrodružný, akční

Související

Ondřej Vetchý ve filmu Výjimečný stav.

RECENZE: Hřebejkův Výjimečný stav staví humor na problematické nadsázce

Jan Hřebejk poprvé od trilogie Zahradnictví z roku 2017 natočil film pro kina. Je jím komedie Výjimečný stav, která skrze osobní osudy nabízí pohled do zákulisí Českého rozhlasu. S nadsazeným tónem ohledává apelativní téma dezinformací, ústředním motivem je však lidská žárlivost. Jde o dobře ukočírovanou taškařici? Nebo se podnětný základ vytrácí?

Více souvisejících

recenze film "Star Wars: Vzestup Skywalkera" Star Wars J. J. Abrams (režisér)

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 4 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy