RECENZE: Šťastný nový rok 2 aneb zmar prvního dílu se opakuje, jen v kulisách Chorvatska

Volné pokračování dva roky starého snímku o tom, jak parta lidí stráví Silvestr na horách. Tentokrát se vydáme až do slunného Chorvatska, kde je spoustu neokoukaných míst pro zábavné taškařice. Dostaneme opět místo pohodové komedie tradiční české peklíčko s hloupým humorem a nefunkčním scénářem?

Tentokrát je přelom roku pouze úvodním hybatelem událostí, protože během noci plné prskavek a ohňostrojů požádá bohatý podnikatel Marek (Ján Koleník) o ruku svou přítelkyni Hanu (Táňa Pauhofová). Dorazí i trojice kamarádek Antónia Lišková, Gabriela Marcinková a Zuzana Norisová. Všichni spolu se svými partnery se setkávají v Chorvatsku, kde má proběhnout luxusní svatba.

Čtveřice kamarádek spolu řeší své životní trable s muži, manžely či svými ex a inspirací zřejmě byly pořady typu Sex ve městě. Bohužel dialogy jsou často příliš hloupé a bez nápadu, respektive zůstávají u první myšlenky a postrádají jakoukoliv hloubku.

Kromě této linie nabízí snímek směsicí téměř náhodně poskládaných záběrů, na nichž muži výše zmíněných užívají malebného středomořského letoviska. Záběry by bylo možné poskládat v podstatě libovolně za sebe a na jakékoliv místo snímku, protože se nekoná ani zdánlivý pokus o hmatatelnější příběhový oblouk. K tomu si přičtěte laciné a čitelné vtipy, chatrnou kompozici scén a o absenci dramaturgie se snad ani nemá smysl bavit.

Aby toho nebylo málo, tak i v postprodukci si tvůrci přisadili. Hudební složce dominují diskotékové rytmy středomoří, kdybyste náhodou nevěděli, kdeže se to nacházíte. Podivně působí také postsynchrony a o práci střihače se raději nebudeme příliš bavit, neboť již tak tristní kompozici záběrů ještě podtrhuje nefunkčním střihem.

Pohled na jména podepsaná pod tímto výtvorem dává tušit, proč snímek dosahuje této „kvality“. Na režijní sesli usedl podobně jako v případě prvního dílu Jakub Kroner, zatímco o scénář a produkci se postarala jeho matka Adriana Kronerová. Zbytek štábu taky nedostál mnoha změn, takže již se znalosti této konstelace bylo možné vydedukovat, o jaký snímek půjde.

Občas se člověk musí zamyslet, proč takové filmy vůbec vznikají. Ještě by se to dalo pochopit u projektů amatérského zrna, ale u komerční tvorby je to až nepochopitelné. Na druhou stranu jsme si vlastně sami odpověděli – první film navštívilo 165 tisíci diváků, a to mu vystačilo na post osmého nejnavštěvovanějšího snímku roku 2020 a v kinech utržil téměř 42 miliónů korun. K tomu připočtěme ještě neznámý obnos ze Slovenska a je jasné, že díky nízké ceně produkce se jedná o solidní kasovní úspěch a je nutné diváky podojit znovu.

U toho snímku bohužel nemůžeme říct, že se jedná o neškodnou zábavu, protože divák často zažívá fyzická muka. Šťastný nový rok 2: Dobro došli nefunguje na žádné z rovin, ale stejně si své publikum najde. Diváci vyhledávající laciné tuzemské oddechovky z ranku Špindlu dorazí i na tento snímek, protože konkurence tvorby tohoto ražení je aktuálně nulová. To je snad raději vše, pokud jste dočetli až sem tak obdivuji vaši morální sílu a na tento snímek s ní neplýtvejte.

Celkové hodnocení: 20 %

Šťastný nový rok 2: Dobro došli (2021)

Hrají: Táňa Pauhofová, Antónia Lišková, Gabriela Marcinková, Zuzana Norisová, Emília Vášáryová, Dagmar Havlová, Anna Kadeřávková, Nina Petrikovičová, Ján Koleník, Tomáš Maštalír, Jiří Bartoška, Jozef Vajda, Marek Majeský, Petr Vaněk, Marco Bonini, Toni Gojanovic, Goran Bogdan, Marek Vašut, Daniel Fischer

Režie: Jakub Kroner

Scénář: Adriana Kronerová

Kamera: Mário Ondriš

Hudba: Marián Čeky Čekovský

Slovensko / Česko / 95 min / romantický, komedie

Související

ONEMANSHOW: The Movie

Recenze: Film ONEMANSHOW: The Movie je kvůli přesahu do reality nutné vidět opakovaně. Na to ale tak dobrý není

Za doprovodu velkého očekávání a ne zrovna pozitivních prvotních reakcí se po letech rádiového klidu vrátil tvůrce obsahu, který, jak sám Kazma rád prohlašuje, nemá minimálně v Česku obdoby. Ještě ho nezavřeli, a tak je zpět, tentokrát však ne se svým klasickým půlhodinovým formátem, ale filmem určeným pro plátna kin. Filmem, na který se nelze tak úplně dívat jako na film. Filmem, který skutečná má avizovaný přesah do reality. A zároveň filmem, který není tak úplně nutné vidět.
film Asteroid City

RECENZE: Surrealistická komedie Asteroid City má výborné obsazení, ale neosloví každého

Nový snímek Wese Andersona nabízí hvězdné obsazení v čele s Tomem Hanksem, Scarlett Johansson, Tildou Swinton či Edwardem Nortonem. Ač se může zdát, že se jedná o záměr zaujmout široké publikum, tak se Anderson drží své specifické vizuální poetiky, která mnohé diváky může odradit. Nicméně snímek je vizuálně opojný a na velkém plátně skvěle vynikne jeho barevnost a estetika. 

Více souvisejících

recenze filmy Kina komedie Táňa Pauhofová (herečka) film "Šťastný nový rok 2: Dobro došli" Zuzana Norisová Falcon (filmová distribuční společnost) Jiří Bartoška Dagmar Havlová Emílie Vášáryová Marek Vašut

Aktuálně se děje

před 49 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

Slovensko se mění. Dokázaly to sobotní volby do Národní rady. Jaký bude další vývoj země? Sledujte naše zpravodajství na EuroZprávy.cz.

Online ONLINE Volby Slovensko 2023: Fico drtivě vyhrál bitvu o národ. Progresivní Slovensko je druhé, Hlas třetí

Lidé na Slovensku si zvolili nové složení Národní rady. Podle exit pollu se vítězem voleb měla stát se ziskem 23,5 procenta strana Progresivní Slovensko. Smer-SD, který se měl dle odhadů s 21,9 procenty nacházet na druhém místě, ale nakonec volby vyhrává se ziskem více než 23 procent hlasů. Na druhém místě je Progresivní Slovensko Michala Šimečky se 17,06 procenty a třetí se umístil Hlas Petera Pellegriniho s 14,95 procenty.

před 7 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Generál Petrescu varuje před rušením signálu GPS v rumunských výsostných vodách Ruskem

Znepokojující krok Ruska. Země NATO bije na poplach

Rusko "aktivně a neustále" narušuje GPS komunikaci lodí v rumunských teritoriálních vodách, řekl generál Daniel Petrescu. Rumunská armáda varuje spojence NATO před možnými kolizemi a problémy s řízením raket. Na bezpečnost ohrožující miny plovoucí v Černém moři upozorňuje i rumunská armáda. Informovala agentura Ukrinform.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Daniel Anýž během pracovní cesty do USA.

Zemřel novinář Daniel Anýž, referoval o dění v USA

Ve věku 59 let zemřel novinář Daniel Anýž, který naposledy působil v Hospodářských novinách a na serveru Aktuálně.cz. V textech se věnoval především dění ve Spojených státech amerických. Anýž podlehl vážné nemoci. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

Slovensko nemá jednoduché vyhlídky. Vláda může být opět nestabilní, boj přijde po volbách

Volby na Slovensku jsou tady, jejich výsledek ale nezaručí klid. Jakákoliv spolupráce nejsilnějších stran Smer-SD a Progresívne Slovensko nepřipadá v úvahu. Ať zvítězí kdokoli, musí vyvinout značné úsilí k vytvoření vládní koalice. A ta podle všeho bude velice nestabilní. PS dokáže vytvořit koalici s řadou ideologicky různě zaměřených stran, Smer zase s krajně pravicovou Republikou. 

včera

včera

Petr Pavel navštíví Belgii a Francii, ve středu promluví v Evropském parlamentu

Prezident Petr Pavel v příštím týdnu navštíví belgické Bruggy a francouzský Štrasburk. Nejdůležitějším bodem zahraniční cesty, která proběhne v úterý a ve středu, bude vystoupení v Evropském parlamentu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy