RECENZE: Top Gun: Maverick s „mladými puškami“ neurazí. Cruise obstál a na plátno přinesl důstojné pokračování

K nejočekávanějším filmům letošního roku nepochybně patří pokračování Top Gunu, které Tom Cruise a spol. naservírovali divákům po dlouhých 36 letech. Čekání se vyplatilo. Obavy z ostudy totiž on sám úspěšně rozprášil.

Základ úspěchu druhého dílu spočívá v samotném Cruisovi a jeho vzezření. Sluší se poznamenat, že hvězda filmu letos oslaví šedesáté narozeniny. A na šedesátníka za kniplem moderních stíhaček by diváci bezpochyby nebyli zvědaví. Cruise naštěstí stále vypadá a působí mladě a svěže, jeho věk byste mu rozhodně netipovali. Tvůrci tak mohli pokračování bez problémů realizovat.

V jejich řadách se naopak leccos změnilo. Režie se místo zesnulého Tonyho Scotta ujal Joseph Kosinski, také o scénář se postarali úplně jiní lidé. Navzdory tomu bylo odkazů na „jedničku“ více než dost. Včetně hudby, mnohdy jak vystřižené z 80. let, kdy měl původní Top Gun premiéru. Podíleli se na ní mimo jiné Hans Zimmer a Lady Gaga.

Snímek s podtitulem Maverick především navazuje dějově. Pete Mitchell (Tom Cruise), jemuž se tak podle volacího znaku říká, se vrací na místo činu, tedy na akademii, aby připravil výrazně mladší piloty na velmi nebezpečnou, téměř sebevražednou misi. Pro něj se má jednat o poslední úkol ve službách amerického námořnictva.

Už tak nelehkou práci mu navíc komplikuje zjištění, že mezi jeho svěřenci nechybí Bradley Bradshaw (Miles Teller), syn jeho kamaráda a navigátora Goose, který tragicky zahynul. Pete jej chtěl ušetřit podobného osudu, proto mu stál v cestě mezi stíhače. Na pochybách je tedy i během výcviku.   

Obecně lze k dějové lince říct, že běžného diváka neurazí. Příběh přináší hned několik zvratů, už krátce po každém z nich přitom mnozí lidé odtuší, kam se bude děj odvíjet dál, respektive do jaké role v rámci mise se nakonec Maverick dostane.

Uhádnout, v čem hlavně se pokračování liší od původního Top Gunu, by dokázal nejspíš i ten, kdo se na něj do kina nechystá. Stačí si totiž uvědomit, jakého technologického pokroku bylo za uplynulých šestatřicet let dosaženo. Kinematografie není výjimkou.

Jestli se tedy pro něco opravdu vyplatí jít na Top Gun: Maverick do kina, jsou to letecké scény, které na plátně rozhodně vyniknou více než na televizní obrazovce. V materiálech k filmu se navíc uvádí, že Cruise se kvůli nim naučil pilotovat stíhačku a představitelé pilotů absolvovali náročný výcvik. Na letecký simulátor a green screen tentokrát jen sedal prach.

Tom Cruise, který je pod dílem podepsán i jako producent, se s pomocí mladých pušek postaral o důstojné pokračování „osmdesátkové“ klasiky a jedno ze zdařilejších filmových znovuzrození, ačkoliv z hlediska diváckého zájmu by šlo o kasovní trhák i v případě špatných ohlasů. Studio šlo zkrátka na jistotu. Hvězdný herec opět předvedl svůj standard v herecké škatulce, kterou má snad jen sám pro sebe. Na prahu šedesátky totiž k herectví nadále přidává i fenomenální fyzické výkony. Pro většinu jeho vrstevníků by to už byla „mission impossible“.

Hodnocení: 70 %

Top Gun: Maverick (2022)

Hrají: Tom Cruise, Jennifer Connelly, Miles Teller, Jon Hamm, Ed Harris, Val Kilmer a dalšíRežie: Joseph KosinskiScénář: Ehren Kruger, Christopher McQuarrieKamera: Claudio Miranda

USA / 131 min / akční drama

Související

Ondřej Vetchý ve filmu Výjimečný stav.

RECENZE: Hřebejkův Výjimečný stav staví humor na problematické nadsázce

Jan Hřebejk poprvé od trilogie Zahradnictví z roku 2017 natočil film pro kina. Je jím komedie Výjimečný stav, která skrze osobní osudy nabízí pohled do zákulisí Českého rozhlasu. S nadsazeným tónem ohledává apelativní téma dezinformací, ústředním motivem je však lidská žárlivost. Jde o dobře ukočírovanou taškařici? Nebo se podnětný základ vytrácí?

Více souvisejících

recenze Top Gun: Maverick Tom Cruise filmy

Aktuálně se děje

před 49 minutami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos.

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

včera

včera

ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti

Zákaz uzavřít smlouvu o dostavbě Dukovan sice platí dál, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již rozhodl o návrzích společností EDF a Westinghouse. Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad, dodal úřad. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy