RECENZE: Zločiny Velké Prahy sází na třaskavou situaci první republiky. Jako výplň večera fungují

Na námět Michala Dlouhého vznikl v České televizi nový seriál. Diváky přenese do doby první republiky. Ovšem její naprostou idylu, poetiku trochu nabourává. V dobové atmosféře, v deseti dílech a spolu s novými hrdiny, inspektory Budíkem a Havlíkem, kterým sekunduje policejní agent Nováček, budeme mít možnost se přesvědčit.

Stojíme na prahu roku 1922. V centru Prahy své případy řeší rada Vacátko, ve vzdáleném Brně je to Karel Arazim a jeho pátračka. Tady vzniká tzv. Velká Praha. K centru byly totiž připojeny Dejvice, Břevnov, Smíchov, Žižkov, Karlín, Nusle, Bráník – celkem 36 nesourodých čtvrtí. "Úplný blbákov!" Zazní hned v úvodu. Tento fakt výrazně zasáhne do osudu hrdinů nového televizního počinu českého seriálového nebe.

Je to pár hodin, co byl inspektor Hynek Budík v podání Jaroslava Plesla jmenován do nové funkce. Zkušený, původně rakousko-uherský kriminalista se tak ocitá v zcela odlišném prostředí, než na jaké byl doposud zvyklý. „Svěřujeme vám něco nového, nepoznaného.“ Sděluje mu policejní prezident jako Jiří Bartoška.

Hned první případ jej zavádí na velký statek, "do bláta". Našli zde ve studni utopenou statkářku. Nehoda, sebevražda nebo mord? Nový policejní tým Velké Prahy stojí před spekulativní otázkou. Navíc je mrtvá sestrou poslance za agrární stranu, jak jsou upozorněni hned na začátku vyšetřování. A není to vše, pan poslanec se má následující den navíc vrátit do Prahy.

Inspektor spolu se svými kolegy, inspektorem Rudolfem Havlíkem (Jiří Langmajer) a policejním agentem Martinem Nováčkem (Denis Šafařík) tak musí během jediné noci rozplést a vyřešit velmi zapeklitý případ, který nabírá až „politický podtext“, že by ani za první republiky se tomu policejní vyšetřovatelé, kteří chtějí dělat jen pečlivě svou práci, nevyhnuli?

Poprvé tak můžeme sledovat společnou a hned tak nelehkou práci nového týmu. Ale jako ve správné detektivce díky skvělé dedukci, zkušenostem, nezbytného si povšimnutí detailů vše samozřejmě nakonec rozluští a vyřeší ke spokojenosti všech.

Tým tvůrců bezesporu sázel na hlavního hrdinu, inspektora Budíka v podání Jaroslava Plesla. Rozmrzelost nad okolnostmi jeho jmenování na nezvyklý post je záhy poněkud zapomenuta a nebrání tak jeho profesionalitě. Plesl se už několikrát ocitl v rolích, kde divák dlouho pátrá po povaze, detailním charakteru hrdiny. V určitých chvílích je mu zprvu protivný, ale tak nějak jej začíná mít postupně rád. A zdá se, že ani zde tomu nebude jinak.

Za pozornost jistě stojí inspektorova manželka Ilona (Lenka Vlasáková), která je maďarského původu, navíc bývalá šlechtična. Vychovávají spolu dospívající dceru Julii, která má k otci velmi blízko a nevlastní Sisi, pro kterou je jen „fízl“, jak se záhy dozvídáme. V emotivně vypjatých situacích spolu rodina dokonce hovoří maďarsky. Záměr autorů vytvořit česko-maďarské manželství přinese snad ještě několik překvapení. Zdá se, že právě zde jsou karty zajímavě rozdány.

Druhý z hlavních protagonistů, na první pohled velmi zkušený inspektor Havlík nejen v kriminalistice, ale i v ženském světě. „Proutník Havlík," prozrazuje vrchní komisař (Miroslav Táborský). V tom duchu volí i specifické vyšetřovací metody. V posteli se mnohdy totiž dozvídá nejvíce. Vizuálně zde připomíná Jiří Langmajer Sherlocka Holmese.

A je třeba říci, že si rozhodně se slavným detektivem nezadá. Doslova ve zkratce, přímém úsudku, úsečnosti dokáže jít za případem. A přináší i bonus navíc jako strýc malé holčičky, o kterou se s pečlivostí stará. Langmajerovi zkrátka inspektor Havlík sluší.

Mladý policejní agent Martin Nováček dělá čest svému jménu. Je horlivý, chytrý, šikovný. Svou mladickou zvídavostí přichází na zajímavé skutečnosti. Denis Šafařík, v době natáčení student posledního ročníku DAMU, přesně vystihl jakousi nerozvážnost, první kroky v novém povolání, strach z nadřízených.

Ač je to možná neobvyklé, hudba Jana Ponocného zaujímá velkou část stopáže, přesto neruší. Zajímavě dominuje na těch správných místech, jinde jen podkresluje a natolik, že stává téměř neslyšitelnou. A pochvalu si zaslouží i ta skutečnost, že se rozhodně nejedná o dobovou hudbu, ale velmi moderní, zajímavou filmovou hudbu.

Nejen díky hudbě, režijnímu pojetí, ale i zvláštní oko kamery Pavla Berkoviče přineslo prvnímu dílu autentičnost, napětí. Nechyběl ani humor: „Z toho tě nevyseká ani Lenin!“ či „Požehnaný den!“ v jaksi vyhrocených chvílích tak s sebou nese to, co dobrým českým seriálům přece nesmí chybět.

Seriál se samozřejmě neobešel bez chyb. Nevynikly kulisy a dialogy místy pokulhávají. Přesto jde o lehce nadprůměrné dílo, které kromě klasické detektivní zápletky přináší i vhled do období první republiky a zaměření nejen na práci kriminalistů, ale i na jejich rodiny a osudy.

Hodnocení: 70%

Zločiny Velké Prahy (TV seriál), Česko, 2021

Režie: Jaroslav BrabecNámět: Michal Dlouhý, Petr ZikmundScénář: Petr Zikmund, Jan Drbohlav, Zdeněk ZapletalKamera: Pavel BerkovičHudba: Jan PonocnýHrají: Jaroslav Plesl, Denis Šafařík, Jiří Langmajer, Lenka Vlasáková, Jiří Bartoška, Miroslav Táborský, František Němec, Marek Adamczyk, Sabina Rojková, Lucie Žáčková, Alena Mihulová, Eva Josefíková, Štěpánka Fingerhutová, Ondřej Malý, Jiří Lábus, Martin Myšička, Štěpán Kozub Jan Dolanský a další.

 

Související

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.
Iveta Bartošová

RECENZE: Málo mě znáš o Ivetě Bartošové pojednává kontextuálně a vyhýbá se laciné dojímavosti

Snad nikdo není s mašinérií bulváru spjatý tolik, jako zpěvačka Iveta Bartošová. Hvězda normalizačního popu, jejíž život byl po revoluci jako na houpačce. Spíš než s pěveckou kariérou si ji spojujeme s vyhořením, nenaplněnými sny a tragickým osudem. Dokumentární minisérie Málo mě znáš se k médií nesčetněkrát omílanému příběhu vrací jinak. Kriticky, empaticky, bez bulvárnosti i sentimentu.

Více souvisejících

recenze seriál Zločiny Velké Prahy

Aktuálně se děje

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy