RECENZE: Zločiny Velké Prahy sází na třaskavou situaci první republiky. Jako výplň večera fungují

Na námět Michala Dlouhého vznikl v České televizi nový seriál. Diváky přenese do doby první republiky. Ovšem její naprostou idylu, poetiku trochu nabourává. V dobové atmosféře, v deseti dílech a spolu s novými hrdiny, inspektory Budíkem a Havlíkem, kterým sekunduje policejní agent Nováček, budeme mít možnost se přesvědčit.

Stojíme na prahu roku 1922. V centru Prahy své případy řeší rada Vacátko, ve vzdáleném Brně je to Karel Arazim a jeho pátračka. Tady vzniká tzv. Velká Praha. K centru byly totiž připojeny Dejvice, Břevnov, Smíchov, Žižkov, Karlín, Nusle, Bráník – celkem 36 nesourodých čtvrtí. "Úplný blbákov!" Zazní hned v úvodu. Tento fakt výrazně zasáhne do osudu hrdinů nového televizního počinu českého seriálového nebe.

Je to pár hodin, co byl inspektor Hynek Budík v podání Jaroslava Plesla jmenován do nové funkce. Zkušený, původně rakousko-uherský kriminalista se tak ocitá v zcela odlišném prostředí, než na jaké byl doposud zvyklý. „Svěřujeme vám něco nového, nepoznaného.“ Sděluje mu policejní prezident jako Jiří Bartoška.

Hned první případ jej zavádí na velký statek, "do bláta". Našli zde ve studni utopenou statkářku. Nehoda, sebevražda nebo mord? Nový policejní tým Velké Prahy stojí před spekulativní otázkou. Navíc je mrtvá sestrou poslance za agrární stranu, jak jsou upozorněni hned na začátku vyšetřování. A není to vše, pan poslanec se má následující den navíc vrátit do Prahy.

Inspektor spolu se svými kolegy, inspektorem Rudolfem Havlíkem (Jiří Langmajer) a policejním agentem Martinem Nováčkem (Denis Šafařík) tak musí během jediné noci rozplést a vyřešit velmi zapeklitý případ, který nabírá až „politický podtext“, že by ani za první republiky se tomu policejní vyšetřovatelé, kteří chtějí dělat jen pečlivě svou práci, nevyhnuli?

Poprvé tak můžeme sledovat společnou a hned tak nelehkou práci nového týmu. Ale jako ve správné detektivce díky skvělé dedukci, zkušenostem, nezbytného si povšimnutí detailů vše samozřejmě nakonec rozluští a vyřeší ke spokojenosti všech.

Tým tvůrců bezesporu sázel na hlavního hrdinu, inspektora Budíka v podání Jaroslava Plesla. Rozmrzelost nad okolnostmi jeho jmenování na nezvyklý post je záhy poněkud zapomenuta a nebrání tak jeho profesionalitě. Plesl se už několikrát ocitl v rolích, kde divák dlouho pátrá po povaze, detailním charakteru hrdiny. V určitých chvílích je mu zprvu protivný, ale tak nějak jej začíná mít postupně rád. A zdá se, že ani zde tomu nebude jinak.

Za pozornost jistě stojí inspektorova manželka Ilona (Lenka Vlasáková), která je maďarského původu, navíc bývalá šlechtična. Vychovávají spolu dospívající dceru Julii, která má k otci velmi blízko a nevlastní Sisi, pro kterou je jen „fízl“, jak se záhy dozvídáme. V emotivně vypjatých situacích spolu rodina dokonce hovoří maďarsky. Záměr autorů vytvořit česko-maďarské manželství přinese snad ještě několik překvapení. Zdá se, že právě zde jsou karty zajímavě rozdány.

Druhý z hlavních protagonistů, na první pohled velmi zkušený inspektor Havlík nejen v kriminalistice, ale i v ženském světě. „Proutník Havlík," prozrazuje vrchní komisař (Miroslav Táborský). V tom duchu volí i specifické vyšetřovací metody. V posteli se mnohdy totiž dozvídá nejvíce. Vizuálně zde připomíná Jiří Langmajer Sherlocka Holmese.

A je třeba říci, že si rozhodně se slavným detektivem nezadá. Doslova ve zkratce, přímém úsudku, úsečnosti dokáže jít za případem. A přináší i bonus navíc jako strýc malé holčičky, o kterou se s pečlivostí stará. Langmajerovi zkrátka inspektor Havlík sluší.

Mladý policejní agent Martin Nováček dělá čest svému jménu. Je horlivý, chytrý, šikovný. Svou mladickou zvídavostí přichází na zajímavé skutečnosti. Denis Šafařík, v době natáčení student posledního ročníku DAMU, přesně vystihl jakousi nerozvážnost, první kroky v novém povolání, strach z nadřízených.

Ač je to možná neobvyklé, hudba Jana Ponocného zaujímá velkou část stopáže, přesto neruší. Zajímavě dominuje na těch správných místech, jinde jen podkresluje a natolik, že stává téměř neslyšitelnou. A pochvalu si zaslouží i ta skutečnost, že se rozhodně nejedná o dobovou hudbu, ale velmi moderní, zajímavou filmovou hudbu.

Nejen díky hudbě, režijnímu pojetí, ale i zvláštní oko kamery Pavla Berkoviče přineslo prvnímu dílu autentičnost, napětí. Nechyběl ani humor: „Z toho tě nevyseká ani Lenin!“ či „Požehnaný den!“ v jaksi vyhrocených chvílích tak s sebou nese to, co dobrým českým seriálům přece nesmí chybět.

Seriál se samozřejmě neobešel bez chyb. Nevynikly kulisy a dialogy místy pokulhávají. Přesto jde o lehce nadprůměrné dílo, které kromě klasické detektivní zápletky přináší i vhled do období první republiky a zaměření nejen na práci kriminalistů, ale i na jejich rodiny a osudy.

Hodnocení: 70%

Zločiny Velké Prahy (TV seriál), Česko, 2021

Režie: Jaroslav BrabecNámět: Michal Dlouhý, Petr ZikmundScénář: Petr Zikmund, Jan Drbohlav, Zdeněk ZapletalKamera: Pavel BerkovičHudba: Jan PonocnýHrají: Jaroslav Plesl, Denis Šafařík, Jiří Langmajer, Lenka Vlasáková, Jiří Bartoška, Miroslav Táborský, František Němec, Marek Adamczyk, Sabina Rojková, Lucie Žáčková, Alena Mihulová, Eva Josefíková, Štěpánka Fingerhutová, Ondřej Malý, Jiří Lábus, Martin Myšička, Štěpán Kozub Jan Dolanský a další.

 

Související

Více souvisejících

recenze seriál Zločiny Velké Prahy

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 14 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu

Teror v německém Magdeburgu proběhl prakticky na den přesně osm let od brutálního teroristického útoku na vánočních trzích v Berlíně. Oproti několika případům z posledního měsíce – tentokrát už se německým bezpečnostním složkám tragédii zabránit nepodařilo.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy