RECENZE: Známí neznámí jsou podařeným remakem úspěšných Naprostých cizinců

Úspěšný italský film Naprostí cizinci se dočkal i českého remaku, který se tak připojuje k téměř dvěma tuctům zahraničních snímků. Některé scény byly převzaty jedna ku jedné, jiné byly upraveny pro české publiku, a to je vlastně veškerá inovace oproti originálu. Podařilo se české produkci přiblížit výbornému originálu?

Na úvod je potřeba říct, proč je italský snímek Naprostí cizinci (2016) tak oblíbeným materiálem pro remaky. Jeho premisa je velmi jednoduchá a univerzálně pochopitelná ve většina světa, a proto se můžete podívat například na díla z Mexika, Armenie nebo na připravovaný snímek z Japonska (pokud jej tedy někde seženete).

Asi si říkáte, proč jsme se ještě nedočkali hollywoodské verze, který by zcela jistě zacílila na mezinárodní publikum. Práva na původní snímek totiž zakoupila společnost Harveyho Weinsteina, jenže po jeho obvinění se zastavila naprostá většina projektů jeho studia. Tím pádem dostal svět dostatek prostoru pro natočení vlastních verzí, jež tak měly prostor proniknout i za hranice domácích trhů.

S tím se pojí další aspekt, tedy poměrně vysoká kvalita jednotlivých mutací, která často patři mezi špičku tamní produkce. Nehovoříme teď samozřejmě o originalitě scénáře, jenž je často přebírán jedna ku jedné a na mnoha místech jen s malými obměnami, aby byl snímek pochopitelnější pro lokální publikum. Díky slušné kvalitě se tak jednotlivé mutace snadněji dostávaly na zahraniční trhy, a i u nás jsme před dvěma lety mohli vidět německý remake Téměř dokonalá tajemství.

O čem je tedy snímek? Tentokrát si vypomohu citací z recenze německé varianty, protože bych se jen opakoval. „Základní premisou filmu je umístění telefonů všech dotyčných na stůl s podmínkou, že veškerá komunikace proudící přes ně musí být veřejná. Velmi jednoduchá zápletka se rázem zvrhne, protože na povrch začnou vyplouvat věci, které by mnozí nejraději udrželi pod pokličkou.“

Český snímek se od originálu liší tím že, podobně jako většina mutací, se více přiklání ke komedii, zatímco původní film pracoval také s dramatickými prvky. Ale tuzemská varianta si na rozdíl od jiných verzí dokázala udržet trpkou chuť závěru, jež odpovídá původnímu snímku. O režii českého snímku se postarala Zuzana Marianková, zatímco úpravu scénářů si vzal na starosti Petr Jarchovský.

Herecký ansámbl je plný osvědčených českých a slovenských herců a jejich jazykové rozprostření je rovnocenné – tři ku třem (Slovenka Táňa Pauhofová mluví ve snímku česky). Ve snaze zachovat věrnost originálu se jazykové odlišnosti nijak nekomentují, což ostatně ani není potřeba, protože snímek jako celek funguje dobře. Autoři české verze si dobře poradili i s přednostmi jednotlivých herců, a tak například Martin Hofmann dostává více prostoru pro svůj komediální talent.

Snímek nám tak ukazuje jednu bolestnou věc, kterou již naznačilo například Přání ježíškovi. Česká produkce umí natáčet filmy, jež mají přinejmenším evropský potenciál. Máme na to herce i štáb, ale hlavní problém leží ve scénářích, které postrádají zajímavé a silné myšlenky. Místo toho se často pohybují na hranici triviálnosti a postrádají sdělení, které by mělo potenciál zaujmout i za hranicemi české kotliny a Slovenska.

Známí neznámí jsou solidně natočenou konverzační komedií, která zvýrazňuje problémy tuzemské kinematografie. Je příznačné, že jedny z nejlepších českých komedií jsou předělávkami zahraničních snímků, které byly uzpůsobeny pro české reálie. Je radost vidět tuzemskou komedii, který se nepotácí mezi sexistickými narážkami petrifikovaných stereotypů a archetypálními postavami bez vnitřní psychologie, jejichž jednání často zcela rezignuje na jakoukoliv vnitřní logiku. Hlavní problém Známých neznámých je tak hlavně v tom, že pokud jste již nějakou jazykovou mutaci viděli, tak je na zvážení, jestli chcete vidět již viděné. S blížící se sezónou letních kin si však dokážu představit, že snímek bude velmi dobře fungovat jako zpříjemnění letního večera.

Celkové hodnocení: 60 %

Známí neznámí (2022)

Hrají: Táňa Pauhofová, Klára Issová, Martin Hofmann, Tomáš Měcháček, Tomáš Maštalír, Petra Polnišová, Anna Kadeřávková, Sväťo Malachovský

Režie: Zuzana Marianková

Scénář: Petr Jarchovský, Paolo Genovese (původní scénář), Paolo Costella (původní scénář), Rolando Ravello (původní scénář), Filippo Bologna (původní scénář), Paola Mammini (původní scénář) Kamera: Peter Bencsík

Hudba: Slavo Solovic

Česko / 103 min / komedie

Související

John Wick 4

Recenze: Akční nářez John Wick: Kapitola 4 je nejlepším dílem série

Po covidové odmlce se vrací Keanu Reeves jako odpadlík z tajné mezinárodní skupiny zabijáků, která provozuje věhlasné hotely Continental. Tentokrát se proti Wickovi postaví vedení organizace známé jako Vysoký stůl, které proti němu využije i jeho dávného přítele Caina (Donnie Yen). 
film Ant-Man a Wasp: Quantumania

Recenze: Ant-Man a Wasp: Quantumania je jen nepodařená barevná estráda

Nový snímek z dílny Marvell Studios ukazuje, jak ještě nedávno nedotknutelný zdroj podařených komiksových filmů postupně vysychá a utápí se ve vlastní produkční nerozhodnosti. Sestupnou tendenci nezvrátil ani nový snímek, který je směsicí šablonovitého příběhu a generické nudy v barevném digitálním hávu. 

Více souvisejících

recenze filmy Kina remake film "Známí neznámí" Petr Jarchovský komedie české filmy Táňa Pauhofová (herečka) Martin Hofmann Klára Issová (herečka) CinemArt

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Alena Schillerová a Andrej Babiš

Rozpočet je vyčerpaný, Babiš by stále rozdával. Kdy dojdou státu peníze?

Lídr stále extrémnější populistické politické opozice k současné vládě v českém Parlamentu, na Slovensku soudem uznaný agent komunistické Státní bezpečnosti s krycím jménem Bureš, Andrej Babiš tvrdí, jak jste se mohli i na našich stránkách přesvědčit, že za jeho vlády se snížil dluh na 30 procent a že on předal zemi se šestým nejmenším dluhem (v celé EU). A že prý není pravda, co si vymyslela nynější vláda, že hrozí bankrot. Prý toho Fialovi lidé využili, aby lidem vzali peníze. Tak jo. V online diskusi by přišel jistě i výraz OMG (Pane Bože!).

včera

včera

včera

Snímky z 8. června 2023 ukazují letecký pohled na požár u řeky West Kiskatinaw, která se nachází 10 km (6 mil) východně od Tumbler Ridge v Kanadě. Na západě země stále hoří desítky požárů: 62 v Albertě, 76 v nejzápadněji v Britské Kolumbii a 24 v Saskatchewanu. Prohlédněte si galerii

OBRAZEM + VIDEO: Kanadské apokalyptické inferno. Vrtulník ukázal něco, co nikdo nikdy nechce zažít

Vrtulník proletěl přímo kolem zuřícího lesního požáru v Britské Kolumbii. Požár poblíž městečka Tumbler Ridge nevykazuje žádné známky ústupu a očekává se, že jeho intenzita bude dále narůstat. Kanada v posledních týdnech trpí akutními lesními požáry po celé zemi. Část kouře se snesla i do Spojených států, kde zahalila města jako New York do smogu. Informuje The Independent.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Scholz si chce opět volat s Putinem. Letos spolu ještě nemluvili

Německý kancléř Olaf Scholz se opět chystá telefonicky spojit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Neřekl však, kdy se má rozhovor obou státníků uskutečnit. Politici spolu naposledy mluvili na konci loňského roku, tedy už v průběhu ruské invaze na Ukrajinu. 

včera

Shannen Dohertyová

Shannen Doherty: Rakovina zasáhla už i mozek

Americká dvaapadesátiletá herečka Shannen Dohertyová známá jako Brenda Walshová z ikonického seriálu Beverly Hills 90210, v úterý oznámila na sociální síti, že její boj s rakovinou prsu, který trvá už od roku 2015, postoupil do fáze metastáz v mozku. Informaci zveřejnila CNN.

včera

Švédsko

Rasová politika, která inspirovala nacistické Německo. Švédové od 30. let sterilizovali desítky tisíc lidí

Server Euronews během týdne přinesl nepříjemné informace o poměrně nedávné švédské historii. V letech 1934-1976 země zavedla plán, který se opíral o poznatky rasové biologie. Jeho podstatou bylo zbavit se určitého typu lidí – těch „slabších“. Švédské ústavy pro výzkum rasové genetiky byly v roce 1927 dokonce inspirací pro Německo, které si toho roku založilo svůj vlastní. Neslavnou korunu nasadil takovéto politice Adolf Hitler ve 30. a 40. letech, kdy jeho rasová „politika“ – lépe řečeno nenávist – zabila miliony nevinných osob z řad národů nacisty považovaných za méněcenné. 

včera

Lidická tragédie je podle Pavla symbolem, který je stále aktuální

Lidická tragédie je podle prezidenta Petra Pavla symbolem, který je stále aktuální. I dnes je po světě množství konfliktů, při nichž umírá civilní obyvatelstvo, upozornil Pavel v Lidicích na Kladensku při dnešním pietním aktu k 81. výročí vyhlazení obce nacisty. Vzpomínky se zúčastnilo několik stovek lidí.

Zdroj: ČTK

Další zprávy