Studio Disney natáčelo v Ujgurské oblasti. Objevují se výzvy k bojkotu filmu Mulan

Americká filmová společnost Walt Disney čelí kritice za to, že její nový snímek Mulan byl zčásti natočen v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang, kde je čínská vláda obviňována z rozsáhlého porušování lidských práv. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC.

V závěrečných titulcích k filmu Mulan, který vypráví o mladé bojovnici ze staré Číny, se kromě jiného objeví poděkování vládní bezpečnostní agentuře v Sin-ťiangu, kde čínské úřady drží pravděpodobně více než milion muslimských Ujgurů v internačních táborech.

Peking označuje tábory za střediska odborného vzdělávání, v nichž etničtí Ujguři podstupují politickou převýchovu. Úřady tvrdí, že tábory jsou prostředkem boje proti šíření extremistické a separatistické ideologie. V táborech se podle čínských úřadů vyučuje mandarínská čínština, čínské dějiny a zákony. Lidé, kteří těmito tábory prošli, tvrdí, že v nich byli rovněž nuceni odsoudit islám a slíbit věrnost čínské komunistické straně.

Hraná verze animované disneyovky Legenda o Mulan se už dříve stala terčem protestů, když herečka čínského původu Liou I-fej vystupující v hlavní roli podpořila zásahy policie proti prodemokratickým demonstrantům v Hongkongu. Kritici v některých asijských zemích vyzvali k bojkotu snímku.

full disclosure: i’m writing a review for a publication, you’ll see more of my scathing opinions thenbut this just isn’t very good, the editing is painfully, bewilderingly choppy and the dialogue feels straight out of a victorian orientalist translation (in a bad way)

— Jeannette Ng 吳志麗 (@jeannette_ng) September 7, 2020

V pondělí se na sociálních sítích objevily příspěvky upozorňující na závěrečné titulky, v nichž je zahrnuto poděkování různým vládním úřadům v Sin-ťiangu, včetně bezpečnostního úřadu ve městě Turfan. Ten je pověřen vedením převýchovných táborů, v nichž jsou Ujguři zadržováni, uvádí expert BBC na čínskou oblast Adrian Zenz. V titulcích je zmíněno také oddělení Komunistické strany Číny zodpovědné za šíření propagandy v Ujgurské oblasti.

Společnost Disney kontroverze týkající se místa natáčení a spolupráce s vládními úřady v Sin-ťiangu zatím nekomentovala.

Zenz uvedl, že v Turfanu byl zřízen první takzvaný převýchovný tábor, kam se posílaly ženy za nošení závoje a muži za to, že si nechali narůst plnovous. Podle Zenze první důkazy o snaze převychovat Ujgury jsou z Turfanu již z roku 2013.

V roce 2017 režisérka filmu Mulan Niki Carová umístila na instagram fotografie ze sinťiangské metropole Urumči. Produkční tým v rozhovoru s časopisem Architectural Digest uvedl, že strávil v Sin-ťiangu několik měsíců, aby našel vhodné filmové exteriéry.

"Kolik tisíc Ujgurů poslal úřad veřejné bezpečnosti v Turfanu do internačních táborů v době, kdy se zde natáčel film Mulan?" napsal na twitteru aktivista Shawn Zhang. Na stejnou skutečnost upozornil i Světový ujgurský kongres, což je mezinárodní organizace ujgurských exulantů, která se snaží reprezentovat společné zájmy Ujgurů.

Hongkongský prodemokratický aktivista Joshua Wong na twitteru uvedl, že diváci sledující film Mulan "jsou potenciálními spoluviníky při masovém uvězňování muslimských Ujgurů".

Související

Více souvisejících

studio Disney Ujgurové filmy Čína film Mulan

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Dnes je Mezinárodní den tance. Kdy a jak začali lidé tančit?

Tanec je starý tak jako samo lidstvo. Během dlouhé historie prošel tanec vývojem a mnoha proměnami. Vznikly jeho specifické podoby pojící se s obdobími v roce, důležitými okamžiky v životě člověka nebo nejrůznějšími rituály. Pomocí tance se vyjadřovaly emoce či národní identita. Jaká je historie tance, který má dnes svůj mezinárodní den?

včera

včera

včera

Požáry, ilustrační fotografie.

Zákaz rozdělávání ohně. Střední Čechy reagují na výstrahu ČHMÚ

Návrat teplého počasí místy zkomplikuje lidem v Česku pálení čarodějnic. Například Středočeský kraj v pondělí vyhlásil na přesně stanovených místech zákaz rozdělávání ohně. Reagoval tak na dnes aktualizovanou výstrahu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před nebezpečím požárů.

včera

Německá policie, ilustrační fotografie.

Rus v Německu zavraždil dva Ukrajince. Byli to vojáci, tvrdí Kyjev

Dva Ukrajinci, které měl v sobotu v německé spolkové zemi Bavorsko ubodat ruský občan, byli příslušníky ozbrojených sil. Kyjev to potvrdil podle ukrajinských médií, které cituje agentura DPA. Ukrajinští vojáci v Německu podstupovali rehabilitaci po zraněních, která utrpěli na bojišti.

včera

včera

včera

včera

Turecko podpořilo Rutteho do pozice šéfa NATO. Chybí mu podpora tří zemí

Turecko potvrdilo, že podpoří do čela Severoatlantické aliance dosluhujícího nizozemského premiéra Marka Rutteho. Podle agentury Reuters to oznámil vysoce postavený turecký činitel.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy