Filmové vánoce ve Smetanově síni zahřály posluchače známými filmovými melodiemi

Praha - V pořadí čtvrtý abonentní koncert Českého národního symfonického orchestru tentokrát naladil posluchače na notu filmovou a s ohledem na roční období jim připomenul když ne přímo vánoční, tak určitě zimní čas.

Pod klenbou Smetanovy síně pražského Obecního domu zněla hudba devatenácti filmových titulů ať ve formě ryze instrumentální, nebo za přítomnosti těles Jeremy Winston Chorale, smíšeného sboru ČSNO a Dětské opery Praha. To vše pod taktovkou dirigenta Marcella Roty.

Marcello Rota (zdroj: Jan Malý / CNSO)

Došlo na slavného Kmotra (Godfather), vánoční popěvek Let It's Snow ze druhého dílu akční Smrtonosné pasti (Die Hard 2: Die Harder), vrátili jsme se k legendární Zasněžené romanci (Sue Valley Serenade), nechyběl Harry Potter a Kámen mudrců (Harry Potter and Philosophe's Stone), čarovný popěvek z Lásky nebeské (Love Actually), melodie ze Střihorukého Edwarda (Edward Scissorhands) a zaposlouchali jsme se do podmanivých tónů Lva v zimě (The Lion in Winter), oceněného Oscarem za hudbu.

Zaplněná Smetanova síň slyšela díla hudebních mistrů filmových melodií: představili se Nino Rota, John Williams, Alan Silvestri, Irwin Berlin, Glenn Miller, Hans Zimmer, Jerry Goldsmith, Danny Elfman, Jule Styne, John Barry a zastoupen byl i Karel Svoboda Třemi oříšky pro Popelku, i když nesmírně populární song Kdepak ty ptáčku hnízdo máš zazněl pouze v instrumentální podobě. Nelze zapomenout ani na aranžéry, proto vzdejme hold Carlu Davisovi, Jeremy Winstonovi, Donu Sebeskymu, Antonínu Mikulkovi, Mirko Krebsovi, Janu Kolářovi a Alanu Silvestrimu.

Merkell Williams při písni Co je to? (zdroj: Jan Malý / CNSO)

Posluchače nadchly i pěvecké výkony, asi nejvějští odezvu sklidil Darius Coleman svým provedením songu Happy Day z filmu Sestra v akci 2 (Sister Act 2 - Back in the Habbit), který se obecenstvu na začátku druhé poloviny koncertu líbil natolik, že jej Jeremy Winston Chorale zařadili i jako finální přídavek za spontánního potlesku sálu. Obdivuhodný výkon podal i Merkell Williams v písních Jackův nářek (Jack's Lament) a Co je to? (What's this?) z Burtonova filmu Ukradené vánoce (The Nightmare Before Christmas). A nesmíme zapomenout ani na úžasnou Theresu Davis, která se výborně zhostila partů z filmu Kazatelova žena (The Preacher's Wife), kde je zpívala Whitney Houston.

Jeremy Winston Chorale při závěrečné Happy Day (zdroj: Jan Malý / CNSO)

S účinkujícími i letošním rokem v podání Českého národního symfonického orchestru se divácí rozloučili ovacemi vestoje. S tímto hudebním tělesem se opět setkáme 13. ledna 2016, kdy pod vedením Libora Peška představí posluchačům Mahlerovu Symfonii č. 7.

Související

Koncert, ilustrační foto

Na korunovačním koncertě promluví Tom Cruise i Bear Grylls. Některé hvězdy odmítly vystoupit, vstupenky provází problémy

V rámci oslav korunovace krále Karla III. je na dnešní večer připraven velký koncert na hradě Windsor, kde vystoupí například zpěváci Lionel Richie, Katy Perry nebo Andrea Bocelli. Původně se měla objevit idalší známa jména, někteří ze slavných zpěváků a zpěvaček ale účast na koncertě odmítli. Akci, která není zcela určena veřejnosti, navíc provází problémy s lístky.

Více souvisejících

Koncert Český národní symfonický orchestr Obecní dům (Praha)

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 4 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy