ROZHOVOR | Michal Hrůza exkluzivně: S Havlem většinou souhlasím, pravda a láska optimisty zvítězí

ROZHOVOR- Michal Hrůza na jaře vydal novou desku Sám se sebou a na podzim vyrazil na své turné TOUR SÁM SE SEBOU. Přichystal tak několik koncertů, které zaznamenaly obrovský ohlas. V rámci jednoho z nich poskytl pro Eurozprávy.cz velmi milý a upřímný rozhovor, který vám nyní přinášíme.

Polárka  není  významná svou jasností, ale polohou na obloze. Ráno, večer, v noci, pořád je  na stejném místě a ostatní hvězdy se točí kolem ní. Osa rotace Země, která způsobuje zdánlivý pohyb všech hvězd na obloze prochází téměř přesně Polárkou a tím je způsobená její téměř úplná statičnost. Velký význam měla pro námořníky, kteří tak bezpečně za jasných nocí věděli, kudy plout na sever - pluli prostě přímo za nosem či spíše za Polárkou.

Stala se i díky této charakteristice píseň Polárka ústřední písní Vašeho nového CD? Nese v sobě tuto symboliku? Je ostatně i závěrečnou skladbou, byla zde umístěna záměrně třeba jako střetávání ženského (Polárka) a mužského (Polárník) principu?

Krása práce se slovem vychází i z mnoha významů slov, takže "polárka" může být vnímána různě. Myslím,že obsahuje jak ukazatel směru, tak i ženský element...

Již několikrát v životě jste stál na rozcestí. Které rozhodnutí bylo pro vás nejtěžší? „Černá a bílá se v šedi ztrácí.“ - někdy opravdu nevíme, jakou cestou se vydat, co je opravdu správné, černobílý svět neexistuje.

Přesně tak, právě to nevědění je úžasné. Ta možnost chybného rozhodnutí a tíha následků chyb a také jejich odpuštění si...to vše je zajímavé a v podstatě svobodomyslné. Osobně vnímám svobodnou volbu za jednu z našich největších veličin, kterými jsme obklopeni.

Souhlasíte s Václavem Havlem, který řekl, že: „Naděje není přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl – bez ohledu na to, jak to dopadne.“ ? Právě i symbol Polárky lze chápat jako naději, za kterou každý z nás znovu a znovu vyráží.

S panem Havlem souhlasím v mnohém, u některých věcí i trochu nesouhlasím, ale jeho velkorysost a optimismus je hodnota, kterou se chci přiučit. 

Ve skvěle vytvořeném klipu k písni Polárka lze mimo jiné vypozorovat i vaší lásku k přírodě. Máte nějaké své vyvolené, oblíbené místo, kam se rád vracíte? Kde nacházíte klid, pohodu? Je to stále ta malá chata u Berouna? Či je to Berounka, Sázava?

Klip k "Polárce" natočil Michal Budínský, který s námi byl na Špicberkách, v norském městě Tromso za polárním kruhem, kde se podařilo natočit polární zář, ale natočil i scény s Janou Plodkovou v Praze. Své oblíbené místo mám skoro všude, kde se dobře cítím. Ať už na chatě u Berouna,v Českém ráji, nebo v polární krajině.

Víru v dobro nalézáme nejčastěji v pohádkách? Četli Vám rodiče, když jste byl malý? Máte nějakou oblíbenou?

V pohádkách je krásně znázorněno mnoho věcí. Některé naše klasiky vnímám i dnešním dospělým způsobem jako geniální výchovný aspekt. Nejen Božena Němcová, Karela a Josef Čapkovi, ale i třeba pan Miler, Sekora...

Muzikoterapie sehrála významnou roli v době vašeho léčení po úraze a hraje ji pro spoustu nemocných lidí. Vlastně to, jak člověk hudbu vnímá, cítí, jakou mu dělá radost, je velmi významné. Vnímáte, že i vaše hudba, texty se stávají jakousi muzikoterapií? Zaznamenáváte ohlasy „takto léčených lidí“?

Muzikoterapie uvolňuje zablokování u lidí, kteří se potýkají s problémem komunikace s okolním světem. Dodnes k paní Doktorce Gerlichové občas zajdu. Pomohla mi mimo jiné i uvědomit si důležitost a odpovědnost mého hudebního konání, hlavně při psaní textů. Pokouším se v nich zaznamenat to, co vidím a nějak na to reaguji...Samozřejmě se objevují lidé, kteří jsou potěšeni a osloveni tím, co vidím a cítím i já. Taková známka souznění je pro obě strany potěšující.

Co je pro vás „velkou skladbou“ a „malou písničkou“?

Neumím asi rozeznat, co je velká skladba a malá písnička. Někdy sáhodlouze a obsáhle popisujeme událost, která má pro někoho obrovský význam a někdy naprosto jednoduše popíšeme událost,která má zásadní význam.Tímto narážím na velikány například ruské literatury,kdy například Puškin krátkou povídkou vyjádřil to, co se pokoušel vyjádřit Tolstoj na stovkách stránek svých románů.

V písni První a poslední zazní: „Jsem první, kdo přijde, když máš strach(… )Kdo na světlo tě vede(…)jsem první poslední, budu tu stále….dotyk i šrám z odkryté dlaně…“ Text Jiřího Dvořáka lze parafrázovat, každý si v něm najde to své, svůj pocit. Skladba je pro mě velmi emotivní. Napadá, že ji lze rozumět jako jakési vyznání svým dětem. Jako rodiče jsme velmi často pro naše děti ti první, ale i ti poslední. Rodina v dnešní době, ale i v těch minulých  tak důležitá. Dáváte svým dětem často rady nebo se je snažíte vést příkladem? Ač to může znít jako fráze.

Herec Jiří Dvořák je mým kamarádem. Seznámili jsme se, když mi předal hudební ocenění "Anděl". Naše přátelství vyústilo i v to, že mi odhalil básně, které píše. Přemluvil jsem ho, aby jednu báseň poskytl pro napsání textu. Jde o píseň "První a poslední", kterou jsem pochopil a doplnil slokou. Napovídá, že se jedná o osobnost, která ovlivnila a ovlivňuje naši tzv. křesťanskou civilizaci. No a jako rodič rád čtu právě ty jednoduché pohádky, než teda usnu (smích)

Václav Havel řekl své známé a tak hluboce pravdivé: „Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí!“, vy podobně zpíváte: „Pravda a láska napospas zvítězí nad lží kolem nás." Je optimismus to, co mnoha lidem dnes chybí? A v tom shonu a přetvářce zapomínají na to, co je v životě opravdu důležité? A že nám stačí jediné ke štěstí,  a to být obklopeni láskou a jen prostě být.

Doufám, že jsem a zůstanu optimistou, protože pravda a láska optimisty zvítězí nad lží s nenávistí...Nejsem soudce věcí kolem nás, jediné co s tím můžu udělat je to, že to dělám tak, jak chci a jak to cítím...to je SVOBODA a tu cítím,že je naštěstí pořád kolem nás.

Být „Sám se sebou“ je velká lidská potřeba. Jen ji mnozí z nás neumí uskutečnit. Pořád se někam ženeme a neumíme se zastavit. Vaše výprava na nejsevernější místo na světě do Longyarbyenu byl splněný sen a tam asi nejvíce dolehne na člověka, že je třeba se někdy zastavit a zůstat chvíli se sebou sám a i proto, aby měl sílu si splnit a jít za svými í sny. Jaké jsou ty vaše?

Longyearbyen je opravdu nejsevernější městečko na světě, ale být sám se sebou lze i u nás doma. Mým snem je asi uvědomění si harmonické souhry věcí kolem nás. Ať duchovních, či materialistických...Tento sen je možná utopie, ale u snům je vše povoleno...(smích) 

Související

Michal Hrůza

Útočník v Praze bezdůvodně napadal kolemjdoucí. Zpacifikoval ho zpěvák Michal Hrůza

Policisté hledají další možné oběti muže, který v pondělí večer v pražských Dejvicích bezdůvodně udeřil pěstí nejméně sedm lidí. Podezřelý je nyní v psychiatrické léčebně a po propuštění budou kriminalisté zjišťovat motiv jeho jednání. Případ zatím prošetřují pro podezření z výtržnictví a ublížení na zdraví, uvedl dnes na webu pražské policie její mluvčí Jan Daněk.
Michal Hrůza

Teď a tady, Most přes nikdy, světlo do tmy... Michal Hrůza má nové album

Strach těchto dnů přirovnává známý zpěvák a textař Michal Hrůza ke tmě, do které by rád vnesl svým albem světlo. Na hudební scéně figuruje přes dvacet let, na svém muzikantském účtu má nespočet hitů, a to jak vlastních, tak i těch, které napsal pro kolegy z branže. V albu Světlo do tmy se drží vztahů a obrací se k lásce. Ta pro něj znamená světlo, jež se snaží vnést do dnů pohlcených depresí a smutkem.

Více souvisejících

Michal Hrůza (zpěvák) rozhovor

Aktuálně se děje

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

Dohoda, nebo útok na Rafah. Izrael dal Hamásu poslední šanci

Dnes do Izraele dorazila egyptská delegace s cílem znovu rozběhnout jednání o ukončení konfliktu v Pásmu Gazy a propuštění zbývajících izraelských rukojmí, kteří jsou drženi palestinským hnutím Hamás od října loňského roku. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy