Mistr melodie Elton John se rozloučí na koncertu v Praze

Někdejší bizarní kostýmy, paruky a brýle se stěrači vyměnil Elton John s léty za "klidnější" vyšívaná saka a barevné brýlové obroučky. Legendární britský skladatel, zpěvák a pianista zůstává fenomenálním hudebníkem i po půl století hudební kariéry, ve svých dvaasedmadesáti letech se však rozhodl uspořádat poslední turné.

V jeho rámci v úterý 7. května zahraje i v Praze.

V poslední době Johna trápily zdravotní problémy a také prodej jeho desek v minulých letech poklesl. "Moje priority se změnily. Mám malé děti," řekl v jednom rozhovoru s tím, že už nechce cestovat.

Oba chlapečky, které porodila náhradní matka, vychovává se svým kanadským partnerem Davidem Furnishem. Staršímu Zacharymu je devět let, mladšímu Elijahovi sedm.

Výrazné melodie a lyričnost Eltonových romantických balad mu zajistily pověst jednoho z největších hitmakerů všech dob. Za hudbu k filmu Lví král dostal Oscara. Za služby v hudbě a dobročinnost jej britská královna v roce 1998 povýšila do šlechtického stavu. Vyšel na australských známkách.

Za 50 let prodal Sir Elton Hercules John víc než 300 milionů desek. Mezi nejznámější alba patří Elton John (1970), Tumbleweed Connection (1970), Madman Across the Water (1971) či Made in England z roku 1995. Jeho hra na piano je ovlivněná klasickou hudbou a černošskými gospely.

Kdysi s oranžovými vlasy a růžovými silonkami, dnes menší zavalitý chlapík za pianem budí dál pozornost svým vztahem s kanadským režisérem Davidem Furnishem, se kterým se oženil v roce 2014. Furnish mu pomohl skoncovat s drogami.

Talent prokazoval John již jako čtyřletý hoch za pianem. Zdědil ho po otci, který hrál na trubku v kapele královského letectva. Narodil se 25. března 1947 v anglickém Middlesexu jako Reginald Kenneth Dwight. V 11 začal studovat na Královské hudební akademii.

Jeho kapela Bluesology mu přinesla pseudonym, který sestával z křestních jmen jejích hráčů, Eltona Deana a Johna Baldryho. Známý začal být v roce 1970. S básníkem a textařem Berniem Taupinem vytvořili jeden z nejúspěšnějších autorských týmů v historii populární hudby.

Jeho písně spojovaly dojímavost amerického soulu s energií britského rocku. K vlastním hitům Rocket Man, Crocodile Rock nebo Daniel přidal beatlesovskou skladbu Lucy In The Sky With Diamonds.

Během 80. let 20. století se občas připomenul, třeba dojemným songem Sacrifice. V druhé polovině té doby prošel životní i tvůrčí krizí: "Byla to léta drog, litrů whisky a riskantního sexu s muži v éře AIDS." A taky čtyřletého manželství se studiovou techničkou Renatou Blauelovou.

V 90. letech truchlil s písní Candle In The Wind za tragicky zesnulou britskou princeznou Dianou tak zdařile, že se z písně stal nejprodávanější singl všech dob. Tvůrci vynesl v roce 1997 cenu Grammy. John zabrousil i do světa muzikálů, například s Timem Ricem napsal písně pro představení Aida. Kritika ocenila jeho album Songs From The West Coast (2001).

Pověstná je jeho podpora charitativních projektů, založení nadace na pomoc nemocným AIDS i boj za legalizaci sňatků mezi osobami stejného pohlaví. Hudebně spolupracoval s Johnem Lennonem, Billie Jean Kingovou, Bryanem Adamsem nebo Erikem Claptonem.

John vlastní také impozantní sbírku luxusních vozů, z níž část rozprodal, a další sbírky uměleckých předmětů a brýlí. Jeden z nejbohatších Britů má hvězdu na hollywoodském chodníku slávy a jeho vosková figurína je v londýnské sbírce Madame Tussaud.

V Praze vystoupil poprvé za hlubokého komunismu v roce 1984 v Paláci kultury. Pořadatelé prý tehdy nelibě nesli, když si dával nohy na klavír. Do české metropole vkročil již v prosinci 1983 coby prezident a majitel anglického fotbalového klubu Watford, který později prodal. A vcelku pravidelně se sem vrací. Naposledy vloni v listopadu 2016 v pražské O2 areně ukázal, že je stále mistrným pianistou a jeho hlas neztratil nic ze své síly.

Související

Více souvisejících

Elton John Praha O2 Arena

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry

Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy