Festivaly vážné hudby? Asociace se bouří proti podmínkám, jednala se Staňkem

Asociace hudebních festivalů ČR chce od ministerstva kultury (MK) jistotu peněžní podpory na tři roky dopředu. Meziroční rozdíly v příspěvcích jsou v desítkách procent, což festivalům dělá problémy, musí i rušit koncerty. Asociace jednala s ministrem kultury Antonínem Staňkem (ČSSD), je záměru nakloněn.

Asociace žádá, aby se také změnila pravidla, jak komise MK hodnotí festivaly. Změna by měla nastat do září, kdy organizátoři podávají žádosti o podporu na další ročník. ČTK to řekl prezident Asociace hudebních festivalů Jaromír Boháč. Asociace má 14 členů, sdružuje festivaly klasické hudby.

Podle Boháče mají velké mezinárodní akce v Rakousku či Německu několikaletou záruku od institucí, které akce podporují. "Předjímatelné rozhodnutí na dva až tři roky dopředu je zásadní. Velké festivaly, orchestry, divadla mají na tři roky jistotu finančních prostředků. To u nás není, všichni žádají každý rok. Pražské jaro má rozhodnutí o penězích z ministerstva kultury v dubnu a začíná v květnu. Má ministerská komise každý rok přezkoumávat, jestli má Pražské jaro dostat peníze?" řekl Boháč.

Stát zavedl dotační program a víceleté granty pro festivaly. Suma ale podle Boháče závisí na vývoji státního rozpočtu. A stává se, jak uvedl, že se dotace z roku na rok mění v desítkách či stovkách procent.

"Ministr to chce změnit, je to chlap, který s lidmi komunikuje a chtěl by to dělat dobře. Uvědomuje si, že je to dlouhodobě špatně, jenomže kvůli služebnímu zákonu si nemůže přivést své lidi, musí dělat s lidmi, kteří tam jsou, a ti ty změny třeba nechtějí," řekl prezident asociace.

Hodnocení festivalů by podle něj mělo být více nestranné. Uvedl, že rada MK dlouhodobě podhodnocuje Mezinárodní hudební festival (MHF) Český Krumlov, jejž Boháč pořádá. "Jeden rok nám (komise) vyčítá, že máme málo mladých interpretů, druhý rok, že málo hvězdných jmen. Teď nám řekli, že máme tolik vícežánrových koncertů, že bychom neměli být mezi festivaly klasické hudby, ale že bychom měli jít do alternativní hudby," řekl Boháč.

MHF, jenž loni přilákal téměř 21.000 lidí, má letos rozpočet 38,6 milionu Kč. Loni mu komise MK přiznala 3,1 milionu Kč, ministr Ilja Šmíd sumu zvýšil na 4,5 milionu. MHF loni žádal na MK o 7,5 milionu Kč. Pro letošní ročník podal festival na MK žádost o 8,1 milionu, rada ministerstva dala podporu 3,1 milionu, před několika dny ji Staněk navýšil o další tři miliony. "Je 14 dní do zahajovacího koncertu. Měnit smlouvy, vypovídat je, to vůbec nejde dělat," řekl Boháč.

Na krumlovský MHF jezdí 65 procent diváků z Prahy. Festival zaměstnává 120 lidí. Od 19. července do 10. srpna nabídne 23 koncertů. V programu jsou vokální skupina Take 6, zpěváci z Broadwaye i barokní opera Händela.

Související

Více souvisejících

Hudba Ministerstvo kultury Antonín Staněk (ČSSD primátor Olomouce) festivaly kultura

Aktuálně se děje

včera

včera

Tři princezny byly letošní premiérovou štědrovečerní pohádkou. Prohlédněte si galerii

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

včera

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

23. prosince 2024 21:33

23. prosince 2024 21:15

23. prosince 2024 19:54

23. prosince 2024 18:20

23. prosince 2024 17:15

Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů

Švédské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že Čína zamítla žádost švédských vyšetřovatelů o přístup na palubu čínské lodi Yi Peng 3, která je spojována s incidentem poškození podmořských kabelů. Tyto kabely byly přerušeny v Baltském moři, což vyvolalo mezinárodní napětí a spekulace o možném sabotážním útoku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy