Festivaly vážné hudby? Asociace se bouří proti podmínkám, jednala se Staňkem

Asociace hudebních festivalů ČR chce od ministerstva kultury (MK) jistotu peněžní podpory na tři roky dopředu. Meziroční rozdíly v příspěvcích jsou v desítkách procent, což festivalům dělá problémy, musí i rušit koncerty. Asociace jednala s ministrem kultury Antonínem Staňkem (ČSSD), je záměru nakloněn.

Asociace žádá, aby se také změnila pravidla, jak komise MK hodnotí festivaly. Změna by měla nastat do září, kdy organizátoři podávají žádosti o podporu na další ročník. ČTK to řekl prezident Asociace hudebních festivalů Jaromír Boháč. Asociace má 14 členů, sdružuje festivaly klasické hudby.

Podle Boháče mají velké mezinárodní akce v Rakousku či Německu několikaletou záruku od institucí, které akce podporují. "Předjímatelné rozhodnutí na dva až tři roky dopředu je zásadní. Velké festivaly, orchestry, divadla mají na tři roky jistotu finančních prostředků. To u nás není, všichni žádají každý rok. Pražské jaro má rozhodnutí o penězích z ministerstva kultury v dubnu a začíná v květnu. Má ministerská komise každý rok přezkoumávat, jestli má Pražské jaro dostat peníze?" řekl Boháč.

Stát zavedl dotační program a víceleté granty pro festivaly. Suma ale podle Boháče závisí na vývoji státního rozpočtu. A stává se, jak uvedl, že se dotace z roku na rok mění v desítkách či stovkách procent.

"Ministr to chce změnit, je to chlap, který s lidmi komunikuje a chtěl by to dělat dobře. Uvědomuje si, že je to dlouhodobě špatně, jenomže kvůli služebnímu zákonu si nemůže přivést své lidi, musí dělat s lidmi, kteří tam jsou, a ti ty změny třeba nechtějí," řekl prezident asociace.

Hodnocení festivalů by podle něj mělo být více nestranné. Uvedl, že rada MK dlouhodobě podhodnocuje Mezinárodní hudební festival (MHF) Český Krumlov, jejž Boháč pořádá. "Jeden rok nám (komise) vyčítá, že máme málo mladých interpretů, druhý rok, že málo hvězdných jmen. Teď nám řekli, že máme tolik vícežánrových koncertů, že bychom neměli být mezi festivaly klasické hudby, ale že bychom měli jít do alternativní hudby," řekl Boháč.

MHF, jenž loni přilákal téměř 21.000 lidí, má letos rozpočet 38,6 milionu Kč. Loni mu komise MK přiznala 3,1 milionu Kč, ministr Ilja Šmíd sumu zvýšil na 4,5 milionu. MHF loni žádal na MK o 7,5 milionu Kč. Pro letošní ročník podal festival na MK žádost o 8,1 milionu, rada ministerstva dala podporu 3,1 milionu, před několika dny ji Staněk navýšil o další tři miliony. "Je 14 dní do zahajovacího koncertu. Měnit smlouvy, vypovídat je, to vůbec nejde dělat," řekl Boháč.

Na krumlovský MHF jezdí 65 procent diváků z Prahy. Festival zaměstnává 120 lidí. Od 19. července do 10. srpna nabídne 23 koncertů. V programu jsou vokální skupina Take 6, zpěváci z Broadwaye i barokní opera Händela.

Související

Josef Zíma, český herec, zpěvák a moderátor, manžel herečky Evy Klepáčové. Kromě pop music je známý jako zpěvák české dechovky. Často bývá označován jako nekorunovaný král české dechovky.

Zemřel legendární zpěvák Josef Zíma

Českou hudební scénu zasáhla ve čtvrtek večer smutná zpráva. Ve věku 92 let zemřel legendární zpěvák Josef Zíma, který se v poslední době potýkal se zdravotními problémy. 
Ceny Anděl, ilustrační fotografie.

Ceny Anděl 2024: Akademici vybrali nominované na prestižní ocenění

Proběhlo druhé kolo hlasování České hudební akademie a o nominovaných na Ceny Anděl Coca-Cola 2024 je rozhodnuto. Stejně jako loni nejvíc nominací posbíral Viktor Sheen, přidat do svých sbírek hned po dvou Andělech mají šanci Kateřina Marie Tichá, Vladimír Mišík, Monkey Business, Bert & Friends nebo Smack a P Money. Jména vítězů, vzešlých ze závěrečného hlasovacího kola, budou vyhlášena v rámci slavnostního předávání Andělů v sobotu 5. dubna.

Více souvisejících

Hudba Ministerstvo kultury Antonín Staněk (ČSSD primátor Olomouce) festivaly kultura

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

včera

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

včera

včera

včera

včera

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

včera

včera

včera

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

včera

včera

včera

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

včera

včera

Friedrich Merz (CDU)

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

včera

včera

včera

včera

Policie zasahuje na škole v Berouně. Jde o reakci na výhrůžky střelbou

Policie vyjížděla ve středu dopoledne do jedné ze škol ve středočeském Berouně. Důvodem byly výhrůžky střelbou. Vedení ústavu se o nich dozvědělo z komunikace mezi dvěma žákyněmi. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy