Bruce Springsteen slaví jubileum. Rocker a držitel Oscara se zapojil i do politiky

Americký písničkář Bruce Springsteen, známý také pod přezdívkou The Boss, oslaví 23. září sedmdesátiny.

Patří k nejúspěšnějším a nejvlivnějším hudebním hvězdám, celosvětově prodal přes 135 miliónů alb a obdržel také řadu ocenění, včetně dvacítky Cen Grammy, dvou Zlatých glóbů a jednoho Oscara za píseň k filmu Philadelphia. Hudebně není velkým experimentátorem a je stále věrný svému syrovému rockovému zvuku, jeho silnou zbraní jsou civilnost a neokázalá gesta. 

Celkem vydal 19 studiových desek, tu první, Greetings from Asbury Park, N.J. v roce 1973, ta zatím poslední s názvem Western Stars vyšla letos v červnu. Nedílným průvodcem jeho kariéry je E Street Band, Springsteenova kapela, kterou písničkář několikrát rozpustil a poté znovu svolal.

Svoji nejslavnější a zároveň nejprodávanější desku Born In The U.S.A. vydal v roce 1984. Album se dostalo v USA i Británii na první místo hitparád a přineslo sedm hitů, které pronikly do Top 10. Největším hitem energické a kytarové desky je stejnojmenná píseň, která líčí příběh vietnamského veterána. Kritický song byl ale často chybně interpretován jako oslava vlastenectví. Slavným se stal i obal desky se Springsteenovým pozadím v džínech před americkou vlajkou, který nafotila slavná Annie Leibovitzová.

Rodák z města Long Branch v New Jersey, vyrůstal v Freehold Boro. Jeho otec jezdil s autobusem a měl nizozemsko-irské kořeny, v žilách jeho matky, úřednice, zase kolovala italská krev. Škola mu moc nešla, a když mu bylo 13 let, uviděl v slavném Show Eda Sullivana krále rokenrolu Elvise Presleyho. A najednou měl jasno, čím chce být. Poté prostřídal několik místních a školních kapel a jeho nahrávky zaujaly i díky pomoci producenta Johna Hammonda firmu Columbia, která s ním podepsala smlouvu.

V roce 1973 vydal první dvě alba Greetings from Asbury Park N.J. a The Wild, the Innocent & The E Street Shuffle. První výrazný úspěch zaznamenala třetí deska Born to Run z roku 1975. Po jejím poslechu novinář John Landau prorocky napsal památnou a hojně zmiňovanou větu: "Viděl jsem budoucnost rokenrolu, a její jméno je Bruce Springsteen." V téže době se také ustálil E Street Band.

Následovaly tituly Darkness On The Edge Of The Town, The River, Nebraska a v roce 1984 vyšlo Springsteenovo přelomové album Born in The U.S.A. Také další desky, Tunnel Of Love, Human Touch nebo Lucky Town, Springsteen "oblékl" spíše do rockového kabátu. V roce 1995 fanoušky překvapil akustickým albem The Ghost of Tom Joad, inspirovaným románem Johna Steinbecka Hrozny hněvu. Poté vyjel na turné pouze sám s kytarou, v rámci něhož v roce 1997 zahrál i v Praze. V roce 1994 získal za filmovou píseň Streets of Philadelphia k filmu Philadelphia Oscara.

Po průměrných 90. letech, kdy se rozešel s E Street Bandem, se představil opět v plné formě na desce The Rising (2002) inspirované teroristickými útoky 11. září 2001. V roce 2005 vydal sólo desku Devils and Dust a následující rok vzdal hold folkové legendě Petu Seegerovi deskou amerických lidovek a tradicionálů We Shall Overcome: The Seeger Sessions. Zatím poslední album Western Stars je inspirované populární hudbou jižní Kalifornie z 60. a 70. let.

Springsteen se nebojí ani hlasitě vyjadřovat k politickým tématům. V boji o Bílý dům podpořil pozdějšího amerického prezidenta Baracka Obamu, od něhož v roce 2016 obdržel nejvyšší americké civilní vyznamenání - prezidentskou Medaili svobody.

V roce 2004 se zúčastnil hudebního turné řady hvězd Vote for Change, které byly proti znovuzvolení George Bushe a v poslední prezidentské kampani vystupoval na shromážděních demokratické kandidátky Hillary Clintonové.

Po léta také aktivně podporoval nejrůznější charity včetně těch, které pomáhají bezdomovcům, lidem trpícím hladem nebo válečným veteránům. Zúčastnil se benefičních koncertů na pomoc obětem superbouře Sandy v roce 2012 v New Jersey. Získal proto i prestižní cenu MusiCares pro osobnosti propojující hudební úspěchy s dobročinností.

Zpěvák se dvakrát představil českým fanouškům v Praze - poprvé v roce 1997 akustickým koncertem, podruhé o patnáct let později i s E Street Bandem na fotbalovém stadionu v pražském Edenu.

Springsteen je podruhé ženatý, jeho současnou manželkou je zpěvačka Patti Scialfaová, která s ním občas vystupuje. Mají spolu tři děti.

Související

Kamala Harrisová se postaví proti Trumpovi.

Podpora Harrisové raketově stoupá. Stojí za ní i Beyoncé, Springsteen označil Trumpa za tyrana

Rocková legenda Bruce Springsteen vystoupil na čtvrtečním předvolebním mítinku v Atlantě na podporu demokratické prezidentské kandidátky Kamaly Harrisové. Ve svém projevu varoval před republikánským kandidátem Donaldem Trumpem, kterého označil za "amerického tyrana". „Kamala Harrisová kandiduje proto, aby se stala 47. prezidentkou Spojených států. Donald Trump kandiduje, aby se stal americkým tyranem," prohlásil 75letý zpěvák. 

Více souvisejících

Bruce Springsteen Hudba kultura USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 40 minutami

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry

Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy