Bruce Springsteen slaví jubileum. Rocker a držitel Oscara se zapojil i do politiky

Americký písničkář Bruce Springsteen, známý také pod přezdívkou The Boss, oslaví 23. září sedmdesátiny.

Patří k nejúspěšnějším a nejvlivnějším hudebním hvězdám, celosvětově prodal přes 135 miliónů alb a obdržel také řadu ocenění, včetně dvacítky Cen Grammy, dvou Zlatých glóbů a jednoho Oscara za píseň k filmu Philadelphia. Hudebně není velkým experimentátorem a je stále věrný svému syrovému rockovému zvuku, jeho silnou zbraní jsou civilnost a neokázalá gesta. 

Celkem vydal 19 studiových desek, tu první, Greetings from Asbury Park, N.J. v roce 1973, ta zatím poslední s názvem Western Stars vyšla letos v červnu. Nedílným průvodcem jeho kariéry je E Street Band, Springsteenova kapela, kterou písničkář několikrát rozpustil a poté znovu svolal.

Svoji nejslavnější a zároveň nejprodávanější desku Born In The U.S.A. vydal v roce 1984. Album se dostalo v USA i Británii na první místo hitparád a přineslo sedm hitů, které pronikly do Top 10. Největším hitem energické a kytarové desky je stejnojmenná píseň, která líčí příběh vietnamského veterána. Kritický song byl ale často chybně interpretován jako oslava vlastenectví. Slavným se stal i obal desky se Springsteenovým pozadím v džínech před americkou vlajkou, který nafotila slavná Annie Leibovitzová.

Rodák z města Long Branch v New Jersey, vyrůstal v Freehold Boro. Jeho otec jezdil s autobusem a měl nizozemsko-irské kořeny, v žilách jeho matky, úřednice, zase kolovala italská krev. Škola mu moc nešla, a když mu bylo 13 let, uviděl v slavném Show Eda Sullivana krále rokenrolu Elvise Presleyho. A najednou měl jasno, čím chce být. Poté prostřídal několik místních a školních kapel a jeho nahrávky zaujaly i díky pomoci producenta Johna Hammonda firmu Columbia, která s ním podepsala smlouvu.

V roce 1973 vydal první dvě alba Greetings from Asbury Park N.J. a The Wild, the Innocent & The E Street Shuffle. První výrazný úspěch zaznamenala třetí deska Born to Run z roku 1975. Po jejím poslechu novinář John Landau prorocky napsal památnou a hojně zmiňovanou větu: "Viděl jsem budoucnost rokenrolu, a její jméno je Bruce Springsteen." V téže době se také ustálil E Street Band.

Následovaly tituly Darkness On The Edge Of The Town, The River, Nebraska a v roce 1984 vyšlo Springsteenovo přelomové album Born in The U.S.A. Také další desky, Tunnel Of Love, Human Touch nebo Lucky Town, Springsteen "oblékl" spíše do rockového kabátu. V roce 1995 fanoušky překvapil akustickým albem The Ghost of Tom Joad, inspirovaným románem Johna Steinbecka Hrozny hněvu. Poté vyjel na turné pouze sám s kytarou, v rámci něhož v roce 1997 zahrál i v Praze. V roce 1994 získal za filmovou píseň Streets of Philadelphia k filmu Philadelphia Oscara.

Po průměrných 90. letech, kdy se rozešel s E Street Bandem, se představil opět v plné formě na desce The Rising (2002) inspirované teroristickými útoky 11. září 2001. V roce 2005 vydal sólo desku Devils and Dust a následující rok vzdal hold folkové legendě Petu Seegerovi deskou amerických lidovek a tradicionálů We Shall Overcome: The Seeger Sessions. Zatím poslední album Western Stars je inspirované populární hudbou jižní Kalifornie z 60. a 70. let.

Springsteen se nebojí ani hlasitě vyjadřovat k politickým tématům. V boji o Bílý dům podpořil pozdějšího amerického prezidenta Baracka Obamu, od něhož v roce 2016 obdržel nejvyšší americké civilní vyznamenání - prezidentskou Medaili svobody.

V roce 2004 se zúčastnil hudebního turné řady hvězd Vote for Change, které byly proti znovuzvolení George Bushe a v poslední prezidentské kampani vystupoval na shromážděních demokratické kandidátky Hillary Clintonové.

Po léta také aktivně podporoval nejrůznější charity včetně těch, které pomáhají bezdomovcům, lidem trpícím hladem nebo válečným veteránům. Zúčastnil se benefičních koncertů na pomoc obětem superbouře Sandy v roce 2012 v New Jersey. Získal proto i prestižní cenu MusiCares pro osobnosti propojující hudební úspěchy s dobročinností.

Zpěvák se dvakrát představil českým fanouškům v Praze - poprvé v roce 1997 akustickým koncertem, podruhé o patnáct let později i s E Street Bandem na fotbalovém stadionu v pražském Edenu.

Springsteen je podruhé ženatý, jeho současnou manželkou je zpěvačka Patti Scialfaová, která s ním občas vystupuje. Mají spolu tři děti.

Související

Hudba

Zpěvák John Prine podlehl nemoci covid-19, Bruce Springsteen truchlí

Na komplikace vyvolané nákazou koronaviru zemřel v úterý ve věku 73 let americký zpěvák country John Prine. Podle sdělení rodiny zemřel v Nashvillu. Koronavirem se nakazila i jeho žena, která se ale uzdravila. Úctu zesnulému vyjádřilo mnoho kolegů z hudební branže včetně Bruce Springsteena či Margo Priceové.

Více souvisejících

Bruce Springsteen Hudba kultura USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

Donald Trump

Trump přijal Netanjahua a zkritizoval "neuctivou" Harrisovou

Exprezident a republikánský kandidát pro listopadové volby Donald Trump v pátek přijal ve svém floridském sídle Mar-a-Lago izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Zdroje CNN tvrdí, že o setkání požádal Netanjahu. Trump zmínil, že s Netanjahuem měl vždy dobrý vztah, zdůraznila Al Jazeera.

včera

včera

včera

včera

Artur Omarov

V předvečer zahájení her se odhlásil zápasník Omarov. Kvůli zranění achilovky

Ještě než budou letní olympijské hry oficiálně zahájeny, česká výprava sportovců hlásí již druhou ztrátu. Po nedávném odřeknutí účasti na pařížských hrách od tenistky Markéty Vondroušové, která má zraněnou ruku, musel den před zahájením svou účast na nich odříct i zápasník Artur Omarov. Toho totiž do klání pro změnu nepustila zraněná achilovka. Toto zranění si přivodil nešťastně na posledním intenzivním tréninku.

Aktualizováno včera

Na D1 u Prahy se po dopravní nehodě tvoří kolony. (26.7.2024) Prohlédněte si galerii

Dopravní kolaps na D1: Kolony se táhly až do Prahy, potíže hlásí i od Brna

V nejméně vhodnou chvíli na začátku víkendové špičky nastal v pátek odpoledne dopravní kolaps na hlavní české dálnici D1. V Praze a na výjezdu z metropole se tvořily kolony kvůli dopravní nehodě. U Brna zase nastaly potíže kvůli havarijnímu stavu povrchu vozovky. Policie o obou incidentech informovala na sociálních sítích kolem 14. hodiny. 

včera

včera

Lukostřelba, ilustrační fotografie.

LOH 2024: Po Horáčkové se představil i lukostřelec Li. V kvalifikaci skončil až jednašedesátý

Po účasti Marie Horáčkové se olympijské kvalifikace ve stejné disciplíně zúčastnil i Adam Li, pro něhož se jednalo o první start pod pěti kruhy. Li v mužské kvalifikaci nakonec skončil až jako jednašedesátý. Zároveň se spolu s Horáčkovou zúčastnil i kvalifikace v soutěži smíšených dvojic, v nichž ta česká neuspěla, když skončila až pětadvacátá a nepostoupila tak do osmifinále.

včera

včera

včera

Hamas staví své politické zájmy nad zájmy civilního obyvatelstva v pásmu Gazy, za které je odpovědný. Akce Hamasu zbavují Gazany jejich práv a základních potřeb. (zdroj: IDF)

V izraelském zajetí zemřel jeden z lídrů Hamásu

Jeden z předáků militantního hnutí Hamás na Západním břehu Jordánu, Mustafa Muhammad Abú Ara, zemřel v izraelském vězení poté, co se mu v posledních dnech zhoršil zdravotní stav, uvedly v pátek palestinské úřady. Uvedl to server Times of Israel.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ve Francii kvůli nahlášené bombě evakuovali v den zahájení olympiády letiště

Mezinárodní letiště Basilej-Mylhúzy-Freiburg, ležící ve Francii poblíž hranic se Švýcarskem a Německem, dnes kolem poledne na přibližně hodinu přerušilo provoz. Vedení letiště uvedlo, že z bezpečnostních důvodů evakuovalo všechny cestující.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy