Filmová hudba v Operu? Navštívili jsme Soundsgate workshop

Poslední zářijovou neděli proběhl další ze série pravidelných Soundsgate workshopů pza účasti hvězdných jmen. Vedle hollywoodského hosta Eliy Cmirala dorazil také režisér Jiří Vejdělek či držitel Českého lva Petr Wajsar. Program večer vyvrcholil slavnostním předáváním evropských ocenění EFFE významným českým festivalům.

V pořadí již 5. Soundsgate workshop, tentokrát s podtitulem „Filmová hudba“, představil 29. září v Operu jedno z velmi zajímavých témat, které se týká filmové hudby a skládání muziky obecně. Nabídl praktickou i diskusní část.

Už od dopoledních hodin měli hudební skladatelé možnost konzultovat své vlastní práce například s hvězdným filmovým skladatelem Eliou Cmiralem, dověděli se spoustu zajímavostí o produkci popové hudby v Británii a o své zkušenosti s nahráváním a technikou se podělili také absolvent Berklee Tomáš Živor a držitel Českého lva za hudbu k filmu Hastrman Petr Wajsar. 

„Ještě pár dní před akcí jsme obdrželi zprávu, že náš nejočekávanější host, hollywoodský filmový skladatel Elia Cmiral, neodletěl z letiště v Los Angeles kvůli problémům s doklady. Absolvoval náročné cestování mezi švédskou a českou ambasádou, protelefonoval spoustu hodin a když se mu nakonec i za pomoci Soundsgate podařilo vycestovat, při přestupu v Moskvě ztratil kufry. I přes to všechno nakonec dorazil. Moc si toho vážíme.“ vítal na následném workshopu skladatele Cmirala hudebník, dramaturg a jeden ze zakladatelů Soundsgate Alexandr Smutný.

Do jaké míry ovlivňuje hudba efekt audiovizuálního díla? Jakou cestou by se měla ubírat česká filmová hudba a hudba v audiovizi? Tahle témata společně otevřeli skladatel Elia Cmiral, režisér Jiří Vejdělek (Aristokratka, Tátova Volha, Ženy v pokušení, Muži v naději) a scénárista a režisér Benjamin Tuček (Prezident Blaník, Děvčátko) ve společné velmi zajímavé panelové diskusi pod vedením Alexandra Smutného.

Skladatel Cmíral mimo jiné podotkl, že se vždy snaží při práci na zadané hudbě pochopit zejména režiséra, aby po emocionální stránce to bylo v pořádku, aby jeho příběh nezkazil. “Chtěl bych vám pomoct ho říct ještě jinak. Překvapit vás, jak to můžu říct dobře.”

Režisér Vejdělek hned na to podotkl, že by se takhle velmi rád nechal překvapovat. Dále totiž hovořil o tom, jak je někdy problematické “napasovat” do filmu příhodnou hudbu: hoří termíny, ne vždy jeho představa je shodná se skladatelem, roli hrají i autorská práva. Oba se shodli na tom,  že přes to všechno producenti tady i v Hollywoodu jsou nakloněni vynaložit  nemalé finanční prostředky na filmovou hudbu.

 Na workshop a diskusi poté navázal slavnostní večer, na kterém 26 českých festivalů obdrželo evropské ocenění EFFE 2019-2020 - evropskou značku kvality, kterou jednou za dva roky uděluje Evropská festivalová asociace za podpory Evropské komise a Evropského parlamentu. Mezi oceněnými byly například festivaly Pražské jaro, Khamoro, Tanec Praha, Metronome Festival, Letní Letná, Cirkulum, Meeting Brno, Malá inventura, Festival outdoorových filmů, Theatrum Kuks, KoresponDance, Divadelní Flora a řada dalších. Udělovalo se tedy napříč všemi uměleckými žánry.

 Večer byl iniciován oficiálním českým EFFE Hubem, kterým je nyní organizace Culture Matters. Její ředitelka Tereza Raabová, která se se právě vrátila z Bruselu, centra vyhlašování těchto cen,  upřesnila, že Evropská festivalová asociace letos udělila značku kvality EFFE 2019-2020 asi 760 festivalům ze 45 zemí, z toho šestadvaceti festivalům z ČR. Dále z těchto festivalů vybírá mezinárodní porota výjimečné inspirativní festivaly, jež získávají nejvyšší ocenění EFFE Award. Vítězové byli vyhlášeni tento týden v Bruselu, mezi 24 laureátů na toto nejvyšší ocenění se dostaly i dva české festivaly - Pražské jaro a Khamoro.

„EFFE Label je obrovským oceněním naší práce a je pro nás velikou ctí stát se jejími držiteli. Jedním z kritérií pro udělení ocenění EFFE je i podpora mezikulturního dialogu a právě ten je hlavním smyslem festivalu Khamoro, který pořádáme již 21 let. Věříme, že právě hudba můžebýt tím nejlepším nástrojem, který přispívá k porozumění mezi národy,“ dodala ředitelka festivalu Khamoro Jelena Silajdžić.

„Nesmírně si vážíme tohoto ocenění, díky kterému jsme se ocitli v prestižní společnosti kupříkladu slavného londýnského festivalu BBC Proms, s nímž sdílíme vizi pestře koncipované dramaturgie,“ uvedl ředitel Pražského jara Roman Bělor.

Večer, pod vedením Culture Matters (českého koordinátora značky EFFE) a Soundsgate, moderoval Justin Svoboda a slavnostní ocenění zpestřili hudebním vystoupením písničkářka Kateřina Marie Tichá a zpěvák Thom Artway.

Související

Více souvisejících

Hudba koncerty

Aktuálně se děje

před 59 minutami

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

před 2 hodinami

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

před 3 hodinami

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 9 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 9 hodinami

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy