Berlín - Němci si budou moct od příštího týdne v stáncích s novinami koupit pamflet Adolfa Hitlera Mein Kampf (Můj boj). Komentované výtahy z této ideologické bible nacismu chce podle magazínu Der Spiegel na německý trh uvést britský vydavatel Peter McGee. Zveřejňování nejznámějšího Hitlerova díla je přitom v Německu zakázáno.
"Už je dlouho na čase, aby široká veřejnost dostala možnost se s originálním textem seznámit," vysvětlil Spiegelu McGee. Jeho nakladatelství na sebe upozornilo už před třemi roky, kdy v Německu znovu vydalo vybraná čísla nacistických plátků Der Angriff a Völkischer Beobachter.V případě titulu Mein Kampf Brit plánuje vytisknout zatím tři zhruba patnáctistránkové brožury a od 26. ledna je nabízet v trafikách. Každá by měla vyjít v nákladu 100 tisíc kusů. Na titulní stránce bude podle Spiegelu silueta nacistického vůdce s černým pruhem přes oči a nápisem "Nečitelná kniha"."Mein Kampf je špatně napsaný, má divný jazyk a chybí mu vnitřní logika," tvrdí McGee. Jeho nesmyslnost ale podle něj člověk pozná teprve tehdy, když se s tímto textem sám seznámí.Kniha je nejznámějším literárním výtvorem Adolfa Hitlera. Napsal ji již ve 20. letech a jedná se částečně o autobiografii, ale hlavní je v ní ideologie, jíž Hitler vyznával a později, když se dostal k moci, prosazoval - nacismus.Publikace není zakázaná jen v Německu, ale i v řadě dalších zemí - včetně České republiky.
Související
Sto let od vydání knihy, která byla základem nacistické ideologie. V Česku je zakázaná
80 let od sebevraždy Adolfa Hitlera a Evy Braunové. Kdo byla Vůdcova milenka?
Aktuálně se děje
před 1 minutou
Proč válka v Íránu tlačí ceny ropy nahoru? Nehraje se o nedostatek, ale očekávání
před 53 minutami
„Přestaňte fňukat.“ Opozice před hlasování o vydání tepe Babiše
před 1 hodinou
Nebojím se vás, ale vy se bojte mě, řekl Babiš. Požádal poslance, aby ho nevydávali ke stíhání
před 2 hodinami
Napětí z války v Íránu se přenáší na další země. Kurdové se bojí o svůj sud
před 3 hodinami
Sněmovna začala rozhodovat o vydání Babiše a Okamury ke stíhání
před 3 hodinami
Izraelská armáda opět udeřila v Íránu a Libanonu. Íránská armáda vyslala na Izrael rakety
před 5 hodinami
Počasí bude v příštím týdnu stabilní. Ranní a odpolední teploty se mají výrazně lišit
včera
Pošta od dubna mění ceník. Platby zákazníků budou vyšší
včera
Slovensko stupňuje tlak. Fico oznámil ukončení nouzových dodávek elektřiny na Ukrajinu
včera
Počasí v Česku: Uplynulá zima očima meteorologů. Možná vás překvapí, jaká byla
včera
Irák zasáhl blackout. USA vyzvaly občany k evakuaci
včera
Válka v Íránu vráží klín mezi USA a EU. Madrid se bouří proti Washingtonu, nesouhlasí ani s Merzem
včera
Izraelské letectvo zničilo připravené íránské odpalovací zařízení balistických raket
včera
Hegseth: Írán se pokusil zavraždit Trumpa, íránský režim je vyřízený. Amerika vítězí rozhodně, ničivě a bez milosti
včera
Hegseth: Operace v Íránu je stále v počátcích. Začneme útočit silněji a hlouběji ve vnitrozemí
včera
Vražda dítěte na Lounsku. Policie přiznala, že zadržela příbuzného oběti
včera
Americká ponorka potopila íránskou válečnou loď. NATO sestřelilo raketu mířící do Turecka
včera
CIA vyzbrojuje Kurdy. Chce vyvolat povstání v Íránu, píše CNN
včera
Babiš si ve Sněmovně hrál na dispečera. Zkritizoval Ryanair, Hřiba poslal na psychiatrii
včera
V čele Íránu zřejmě stane syn ajatolláha Alího Chameneího. Přežil sobotní bombardování
Mojtaba Chameneí, syn zesnulého íránského nejvyššího duchovního vůdce, přežil útoky na Írán, které v zemi probíhají od soboty. Podle informací agentury Reuters, která se odvolává na dva íránské zdroje, je tento druhý nejstarší potomek Alího Chameneího v pořádku. Vzhledem k tomu, že jeho otec zahynul při sobotním izraelském útoku, je Mojtaba vnímán jako jeden z hlavních kandidátů na post nového nejvyššího vůdce Islámské republiky.
Zdroj: Libor Novák