Díla science fiction před pandemií varovala již dávno

Neviditelný a obavy vzbuzující virus, narůstající počty mrtvých a půlka lidstva izolovaná v karanténě: současná pandemie donedávna neznámého typu koronaviru odráží příběhy nespočtu vědeckofantastických děl, která nás už dávno varovala před tím, co může přijít. Knihy, filmy i seriály nám připomínají, že jsme nejenom lidmi moudrými, ale také zranitelnými, píše agentura AFP.

"Jestli je sci-fi k něčemu dobré - kromě požitku z četby - tak je to jeho schopnost na základě přítomnosti odhadnout, jak bude vypadat budoucnost a říci: pozor!" vysvětluje Jean-Pierre Andrevon, autor knihy Le monde enfin (Konečně svět). Jeho dílo, které se stalo klasikou svého žánru, popisuje, jak by vypadal svět po pandemii.

Nicméně "epidemie je jenom jednou z tisíce pohrom, které lidstvo čekají, nebo které jsou každopádně možné, pravděpodobné," dodává spisovatel.

Od roku 1826, kdy vyšla kniha Poslední člověk od spisovatelky Mary Shelleyové (autorky legendárního románu Frankenstein) přes film Nákaza z roku 2011 od režiséra Stevena Soderbergha, po loňské televizní drama Roky a roky v hlavní roli s britskou herečkou Emou Thompsonovou, virus pronikl do světa sci-fi mnohem dřív, než nynější nákaza koronaviru zachvátila planetu.

"Virus je vděčným tématem science fiction. Může se přenášet různými tělesnými tekutinami (krev, sliny, sperma), může být nebezpečný nepřeberným množstvím způsobů, jeho latentní období může vypadat všelijak (virus ve vás zůstane, nezpůsobí vám žádné potíže, až do chvíle kdy...). Může se bleskově rozšířit a mít ničivé následky (jak psychické, tak fyzické). To nás děsí a připomíná nám, že člověk moudrý je především člověkem zranitelným," vysvětlují odborníci Roland Lehoucq a Jean-Sébastien Steyer ve své knize, která zkoumá vědeckofantastický filmový žánr z pohledu vědy.

Každý jednotlivý tvůrce následně dodá svůj osobitý konec: u některých šíření viru stvoří hordy zombií (film 28 dní poté režiséra Dannyho Boyla či snímek Světová válka Z režiséra Marca Fostera), u dalších pandemie způsobí ekonomický kolaps (film Zrození Planety opic od Ruperta Wyatta), nebo navrátí svět přírodě a divokým zvířatům (jako je tomu v již zmiňované knize Le monde enfin od Andrevona).

"V science fiction často pandemie zahubí lidstvo, ale ne zbytek planety, v souladu s dlouho známým náhledem na svět: lidé jsou druh jako každý jiný a jednoho dne ze Země vymizí," vysvětluje filosofka Natacha Vasová-Deyresová z univerzity ve francouzském Bordeaux.

Pokud v současnosti vidíme, jak se hranice mezi realitou a fikcí stírá, je to proto, že "fikce z velké části čerpá z reality a různé zprávy a historky během pandemie (cestující, co se nakazili v zahraničí; člověk, který se probral z kómatu) se opravdu nemusí přikreslovat," poznamenávají Lehoucq a Steyer, kteří zároveň připomínají, že viry, tito "neviditelní zabijáci", mají v dějinách lidstva "na svědomí více životů, než všechny války dohromady".

"Celá řada scénářů ve vědeckofantastickém žánru nás už dávno varovala před nejrůznějšími příčinami vyhynutí lidstva či koncem naší industrializované společnosti," uvádí Vasová-Deyresová. A pokud si ta pandemie hodně lidí stáhlo film Nákaza, "činí tak proto, aby se podívali smrti naší společnosti do tváře, aby tomu porozuměli, zamysleli se".

Znamená současná reálná situace konec nákazy jako námětu science fiction? "Možná si spisovatelé takzvané vysoké literatury najdou způsob, jak se s epidemií vypořádat skrze své postavy, proč ne. Ale pro mě, jako pro autora vědeckofantastické literatury, to znamená konec," vysvětluje Andrevon. Inspirací mu však mohou být jiné možné katastrofy: znečištění ovzduší, devastace životního prostředí či přelidněná planeta.

"Co se týče ekologie, už dlouho před nebezpečími varujeme," povzdychl si Andrevon. "Musíte se podívat na čísla, musíte se podívat na vývoj společnosti a zamyslet se nad tím, co se může stát v následujících 20 či 50 letech," uzavírá spisovatel.

Související

Ilustrační fotografie.

Pandemie jsou pro demokratické státy zátěžovou zkoušku, upozornili vědci

Pandemie představují pro demokratické státy a jejich instituce zátěžovou zkoušku, klíčové je odvrátit snahy o narušení rovnováhy mezi výkonnou, legislativní a soudní mocí. Vyplývá to z rozsáhlého výzkumu vědců Národního institutu SYRI a Oxfordské univerzity, který aktuálně publikoval časopis East European Politics. Experti zároveň varují před snahou oslabovat politické protivníky prostřednictvím manipulace s penězi, které stát v době krize přerozděluje.
Lidé během pandemie covid-19 nasadili roušky či respirátory. Rozhovor

20 let od příchodu SARS. Není otázkou zda, ale kdy nastane epidemie koronaviru SARS-CoV-3, říká virolog Černý

Před dvaceti lety, 16. listopadu 2002, byl v čínské provincii Kuang-tung poprvé ohlášen výskyt syndromu akutního respiračního selhání, neboli SARS. Koronavirem vyvolané onemocnění v následujících měsících postihlo více než osm tisíc osob a rozšířilo se do více než tří desítek zemí celého světa. Dle oficiálních údajů mu podlehlo 774 pacientů. Odborná komunita se sice vypuknutí podobné pandemie obávala mnoho desetiletí, spíše však očekávala, že ji vyvolá virus chřipky, nikoliv koronavirus, vysvětluje Jiří Černý v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. 

Více souvisejících

pandemie sci-fi Jean-Pierre Andrevon Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 4 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy