RECENZE: Dokument Hudba Johna Williamse staví legendárnímu skladateli oslavný pomníček

Platforma Disney+ své portfolio pravidelně rozšiřuje o dokumentární portréty významných osobností americké popkultury, které se zároveň nějakým způsobem pojí se značkou Disney. Hudba Johna Williamse odkrývá život a dílo jednoho z nejplodnějších skladatelů filmové hudby, bez jehož znělek by hollywoodské světy nebyly zdaleka tolik kouzelné.

Více než devadesátiletý matador s velkými brýlemi, šedivými vlasy a rolákem má na svém kontě více než 300 filmů, ať už u nich působil jako člen orchestru, poradce či skladatel. Do americké kinematografie v 60. a 70. letech navrátil tradici symfonické hudby. Skloubil orchestrální půvabnost i majestátnost s moderním šmrncem. Osudovou pro něj byla spolupráce se Stevenem Spielbergem – milovníkem klasického Hollywoodu, kterému skládal hudbu k téměř všem jeho filmům. 

Je takřka nemožné si představit, že by se někdo s Williamsovou hudbou nesetkal. Znělky Indiana Jonese, Hvězdných válek, Jurského parku, Harryho Pottera či Supermana jsou hluboce zaryté v popkulturní paměti. Právě tato a mnohá další díla zpopularizovala poslech filmové hudby a dostala ji do mainstreamu. Například deska Hvězdných válek byla ve své době jednou z nejposlouchanějších  nahrávek vůbec. Dalším příkladem budiž neustále vyprodané koncerty.

Právě se přehrává: Hudba Johna Williamse - trailer.

Hudba Johna Williamse - trailer. Video: YouTube

Oslnivé dílo, jež by vystačilo na několik životů, si dal za cíl zmapovat režisér Laurent Bouzereau, který je zkušeným dokumentaristou specializujícím se na portréty filmových hvězd a zároveň je pravděpodobně nejznámějším i nejvytíženějším režisérem filmů o filmu. Dlouhodobě spolupracuje se Stevenem Spielbergem, jenž Hudbu Johna Williamse koprodukoval. 

K tomu se váže největší úskalí filmu. Jakkoli je dojemné sledovat Williamse a Spielberga zapáleně hovořící o jejich spolupráci a lásce k hudbě, veskrze jde o tendenční a až na příliš jisté struny hrající portrét. A není se co divit. Jen těžko by snímek tvořený dlouholetými kolegy a přáteli mohl vypadat jinak. Portrét je zkrátka stejně nekonfliktní a půvabný, jako filmy obohacené Williamsovou hudbou.

Dočkáváme se průřezu mamutím dílem, z něhož jsou logicky vypíchnutý ty nejprofláklejší, a nepříliš reflektovaným soukromým životem muže, jenž začínal jako pianista a jazzman. Když se však nabízí otevřít bolavé etapy, jako například tragickou smrt první manželky či skutečnost, že Williams neměl čas na své děti, vyprávění velmi rychle odbíhá do klidných tónin. 

Jde o nekonfliktnost a oslavu. Zasvěcení se dozví jen velmi málo nových informací. Osobní život postupně ustupuje do ústraní a tvůrci zaostřují na samotnou hudbu. Ani s ní není nakládáno nijak objevně či analyticky. Vyprávění se oddává přehledné a nostalgické rekapitulaci fascinující filmové kariéry.

Libivé výpovědi respondentů se postupně začínají točit v kruhu a postrádají zevrubnější uchopení. Dozvíme se, že hudba je spojením starého a nového světa a vyvolává silné emoce, bez nichž by dané filmy nefungovaly. Už ale nevíme proč. Chybí dobový kontext, srovnání s ostatními tvůrci či hlubší rozpitvání jednotlivých tónin. Občas vysvitnou záblesky nosnější problematiky, jež jsou velmi záhy udusány dalším nánosem příjemného sentimentu. Jakkoli je Williamsova nekonfliktní a práci oddaná osobnost poutavá, tvůrci ji vykreslují velmi jednorozměrně. Což je vzhledem k šíři repertoáru a umu redundantní.

Divácky nejzajímavější jsou tak segmenty, jež útržkovitě pojednávají o Williamsově dirigentské dráze a komponování mimo filmové umění. Ty alespoň zčásti zastupují nepříliš reflektovanou část Williamsova portfolia. V jednu chvíli je rozebírána i problematika vysokého a nízkého umění. Filmová hudba byla odbornou hudební veřejností dlouhodobě přehlížena. Tvůrci však opět zůstávají u pouhého konstatování. Skoro jakoby se zdráhali přidat portrétu jakoukoli vrstvu navíc. 

Hudba Johna Williamse je tak ekvivalentem bonusového videa na DVD. Jde o příjemný přídavek, který si v dlouhé chvíli rádi užijeme. Tentokrát pragmatický přídavek zábavního konglomerátu Disney. I přes všudypřítomnou plytkost je však velmi těžké kouzelným tónům a sympatické osobnosti, která formovala dětství spousty z nás, nepodlehnout. Film nejlépe funguje jako nostalgická připomínka kouzelných filmových světů a jejich hudby. Hudby, která se kolikrát pod kůži zaryla častěji, než samotné obrazy. Hudby, která je synonymem poctivé hollywoodské zábavy, kterou milujeme.

Hodnocení: 60 %

Režie: Laurent Bouzereau

Účinkují: John Williams, Steven Spielberg, George Lucas, Kathleen Kennedy, Ron Howard, J.J. Abrams, Ke Huy Quan, Kate Capshaw, Chris Columbus

Česká premiéra: 1. listopadu 2024

VOD platforma: Disney+

Související

Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností.

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností

Do široké distribuce se po bohaté festivalové štaci dostává celovečerní debut dokumentaristiky Marie-Magdaleny Kochové. Ta druhá zaostřuje na osmnáctiletou protagonistku, která je takzvaným „skleněným dítětem“. Film však ústřední problematiku přesahuje a nabízí mnohem víc. Jde o jeden z emočně nejsilnějších zážitků roku.
Dokument Veřejně prospěšné práce je apelativním zachycením vzdoru a otevírá diskusi ohledně důležité problematiky.

RECENZE: Praho, otevři oči. Dokument Veřejně prospěšné práce je ekvivalentem vzdoru

Bydlení v hlavním městě se stalo luxusem, většina mladých nemá šanci dosáhnout na vlastní byt. Prahu si podmanila řada developerů, podnikatelé veřejný prostor zaplavili vizuálním smogem. Na festivalu Jeden svět uvedený a teď i do distribuce vstupující dokument Veřejně prospěšné práce je apelativním zachycením vzdoru a otevírá diskusi ohledně důležité problematiky.

Více souvisejících

recenze Hudba Johna Williamse (film) Hudba dokument filmy

Aktuálně se děje

před 34 minutami

Marine Le Pen na pražské konferenci protiimigračních stran (16. 12. 2017)

Soud uznal Le Penovou vinnou ze zneužití evropských fondů

Francouzská krajně pravicová politička Marine Le Penová byla shledána vinnou ze zneužití evropských fondů k financování své strany Národní sdružení (RN). Tento verdikt by ji mohl diskvalifikovat z účasti v prezidentských volbách v roce 2027. Soudce podle BBC zatím neoznámil, jaký trest Le Penová dostane.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Trenérské změny v extralize. Po konci sezóny se loučí s trenéry v Liberci a Litvínově

Zatímco pro Spartu, Brno, Pardubice a Hradec Králové extraligová sezóna nadále pokračuje, dalším deseti klubům už skončila. Mezi nimi nalezneme i Liberec s Litvínovem, kdy v obou těchto klubech dochází ke změnám na lavičce. Znamená to tedy, že pod Ještědem se rozloučili s trenérem Filipem Pešánem, v Litvínově pak s Karlem Mlejnkem. A zatímco v libereckém případě se novým trenérem stal dosavadní asistent Jiří Kudrna, v případě Litvínova se mluví o bývalých sparťanských legendách Michalu Brošovi a Jaroslavu Nedvědovi jako o možných nových trenérech.

včera

Jiří Havel v seriálu Život a doba soudce A. K.

Zemřel všestranný herec Jiří Havel

Českou hereckou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 83 let zemřel Jiří Havel, který se v poslední době potýkal s nemocí. Havel byl publiku známý z divadla, televize i dabingu. 

včera

Donald Trump

Trump přiznal: Jsem naštvaný na Putina. Musí udělat dobrou věc

Americký prezident Donald Trump vyčinil ruskému protějšku Vladimiru Putinovi za kritiku důvěryhodnosti ukrajinského lídra Volodymyra Zelenského. Trump řekl, že byl "velmi rozzlobený" a "naštvaný", když slyšel Putinovy výroky. Upozornila na to stanice NBC News. 

včera

včera

Sociální sítě, ilustrační fotografie.

Opusťme americké korporátní sociální sítě. Variant je dost v Evropě i USA

Běžní lidé po celém světě se vydali do obchodního boje s administrativou Donalda Trumpa v USA. Zatímco Kanaďané masově blokují americké produkty v obchodech, Evropané k tomu mohou přistoupit jinak – opustit americké korporátní sociální sítě a podpořit buď ty evropské, nebo nekontrolované mediálními magnáty.

včera

včera

včera

včera

Ilustrační obrázek.

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu

Oficiálních návodů, jak přežít krizovou situaci, existuje pro české občany stále žalostně málo. Zatímco například Švédsko, Finsko nebo Rakousko už dlouhodobě vydávají srozumitelné příručky pro domácnosti, v Česku podobné materiály chybí nebo zůstávají málo dostupné veřejnosti. Právě proto pro vás redakce EuroZprávy.cz připravila podrobný a praktický manuál, jak se zachovat v krizových situacích – od přírodních katastrof po jadernou havárii.

včera

včera

včera

včera

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného

Slovensko řeší případ podezřelého úmrtí krajského prokurátora v Banské Bystrici. Jessyho Hassana našli v sobotu večer zastřeleného, o jeho úmrtí informoval i generální prokurátor. Policie pracuje s verzí, že Hassan mohl spáchat sebevraždu.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy