Týdenní výhled filmů: Mizerové Will Smith a Martin Lawrence se vrací. Češi natočili dokument o Putinovi

Pravidelný výhled začínajícího filmového týdne představí sedm premiérových titulů v kinech a zároveň upozorní na některé z nových přírůstků do katalogů rozmanitých VOD platforem. Nabídka českých se ponese na pohádkové notě, představí však i komorní dramata.

Návštěvnosti kin nadále kraluje lenivý kocour Garfield. Z pomyslného trůnu se jej tento týden budou snažit sestřelit Mizerové: Na život a na smrt. Pokračování akční série, která byla roku 2020 po 17 letech od druhé části resuscitovaná režijním tandemu Adila El Arbiho a Bilalla Fallaha, v čele s Willem Smithem a Martinem Lawrence opět nabízí zběsilý mix, čerpající hned z několika proudů akční kinematografie. Dvojice detektivních svérázů se tentokrát musí pátrat ve vlastních policejních strukturách, jelikož na jejich dlouholetého šéfa začala po jeho smrti vyplouvat hromada špíny a údajné napojení na drogové kartely. Hrdinové se ve snaze jeho jméno očistit ocitnou v úskalí a musí kromě zločinu zápolit i s policejním sborem.

Právě se přehrává: Mizerové: Na život a na smrt - trailer

Mizerové: Na život a na smrt - trailer Video: YouTube

Do politických struktur se noří nový česko-polský dokument Putinovo hřiště. Investigativně laděný snímek hledá souvislosti mezi výbuchy ve Vrběticích, otravami jedem a dalšími kriminálními praktikami ruské tajné služby. Tvůrci postupně skládají důkazy o její práci v Česku a navzdory nebezpečí rozplétají temnou kriminální síť, jejíž mocenské hranice chamtivosti a uzurpátorství se neustále posouvají. Ukazují, kam až je Putin schopen zajít a zda má vůbec nějakou etickou stopku. Explicitně hororový je pak mix fantasy a thrilleru Strážci. Umělkyně v podání Dakoty Fanning zabloudí v rozlehlém a neprozkoumeném lese. V něm naraží na skupinu tří tajemných cizinců, které každou noc pronásledují podivné bytosti. Horor je celovečerním debutem dcera M. Night Shyamalana Ishany Shyamalan, přičemž poetika jejího otce filmem takřka prostupuje, zároveň však obohacená o svěží pohled mladší generace.

Do kin se dostává i v Česku nerozšířený japonský fenomén Sylvanian Families ve filmu: Dárek od Freyi. Rodinka roztomilých bílých králíčků v 80. letech začala jako série hraček, postupně se rozšířila do televize, videoher a teď i do kin. Snímek zaměřený na různorodé a barevné kulisy se točí okolo prostého děje, kdy protagonistka musí sehnat dárek k maminčiným narozeninám. Neví však, jaký má ideální dárek být a ze zdánlivě jednoduchého úkolu se stává nezapomenutelné dobrodružství, rámované přípravy festivalu v tamní vesničce. Česká královna brakové tvorby Eva Toulová, které se někdy posměšně přezdívá český Ed Wood, jen několik měsíců po své Superženě vydává další romantickou komedii Láska na zakázku. V něm vedle režie a scénáře opět ztvárňuje hlavní roli, kdy se tentokrát převtělí do role markeťačky v prestižní firmě. Postupně se zaplete do romantického kolotoče. Dostane totiž za úkol, aby se do ní zamiloval pohledný hypnoterapeut.

Týdenní nabídku uzavírá koprodukční coming of age drama Vzor. Empaticky a autenticky nahlíží křehký svět dospívajících. Reflektuje téma šikany, mezigenerační boj a absenci vzorů. Načrtává kolorit soudobého Slovinska a sleduje čtrnáctiletého protagonistu, jenž se po přestěhování z metropole do menšího města cítí osamělý. Se spolužáky se vídá jen online a když se poslední dva měsíce školního roku snaží do kolektivu zapadnout, poznává surovou realitu školního kolektivu. Snímek apeluje na stále aktuálnější psychické potíže dospívajících a je dobře, že se snaží problematiku vnést do hrané kinematografie.

Novinky na VOD

Nejočekávanější novinkou na streamovacích platformách je akční komedie Vrah naoko předního tvůrce americké nezávislé scény Richarda Linklatera. Podvratná a dynamická jízda odpremiérovala v nesoutěžní sekci loňského benátského festivalu, práva k ní koupil Netflix. V centru stojí špionážní zápletka, skrze níž Linklater obrací žánrová klišé. Dojde na střídání identit, romanci i zběsilou hru s kauzalitou. Předchozí režisérův animovaná retro coming of age film Apollo 10 1/2: Dítě kosmického věku si můžete na Netflixu pustit taktéž.

Na SkyShowtime přichází třetí série chváleného seriálu Starosta Kingstownu, jenž má na svědomí tvůrce revizionistických westernů Taylor Sheridan. I tento seriál ohledává hranice kriminality a soustředí se na mocenskou politiku s důrazem na vězeňské infrastruktury. Na platformě naleznete i předchozí dvě série, ideální šance všechny “sjet” na jeden zátah, nové epizody třetí série budou vycházet každý čtvrtek. A pokud jste fanoušci reality tv, streamovat zde můžete i čerstvě vycházející epizody Rodiny Stallonových.

Na KVIFF.TV mezitím přistála parta svalovců Železní bratři. Adrenalinem napumpovaný snímek z prostředí wrestlingové zábavy zpracovává skutečný příběh průmyslově etablované rodiny s tragickým osudem, přičemž ohledává křehkost maskulinity. Na DAFilms přibyl zasvěcený portrét Emília, v němž režisér Martin Šulík křehce předkládá život a tvorbu slovenské herečky Emílie Vášáryové. Od formativních 60. let, kdy se podílela na chodu nového divadelního proudu, až po současné filmové, divadelní a televizní role.

Související

Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností.

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností

Do široké distribuce se po bohaté festivalové štaci dostává celovečerní debut dokumentaristiky Marie-Magdaleny Kochové. Ta druhá zaostřuje na osmnáctiletou protagonistku, která je takzvaným „skleněným dítětem“. Film však ústřední problematiku přesahuje a nabízí mnohem víc. Jde o jeden z emočně nejsilnějších zážitků roku.
Dokument Veřejně prospěšné práce je apelativním zachycením vzdoru a otevírá diskusi ohledně důležité problematiky.

RECENZE: Praho, otevři oči. Dokument Veřejně prospěšné práce je ekvivalentem vzdoru

Bydlení v hlavním městě se stalo luxusem, většina mladých nemá šanci dosáhnout na vlastní byt. Prahu si podmanila řada developerů, podnikatelé veřejný prostor zaplavili vizuálním smogem. Na festivalu Jeden svět uvedený a teď i do distribuce vstupující dokument Veřejně prospěšné práce je apelativním zachycením vzdoru a otevírá diskusi ohledně důležité problematiky.

Více souvisejících

filmy Mizerové: Na život a na smrt (film) Will Smith (herec) dokument Vladimír Putin

Aktuálně se děje

včera

včera

Mezi oběťmi ruského útoku na Kryvyj Rih jsou i děti. (4.4.2025) Prohlédněte si galerii

Rusové zabíjeli v Zelenského rodném městě. Mezi mrtvými jsou i děti

V pátek se napsala další tragická kapitola války na Ukrajině, která probíhá již přes tři roky. Nejméně 14 lidí nepřežilo ruský útok na ukrajinské město Kryvyj Rih. Informovala o tom BBC. Mezi mrtvými je i několik dětí. Další desítky osob utrpěly zranění. 

včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta má do pěti let začít stavbu nového stadionu. Už je podepsána smlouva

Vznik nového stadionu na pražském Strahově, na kterém své domácí zápasy bude hrát fotbalová Sparta, byl definitivně stvrzen podpisem. V pondělí totiž letenský klub a vedení Fotbalové asociace ČR (FAČR) podepsaly smlouvu o využití strahovského Stadionu Evžena Rošického. Z této smlouvy vyplývá, že právě Sparta na vlastní náklady postaví nový stadion.

včera

Donald Trump

Historie se opakuje. Trumpovi zřejmě černý scénář z 30. let nic neříká

Americký prezident Donald Trump během středečního projevu prohlásil, že Světová hospodářská krize by v roce 1929 nenastala, kdyby USA důsledně hájily celní politiku. Pravdu sice má v tom, že cla jako taková za vypuknutím krize nestála, historie ale ukazuje ještě jiný příběh: právě vysoká cla ze Smoot–Hawleyho zákona v roce 1930 přispěla k eskalaci krize a rozpoutala obchodní válku, která z lokálního otřesu udělala globální katastrofu.

včera

Donald Trump

Čína dělá chybu, reaguje Trump na odvetná cla Pekingu

Čína dělá chybu, konstatoval americký prezident Donald Trump poté, co čínská vláda v pátek oznámila zavedení odvetných cel ve výši 34 % na veškerý dovoz zboží z USA. Americkému tlaku podle vyjádření Trumpa podlehla alespoň jiná asijská země. 

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Akciové trhy po recipročních clech Pekingu krvácí. Čína hraje špatně, to si nemůže dovolit, reaguje Trump

Prezident Donald Trump tento týden opět zaskočil světovou ekonomiku, když oznámil další vlnu cel na zahraniční zboží. Nově zavedené clo ve výši 34 % na Čínu doplňuje již dříve uvalenou dvacetiprocentní sazbu a je podle prezidenta zaměřeno mimo jiné na omezení toku fentanylu z Číny do USA. Trump podle CNN své rozhodnutí následně komentoval na sociální síti Truth Social, kde prohlásil, že „Čína hraje špatně, zpanikařila – a to si nemůže dovolit.“

včera

Ilustrační foto

Na Trumpova cla nejvíce doplatí Spojené státy, ukazují ekonomické modely

Zavedení nových celních opatření ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa má mít podle jeho slov historický význam. „Toto bude den, kdy se znovu narodil americký průmysl. Den, kdy Amerika převzala svůj osud zpět do vlastních rukou,“ prohlásil Trump. Ovšem nové modelování ekonomických dopadů těchto cel ukazuje, že právě Spojené státy se ocitnou mezi nejvíce poškozenými zeměmi.

včera

včera

Veronika Nálepová

EU svou reakci musí dobře zvážit. Odveta v obchodní politice není nikdy bez rizika, říká ekonomka

Evropská unie by na vysoká cla oznámená Donaldem Trumpem měla reagovat promyšleně a cíleně, ale musí si nechat prostor pro případné ústupky. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz to řekla ekonomka a odborná asistentka Veronika Nálepová z Evropské výzkumné univerzity v Ostravě. Podle ní Trumpův přístup často ignoruje realitu globálních dodavatelských řetězců, kdy výrobky dovážené z jedné země obsahují součástky z celého světa. „Když se politická rozhodnutí opírají o takto účelově vybrané nebo špatně interpretované ukazatele, nevede to k řešení skutečných problémů, ale spíše k jejich přeskupení – a často i k vytvoření nových,“ vysvětlila.

včera

Ilustrační foto

Extrémní počasí počká. EU odkládá boj s klimatickými změnami

Evropská komise odkládá zveřejnění svého klimatického cíle pro rok 2040, původně plánovaného na první čtvrtletí letošního roku. Podle komisaře pro klima Wopkeho Hoekstry je důvodem potřeba získat širší politickou podporu pro ambiciózní plán na snížení emisí skleníkových plynů o 90 % oproti roku 1990.

včera

film Operace Black Bag

RECENZE: Špionážní konverzačka Operace Black Bag. Soderbergh je mistr nenápadnosti

Česká kina hrají nový film amerického režiséra Stevena Soderbergha. Jde o určitou událost, jelikož většina jeho posledních snímků končí na streamovacích platformách. Chameleonský a stále svébytný tvůrce a cinefil tentokrát rozpitval špionážní žánr. Operace Black Bag vyniká svou nenucenou chytrostí a zdánlivou jednoduchostí.

včera

Armáda Velké Británie

Tajná schůzka za zády EU: Británie a další státy řeší, jak se ubránit Putinovi

Britští úředníci se minulý týden v Bruselu zúčastnili diskrétní večeře s vybranými evropskými spojenci, na které se začal rýsovat plán na vytvoření nového obranného fondu. Ten by měl obejít Evropskou komisi, ulevit národním rozpočtům a urychlit zbrojení – v reakci na rostoucí hrozby z východu a nejistotu ohledně budoucí podpory USA.

včera

Kanada

Kanada poslala Evropě vzkaz: Smiřte se s tím, je konec

Kanadská ministryně zahraničí Mélanie Jolyová v pátek vyslala k evropským spojencům jasné poselství poté, co americký prezident Donald Trump uvalil na své spojence tvrdá cla. Podle ní je zřejmé, že obchodní vztahy s USA se nenávratně změnily a už nebudou takové, jako dosud.

včera

Donald Trump

Trump ztrácí kontakt s realitou? Slaví vítězství, zatímco vyvolal chaos, zmatek a pochybnosti o kompetenci

Vláda prezidenta Donalda Trumpa čelí v posledních dnech prudké kritice a obviněním z ekonomického amatérismu poté, co nově zavedená vlna celních opatření uvrhla globální trhy do zmatku. Ještě ve středu Trump sebevědomě označil den oznámení cel za „Den osvobození“ a tvrdil, že „všechno jde velmi dobře.“ V praxi však jeho rozhodnutí vedlo k nejhoršímu dni na Wall Street za posledních pět let, kdy trh přišel o 2,5 bilionu dolarů.

včera

Donald Trump

Trump v tichosti přetváří USA v druhé Rusko

Zatímco světová média sledují obchodní válku, americký prezident Donald Trump tiše a systematicky přetváří režim ve Spojených státech. Pokud tomu svět nepřestane lhostejně přihlížet, promění se Washington v druhou Moskvu. Jenže tentokrát půjde o Moskvu silnější, vlivnější a podstatně nebezpečnější.

včera

Impeachment v Jižní Koreji: Prezident Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce

Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce poté, co ústavní soud jednomyslně potvrdil jeho odvolání v souvislosti s kontroverzním vyhlášením stanného práva v prosinci loňského roku. Osm soudců rozhodlo, že  „zradil důvěru lidu“ a svým krokem vážně narušil ústavní pořádek a demokracii v zemi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy