Ve Varech končí filmový festival. Cenu získali Mádl, Trojan i Owen

Hlavní cenu na karlovarském filmovém festivalu dnes získal britský dokumentární film "Náhlý záblesk hlubších věcí" od režiséra Marka Cousinse. Režisér obdržel Křišťálový glóbus z rukou prezidenta festivalu Jiřího Bartošky za portrét významné postavy britského moderního umění, malířky Wilhelminy Barns-Grahamové.  

V hlavní soutěži bylo hodnoceno 12 snímků. Cenu za režii získala singapurská režisérka Nelicia Lowová za svůj celovečerní debut "Na kordy", který vypráví příběh mladého šermíře Jieho a jeho snu znovu se setkat se starším bratrem Hanem, který je ve vězení za zabití soupeře během šermířského zápasu.

Zvláštní cenu poroty, spojenou s odměnou 15 000 dolarů, obdržel norský film "Až na věky" režisérky Liljy Ingolfsdottirové, který se zabývá rozpadem manželství a hledáním ženské identity. Norská herečka Helga Gurenová byla oceněna za svůj výkon v tomto filmu. Cenu za mužský herecký výkon si rovným dílem rozdělili Nizozemci Ton Kas a Guido Pollemans za role ve filmu "Host a ryba třetího dne".

Zvláštní uznání poroty získaly dva filmy - koprodukční snímek "Xoftex" německého režiséra Noaze Deshe, který se odehrává v uprchlickém táboře v Řecku, a český celovečerní film "Mord" režiséra Adama Martince.

Diváckou cenu deníku Právo získal snímek "Vlny" režiséra Jiřího Mádla, který byl po uvedení na festivalu oceněn mnohaminutovým potleskem vestoje.

V sekci Proxima získal hlavní cenu koprodukční film "Cizinec" čínského režiséra Čeng-fan Janga. Zvláštní cenu poroty této sekce obdržel debutový film "Když přišla noc" režiséra Paola Tizóna, odehrávající se v prostředí latinskoamerické armády. Zvláštní uznání Proxima obdrželi tvůrci slovenského filmu "Od marca do mája".

Karlovarský filmový festival letos představil 177 hraných i dokumentárních filmů. V hlavní soutěži byly dva české snímky - "Mord" režiséra Adama Martince a "Světýlka" režisérky Beáty Parkanové. Příští, 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se uskuteční od 4. do 12. července.

Herci Clive Owen a Ivan Trojan dnes převzali Cenu prezidenta festivalu Jiřího Bartošky. Clive Owen na festivalu uvedl film "Na dotek", za který získal Zlatý glóbus, cenu BAFTA a nominaci na Oscara. Ivan Trojan, oceněný za mimořádný přínos české kinematografii, připomněl film "Karamazovi" z roku 2008.

Trojan, sedminásobný držitel Českého lva, je jednou z největších českých filmových hvězd posledních desetiletí. Je známý svými rolemi v Dejvickém divadle, filmech a televizi. Kromě Českých lvů získal divadelní ceny Thálie a Cenu Alfréda Radoka.

Clive Owen začal svou kariéru v Young Vic Theatre Company v Londýně, po debutu ve filmu "Vroom" v roce 1988 se prosadil v televizních filmech a seriálech. Hrál v mnoha úspěšných filmech, jako jsou "Král Artuš", "Sin City - Město hříchu", "Potomci lidí" a další. V roce 2021 ztvárnil Billa Clintona ve třetí sérii "American Crime Story". 

Související

Od marca do mája

RECENZE Z VARŮ: Od marca do mája je křehce empatickým filmem bez konfliktu

Na probíhajícím festivalu v Karlových Varech se ve vedlejší soutěžní sekci Proxima ve světové předpremiéře představil český film Od marca do mája debutujícího slovenského režiséra Martina Pavola Repky. Vyniká suverénní režií, nespěchajícím tempem a sugestivním zachycením každodenního života jedné rodiny.

Více souvisejících

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary (MFF KV)

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos.

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

včera

včera

Jaderná elektrárna Dukovany

ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti

Zákaz uzavřít smlouvu o dostavbě Dukovan sice platí dál, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již rozhodl o návrzích společností EDF a Westinghouse. Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad, dodal úřad. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Zdevastované Španělsko. Ničivé povodně už mají na kontě stovky mrtvých

Ničivé přívalové deště a rozsáhlé záplavy na jihovýchodě Španělska si vyžádaly již nejméně 205 obětí, oznámily v pátek místní úřady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy