ROZHOVOR | Kandidatura Babiše na prezidenta je ostuda, s jeho výhrou by politická kultura v ČR klesla, soudí politolog

Za šest týdnů vypukne volební klání mezi devíti kandidáty, jejichž přihlášky potvrdilo Ministerstvo vnitra jako platné. Největší rozruch způsobil bývalý premiér a nynější poslanec Andrej Babiš. Po roce mlžení a popírání své kandidatury ji 31. října potvrdil s tím, že povede pozitivní kampaň. Prezentuje se jako krizový manažer, který bude pracovat pro občany. Přitom společnost prokazatelně rozděluje, jak potvrdil politolog Pavel Šaradín v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. „Tím, že si vytváříte nepřítele, neustále na něj útočíte, tak si zároveň formujete tu část společnosti, která chce útočit s vámi. Jako prezident by v tom samozřejmě pokračoval,“ upozornil politolog, který působí na Univerzitě Palackého v Olomouci.

U kterých kandidátů očekáváte, že jsou reálně schopni uspět u prezidentských voleb natolik, aby se dostali do jejich druhého kola? Jak byste je srovnal na základě jejich ideologických postojů a minulosti?

Delší dobu se jako favorité projevují zejména Andrej Babiš, Danuše Nerudová a Petr Pavel. Vzhledem k tomu, že volby se uskuteční za šest týdnů, je málo pravděpodobné, že se k nim přidá ještě někdo další. To by se muselo stát něco výjimečného, co by dokázalo změnit dynamiku preferencí. A ideologické postoje? Babiš je klasický populista, ideově neukotvený, který slíbí to, co v ten který okamžik lidé budou požadovat.

Pavel se jeví jako člověk spíše konzervativních postojů, který sází na řád a stabilitu. U Nerudové stále nevím, kam ji zařadit. Je velmi opatrná a v minulosti se, myslím, k politice nijak nevyjadřovala.

Začnu úplně u jádra. Andrej Babiš se v minulosti několikrát vyjádřil ke své potenciální kandidatuře na prezidenta České republiky odmítavě. Opakovaně uváděl, že na to není kvalifikovaný a role hlavy státu by ho nebavila. Nyní však svou kampaň vede tím stylem, že se prezentuje jako krizový manažer a ve velkém kritizuje vládu. Co si myslíte o takovéto změně postojů?

Je to jeho klasická hra, spekulace přiživoval, aby se o něm neustále psalo a hovořilo. A to, že dříve prohlašoval, že by se na prezidenta nehodil? Ano, v tomto s ním souhlasím. Ale on dokáže být vším, patří k nejdéle sloužícím politikům, přesto říká, že politik není. Nechtěl vstoupit do politiky, a přesto vstoupil. Nechtěl být premiérem, stal se jím. Nechtěl být prezidentem, o tuto funkci usiluje.

Možná si někdy kolem roku 2011 říkal, že bude jen tahat za nitky někde v zákulisí, ale nakonec mu vyšlo, že bude pro něj lepší, když bude politiku ovládat přímo na nejvyšších postech. Podobně je tomu i s prezidentstvím.

Andrej Babiš hned po oznámení své kandidatury uvedl, že povede pozitivní kampaň. Ve své podstatě tedy sdělil, že nebude útočit na své protivníky. Aktivně však útočí na vládu – proč? Osobně mi to nepřipadá jako přílišný rozdíl už vzhledem k tomu, že vládní strany podpořily hned tři další silné kandidáty.

Babiš se přihlásil ke státotvornosti, ale pozitivních prohlášení už měl stovky, a nakonec vždy skončil útočně, polarizuje společnost, nadává oponentům a podobně. Jeho cílem nejsou ostatní prezidentští kandidáti, ale Petr Fiala a vláda. Na jejich kritice chce růst do hlasování v prvním kole. Je to pochopitelná strategie, protože takto může získat více voličů.

O Babišovi se všeobecně tvrdí, že je populista. Mohl byste mi říci, jestli se někde v západním (či obecně moderním) světě momentálně vyskytuje hlava státu s takovými postoji, jako vykazuje on?

Každý politický systém je jiný, má odlišná pravidla i hráče. Populistů v čele států jsme měli či máme celou řadu, v Brazílii Bolsonaro, ve Spojených státech Trump, u nás Zeman, nebo premiéři Slovinska Janša, Itálie Berlusconi, Maďarska Orbán, Británie Johnson a tak dále. Ale jak říkám, jednotlivé postavy nejsou příliš srovnatelné, musíme přihlížet k národnímu kontextu.

Soud s Babišem se okolo prvního kola prezidentských voleb bude chýlit ke konci. Pokud jej soud shledá vinným, může se ještě účastnit voleb?

Ano, může. Toto není překážka, bylo by to „jen“ další snižování hranic politické kultury. Už tak je jeho kandidatura na funkci prezidenta ostuda. Jak píše Fukuyama, u politických lídrů v takových funkcích očekáváme „elementární poctivost, spolehlivost, zdravý úsudek, oddanost zájmům veřejnosti a vnitřní morální kompas“.

Ve spojení s rétorikou Andreje Babiše se často objevuje snaha o polarizaci společnosti. Jak se takového jevu v politice dosahuje? Snaží se o to tento kandidát?

Jistě, Babiš je nejlepším příkladem politika, který rozděluje společnost. Tím, že si vytváříte nepřítele, neustále na něj útočíte, tak si zároveň formujete tu část společnosti, která chce útočit s vámi. To je obvyklý postup u populistů. Jako prezident by v tom samozřejmě pokračoval.

Co může obecně pro ČR znamenat, pokud její společnost bude opravdu rozdělená? Může z toho Babiš následně těžit u voleb?

Výzkumy nám ukazují, že naše společnost je spíše fragmentovaná, ale i to, stejně jako polarizace, může vést k jejímu rozpadu a rozkladu. Základem dobré společnosti musí být silná střední třída, která dokáže udržovat stabilitu. To říkal už Aristoteles. Jak jsem naznačil výše, polarizace je to, co pohání marketingovou mašinu hnutí ANO a Babiše samotného.

Nechci malovat čerta na zeď, ale pokud Andrej Babiš vyhraje, tak dle mého názoru bude velká část Čechů pravděpodobně velmi nespokojená, ne-li rozzuřená. Co nás v takovém okamžiku může čekat?

Samotné vítězství nemusí být největším problémem, i když nějaké protesty by asi nastaly. Je pochopitelné, že lidé považují prezidentství za důstojný úřad, trestně stíhaný politik na něj prostě nepatří. Ale důležitější, než Babiš jsou politické instituce, úřady, ústava. To je základ naší demokracie.

Dále se nabízí scénář, že Babiš volby opravdu vyhraje, načež ANO vyhraje následující parlamentní volby roku 2025. Co by to teoreticky mohlo znamenat?

To je nejkritičtější situace, která by mohla nastat. Babiš by řídil stát jako prezident, ovládal premiéra a řídil nejsilnější politické uskupení ve sněmovně. Babiš by směřoval k prezidentskému systému, ústavě navzdory. Porušili bychom rovnováhu moci, destabilizovali bychom některé instituce, soudnictví by bylo pod tlakem. Firmy Andreje Babiše by ale určitě dobře prosperovaly.

ANO bez Babiše – myslíte, že začne ztrácet na preferencích? Může si ho Babiš jako prezident dovolit otevřeně podporovat?

Zcela jistě bude své hnutí podporovat, i když nebude jeho předseda. Vždyť ANO je součástí jeho ekonomického portfolia, je prorostlé s jeho firmami. Značku ANO navíc vlastní Babiš jako soukromá osoba. V projevech by ANO nemusel podporovat, ale mimo kamery by tomu tak zcela bylo. Respektive ani tak nejde o podporu, ale spíše využívání ve prospěch vlastních zájmů.

Související

Simeon Popov Rozhovor

Babišova kampaň byla nebezpečná. Marketéři rozeštvali společnost jen pro peníze, je to zklamání, říká Popov pro EZ

Právník Simeon Popov v rozhovoru pro EuroZprávy.cz zhodnotil volbu nového prezidenta republiky a řekl, co ještě můžeme očekávat od stávající hlavy státu Miloše Zemana. Jmenování nového předsedy Ústavního soudu by podle něj vyvolalo určité pnutí mezi jeho soudci. „Doporučoval bych Miloši Zemanovi, aby žádná neuvážená rozhodnutí už nečinil,“ říká právník v rozhovoru pro EZ.
Válka ve Vietnamu, ilustrační fotografie. Rozhovor

50 let od konce války ve Vietnamu. Rozhodnutí ukončit americké angažmá bylo správné, soudí politolog Hlaváček

Před padesáti lety, 27. ledna 1973, byla ve francouzské metropoli uzavřena série smluv, v nichž se signatáři – Severní a Jižní Vietnam, na Jihu operující prokomunističtí povstalci a Spojené státy – domluvili na ukončení dlouholeté války ve Vietnamu. Dohody měly přinést zastavení palby, stažení zbytků amerických vojáků, výměnu zajatců i rozdělení moci v Jižním Vietnamu. V praxi však otevřely cestu pro ovládnutí a sjednocení země pod taktovkou severovietnamských komunistů. Rozhodnutí americké administrativy prezidenta Richarda Nixona přenést odpovědnost za další vývoj výhradně na Vietnamce bylo ovšem správné, uvádí v rozhovoru pro EuroZprávy.cz politolog Pavel Hlaváček z Metropolitní univerzity v Praze. Autor knihy Vymaňování USA z vietnamské války v tomto směru vysvětluje, že konflikt se stal pro Ameriku zbytečnou zátěží, navíc přímo neohrožoval její národní zájmy.

Více souvisejících

rozhovor Andrej Babiš prezidentské volby 2023 Hnutí ANO Pavel Šaradín

Aktuálně se děje

před 16 minutami

Americká armáda, ilustrační fotografie

Americké tanky dorazí na Ukrajinu nejdříve koncem roku, píše deník

Spojené státy podle informací deníku The Washington Post dodají Ukrajině 31 slíbených tanků M1 Abrams až koncem letošního roku či na začátku roku příštího. Ukrajina přitom naléhá na své spojence, aby jí moderní tanky poskytli co nejrychleji. Britské tanky Challenger 2 dorazí na Ukrajinu do léta, sdělil dnes podle stanice Sky News britský ministr obrany Ben Wallace. Původně Londýn uváděl, že dodání 14 slíbených challengerů plánuje koncem března.

Aktualizováno před 23 minutami

Belgická policie

Útok v bruselském metru: Muž pobodal tři lidi, policie ho zadržela

Útočník dnes večer na stanici bruselského metra Schuman poblíž sídel institucí Evropské unie pobodal tři lidi. Jeden zraněný je ve vážném stavu, uvedla policie. Policisté podezřelého zadrželi, na místě zasahovaly dvě sanitky. Provoz metra je po incidentu narušen, napsal belgický list La Libre. Podle agentury AFP měl zadržený muž v minulosti psychické obtíže.

před 24 minutami

Aktualizováno před 56 minutami

před 58 minutami

Ilustrační fotografie.

Ukrajina se ohradila proti snaze MOV vrátit Rusko do sportovních soutěží

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj i jeho poradce Mychajlo Podoljak se ostře ohradili proti snaze Mezinárodního olympijského výboru (MOV) zrušit zákaz startů ruských a běloruských reprezentantů v mezinárodních soutěžích. MOV ale ve vyjádření pro agenturu Reuters ukrajinské výroky, že svým přístupem podporuje válku, důrazně odmítl.

před 2 hodinami

Oleksij Reznikov (vpravo)

Ukrajina letos plánuje vynaložit asi 20 miliard hřiven na drony, uvedl ministr

Ukrajina plánuje v letošním roce vynaložit asi 20 miliard hřiven (11,9 miliardy Kč) na nákup bezpilotních letounů. Na facebooku to dnes napsal ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov, podle něhož resort obrany už podepsal 16 smluv s domácími výrobci dronů. Minulý týden ukrajinský generální štáb oznámil, že v zemi vznikají úderné roty bezpilotních letounů.

před 2 hodinami

Jana Černochová

Černochová o armádě: Zprofesionalizovala se, zaslouží úctu i moderní vybavení

Česká armáda se během 30 let své existence profesionalizovala, zaslouží si respekt a úctu i moderní vzhled a vybavení. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) to řekla na setkání při příležitosti 30. výročí vzniku sboru, kterého se dnes v atriu Armádního muzea Žižkov zúčastnili veteráni, vojáci, diplomaté a vrcholní politici včetně o víkendu zvoleného prezidenta, bývalého šéfa generálního štábu Petra Pavla.

před 2 hodinami

Facebook

Facebook žádá britský soud o zablokování žaloby požadující vysoké odškodné

Americká internetová společnost Facebook požádala britský soud, aby zablokoval hromadnou žalobu, která po firmě požaduje odškodné až tři miliardy liber (přes 80 miliard Kč). Žaloba podaná jménem zhruba 45 milionů britských uživatelů sociální sítě Facebook tvrdí, že firma zneužívala svého dominantního postavení na trhu ke zpeněžování osobních údajů uživatelů, informovala dnes agentura Reuters.

před 2 hodinami

Petr Pavel

Velké plus Petra Pavla: Zná NATO, zanechal dobrý dojem, tvrdí znalci poměrů

Pro budoucího českého prezidenta Petra Pavla bude velkou výhodou, že dobře zná fungování Severoatlantické aliance ze svého dřívějšího působení. Soudí tak lidé pracující v bruselském sídle aliance i další znalci místních poměrů, podle nichž se tu jako generál zapsal velmi pozitivně ve funkci šéfa Vojenského výboru. Již tehdy se podle nich nebál mluvit o záležitostech, které byly na vojáka nečekaně politické.

Aktualizováno před 3 hodinami

Petr Fiala

Vězňů je v Česku podle premiéra příliš mnoho, je potřeba to změnit

Počet vězňů v Česku i doba, kterou tráví za mřížemi, jsou příliš vysoké a je potřeba udělat změny. Premiér Petr Fiala (ODS) to uvedl po dnešní bilanční návštěvě na ministerstvu spravedlnosti. Pomoci by podle něj mohla novela trestního řádu, změny v sazbách trestů i rozsáhlejší využívání alternativních trestů.

před 3 hodinami

Škoda Auto, a.s.

Škoda Auto omezuje tento týden kvůli nedostatku čipů výrobu

Automobilka Škoda Auto omezuje kvůli nedostatku čipů tento týden výrobu. Odstávky se dotknou závodů v Mladé Boleslavi a Vrchlabí, v Kvasinách se naopak dál vyrábí bez omezení. Na informaci týdeníku Škodovácký odborář dnes upozornil server Novinky.cz. Kvůli nedostatku komponentů nebude od začátku února vyrábět také kolínská Toyota.

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Pavel Blažek (vlevo) a Petr Fiala.

Zeman by neměl jmenovat nástupce Rychetského, shodli se Fiala a Blažek

Končící prezident Miloš Zeman by neměl jmenovat nového předsedu Ústavního soudu (ÚS). Na dnešní tiskové konferenci po bilanční návštěvě ministerstva spravedlnosti to uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Tento krok by podle něj vyvolal zmatek a nejasnosti. Ministr Pavel Blažek (ODS) dodal, že nemá cenu, aby se Zeman v závěru kariéry pouštěl do tohoto souboje s právníky, novináři a možná i s částí veřejnosti.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Armáda Velké Británie

Americký generál varoval britského ministra kvůli stavu britské armády

Britská armáda už nenese status prvotřídní armády jako ta americká, ruská nebo francouzská, varoval podle zdroje stanice Sky News britského ministra obrany Bena Wallace nejmenovaný americký generál. Británie by podle zdroje nebyla schopna bránit své nebe před raketovými útoky takového rozsahu, s jakými se vyrovnává Ukrajina.

Aktualizováno před 4 hodinami

Petr Pavel

Diplomatický průlom. Pavel telefonoval s prezidentkou Tchaj-wanu

 Nově zvolený prezident Petr Pavel dnes v telefonátu ujistil tchajwanskou prezidentku Cchaj Jing-wen, že Tchaj-wan a Česká republika sdílí hodnoty svobody, demokracie a lidských práv a že budou dále posilovat partnerství. Pavel to uvedl na twitteru. Řekl jí také, že doufá, že budou mít možnost se setkat osobně. Čínské ministerstvo zahraničí dříve uvedlo, že kvůli chystanému hovoru je v kontaktu s Prahou.

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

Hloupost, po které volal i Babiš. O to větší, že tu máme jeden odstrašující příklad

Průměrná cena benzínu Natural 95 na čerpacích stanicích v tuzemsku se nyní pohybuje okolo 37,40 korun za litr a u nafty kolem 37,98 korun za litr. Vezmeme-li v úvahu lednová čísla cen pohonných hmot v Evropě, dá se říct, že Česká republika patří k zemím s levnějšími pohonnými hmotami. Naše ceny se totiž nejen u benzinu, ale i nafty pohybují pod evropským průměrem. Nelze v této souvislosti ale nepřipomenout, že na rozdíl od řady zemí, které tu s výraznými, tu jemnějšími státními zásahy intervenovaly na trhu s palivy, jsme se k podobnému stavu dostali bez zásahů a narušování samoregulace trhu v podobě třeba fixace cen nebo nějakých přídělů či omezování dávek. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Finsko věří, že se Švédskem do NATO vstoupí nejpozději v červenci

Finsko věří, že do Severoatlantické aliance vstoupí nejpozději v červenci, a to spolu se sousedním Švédskem. Podle agentury Reuters to dnes řekl finský ministr zahraničí Pekka Haavisto. Obě země o členství v NATO požádaly společně v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu. Schválit ho ale ještě musí Maďarsko a Turecko. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan přitom v neděli naznačil, že Ankara by mohla dát souhlas v případě Finska, bez ohledu na Švédsko.

Zdroj: ČTK

Další zprávy