ROZHOVOR | Kandidatura Babiše na prezidenta je ostuda, s jeho výhrou by politická kultura v ČR klesla, soudí politolog

Za šest týdnů vypukne volební klání mezi devíti kandidáty, jejichž přihlášky potvrdilo Ministerstvo vnitra jako platné. Největší rozruch způsobil bývalý premiér a nynější poslanec Andrej Babiš. Po roce mlžení a popírání své kandidatury ji 31. října potvrdil s tím, že povede pozitivní kampaň. Prezentuje se jako krizový manažer, který bude pracovat pro občany. Přitom společnost prokazatelně rozděluje, jak potvrdil politolog Pavel Šaradín v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. „Tím, že si vytváříte nepřítele, neustále na něj útočíte, tak si zároveň formujete tu část společnosti, která chce útočit s vámi. Jako prezident by v tom samozřejmě pokračoval,“ upozornil politolog, který působí na Univerzitě Palackého v Olomouci.

U kterých kandidátů očekáváte, že jsou reálně schopni uspět u prezidentských voleb natolik, aby se dostali do jejich druhého kola? Jak byste je srovnal na základě jejich ideologických postojů a minulosti?

Delší dobu se jako favorité projevují zejména Andrej Babiš, Danuše Nerudová a Petr Pavel. Vzhledem k tomu, že volby se uskuteční za šest týdnů, je málo pravděpodobné, že se k nim přidá ještě někdo další. To by se muselo stát něco výjimečného, co by dokázalo změnit dynamiku preferencí. A ideologické postoje? Babiš je klasický populista, ideově neukotvený, který slíbí to, co v ten který okamžik lidé budou požadovat.

Pavel se jeví jako člověk spíše konzervativních postojů, který sází na řád a stabilitu. U Nerudové stále nevím, kam ji zařadit. Je velmi opatrná a v minulosti se, myslím, k politice nijak nevyjadřovala.

Začnu úplně u jádra. Andrej Babiš se v minulosti několikrát vyjádřil ke své potenciální kandidatuře na prezidenta České republiky odmítavě. Opakovaně uváděl, že na to není kvalifikovaný a role hlavy státu by ho nebavila. Nyní však svou kampaň vede tím stylem, že se prezentuje jako krizový manažer a ve velkém kritizuje vládu. Co si myslíte o takovéto změně postojů?

Je to jeho klasická hra, spekulace přiživoval, aby se o něm neustále psalo a hovořilo. A to, že dříve prohlašoval, že by se na prezidenta nehodil? Ano, v tomto s ním souhlasím. Ale on dokáže být vším, patří k nejdéle sloužícím politikům, přesto říká, že politik není. Nechtěl vstoupit do politiky, a přesto vstoupil. Nechtěl být premiérem, stal se jím. Nechtěl být prezidentem, o tuto funkci usiluje.

Možná si někdy kolem roku 2011 říkal, že bude jen tahat za nitky někde v zákulisí, ale nakonec mu vyšlo, že bude pro něj lepší, když bude politiku ovládat přímo na nejvyšších postech. Podobně je tomu i s prezidentstvím.

Andrej Babiš hned po oznámení své kandidatury uvedl, že povede pozitivní kampaň. Ve své podstatě tedy sdělil, že nebude útočit na své protivníky. Aktivně však útočí na vládu – proč? Osobně mi to nepřipadá jako přílišný rozdíl už vzhledem k tomu, že vládní strany podpořily hned tři další silné kandidáty.

Babiš se přihlásil ke státotvornosti, ale pozitivních prohlášení už měl stovky, a nakonec vždy skončil útočně, polarizuje společnost, nadává oponentům a podobně. Jeho cílem nejsou ostatní prezidentští kandidáti, ale Petr Fiala a vláda. Na jejich kritice chce růst do hlasování v prvním kole. Je to pochopitelná strategie, protože takto může získat více voličů.

O Babišovi se všeobecně tvrdí, že je populista. Mohl byste mi říci, jestli se někde v západním (či obecně moderním) světě momentálně vyskytuje hlava státu s takovými postoji, jako vykazuje on?

Každý politický systém je jiný, má odlišná pravidla i hráče. Populistů v čele států jsme měli či máme celou řadu, v Brazílii Bolsonaro, ve Spojených státech Trump, u nás Zeman, nebo premiéři Slovinska Janša, Itálie Berlusconi, Maďarska Orbán, Británie Johnson a tak dále. Ale jak říkám, jednotlivé postavy nejsou příliš srovnatelné, musíme přihlížet k národnímu kontextu.

Soud s Babišem se okolo prvního kola prezidentských voleb bude chýlit ke konci. Pokud jej soud shledá vinným, může se ještě účastnit voleb?

Ano, může. Toto není překážka, bylo by to „jen“ další snižování hranic politické kultury. Už tak je jeho kandidatura na funkci prezidenta ostuda. Jak píše Fukuyama, u politických lídrů v takových funkcích očekáváme „elementární poctivost, spolehlivost, zdravý úsudek, oddanost zájmům veřejnosti a vnitřní morální kompas“.

Ve spojení s rétorikou Andreje Babiše se často objevuje snaha o polarizaci společnosti. Jak se takového jevu v politice dosahuje? Snaží se o to tento kandidát?

Jistě, Babiš je nejlepším příkladem politika, který rozděluje společnost. Tím, že si vytváříte nepřítele, neustále na něj útočíte, tak si zároveň formujete tu část společnosti, která chce útočit s vámi. To je obvyklý postup u populistů. Jako prezident by v tom samozřejmě pokračoval.

Co může obecně pro ČR znamenat, pokud její společnost bude opravdu rozdělená? Může z toho Babiš následně těžit u voleb?

Výzkumy nám ukazují, že naše společnost je spíše fragmentovaná, ale i to, stejně jako polarizace, může vést k jejímu rozpadu a rozkladu. Základem dobré společnosti musí být silná střední třída, která dokáže udržovat stabilitu. To říkal už Aristoteles. Jak jsem naznačil výše, polarizace je to, co pohání marketingovou mašinu hnutí ANO a Babiše samotného.

Nechci malovat čerta na zeď, ale pokud Andrej Babiš vyhraje, tak dle mého názoru bude velká část Čechů pravděpodobně velmi nespokojená, ne-li rozzuřená. Co nás v takovém okamžiku může čekat?

Samotné vítězství nemusí být největším problémem, i když nějaké protesty by asi nastaly. Je pochopitelné, že lidé považují prezidentství za důstojný úřad, trestně stíhaný politik na něj prostě nepatří. Ale důležitější, než Babiš jsou politické instituce, úřady, ústava. To je základ naší demokracie.

Dále se nabízí scénář, že Babiš volby opravdu vyhraje, načež ANO vyhraje následující parlamentní volby roku 2025. Co by to teoreticky mohlo znamenat?

To je nejkritičtější situace, která by mohla nastat. Babiš by řídil stát jako prezident, ovládal premiéra a řídil nejsilnější politické uskupení ve sněmovně. Babiš by směřoval k prezidentskému systému, ústavě navzdory. Porušili bychom rovnováhu moci, destabilizovali bychom některé instituce, soudnictví by bylo pod tlakem. Firmy Andreje Babiše by ale určitě dobře prosperovaly.

ANO bez Babiše – myslíte, že začne ztrácet na preferencích? Může si ho Babiš jako prezident dovolit otevřeně podporovat?

Zcela jistě bude své hnutí podporovat, i když nebude jeho předseda. Vždyť ANO je součástí jeho ekonomického portfolia, je prorostlé s jeho firmami. Značku ANO navíc vlastní Babiš jako soukromá osoba. V projevech by ANO nemusel podporovat, ale mimo kamery by tomu tak zcela bylo. Respektive ani tak nejde o podporu, ale spíše využívání ve prospěch vlastních zájmů.

Související

Kateřina Kolouchová Rozhovor

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.
Romana Jungwirth Březovská Rozhovor

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

Více souvisejících

rozhovor Andrej Babiš prezidentské volby 2023 Hnutí ANO Pavel Šaradín

Aktuálně se děje

před 12 minutami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 20 minutami

před 24 minutami

před 51 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry

Rusko překročilo práh doktríny odstrašení použitím balistické rakety schopné nést jaderné zbraně. Ve své analýze to uvedl server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy