Za šest týdnů vypukne volební klání mezi devíti kandidáty, jejichž přihlášky potvrdilo Ministerstvo vnitra jako platné. Největší rozruch způsobil bývalý premiér a nynější poslanec Andrej Babiš. Po roce mlžení a popírání své kandidatury ji 31. října potvrdil s tím, že povede pozitivní kampaň. Prezentuje se jako krizový manažer, který bude pracovat pro občany. Přitom společnost prokazatelně rozděluje, jak potvrdil politolog Pavel Šaradín v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. „Tím, že si vytváříte nepřítele, neustále na něj útočíte, tak si zároveň formujete tu část společnosti, která chce útočit s vámi. Jako prezident by v tom samozřejmě pokračoval,“ upozornil politolog, který působí na Univerzitě Palackého v Olomouci.
U kterých kandidátů očekáváte, že jsou reálně schopni uspět u prezidentských voleb natolik, aby se dostali do jejich druhého kola? Jak byste je srovnal na základě jejich ideologických postojů a minulosti?
Delší dobu se jako favorité projevují zejména Andrej Babiš, Danuše Nerudová a Petr Pavel. Vzhledem k tomu, že volby se uskuteční za šest týdnů, je málo pravděpodobné, že se k nim přidá ještě někdo další. To by se muselo stát něco výjimečného, co by dokázalo změnit dynamiku preferencí. A ideologické postoje? Babiš je klasický populista, ideově neukotvený, který slíbí to, co v ten který okamžik lidé budou požadovat.
Pavel se jeví jako člověk spíše konzervativních postojů, který sází na řád a stabilitu. U Nerudové stále nevím, kam ji zařadit. Je velmi opatrná a v minulosti se, myslím, k politice nijak nevyjadřovala.
Začnu úplně u jádra. Andrej Babiš se v minulosti několikrát vyjádřil ke své potenciální kandidatuře na prezidenta České republiky odmítavě. Opakovaně uváděl, že na to není kvalifikovaný a role hlavy státu by ho nebavila. Nyní však svou kampaň vede tím stylem, že se prezentuje jako krizový manažer a ve velkém kritizuje vládu. Co si myslíte o takovéto změně postojů?
Je to jeho klasická hra, spekulace přiživoval, aby se o něm neustále psalo a hovořilo. A to, že dříve prohlašoval, že by se na prezidenta nehodil? Ano, v tomto s ním souhlasím. Ale on dokáže být vším, patří k nejdéle sloužícím politikům, přesto říká, že politik není. Nechtěl vstoupit do politiky, a přesto vstoupil. Nechtěl být premiérem, stal se jím. Nechtěl být prezidentem, o tuto funkci usiluje.
Možná si někdy kolem roku 2011 říkal, že bude jen tahat za nitky někde v zákulisí, ale nakonec mu vyšlo, že bude pro něj lepší, když bude politiku ovládat přímo na nejvyšších postech. Podobně je tomu i s prezidentstvím.
Andrej Babiš hned po oznámení své kandidatury uvedl, že povede pozitivní kampaň. Ve své podstatě tedy sdělil, že nebude útočit na své protivníky. Aktivně však útočí na vládu – proč? Osobně mi to nepřipadá jako přílišný rozdíl už vzhledem k tomu, že vládní strany podpořily hned tři další silné kandidáty.
Babiš se přihlásil ke státotvornosti, ale pozitivních prohlášení už měl stovky, a nakonec vždy skončil útočně, polarizuje společnost, nadává oponentům a podobně. Jeho cílem nejsou ostatní prezidentští kandidáti, ale Petr Fiala a vláda. Na jejich kritice chce růst do hlasování v prvním kole. Je to pochopitelná strategie, protože takto může získat více voličů.
O Babišovi se všeobecně tvrdí, že je populista. Mohl byste mi říci, jestli se někde v západním (či obecně moderním) světě momentálně vyskytuje hlava státu s takovými postoji, jako vykazuje on?
Každý politický systém je jiný, má odlišná pravidla i hráče. Populistů v čele států jsme měli či máme celou řadu, v Brazílii Bolsonaro, ve Spojených státech Trump, u nás Zeman, nebo premiéři Slovinska Janša, Itálie Berlusconi, Maďarska Orbán, Británie Johnson a tak dále. Ale jak říkám, jednotlivé postavy nejsou příliš srovnatelné, musíme přihlížet k národnímu kontextu.
Soud s Babišem se okolo prvního kola prezidentských voleb bude chýlit ke konci. Pokud jej soud shledá vinným, může se ještě účastnit voleb?
Ano, může. Toto není překážka, bylo by to „jen“ další snižování hranic politické kultury. Už tak je jeho kandidatura na funkci prezidenta ostuda. Jak píše Fukuyama, u politických lídrů v takových funkcích očekáváme „elementární poctivost, spolehlivost, zdravý úsudek, oddanost zájmům veřejnosti a vnitřní morální kompas“.
Ve spojení s rétorikou Andreje Babiše se často objevuje snaha o polarizaci společnosti. Jak se takového jevu v politice dosahuje? Snaží se o to tento kandidát?
Jistě, Babiš je nejlepším příkladem politika, který rozděluje společnost. Tím, že si vytváříte nepřítele, neustále na něj útočíte, tak si zároveň formujete tu část společnosti, která chce útočit s vámi. To je obvyklý postup u populistů. Jako prezident by v tom samozřejmě pokračoval.
Co může obecně pro ČR znamenat, pokud její společnost bude opravdu rozdělená? Může z toho Babiš následně těžit u voleb?
Výzkumy nám ukazují, že naše společnost je spíše fragmentovaná, ale i to, stejně jako polarizace, může vést k jejímu rozpadu a rozkladu. Základem dobré společnosti musí být silná střední třída, která dokáže udržovat stabilitu. To říkal už Aristoteles. Jak jsem naznačil výše, polarizace je to, co pohání marketingovou mašinu hnutí ANO a Babiše samotného.
Nechci malovat čerta na zeď, ale pokud Andrej Babiš vyhraje, tak dle mého názoru bude velká část Čechů pravděpodobně velmi nespokojená, ne-li rozzuřená. Co nás v takovém okamžiku může čekat?
Samotné vítězství nemusí být největším problémem, i když nějaké protesty by asi nastaly. Je pochopitelné, že lidé považují prezidentství za důstojný úřad, trestně stíhaný politik na něj prostě nepatří. Ale důležitější, než Babiš jsou politické instituce, úřady, ústava. To je základ naší demokracie.
Dále se nabízí scénář, že Babiš volby opravdu vyhraje, načež ANO vyhraje následující parlamentní volby roku 2025. Co by to teoreticky mohlo znamenat?
To je nejkritičtější situace, která by mohla nastat. Babiš by řídil stát jako prezident, ovládal premiéra a řídil nejsilnější politické uskupení ve sněmovně. Babiš by směřoval k prezidentskému systému, ústavě navzdory. Porušili bychom rovnováhu moci, destabilizovali bychom některé instituce, soudnictví by bylo pod tlakem. Firmy Andreje Babiše by ale určitě dobře prosperovaly.
ANO bez Babiše – myslíte, že začne ztrácet na preferencích? Může si ho Babiš jako prezident dovolit otevřeně podporovat?
Zcela jistě bude své hnutí podporovat, i když nebude jeho předseda. Vždyť ANO je součástí jeho ekonomického portfolia, je prorostlé s jeho firmami. Značku ANO navíc vlastní Babiš jako soukromá osoba. V projevech by ANO nemusel podporovat, ale mimo kamery by tomu tak zcela bylo. Respektive ani tak nejde o podporu, ale spíše využívání ve prospěch vlastních zájmů.
Související

Babišova kampaň byla nebezpečná. Marketéři rozeštvali společnost jen pro peníze, je to zklamání, říká Popov pro EZ

50 let od konce války ve Vietnamu. Rozhodnutí ukončit americké angažmá bylo správné, soudí politolog Hlaváček
rozhovor , Andrej Babiš , prezidentské volby 2023 , Hnutí ANO , Pavel Šaradín
Aktuálně se děje
před 16 minutami

Americké tanky dorazí na Ukrajinu nejdříve koncem roku, píše deník
Aktualizováno před 23 minutami

Útok v bruselském metru: Muž pobodal tři lidi, policie ho zadržela
před 24 minutami

Pavel se sešel s Koudelkou z BIS, počítá s pravidelnými schůzkami
Aktualizováno před 56 minutami

První gratulace z USA. Blinken poblahopřál Pavlovi k vítězství ve volbách
před 58 minutami

Ukrajina se ohradila proti snaze MOV vrátit Rusko do sportovních soutěží
před 2 hodinami

Ukrajina letos plánuje vynaložit asi 20 miliard hřiven na drony, uvedl ministr
před 2 hodinami

Černochová o armádě: Zprofesionalizovala se, zaslouží úctu i moderní vybavení
před 2 hodinami

Facebook žádá britský soud o zablokování žaloby požadující vysoké odškodné
před 2 hodinami

Velké plus Petra Pavla: Zná NATO, zanechal dobrý dojem, tvrdí znalci poměrů
Aktualizováno před 3 hodinami

Vězňů je v Česku podle premiéra příliš mnoho, je potřeba to změnit
před 3 hodinami

Škoda Auto omezuje tento týden kvůli nedostatku čipů výrobu
před 3 hodinami

Slova, která Ukrajina neuslyší ráda. Krym už nikdy nebude její součástí, řekl chorvatský prezident
Aktualizováno před 3 hodinami

Zeman by neměl jmenovat nástupce Rychetského, shodli se Fiala a Blažek
před 3 hodinami

Přepis energií krok za krokem. Je to jednodušší a rychlejší, než si myslíte
před 4 hodinami

Policie řeší brutální napadení dívky v Ústí nad Labem, už zná podezřelou
před 4 hodinami

Americký generál varoval britského ministra kvůli stavu britské armády
Aktualizováno před 4 hodinami

Diplomatický průlom. Pavel telefonoval s prezidentkou Tchaj-wanu
před 4 hodinami

Hloupost, po které volal i Babiš. O to větší, že tu máme jeden odstrašující příklad
před 4 hodinami

Německý průmysl letos za energie zaplatí o 40 procent víc než před krizí
před 5 hodinami
Finsko věří, že se Švédskem do NATO vstoupí nejpozději v červenci
Finsko věří, že do Severoatlantické aliance vstoupí nejpozději v červenci, a to spolu se sousedním Švédskem. Podle agentury Reuters to dnes řekl finský ministr zahraničí Pekka Haavisto. Obě země o členství v NATO požádaly společně v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu. Schválit ho ale ještě musí Maďarsko a Turecko. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan přitom v neděli naznačil, že Ankara by mohla dát souhlas v případě Finska, bez ohledu na Švédsko.
Zdroj: ČTK