EXKLUZIVNĚ - Litevský ministr obrany Arvydas Anušauskas v rozhovoru pro EuroZprávy.cz ocenil kooperaci české armády v prostoru pobaltských států. Popsal také bezpečnostní situaci na hranicích a kontrolu logistiky mezi hlavní části Ruska a Kaliningradskou oblastí, které dělí litevské území. „Nemám pochyb o tom, že Česká republika dostojí svých závazků stejným způsobem, jakým by to udělala Litva v případě ohrožení České republiky,“ ubezpečuje litevský ministr v rozhovoru.
Jaká je bezpečnostní situace na hranicích baltských zemí s Ruskem?
Obecně situace na hranicích baltských zemí zůstává stabilní, ale napjatá. Očekáváme, že budování armády bude pokračovat. Zejména poté, co Rusové oficiálně oznámili zřízení dvou nových vojenských újezdů na hranicích západního vojenského okruhu a přání přeměnit řadu brigád na divize.
Alespoň několik z nich se bude nacházet v našem sousedství. Rusko také pokračuje v integraci běloruských sil do společného regionálního seskupení a buduje další vojenskou infrastrukturu.
Jaká opatření přijímá Litva v záležitostech ruské logistiky mezi hlavní částí Ruska a Kaliningradskou oblastí? Mám na mysli zejména ruské zásobování této exklávy. Jak ho Litva kontroluje?
Litva nepovoluje jakoukoliv ruskou vojenskou logistiku prováděnou po zemi, ať už jde o železnice nebo silnice. Nevydává ani povolení k přeletu vojenského nákladu nad svým národním vzdušným prostorem. Položky, které podléhají sankcím Evropské unie, také nesmí být převáženy přes litevské teritorium pozemní cestou.
Jde to bez problémů?
Litva plně kontroluje situaci a zatím jde všechno z obou stran bez problémů. Rusko většinu logistiky pro Kaliningradskou oblast vede po moři.
Jak byste zhodnotil společnou litevsko-českou spolupráci v záležitostech obrany a bezpečnosti? Mám také informace o dobré kooperaci s 25. protiletadlovým raketovým plukem Armády České republiky během výcviku se systémy RBS-70, nebo také o české asistenci prostřednictvím švédských stíhaček JAS-39 Gripen.
Řekl bych, že kooperace mezi našimi národy je naprosto pozitivní. Přítomnost českých ozbrojených sil v Litvě a iniciativy společného výcviku to dokazují.
V prvé řadě, české pozemní jednotky se trvale podílejí na přítomnosti předsunuté posílené bojové skupiny NATO od roku 2018. Navíc společně s pozemními jednotkami české ozbrojené síly přispívají k regionální bezpečnosti prostřednictvím jednotek protivzdušné obrany a elektronického boje. Velmi známý a cenný je podíl českého letectva v Baltské letecké policii.
Trénink s RBS-70 mezi 25. protiletadlovým plukem a litevskou baterií protivzdušné obrany letectva funguje už od roku 2015. Probíhá také více společných cvičení v litevském vzdušném prostoru za účasti stíhaček JAS-39 českého letectva.
Oceňujeme přispění českých ozbrojených sil do předsunuté bojové skupiny a mise Baltské letecké policie. Proto se těšíme, až vaše jednotky v blízké budoucnosti na cvičení pozveme znovu.
Jaké jsou vaše budoucí plány v pomoci Ukrajině?
Nový litevský balík podpory se skládá z desítek protileteckých zbraní L-70 s desítkami tisíc kusů nábojů. Jeho součástí jsou i helikoptéry Mi-8. Tento rok také přispějeme 40 miliony eur do zadávání zakázek na podporu ukrajinské armády. Jejich součástí jsou protidronové zbraně, optika, termovizní zařízení a drony. Také jsme přispěli 2 miliony eur do Mezinárodního fondu Spojeného království za účelem financování projektů akvizice těžkých zbraní, jako jsou dělostřelecké systémy s municí, zařízení pro přímou palbu nebo obrněná bojová vozidla.
Celková hodnota nadcházejícího balíku podpory je 126,2 milionů eur. Součástí balíku je také plán letos vycvičit 1500 ukrajinských vojáků. Trénink se bude konat v čtyřech různých formátech: národně, pod záštitou EUMAM a INTERFLEX, a nakonec společně se severskými státy. Pro tuto snahu jsme alokovali 4 miliony eur.
Doufám, že náš balík podpory pomůže Ukrajincům dosáhnout strategické výhody na bojišti.
Souhlasíte s tím, že západní země poskytnou Ukrajině německé Leopardy a americké M1 Abrams?
Čas je podstatný, pokud jde o zajišťování plné podpory ozbrojeným silám Ukrajiny. Gratuluji polskému, britskému a americkému velení k transferu těchto tanků. Jsem potěšen, že se Německo a ostatní země vybavené tanky, zejména Leopardy, rozhodly předat je Ukrajině. Západní podpora je jedním z kritických faktorů pro ukrajinské vítězství.
Kterého spojence z NATO byste popsal jako nejbližšího a proč?
Těší mě velmi blízké partnerství s Českou republikou. Zvlášť díky vaší aktivní účasti v předsunutých jednotkách a v Baltské letecké policii. Na všech spojencích záleží stejně, základem naší aliance je jednota a odhodlání ke společné kolektivní obraně. NATO je skupinou 30, brzy doufám 32, států, které sdílejí společné hodnoty a usilují o zajištění bezpečnosti jako celku. V tomto smyslu nedělám rozdíly v tom, jak je jeden spojenec bližší než druhý. Pracujeme se všemi našimi spojenci na dosažení společné pozice.
Český politik, toho času prezidentský kandidát, Andrej Babiš, v televizní debatě řekl, že kdyby pobaltské státy nebo Polsko byly napadeny, neposlal by české jednotky na pomoc. Jak jste osobně reagoval a jaká je vaše pozice k tomuto tématu nyní? Technicky by to totiž znamenalo selhání České republiky v plnění jejích povinností o vzájemné pomoci podle Článku 5 Smlouvy o NATO.
Základním princip společné obrany NATO tkví v představě, že útok proti jednomu je útokem proti všem, což vyžaduje odpovědi všech spojenců. Pevný závazek k tomuto principu je tím, co z NATO udělalo nejmocnější bezpečnostní alianci v historii.
Pevně věřím, že Česká republika je zodpovědný partner a spojenec, který už nyní přispívá ke společné bezpečnosti baltských zemí. Tudíž nemám pochyb o tom, že Česká republika dostojí svých závazků stejným způsobem, jakým by to udělala Litva v případě ohrožení České republiky.
Související
Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ
Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ
rozhovor , Arvydas Anušauskas , Litva , Rusko , válka na Ukrajině , Ukrajina , Česká republika , Armáda České Republiky , Kaliningrad , NATO , Andrej Babiš
Aktuálně se děje
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
včera
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
včera
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
včera
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
včera
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem.
Zdroj: Jan Hrabě