ROZHOVOR | Litevský ministr Anušauskas exkluzivně pro EZ: Na hranici s Ruskem je situace napjatá, do Kaliningradu přes nás nic nesmí. Česko je partner a spojenec

EXKLUZIVNĚ - Litevský ministr obrany Arvydas Anušauskas v rozhovoru pro EuroZprávy.cz ocenil kooperaci české armády v prostoru pobaltských států. Popsal také bezpečnostní situaci na hranicích a kontrolu logistiky mezi hlavní části Ruska a Kaliningradskou oblastí, které dělí litevské území. „Nemám pochyb o tom, že Česká republika dostojí svých závazků stejným způsobem, jakým by to udělala Litva v případě ohrožení České republiky,“ ubezpečuje litevský ministr v rozhovoru.

Jaká je bezpečnostní situace na hranicích baltských zemí s Ruskem?

Obecně situace na hranicích baltských zemí zůstává stabilní, ale napjatá. Očekáváme, že budování armády bude pokračovat. Zejména poté, co Rusové oficiálně oznámili zřízení dvou nových vojenských újezdů na hranicích západního vojenského okruhu a přání přeměnit řadu brigád na divize.

Alespoň několik z nich se bude nacházet v našem sousedství. Rusko také pokračuje v integraci běloruských sil do společného regionálního seskupení a buduje další vojenskou infrastrukturu. 

Jaká opatření přijímá Litva v záležitostech ruské logistiky mezi hlavní částí Ruska a Kaliningradskou oblastí? Mám na mysli zejména ruské zásobování této exklávy. Jak ho Litva kontroluje? 

Litva nepovoluje jakoukoliv ruskou vojenskou logistiku prováděnou po zemi, ať už jde o železnice nebo silnice. Nevydává ani povolení k přeletu vojenského nákladu nad svým národním vzdušným prostorem. Položky, které podléhají sankcím Evropské unie, také nesmí být převáženy přes litevské teritorium pozemní cestou. 

Jde to bez problémů?

Litva plně kontroluje situaci a zatím jde všechno z obou stran bez problémů. Rusko většinu logistiky pro Kaliningradskou oblast vede po moři. 

Jak byste zhodnotil společnou litevsko-českou spolupráci v záležitostech obrany a bezpečnosti? Mám také informace o dobré kooperaci s 25. protiletadlovým raketovým plukem Armády České republiky během výcviku se systémy RBS-70, nebo také o české asistenci prostřednictvím švédských stíhaček JAS-39 Gripen.

Řekl bych, že kooperace mezi našimi národy je naprosto pozitivní. Přítomnost českých ozbrojených sil v Litvě a iniciativy společného výcviku to dokazují. 

V prvé řadě, české pozemní jednotky se trvale podílejí na přítomnosti předsunuté posílené bojové skupiny NATO od roku 2018. Navíc společně s pozemními jednotkami české ozbrojené síly přispívají k regionální bezpečnosti prostřednictvím jednotek protivzdušné obrany a elektronického boje. Velmi známý a cenný je podíl českého letectva v Baltské letecké policii. 

Trénink s RBS-70 mezi 25. protiletadlovým plukem a litevskou baterií protivzdušné obrany letectva funguje už od roku 2015. Probíhá také více společných cvičení v litevském vzdušném prostoru za účasti stíhaček JAS-39 českého letectva.

Oceňujeme přispění českých ozbrojených sil do předsunuté bojové skupiny a mise Baltské letecké policie. Proto se těšíme, až vaše jednotky v blízké budoucnosti na cvičení pozveme znovu. 

Jaké jsou vaše budoucí plány v pomoci Ukrajině? 

Nový litevský balík podpory se skládá z desítek protileteckých zbraní L-70 s desítkami tisíc kusů nábojů. Jeho součástí jsou i helikoptéry Mi-8. Tento rok také přispějeme 40 miliony eur do zadávání zakázek na podporu ukrajinské armády. Jejich součástí jsou protidronové zbraně, optika, termovizní zařízení a drony. Také jsme přispěli 2 miliony eur do Mezinárodního fondu Spojeného království za účelem financování projektů akvizice těžkých zbraní, jako jsou dělostřelecké systémy s municí, zařízení pro přímou palbu nebo obrněná bojová vozidla. 

Celková hodnota nadcházejícího balíku podpory je 126,2 milionů eur. Součástí balíku je také plán letos vycvičit 1500 ukrajinských vojáků. Trénink se bude konat v čtyřech různých formátech: národně, pod záštitou EUMAM a INTERFLEX, a nakonec společně se severskými státy. Pro tuto snahu jsme alokovali 4 miliony eur.

Doufám, že náš balík podpory pomůže Ukrajincům dosáhnout strategické výhody na bojišti.

Souhlasíte s tím, že západní země poskytnou Ukrajině německé Leopardy a americké M1 Abrams?

Čas je podstatný, pokud jde o zajišťování plné podpory ozbrojeným silám Ukrajiny. Gratuluji polskému, britskému a americkému velení k transferu těchto tanků. Jsem potěšen, že se Německo a ostatní země vybavené tanky, zejména Leopardy, rozhodly předat je Ukrajině. Západní podpora je jedním z kritických faktorů pro ukrajinské vítězství. 

Kterého spojence z NATO byste popsal jako nejbližšího a proč?

Těší mě velmi blízké partnerství s Českou republikou. Zvlášť díky vaší aktivní účasti v předsunutých jednotkách a v Baltské letecké policii. Na všech spojencích záleží stejně, základem naší aliance je jednota a odhodlání ke společné kolektivní obraně. NATO je skupinou 30, brzy doufám 32, států, které sdílejí společné hodnoty a usilují o zajištění bezpečnosti jako celku. V tomto smyslu nedělám rozdíly v tom, jak je jeden spojenec bližší než druhý. Pracujeme se všemi našimi spojenci na dosažení společné pozice. 

Český politik, toho času prezidentský kandidát, Andrej Babiš, v televizní debatě řekl, že kdyby pobaltské státy nebo Polsko byly napadeny, neposlal by české jednotky na pomoc. Jak jste osobně reagoval a jaká je vaše pozice k tomuto tématu nyní? Technicky by to totiž znamenalo selhání České republiky v plnění jejích povinností o vzájemné pomoci podle Článku 5 Smlouvy o NATO.

Základním princip společné obrany NATO tkví v představě, že útok proti jednomu je útokem proti všem, což vyžaduje odpovědi všech spojenců. Pevný závazek k tomuto principu je tím, co z NATO udělalo nejmocnější bezpečnostní alianci v historii.

Pevně věřím, že Česká republika je zodpovědný partner a spojenec, který už nyní přispívá ke společné bezpečnosti baltských zemí. Tudíž nemám pochyb o tom, že Česká republika dostojí svých závazků stejným způsobem, jakým by to udělala Litva v případě ohrožení České republiky.

Související

Dominik Gazdoš Rozhovor

Válka na jaře paralyzovala trh, Češi přečtou i několik knih za měsíc, říká zakladatel Knihobotu

Zakladatel českého startupu Knihobot zaměřujícího se na výkup a prodej použitých knih Dominik Gazdoš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiblížil, jak celá společnost funguje. Od přijímání knih, přes skladování a expedici, až po expanzi firmy do zahraničí. Knihobot má totiž brzy zamířit také do Německa a Rakouska, nyní působí v České republice a na Slovensku. Startup se ale nevyhnul ani problémům. „Jaro pro nás bylo těžké, válka trh úplně paralyzovala a my jsme začali jít do červených čísel. Počítali jsme s růstem, nabrali lidi, které ale najednou nebylo z čeho platit. Navíc jsme počítali s investicí, ke které nedošlo, a najednou bylo třeba rychle přejít do zisku. Propustili jsme tedy část lidí, poškrtali výdaje na marketing, pozastavili expanzi,“ vyjmenovává Gazdoš v rozhovoru.  
Shromáždění civilistů krátce předtím, než na ně spustili američtí vojáci palbu. (16. března 1968, Vietnam) Rozhovor

„Vietnamské Lidice“. Masakr v Mỹ Lai byl výbuch bezbřehého násilí, hodnotí historik Crhák

Uplynulo 55 let od chvíle, kdy příslušníci 23. pěší divize americké armády podnikly zásah v jihovietnamské vesnici Mỹ Lai. Na místě zůstalo několik stovek mrtvých civilistů, mnoho z nich bylo před smrtí mučeno či vystaveno sexuálnímu násilí. Přestože se jednalo o největší známý zločin vietnamské války, který vyčníval formou i rozsahem, podobné události ji provázely od počátku, jen díky svému menšímu měřítku nepřitáhly takovou pozornost, upozorňuje historik Národního muzea Ondřej Crhák. 

Více souvisejících

rozhovor Arvydas Anušauskas Litva Rusko válka na Ukrajině Ukrajina Česká republika Armáda České Republiky Kaliningrad NATO Andrej Babiš

Aktuálně se děje

před 5 minutami

Maďarský parlament

Maďarský parlament ratifikoval vstup Finska do NATO

Maďarský parlament dnes ratifikoval přistoupení Finska k Severoatlantické alianci. Proti bylo jen šest poslanců, pro jich hlasovalo 182 a nikdo se nezdržel. Poslanci mají dnes ještě jednat o ratifikaci vstupu Švédska do NATO, informovala maďarská tisková agentura MTI. Termín tohoto hlasování ale není jasný.

před 7 minutami

Breaking News | Právě se stalo

Útok na škole v USA: Tři děti zemřely, střelec je po smrti

Tři děti dnes přišly o život v americkém městě Nashville, kde neznámý pachatel střílel na soukromé křesťanské škole, uvádí deník The New York Times s odvoláním na mluvčího místní dětské nemocnice. Policie předtím oznámila, že střelec je mrtvý. Zda je mezi třemi mrtvými, které ohlásila nemocnice, nebylo ihned jasné.

Aktualizováno před 12 minutami

Hasiči zasahují u nehody nákladního vozu, který sjel do slapské přehrady. (27.3.2023)

Tragédie na Příbramsku: Do slapské přehrady sjelo nákladní auto, zaklíněný řidič zemřel

Řidič nákladního auta sjel dnes po nárazu do svodidel na mostě u obce Svatý Jan na Příbramsku do Slapské přehrady. Na místě zemřel, nikdo jiný podle policie v autě nebyl. Havarované vozidlo vyprostilo z vody auto soukromé odtahové firmy. Na místě byl připraven i vyprošťovací tank hasičského záchranného sboru, řekl ČTK po 18:00 mluvčí hasičů Jan Sýkora. Havárie se stala dnes kolem 9:15. Řidič uvízl v kabině potopeného auta a zahynul.

Aktualizováno před 42 minutami

Benjamin Netanjahu

Netanjahu odkládá kontroverzní reformu o několik týdnů

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odloží kontroverzní plánovanou reformu justice o několik týdnů, oznámila dnes koaliční strana Židovská síla. Věc se podle ní bude řešit až na dalším zasedání parlamentu po židovském svátku pesach. 

Aktualizováno před 52 minutami

Jan Lipavský

Lipavský jednal se Stoltenbergem. Řešili i ruské jaderné zbraně v Bělorusku

Rusko by mělo dodržovat své mezinárodní závazky a nešířit jaderné zbraně do Běloruska. Po jednání s generálním tajemníkem Severoatlantické aliance Jensem Stoltenbergem to novinářům v Bruselu řekl český ministr zahraničí Jan Lipavský. Podotkl také, že kromě války na Ukrajině má na evropskou bezpečnost vliv aktivita Číny v indopacifické oblasti a její potenciální podpora Moskvy, od níž Západ Peking zrazuje.

před 1 hodinou

Leopard 2A4

Na Ukrajinu dorazilo 18 tanků Leopard z Německa

Na Ukrajinu z Německa dorazilo 18 tanků Leopard 2, které Berlín přislíbil Kyjevu zhruba před dvěma měsíci. Informoval o tom dnes německý časopis Der Spiegel, podle kterého už tanky překročily ukrajinskou hranici.

před 1 hodinou

Senát ČR

Senát loni obdržel jen čtyři petice, předloni jich byl dvojnásobek

Senát loni obdržel jen čtyři petice, což je poloviční počet v porovnání s předchozím rokem. Na rozdíl od roku 2021 také žádnou z nich neprojednal formou veřejného slyšení, neboť po započítání relevantních podpisů pod žádnou z loňských petic nefigurovalo 10.000 signatářů. Vyplývá to ze zprávy o loňských peticích, kterou má horní parlamentní komora podle doporučení petičního výboru tento čtvrtek vzít na vědomí.

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Česko udělilo přes 500 tisíc víz uprchlíkům z Ukrajiny

Více než půl milionu víz dočasné ochrany udělilo Česko lidem z Ukrajiny prchajícím před válkou. V poslední době se vydávalo týdně přes 2100 víz, v únoru a na začátku března to bylo více než 2400 víz týdně. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo na twitteru ministerstvo vnitra. 

Aktualizováno před 1 hodinou

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Při demolici budov v Milovicích došlo ke kontaminaci, říká státní zástupce

Při bourání zchátralých objektů po sovětské armádě v Milovicích na Nymbursku byly stovky tun materiálu s azbestem nadrceny a rozvezeny po celém areálu. Území bývalého vojenského prostoru tak bylo kontaminováno. Kriminalisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestných činů neoprávněného nakládání s odpady a podvodu. 

před 1 hodinou

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Policie obvinila muže, podle kriminalistů bodl na Plzeňsku dva kamarády

Z pokusu vraždy a z ublížení na zdraví obvinila plzeňská policejní komisařka devětatřicetiletého muže. Je podezřelý, že v pátek večer na náměstí jedné obce na Plzeňsku bodl jednoho svého kamaráda do zad a druhého do hrudníku. Z místa pak utekl a policie ho po intenzivním pátrání zadržela v sobotu ráno, řekla dnes ČTK policejní mluvčí Michaela Raindlová. Muže poslal soud do vazby.

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Zelenskyj u Záporoží navštívil frontové pozice

Zelenskyj se u Záporoží sešel s vojáky i s ředitelem MAAE

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes oznámil, že navštívil frontové pozice v Záporožské oblasti. Podle agentury AP se na jihu země rovněž setkal se šéfem Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafaelem Grossim, s nímž hovořil o situaci v Záporožské jaderné elektrárně okupované Rusy.

před 2 hodinami

Vladimír Balaš

Balaš se kvůli penězům pro VŠ sejde s Fialou, ve středu by o nich měla jednat vláda

Ministr školství Vladimír Balaš (STAN) bude o navýšení rozpočtu vysokých škol (VŠ) na odměňování pedagogů jednat v úterý s premiérem Petrem Fialou (ODS). Ve středu by pak na výjezdním zasedání v Jeseníku měla záležitost projednat vláda. Balaš to řekl novinářům po dnešním jednání se zástupci univerzit. Financování VŠ označil za dlouhodobě zanedbané, na řešení se podle něj musí vedle státu podílet i samotné školy.

před 3 hodinami

Alena Vitásková

Vitásková podala ústavní stížnost ve sporu o odškodnění za nemajetkovou újmu

Bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková podala ústavní stížnost ve sporu o odškodnění za nemajetkovou újmu způsobenou trestním stíháním v kauze licencí pro solární elektrárny. Od státu žádala 48,6 milionu korun, získala jen 600.000 korun. Nejvyšší soud loni odmítl její dovolání. Podání ústavní stížnosti je patrné z justiční databáze. Rozhodnutí zatím nepadlo.

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

Evropská unie, ilustrační fotografie.

Bezemisní norma od roku 2035 dostává jasné obrysy. Podpořili ji i velvyslanci zemí EU

Velvyslanci zemí Evropské unie dnes podpořili normu zavádějící od roku 2035 bezemisní požadavky pro spalovací motory. Informovalo o tom švédské předsednictví bloku, podle něhož dostanou pravidla ke konečnému schválení v úterý na stůl unijní ministři pro energetiku. Německo, které spolu s dalšími zeměmi přijetí textu blokovalo, se v sobotu s Evropskou komisí dohodlo na kompromisním znění výjimky pro syntetická paliva.

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Hrozí světu stejná ekonomická krize, jako v roce 2008?

Současné problémy některých bank představují první krizi bankovního sektoru v éře twitteru, jsou ale jiné, než byly za globální finanční krize v roce 2008. V době, kdy sociální sítě umožňují bleskově šířit informace včetně spekulací a polopravd, je pro banky o to důležitější dbát na svou pověst a budovat si u klientů důvěru. Vyplývá to z názorů analytiků na serveru finanční televize CNBC.

Aktualizováno před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

Pražský hrad je po Zemanovi konečně v pořádku. Dnes se na něj stěhuje Pavel

Prezident Petr Pavel se dnes přestěhoval z Hrzánského paláce na Pražský hrad. ČTK to potvrdila Mária Pfeiferová z tiskového týmu prezidenta. Podle prezidentovy mluvčí Markéty Řehákové by již dnes odpoledne měl mít Pavel na Hradě první schůzky. Prostory určené pro prezidenta, jeho manželku a kancléřku již byly podle mluvčí zkontrolovány a jsou nyní bezpečnostně v pořádku. Výslednou zprávu o kontrole hradní tým teprve dostane.

Zdroj: ČTK

Další zprávy