ROZHOVOR | Litevský ministr Anušauskas exkluzivně pro EZ: Na hranici s Ruskem je situace napjatá, do Kaliningradu přes nás nic nesmí. Česko je partner a spojenec

EXKLUZIVNĚ - Litevský ministr obrany Arvydas Anušauskas v rozhovoru pro EuroZprávy.cz ocenil kooperaci české armády v prostoru pobaltských států. Popsal také bezpečnostní situaci na hranicích a kontrolu logistiky mezi hlavní části Ruska a Kaliningradskou oblastí, které dělí litevské území. „Nemám pochyb o tom, že Česká republika dostojí svých závazků stejným způsobem, jakým by to udělala Litva v případě ohrožení České republiky,“ ubezpečuje litevský ministr v rozhovoru.

Jaká je bezpečnostní situace na hranicích baltských zemí s Ruskem?

Obecně situace na hranicích baltských zemí zůstává stabilní, ale napjatá. Očekáváme, že budování armády bude pokračovat. Zejména poté, co Rusové oficiálně oznámili zřízení dvou nových vojenských újezdů na hranicích západního vojenského okruhu a přání přeměnit řadu brigád na divize.

Alespoň několik z nich se bude nacházet v našem sousedství. Rusko také pokračuje v integraci běloruských sil do společného regionálního seskupení a buduje další vojenskou infrastrukturu. 

Jaká opatření přijímá Litva v záležitostech ruské logistiky mezi hlavní částí Ruska a Kaliningradskou oblastí? Mám na mysli zejména ruské zásobování této exklávy. Jak ho Litva kontroluje? 

Litva nepovoluje jakoukoliv ruskou vojenskou logistiku prováděnou po zemi, ať už jde o železnice nebo silnice. Nevydává ani povolení k přeletu vojenského nákladu nad svým národním vzdušným prostorem. Položky, které podléhají sankcím Evropské unie, také nesmí být převáženy přes litevské teritorium pozemní cestou. 

Jde to bez problémů?

Litva plně kontroluje situaci a zatím jde všechno z obou stran bez problémů. Rusko většinu logistiky pro Kaliningradskou oblast vede po moři. 

Jak byste zhodnotil společnou litevsko-českou spolupráci v záležitostech obrany a bezpečnosti? Mám také informace o dobré kooperaci s 25. protiletadlovým raketovým plukem Armády České republiky během výcviku se systémy RBS-70, nebo také o české asistenci prostřednictvím švédských stíhaček JAS-39 Gripen.

Řekl bych, že kooperace mezi našimi národy je naprosto pozitivní. Přítomnost českých ozbrojených sil v Litvě a iniciativy společného výcviku to dokazují. 

V prvé řadě, české pozemní jednotky se trvale podílejí na přítomnosti předsunuté posílené bojové skupiny NATO od roku 2018. Navíc společně s pozemními jednotkami české ozbrojené síly přispívají k regionální bezpečnosti prostřednictvím jednotek protivzdušné obrany a elektronického boje. Velmi známý a cenný je podíl českého letectva v Baltské letecké policii. 

Trénink s RBS-70 mezi 25. protiletadlovým plukem a litevskou baterií protivzdušné obrany letectva funguje už od roku 2015. Probíhá také více společných cvičení v litevském vzdušném prostoru za účasti stíhaček JAS-39 českého letectva.

Oceňujeme přispění českých ozbrojených sil do předsunuté bojové skupiny a mise Baltské letecké policie. Proto se těšíme, až vaše jednotky v blízké budoucnosti na cvičení pozveme znovu. 

Jaké jsou vaše budoucí plány v pomoci Ukrajině? 

Nový litevský balík podpory se skládá z desítek protileteckých zbraní L-70 s desítkami tisíc kusů nábojů. Jeho součástí jsou i helikoptéry Mi-8. Tento rok také přispějeme 40 miliony eur do zadávání zakázek na podporu ukrajinské armády. Jejich součástí jsou protidronové zbraně, optika, termovizní zařízení a drony. Také jsme přispěli 2 miliony eur do Mezinárodního fondu Spojeného království za účelem financování projektů akvizice těžkých zbraní, jako jsou dělostřelecké systémy s municí, zařízení pro přímou palbu nebo obrněná bojová vozidla. 

Celková hodnota nadcházejícího balíku podpory je 126,2 milionů eur. Součástí balíku je také plán letos vycvičit 1500 ukrajinských vojáků. Trénink se bude konat v čtyřech různých formátech: národně, pod záštitou EUMAM a INTERFLEX, a nakonec společně se severskými státy. Pro tuto snahu jsme alokovali 4 miliony eur.

Doufám, že náš balík podpory pomůže Ukrajincům dosáhnout strategické výhody na bojišti.

Souhlasíte s tím, že západní země poskytnou Ukrajině německé Leopardy a americké M1 Abrams?

Čas je podstatný, pokud jde o zajišťování plné podpory ozbrojeným silám Ukrajiny. Gratuluji polskému, britskému a americkému velení k transferu těchto tanků. Jsem potěšen, že se Německo a ostatní země vybavené tanky, zejména Leopardy, rozhodly předat je Ukrajině. Západní podpora je jedním z kritických faktorů pro ukrajinské vítězství. 

Kterého spojence z NATO byste popsal jako nejbližšího a proč?

Těší mě velmi blízké partnerství s Českou republikou. Zvlášť díky vaší aktivní účasti v předsunutých jednotkách a v Baltské letecké policii. Na všech spojencích záleží stejně, základem naší aliance je jednota a odhodlání ke společné kolektivní obraně. NATO je skupinou 30, brzy doufám 32, států, které sdílejí společné hodnoty a usilují o zajištění bezpečnosti jako celku. V tomto smyslu nedělám rozdíly v tom, jak je jeden spojenec bližší než druhý. Pracujeme se všemi našimi spojenci na dosažení společné pozice. 

Český politik, toho času prezidentský kandidát, Andrej Babiš, v televizní debatě řekl, že kdyby pobaltské státy nebo Polsko byly napadeny, neposlal by české jednotky na pomoc. Jak jste osobně reagoval a jaká je vaše pozice k tomuto tématu nyní? Technicky by to totiž znamenalo selhání České republiky v plnění jejích povinností o vzájemné pomoci podle Článku 5 Smlouvy o NATO.

Základním princip společné obrany NATO tkví v představě, že útok proti jednomu je útokem proti všem, což vyžaduje odpovědi všech spojenců. Pevný závazek k tomuto principu je tím, co z NATO udělalo nejmocnější bezpečnostní alianci v historii.

Pevně věřím, že Česká republika je zodpovědný partner a spojenec, který už nyní přispívá ke společné bezpečnosti baltských zemí. Tudíž nemám pochyb o tom, že Česká republika dostojí svých závazků stejným způsobem, jakým by to udělala Litva v případě ohrožení České republiky.

Související

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti. Rozhovor

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 
David Broul (použito se svolením D. Broula) Rozhovor

Fico je slovenský Chuck Norris. Vyhraje i volby, v nichž nekandiduje, říká politolog David Broul pro EZ

Slováci si o víkendu zvolili za prezidenta Petera Pellegriniho, který ve druhém kole voleb hlavy státu porazil bývalého diplomata Ivana Korčoka. EuroZprávy.cz v tomto kontextu oslovily pro rozhovor politologa Davida Broula z Univerzity Palackého v Olomouci. Broul připustil, že Pellegrini je skutečně vládní kandidát a k vítězství mu dopomohli voliči Štefana Harabina z prvního kola. „V kontextu dosavadních kroků vlády, jako je rušení Úřadu speciální prokuratury, snahy ovládnout veřejnoprávní televizi a tak dále, nečeká slovenskou demokracii v brzké době nic pozitivního,“ říká.

Více souvisejících

rozhovor Arvydas Anušauskas Litva Rusko válka na Ukrajině Ukrajina Česká republika Armáda České Republiky Kaliningrad NATO Andrej Babiš

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy