MONITOR: Blíží se válka o Tchaj-wan? Prestižní týdeník varuje před plány Pekingu

Výhružné prohlášení čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, že sjednocení s Tchaj-wanem je "historický úkol, který musí být splněn a zajisté splněn bude", zakončilo bouřlivé týden, ve kterém provokativní operace čínských bojových letounů v perimetru tchajwanské protivzdušné obrany dosáhly rekordní úrovně, upozorňuje editorial serveru The Observer. Prestižní týdeník pokládá otázku, zda se blíží válka.

Čekání na příhodný moment

Tchajwanští politici pronášejí stále intenzivněji odhodlaná slova, že případnou invazi odrazí "za každou cenu", Spojené státy a země v oblasti jsou znepokojeny, konstatuje editorial. Dodává, že podle většiny analytiků ale ozbrojený konflikt zatím není na pořadu dne.

Na rozdíl od předchozích slovních výpadů poslední řeč Si Ťin-pchinga nezahrnovala otevřenou hrozbu silou těm, které čínský prezident označuje za "nezávislé separatisty", připouští The Observer. Upozorňuje, že čínské námořnictvo teprve konstruuje obojživelná útočná plavidla a výsadkové lodě, které jsou pro případnou invazi potřeba, a tchajwanský ministr obrany Čch' Kchuo-čcheng očekává, že  Peking nedokáže udeřit před rokem 2025.

"Zdá se, že Si zatím čeká na příhodný moment, vědom si dopadů ozbrojeného konfliktu, včetně možné konfrontace se Spojenými státy, jejichž dlouhodobá politika strategické nejednoznačnosti, se stále méně nejednoznačná," pokračuje britský server. Vysvětluje, že Washington sice Tchaj-wan neuznává jako nezávislý stát, ale - jak se minulý týden ukázalo - poskytuje mu více a více zbraní a posiluje diplomatické kontakty i přítomnost svých speciálních sil a námořní pěchoty na ostrově.

Rostoucí závazky vůči Tchaj-wanu podle renomovaného týdeníku vznášejí v americkém Kongresu a mezi americkými spojenci otázku, zda politika Spojených států pod prezidentem Joe Bidenem vůči Číně nenabírá znepokojivý směr, jelikož Biden v mnoha ohledech, například obchodních sankcích, udržuje tvrdý postoj svého předchůdce Donalda Trumpa.

Šéf Bílého domu mluví o "extrémním soupeření" mezi Čínou a Spojenými státy a vyjadřuje "skálopevnou podporu" Tchaj-wanu, k čemuž mobilizuje i další země NATO, uvádí The Observer. Odkazuje přitom na názor ředitele think tanku Council on Foreign Relations, Richarda Haasse, že v americkém přístupu se ale objevují kontradikce a zmatky.

"Odstrašení Číny si vyžádá trvalé navýšení vojenských výdajů a větší ochotu užít sílu...Mnoho republikánů, ale jen málo demokratů podporuje první, jen málo (politiků) v obou stranách je zřejmě připraveno podepsat se pod druhé," cituje editorial Hasseova slova. Doplňuje, že poradci čínského prezidenta si tento rozpor zajisté uvědomují, jelikož vědí, že Biden chce a potřebuje pomoc Pekingu v palčivých otázkách, které sám nedokáže řešit, ať už jde o klimatickou změnu, globální zdraví, nešíření jaderných zbraní nebo ohniska napětí typu Afghánistán a Korejský poloostrov.

Znepokojivý pat

Si Ťin-pchingovo okolí si je také vědomo, že Biden musí řešit složitou domácí agendu, která ho s blížícími se volbami do Kongresu bude stále více zaměstnávat, deklaruje britský týdeník. Tyto úvahy podle něj pomáhají vysvětlit i zdánlivě pohrdavý postoj čínských představitelů během nedávného jednání s Bidenovým poradcem pro národní bezpečnost Jakem Sullivanem v Zurichu.

Tchaj-wan stál na vrcholu agendy uvedené schůzky a obě strany nakonec potvrdily odhodlání hledat mírové řešení, připouští prestižní server. Vyzdvihuje však, že Bidenova žádost o přímé jednání s jeho čínským protějškem se dočkala chladného přijetí a není jasné, zda se videohovor obou prezidentů do konce roku uskuteční.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Tento pat označuje The Observer za znepokojivý, jelikož naznačuje, že Si možná přeceňuje své postavení, což může vést k možnému budoucímu fatálnímu přešlapu. "Čínský faktický doživotní prezident nakupil diktátorské pravomoci do míry nesrovnatelné s jakýmkoliv vůdcem od Maa a nikdo by neměl pochybovat o jeho odhodlání podmanit si Tchaj-wan a zajistit svůj odkaz dokončením sjednocení komunistické Číny sto let po jejím zrození," varuje editorial, s tím, že v tom spočívá největší nebezpečí.

Po desetiletích hospodářského růstu a rozšiřování vlivu totiž Číně během vlády Si Ťin-pchinga dochází pomyslný plyn, její ekonomika zpomaluje, projevuje se chronický nedostatek energie, státní dluh letí vzhůru, klesá produktivita práce a pracovní síla stárne, shrnuje britský týdeník. Doplňuje, že v důsledku poškozeného životního prostředí roste i nedostatek potravin  a Čína se stává jejich největším světovým dovozcem.     

Díky agresivní politice a diplomacii "vlčího válečníka" současného vůdce Pekingu také ubývají přátelé, tudíž se objevují obavy, že se nemusejí naplnit čínské sny o moci a slávě, které zahrnují i rozdělenou a zmatenou Ameriku či podrobený Tchaj-wan symbolizující globální ideologický střet mezi demokracií a autoritářstvím, naznačuje prestižní server. Vyzdvihuje, že ve skutečnosti jde o recept na katastrofu a čím dříve si toto Čína uvědomí, tím větší existuje šance, že se této katastrofě podaří zabránit.  

Související

Čínská armáda, ilustrační foto

Válka na Ukrajině je pro Čínu zlatý důl

Konflikt na Ukrajině se pro Čínskou lidovou osvobozeneckou armádu (PLA) stal klíčovým zdrojem inspirace. Více než jen sledování válečného dění jde o detailní analýzu taktik, technologií a strategií, které PLA přizpůsobuje vlastním potřebám. 

Více souvisejících

Čína Tchaj-Wan USA (Spojené státy americké) Si Ťin-pching Čínská armáda

Aktuálně se děje

včera

Čarovné jablko Prohlédněte si galerii

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

včera

včera

Královská rodina v Sandringhamu: Král, královna, William a Kate navštěvují bohoslužbu na Štědrý den Prohlédněte si galerii

Britské královské rodině začaly Vánoce v kostele. Králi zazpívali hymnu

Velká Británie na Boží hod vánoční bedlivě sleduje kroky členů královské rodiny. Král Karel III. či princ William se dnes zúčastnili bohoslužby v kostele svaté Máří Magdalény v Sandringhamu v hrabství Norfolk. Na královském sídle v Sandringhamu se rodina pravidelně schází každé Vánoce. 

Aktualizováno včera

Letoun, který havaroval v Kazachstánu, jen krátce před pádem.

V Kazachstánu spadl letoun s desítkami lidí na palubě

V Kazachstánu havaroval dopravní letoun Embraer ázerbajdžánských aerolinek s téměř sedmi desítkami lidí na palubě. Stroj začal po pádu hořet. Kazašské úřady informovaly o 38 obětech neštěstí. Zbylých 31 osob na palubě přežilo. Příčina nehody není v tuto chvíli známá. 

včera

Král Charles III. (Karel III.)

Karel III. ve vánočním projevu mluvil o svém boji s rakovinou

Britský král Karel III. ve svém vánočním projevu překvapil neobvyklou otevřeností, když se svěřil s osobním bojem proti rakovině, který letos sdílel s princeznou Kate. Vyjádřil hlubokou vděčnost zdravotníkům za jejich péči a podporu, která jim dodala sílu v těžkých chvílích.

včera

Robert Fico

Slováci mohou znovu vidět tajné nahrávky s Ficem z lesní chaty

Na Slovensku během Vánoc ožila kauza nahrávek tajných setkání na lesní chatě, jichž se účastnil i současný premiér Robert Fico (Smer-SD). Skupina žen se rozhodla nahrávky zveřejnit, upozornil web aktuality.sk. Fico už před třemi lety tvrdil, že na záznamech není nic zajímavého. 

včera

včera

včera

Finsko, ilustrační fotografie.

Finsko hlásí problém s kabelem do Estonska. Může jít o sabotáž

Elektrická síť mezi Finskem a Estonskem přes podmořské spojení Estlink 2 je v tuto chvíli přerušena. Informoval o tom server Yle. Zodpovědná společnost Fingrid v prohlášení uvedla, že příčina poruchy je předmětem vyšetřování. Nelze přitom vyloučit sabotáž. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Zimní počasí, ilustrační fotografie.

Povánoční počasí. Očekává se přechodné oteplení

Po vánočních svátcích se v Česku přechodně oteplí, když v pátek vyšplhají teploty až na osm stupňů. Na poslední víkend letošního roku se však znovu lehce ochladí, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

24. prosince 2024 21:57

24. prosince 2024 20:30

Tři princezny byly letošní premiérovou štědrovečerní pohádkou. Prohlédněte si galerii

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

24. prosince 2024 19:45

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Aktualizováno 24. prosince 2024 19:06

Velký požár v Bruntále: Hoří bývalé kasárny, dva hasiči se zranili

Moravskoslezští hasiči na Štědrý den od ranních hodin zasahují u velkého požáru v Bruntále. Hoří bývalé kasárny, vyhlášen byl třetí stupeň poplachu. Škoda jde do desítek milionů korun, dva hasiči utrpěli zranění. Událostí se zároveň zabývá policie. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy