KOMENTÁŘ - O víkendu několik evropských lídrů projevilo hluboké znepokojení nad událostí z poloviny uplynulého týdne – nad tureckým útokem proti kurdským milicím na severovýchodě Sýrie. Hned několik z nich se zavázalo k tomu, že jejich státy omezí, pozastaví či úplně přeruší dodávky zbraní Turecku. Další zbraně by totiž mohly být využity k dalším útokům na syrském území. Tureckou ofenzívu již ve středu, kdy byl útok zahájen, hromadně odsoudily vlády jednotlivých států Evropské unie.
Mezi lídry, kteří se o víkendu k tomuto kroku zavázali, patřila kromě britského premiéra Borise Johnsona, nebo francouzského prezidenta Emmanuela Macrona i německá kancléřka Angela Merkelová. Ta dokonce o uplynulém víkendu telefonicky hovořila s tureckým prezidentem Erdoganem. Vyjádřila mu své znepokojení nad aktuální situací v Sýrii, která podle ní může vést až k destabilizaci regionu a současně k posílení tzv. islámského státu. Mluvčí spolkové vlády Ulrike Demmerová uvedla, že kancléřka na svého tureckého protějška naléhala za účelem okamžitého ukončení vojenské operace.
I německý spolkový ministr zahraničních věcí Heiko Maas pro německý nedělní tisk uvedl, že federální vláda už nevydá žádná další povolení týkající se exportu zbrojního potenciálu, který by mohl být využit v rámci dalších útoků v Sýrii.
Nicméně je zajímavé podotknout, že v loňském roce směřovala téměř třetina veškerého německého exportu válečných zbraní právě do Turecka – hodnota tohoto vojenského materiálu v uplynulém roce činila přes 240 milionů eur. Od roku 2016 však sledujeme konstantní snižování exportu zbraní a vojenské techniky do tohoto regionu obecně. Toto můžeme přisuzovat i skutečnosti, že se Německo nechce na vojenských akcích v oblasti nikterak zapojovat a pokud ano, tak v minimální možné míře, stejně jako nechce řešit konflikty užitím síly obecně – což je jedna z hlavních doktrín novodobé německé zahraniční a bezpečnostní politiky.
Logika současné německé zahraniční a bezpečnostní politiky tedy vychází především k doktríny minimálního užití síly a prostředků války za účelem řešení sporů. Německo by si přálo hrát na mezinárodním poli spíše roli arbitra – někoho, kdo bude spory především diplomatickými cestami usměrňovat. Tento přístup úzce souvisí s německou historií a nacistickým dědictvím z první poloviny 20. století. Německo se tak dnes snaží přesvědčit ostatní globální hráče, že již není agresorem, jakým bylo v předchozím století. A proto se zříkává užití síly v mezinárodních vztazích.
Na druhou stranu se od Německa, coby ekonomického i politického lídra nejen Evropské unie, očekává vyšší míra spolupráce a participace při řešení mezinárodních konfliktů, a to i těch vojenských, či chceme-li válečných. Na Německo je ze strany ostatních lídrů vyvíjen nátlak, aby se více zapojovalo a bylo více iniciativní. Když se totiž Německo snaží držet stranou, je kritizováno, že nedělá „dost.“ A tak se Německo tuto neochotu intervenovat snaží vyvážit alespoň finančními kompenzacemi, a to pěkně vysokými.
Jaké Německo si tedy svět přeje? Silné a výbojné, nebezpečné? Anebo racionální, umírněné a diplomatické? Jak tyto dva póly v německé zahraniční a bezpečností politice ideálně vyvážit, aby z toho měli všichni užitek? Na tom se hráči dnešního mezinárodního prostředí jen těžce shodují. Stejně jako se na tom těžce shodují i elity v samotné Spolkové republice Německo.
Související
Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku
Politico: Evropě hrozí ekonomická apokalypsa
EU (Evropská unie) , Sýrie , Kurdové , Německo , Turecko , Angela Merkelová , vojenský útok , válka , zbraně , Německá armáda
Aktuálně se děje
před 31 minutami
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
před 1 hodinou
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
před 1 hodinou
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
před 2 hodinami
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
před 3 hodinami
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
před 3 hodinami
Robert Fico je u Putina v Kremlu
před 4 hodinami
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 4 hodinami
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 5 hodinami
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 6 hodinami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 6 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 8 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 10 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 11 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 13 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 21 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek