KOMENTÁŘ - O víkendu několik evropských lídrů projevilo hluboké znepokojení nad událostí z poloviny uplynulého týdne – nad tureckým útokem proti kurdským milicím na severovýchodě Sýrie. Hned několik z nich se zavázalo k tomu, že jejich státy omezí, pozastaví či úplně přeruší dodávky zbraní Turecku. Další zbraně by totiž mohly být využity k dalším útokům na syrském území. Tureckou ofenzívu již ve středu, kdy byl útok zahájen, hromadně odsoudily vlády jednotlivých států Evropské unie.
Mezi lídry, kteří se o víkendu k tomuto kroku zavázali, patřila kromě britského premiéra Borise Johnsona, nebo francouzského prezidenta Emmanuela Macrona i německá kancléřka Angela Merkelová. Ta dokonce o uplynulém víkendu telefonicky hovořila s tureckým prezidentem Erdoganem. Vyjádřila mu své znepokojení nad aktuální situací v Sýrii, která podle ní může vést až k destabilizaci regionu a současně k posílení tzv. islámského státu. Mluvčí spolkové vlády Ulrike Demmerová uvedla, že kancléřka na svého tureckého protějška naléhala za účelem okamžitého ukončení vojenské operace.
I německý spolkový ministr zahraničních věcí Heiko Maas pro německý nedělní tisk uvedl, že federální vláda už nevydá žádná další povolení týkající se exportu zbrojního potenciálu, který by mohl být využit v rámci dalších útoků v Sýrii.
Nicméně je zajímavé podotknout, že v loňském roce směřovala téměř třetina veškerého německého exportu válečných zbraní právě do Turecka – hodnota tohoto vojenského materiálu v uplynulém roce činila přes 240 milionů eur. Od roku 2016 však sledujeme konstantní snižování exportu zbraní a vojenské techniky do tohoto regionu obecně. Toto můžeme přisuzovat i skutečnosti, že se Německo nechce na vojenských akcích v oblasti nikterak zapojovat a pokud ano, tak v minimální možné míře, stejně jako nechce řešit konflikty užitím síly obecně – což je jedna z hlavních doktrín novodobé německé zahraniční a bezpečnostní politiky.
Logika současné německé zahraniční a bezpečnostní politiky tedy vychází především k doktríny minimálního užití síly a prostředků války za účelem řešení sporů. Německo by si přálo hrát na mezinárodním poli spíše roli arbitra – někoho, kdo bude spory především diplomatickými cestami usměrňovat. Tento přístup úzce souvisí s německou historií a nacistickým dědictvím z první poloviny 20. století. Německo se tak dnes snaží přesvědčit ostatní globální hráče, že již není agresorem, jakým bylo v předchozím století. A proto se zříkává užití síly v mezinárodních vztazích.
Na druhou stranu se od Německa, coby ekonomického i politického lídra nejen Evropské unie, očekává vyšší míra spolupráce a participace při řešení mezinárodních konfliktů, a to i těch vojenských, či chceme-li válečných. Na Německo je ze strany ostatních lídrů vyvíjen nátlak, aby se více zapojovalo a bylo více iniciativní. Když se totiž Německo snaží držet stranou, je kritizováno, že nedělá „dost.“ A tak se Německo tuto neochotu intervenovat snaží vyvážit alespoň finančními kompenzacemi, a to pěkně vysokými.
Jaké Německo si tedy svět přeje? Silné a výbojné, nebezpečné? Anebo racionální, umírněné a diplomatické? Jak tyto dva póly v německé zahraniční a bezpečností politice ideálně vyvážit, aby z toho měli všichni užitek? Na tom se hráči dnešního mezinárodního prostředí jen těžce shodují. Stejně jako se na tom těžce shodují i elity v samotné Spolkové republice Německo.
Související
"Není to poprvé, co Rusko vyhrožuje..." USA a EU zareagovaly na Putinovu změnu jaderné doktríny
Sabotáž v Baltském moři: EU nevěří, že šlo o náhodu, za poškozením podmořských kabelů může stát Rusko
EU (Evropská unie) , Sýrie , Kurdové , Německo , Turecko , Angela Merkelová , vojenský útok , válka , zbraně , Německá armáda
Aktuálně se děje
před 19 minutami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 41 minutami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 50 minutami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 2 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.
Zdroj: Libor Novák