Hamás po údajných izraelských útocích na nemocnice zastavil jednání o propuštění rukojmích

Palestinské militantní hnutí Hamás oznámilo, že pozastavuje jednání o propuštění rukojmí, které zadržuje v Pásmu Gazy od útoku na Izrael ze 7. října. Tento krok hnutí odůvodnilo izraelským bombardováním nemocnice Al Shifa v Gaze.

Doporučené články

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dříve naznačil, že "by mohlo dojít" k dohodě s hnutím Hamás o propuštění rukojmí. Nejmenovaný představitel Spojených států potvrdil, že možná dohoda o propuštění rukojmí, o které se v současnosti jedná, se týká výměny 80 žen a dětí za palestinské ženy a teenagery, které zadržuje Izrael. USA podle něj hledají i jiné možnosti a není jisté, jestli některá z nich bude úspěšná.

Pozastavení jednání ze strany Hamásu přišlo pár hodin poté, co izraelský nálet zničil kardiologické oddělení nemocnice Al Shifa, největšího zdravotnického zařízení v Pásmu Gazy. V okolí nemocnice zároveň probíhaly obtížné boje.

Zařízení už v sobotu ukončilo svůj provoz v důsledku přerušení dodávek elektřiny. V nemocnici už nebyly ani zásoby potravin a vody a nefungovalo ani telefonické spojení. Izrael už koncem minulého týdne podnikl několik úderů na palestinské nemocnice, tvrdí mluvčí ministerstva zdravotnictví v Gaze.

Podle agentury Reuters izraelské nálety zasáhly největší nemocnici v Gaze, Al Shifa, v pátek, přičemž bylo zraněno několik lidí a jeden zabit. Podle serveru CNN bylo bombardováno také okolí dvou nemocnic na severu enklávy, při němž bylo zraněno 10 lidí.

Doporučené články

Úředníci uvedli, že údery poškodily části nemocnice a zasáhly vozidla před nemocnicí Rantissi v severní části Gazy, kde jsou podle Izraele soustředěni militanti Hamasu. Izraelské tanky, které postupují přes severní Gazu téměř dva týdny, zaujaly pozice kolem dětských nemocnic Rantissi, Al-Quds a Nasser, což tamní pacienty i personál znepokojuje,

"Izrael nyní zahajuje válku proti nemocnicím v Gaze," řekl agentuře Reuters Mohammad Abu Selmeyah, ředitel největší nemocnice v Gaze. Izrael se k útoku nevyjádřil, tvrdí ale, že se nezaměřuje na civilisty a vynakládá velké úsilí, aby je nezasáhl.

Dodává však, že militanti Hamasu mají skrytá velitelská centra a tunely právě pod Al Shifa a dalšími nemocnicemi, což Hamás popírá. "Zatímco svět vidí čtvrti se školami, nemocnicemi, skautskými oddíly, dětskými hřišti a mešitami, Hamás vidí příležitost, jak toho využít," uvedla izraelská armáda.

Úřady řízené Hamásem ale tvrdí, že při útoku na nemocnici zahynulo 13 Palestinců a desítky dalších byly zraněny. Mluvčí Světové zdravotnické organizace (WHO) uvedla, že největší nemocnice v Gaze byla skutečně bombardována, a dodala, že 20 nemocnic v Gaze je zcela mimo provoz.

Doporučené články

Údery údajně izraelské armády jsou hlášeny také z okolí dvou samostatných nemocnic na severu Gazy, přičemž bylo zraněno 10 lidí a poškozeno několik nemocničních vozidel. "Při zacílení izraelských sil na okolí nemocnice Al Awda a Indonéské nemocnice bylo zraněno 10 zaměstnanců nemocnice Al Awda a 9 vozidel poškozeno, včetně dvou sanitek. Bylo také těžce poškozeno oddělení nemocnice Al Awda," uvedla nemocnice na Facebooku.

Al Awda připomíná, že mezinárodní humanitární právo stanoví, že zdravotnický materiál a poskytovatelé zdravotních služeb musí být chráněni v době konfliktů a agrese, a vyzývá Mezinárodní výbor Červeného kříže a mezinárodní humanitární instituce pro lidská práva, aby zasáhly za účelem ochrany.

Al Awda také uvedla, že uvnitř nemocnice je stále přítomen personál a i přes nedostatek elektřiny a paliva poskytuje některé zdravotnické a lékařské služby v rámci dostupných zdrojů a metod při dodržování etiky a profesionálních hodnot.

Lékaři bez hranic, kteří uvedli, že byli svědky toho, že izraelská vojenská vozidla blokovala sanitkám přístup k zdravotnickým zařízením a vjezd do nemocnic, ve čtvrtek vydali prohlášení, v němž vyzvali izraelskou armádu, aby přestala střílet na nemocnice.

"Nemocnice nejsou cíle a musí zůstat bezpečnými prostory. Lékařské péči nesmí být bráněno," stojí v prohlášení. Izraelské obranné síly opakovaně vyzývaly civilisty, aby se přesunuli na jih od Wadi Gaza, protože zintenzivňují svůj útok na Hamás ve městě Gaza a na severu Gazy. IDF také uvedlo, že se Hamás zavrtal v civilní infrastruktuře a že na něj zaútočí "kdykoli to bude nutné."

Doporučené články

Do nemocnice Al Shifa sice dorazil v noci na čtvrtek konvoj se zdravotnickým materiálem, jak uvedly Úřad OSN pro pomoc a práci ve prospěch palestinských uprchlíků (UNRWA) a Světová zdravotnická organizace (WHO), k výraznému zlepšení situace ale nedochází.

"Do této nemocnice přišla dodávka životně důležitého materiálu podruhé od eskalace konfliktu a začátku totálního obléhání pásma Gazy," uvedly zmíněné organizace. Dodaly, že podmínky v této největší nemocnici v pásmu Gazy, která je zároveň jedním z nejstarších palestinských zdravotnických zařízení, jsou katastrofální.

Pohotovost i nemocniční pokoje jsou tam přeplněné. Počet zraněných se neustále zvyšuje a docházejí léky a anestetika. Nemocnice Šífa je také útočištěm pro mnohé obyvatele pásma Gazy, kteří ze svých domovů uprchli před boji.

V úterý se humanitární konvoj se zdravotnickým materiálem ve městě Gaza dostal pod palbu. Oznámil to podle agentury Reuters Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK).

Konvoj pěti kamionů a dvou vozů Červeného kříže čelil palbě, když převážel zásoby do zdravotnických zařízení, uvedl MVČK v prohlášení. Poškozeny jsou dva kamiony a jeden ze řidičů utrpěl zranění. V prohlášení se neuvádí, kdo na konvoj střílel.

Po incidentu konvoj změnil svou trasu a zdravotnický materiál dodal do nemocnice Šifá, informoval MVČK. Červený kříž následně doprovázel šest sanitek s vážně zraněnými pacienty k průchodu Rafah na hranicích s Egyptem.

"Tohle nejsou podmínky, za kterých může humanitární personál pracovat. Zajištění toho, aby se životně důležitá pomoc dostala do zdravotnických zařízení, je zákonnou povinností podle mezinárodního humanitárního práva," řekl představitel delegace MVČK v Gaze William Schomburg .

K poslednímu podobnému incidentu došlo minulý týden, kdy v pátek zdravotnické úřady řízené Hamásem oznámily útok izraelské armády na sanitku. Nejméně 15 lidí bylo zabito a 50 dalších zraněno a záběry z místa ukázaly nejméně tucet zakrvácených obětí rozházených po zemi poblíž sanitky. 

Doporučené články

Izrael uvedl, že cílil na sanitku, protože ji používal Hamás. Vyplývá to z prohlášení Izraelských obranných sil (IDF). "Letadlo IDF zasáhlo sanitku, kterou síly identifikovaly jako používanou teroristickou buňkou Hamasu v těsné blízkosti jejich pozice v bojové zóně," uvádí podle CNN.

"Při útoku bylo zabito několik teroristických agentů Hamasu... Máme informace, které dokazují, že operační metodou Hamasu je převážet teroristické agenty a zbraně v sanitkách," stojí v prohlášení.

Zásah sanitky přiměl generálního tajemníka OSN Antonia Guterrese, aby zopakoval své výzvy k zastavení palby v Gaze, což Izrael odmítá. "Jsem zděšen útokem v Gaze na konvoj sanitek před nemocnicí Al Shifa," uvedl Guterres v prohlášení.

"Obrazy těl poházených na ulici před nemocnicí jsou děsivé. Nezapomínám na teroristické útoky spáchané v Izraeli Hamásem a na zabíjení, mrzačení a únosy, včetně žen a dětí. Všichni rukojmí zadržovaní v Gaze musí být okamžitě a bezpodmínečně propuštěni," dodal.

Guterres už ve své zprávě přednesené v Radě bezpečnosti tvrdě odsoudil útoky palestinských radikálů, které 7. října si vyžádaly více než 1400 životů, a označil je za "strašné". Zároveň však upozornil, že tyto události nevznikly v izolaci, ale jsou důsledkem dlouhodobé okupace a útlaku Palestinců. Guterres zdůraznil, že Palestinci byli dlouhá léta vystaveni okupaci, neustálým konfliktům s osadníky, násilím, vysídlování a zničení jejich domů. Jejich naděje na politické řešení konfliktu postupně vyprchaly.

Doporučené články

Izraelský ministr zahraničí Eli Kohen v reakci na toto prohlášení položil otázku, v jakém světě generální tajemník žije a vyjádřil nesouhlas s Guterresovým postojem. Izraelský velvyslanec v OSN pak uvedl, že generální tajemník, který projevuje pochopení pro masové útoky na nevinné, nemá podle něj vhodné vedení OSN a vyzval ho, aby rezignoval.

Guterres také vyjádřil znepokojení nad "zjevným porušováním mezinárodního humanitárního práva" v pásmu Gazy a vyzval k okamžitému humanitárnímu příměří. "Jsem hluboce znepokojen jasným porušováním mezinárodního humanitárního práva, jehož jsme svědky v Gaze. Rád bych jasně řekl: Žádná strana ozbrojeného konfliktu nestojí nad mezinárodním humanitárním právem," řekl Guterres na zasedání Rady bezpečnosti OSN, ale Izrael výslovně nejmenoval .

Osobně také navštívil hraniční přechod Rafah mezi Egyptem a pásmem Gazy a přivítal, že o minulém víkendu začala přes Rafah proudit do Gazy humanitární pomoc. "Je to jen kapka pomoci v oceánu potřebné humanitární pomoci. Navíc, naše zásoby pohonných hmot v Gaze vydrží už jen několik dní. To by byla další katastrofa," podotkl.

Doporučené články

Šéf OSN zároveň zopakoval výzvu k okamžitému humanitárnímu příměří, jehož cílem je zmírnit utrpení, usnadnit a zajistit poskytování pomoci a umožnit propuštění rukojmí. Izrael v reakci na postoj Guterrese uvedl, že odmítá vydávat víza představitelům OSN. Uvedl, že odmítl udělit vízum náměstkovi generálního tajemníka OSN Antonia Guterrese pro humanitární záležitosti Martinu Griffithsovi.

"V souvislosti s jeho vyjádřeními nebudeme vydávat víza představitelům OSN. Už jsme odmítli udělit vízum náměstkovi generálního tajemníka pro humanitární záležitosti Martinu Griffithsovi. Přišel čas dát jim lekci," řekl podle médií izraelský velvyslanec při OSN Gilad Erdan.

Během izraelského bombardování Pásma Gazy zahynulo podle resortu zdravotnictví 9227 lidí, dalších 32 000 lidí bylo zraněno. Izrael po útoku Hamásu dne 7. října eviduje nejméně 1400 mrtvých a více než 3000 zraněných. Izraelské obranné síly také uvedly, že Hamás drží více než 230 rukojmích.  

Doporučené články

Počet mrtvých tak na obou stranách konfliktu dosahuje podle dostupných a neověřených údajů 10 000, zraněno je nejméně 35 000 lidí. OSN uvedla, že od zahájení bombardování Izraele bylo vysídleno více než 600 000 obyvatel Pásma Gazy.

Radikální palestinské hnutí Hamás v sobotu 7. října 2023 časně ráno vypálilo více než 2500 raket proti Izraeli a palestinští ozbrojenci pronikli do několika izraelských měst u hranic s Gazou. Dopady raket byly hlášeny jak z Tel Avivu, tak z dalších měst.

Očití svědci hlásili střelbu v ulicích a Izrael hovoří o masakru, při němž Hamás stínal hlavy dětem a popravoval civilisty. To, jak se útočníkům z pásma Gazy podařilo překročit přísně střežené hranice, zatím není známo. Mluvčí Izraelských obranných sil (IDF) podplukovník Richard Hecht uvedl, že Hamas vstoupil do Izraele po zemi, po moři i vzduchem. Za útok přijala zodpovědnost řada představitelů tajných služeb a armády.

Doporučené články

Vůdce islamistického hnutí Hamás potvrdil, že ozbrojená skupina zahájila vojenskou operaci proti Izraeli. Muhammad Dajf uvedl, že se jedná o začátek operace "Al-Aqsa Storm". Palestinským ozbrojencům se také podařilo proniknout do města Sderot, kde došlo ke střetům s izraelskými silami.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu svolal v reakci na útok nejvyšší bezpečnostní představitele, sestavil nouzovou vládu a stát oficiálně vyhlásil Hamásu válku. Izraelské obranné síly zahájily operaci "Železné meče" a izraelské letectvo v reakci na útok zahájilo protiútok na pozice Hamásu.

Později izraelská armáda znovu získala kontrolu nad všemi městy kolem hranice s Gazou a hranici zabezpečila. Ministr obrany následně nařídil totální blokádu Pásma Gazy. Izrael se nyní pokusí osvobodit zajaté rukojmí a zahájil pozemní invazi do Gazy.

Doporučené články

V průběhu následujících dní pokračovaly jak raketové útoky na Izrael, tak i odveta tamního letectva v podobě bombardování stovek cílů v Gaze. Zatímco západní státy většinou vyjadřují podporu Izraeli, Gazu podporuje například Írán nebo Saúdská Arábie. Nevládní organizace a OSN žádají především zklidnění situace vzhledem ke stále většímu počtu mrtvých civilistů. Dochází však k diplomatickým roztržkám.

Státy a organizace požadují také vytvoření humanitárního koridoru, protože většina z dvou milionů obyvatel Pásma Gazy je závislá na vnější pomoci. Do oblasti sice míří humanitární konvoje, nemocnice v Gaze jsou ale stále přetížené a potýkají se s nedostatkem elektřiny, lidem dochází potraviny i voda.

Agentura OSN pro palestinské uprchlíky uvádí, že více než 600 000 lidí přišlo o domov. Většina z nich se ukrývá v nemocnicích a školách OSN. Nemají kam jinam jít. Izraelská armáda následně podnikla pozemní invazi do Gazy a už dříve uvedla, že její síly jsou připraveny na další fáze války, včetně "kombinovaných a koordinovaných úderů ze vzduchu, moře a země."

Související

Více souvisejících

Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Pásmo Gazy Hamás

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 11 minutami

Sjezd ODS v Ostravě Prohlédněte si galerii

Sjezd ODS: Fiala obhájil post předsedy strany, Stanjura je prvním místopředsedou

Politolog Petr Fiala byl dnes zvolen do čela ODS již pošesté. Devětapadesátiletý premiér získal podporu 80 procent delegátů ostravského kongresu, aniž by měl protikandidáta. Považuje svůj mandát za silný a plánuje s ním příští rok obhájit pozici ODS v čele vládních stran během sněmovních voleb. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Tomio Okamura

Okamura zůstavá nadále předsedou opozičního hnutí SPD

Tomio Okamura zůstane nadále předsedou opozičního hnutí SPD poté, co na celostátní konferenci získal 195 hlasů z 216 odevzdaných hlasů. Neměl žádného protikandidáta. Tuto informaci oznámil šéf volební komise Tomáš Doležal na konferenci. Delegáti budou ještě volit zbývající čtyři členy předsednictva, a výsledky budou oznámeny před 17:00.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Policie Austrálie

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Petr Fiala

Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu ODS obhajovat mandát předsedy

Premiér Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu Občanských demokratů popáté obhajovat mandát předsedy ODS. Před nedělním odletem do Spojených států, kde ho čeká návštěva Bílého domu, delegátům slíbí, že bude pokračovat v prosazování tradičních priorit strany, jako jsou zdravé veřejné finance či efektivní stát.

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

včera

včera

Babišův případ nekončí. Šaroch se odvolal v kauze Čapí hnízdo

Žalobce Jaroslav Šaroch se v pátek odvolal proti osvobozujícímu rozsudku v kauze Čapí hnízdo. Státní zástupce se odvolal v neprospěch dvou obžalovaných, tedy expremiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Nagyové. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy