Severokorejský vůdce Kim Čong-un propustil nejvýše postaveného generála ve své armádě. Patrně za tím není nic tragického, vojenské velení obměňuje častěji kvůli snižování hrozby vzpoury. Nyní ale má severokorejská armáda nový úkol – provedení plných válečných příprav, jak uvedla tamní agentura KCNA.
Kim propustil svého nejvyššího generála Pak Su Ila. Od armády požaduje, aby se „připravila na válku“. „Další vedoucí velící důstojníci byli odvoláni, přeloženi nebo jmenováni během středečního zasedání Ústřední vojenské komise,“ citovala americké stanice CNN tamní agenturu KCNA.
Obměny ve velení severokorejské armády nejsou ničím výjimečným. Náročné situace zažil i nově dosazený generál Ri Yong Gil. „Ri Yong Gil je dlouholetým členem severokorejské vojenské elity, který, než se dostal na vrchol, zažil během své kariéry vzestupy i pády. Před sedmi lety se dokonce proslýchalo, že byl po personálních změnách popraven,“ poznamenal profesor mezinárodních studií Leif-Eric Easley z Ewha Womans Univesity v Soulu.
Vůdce KLDR chce mít pevnou pozici. „Kim Čong-un často střídá vedoucí posty pod sebou, aby zabránil tomu, že se v Severní Koreji objeví někdo jako Jevgenij Prigožin, který zpochybnil autoritu ruského prezidenta Vladimira Putina poté, co získal osobní kontrolu nad finančním majetkem a loajalitu mezi ozbrojenými silami,“ vysvětlil profesor.
KCNA ve zprávě uvedla, že změny na takto vysoké úrovni byly pro bezpečnost země klíčové. „Současná situace, kdy nepřátelské síly stále otevřeněji bezohledně vojensky konfrontují KLDR, vyžaduje, aby její armáda měla pozitivnější, aktivnější a drtivější vůli a důkladnou a dokonalou vojenskou připravenost na válku,“ píše. Za hlavní bod jednání, při kterém byl generál sesazen, KCNA označila „provedení plných válečných příprav“.
Setkání se uskutečnilo jen několik dní poté, co si Kim prohlédl několik významných zbrojních továren. „Vyzval všechny muniční průmyslové podniky, aby pokročily v masové výrobě různých zbraní a vybavení,“ napsal server Deutsche Welle s odvoláním na zprávu severokorejské agentury.
Severní Korea dne 9. září uspořádá vojenskou přehlídku u příležitosti 75. výročí Dne založení republiky. Spojené státy ještě koncem srpna pořádají ve spolupráci s Jižní Koreou vojenské cvičení.
Země minulou vojenskou přehlídku pořádala teprve koncem července, a to při oslavách 70. výročí „vítězství“ v Korejské válce. Kromě jiného byly vystaveny i rakety s jadernými hlavicemi a balistické rakety, psal DW. „Nově vyvinuté a vyrobené strategické bezpilotní průzkumné letouny a víceúčelové útočné drony kroužily na obloze nad Kim Ir-senovým náměstím, což zdvojnásobilo radost slavícího lidu,“ citoval německý zpravodajský server severokorejskou agenturu KCNA.
KLDR tyto letouny představila přítomnému ruskému ministrovi obrany Sergeji Šojguovi a představiteli Komunistické strany Číny Li Hongzhongovi. Organizace spojených národů prostřednictvím sankcí zakázala Pchjongjangu vyrábět mezikontinentální balistické rakety Hwasong-18. Tuto iniciativu tehdy podpořil jak Peking, tak Moskva. „Jejich představení zvýšilo radost účastníků přehlídky ve čtvrtek večer,“ napsala KCNA.
Je tedy zřejmé, že nyní by podobné sankce v OSN podporu obou členských zemí Rady bezpečnosti nenašly. Severokorejská armáda rakety Hwasong-18 poprvé testovala letos, údajně jsou schopné dosáhnout jakéhokoliv místa ve Spojených státech. Moskva a Peking se v minulosti od vojenský aktivit Pchjongjangu distancovaly, ale nyní obě vlády vyslaly vysoké úředníky, aby si zařízení společně prohlédli, poznamenává DW.
Související

Nová hrozba po svět? Severní Korea poprvé představila jadernou ponorku

Kim Čong-un vyjádřil "pevnou a neochvějnou" podporu Rusku v jeho válce proti Ukrajině
Kim Čong-un , Severní Korea (KLDR) , válka , Severokorejské zbraně
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Extraliga play off 2025: Pardubice ovládly úvodní zápas semifinále na ledě Hradce Králové
před 2 hodinami

Pomohla vůbec někomu Trumpova cla? První země se z nich opatrně raduje
před 2 hodinami

Rubio uklidňuje spojence: Trump není proti NATO. Jedna věc mu ale vadí
před 3 hodinami

Trump ustoupit odmítá, naopak chystá nová cla. Američany už teď vyjdou na tisíce dolarů
před 4 hodinami

Trump se přepočítal. Firmy navzdory clům nechtějí přesunout výrobu do USA, vadí jim zásadní překážka
před 5 hodinami

Tolik si kvůli Trumpovi připlatíte. Volkswagen bude u ceny aut ukazovat, o kolik lidé zaplatí víc kvůli clům
před 6 hodinami

První vyjádření Trumpa od zavedení cel: Budeme silnější než kdy dřív. Musk mu bude coby poradce pomáhat
před 7 hodinami

Světový trh s automobily cítí první dopady Trumpových cel. Narušení výrobního řetězce už se de facto děje, upozornil Petzl
před 7 hodinami

Ne America First, ale America Alone. Obchodní asociace ostře kritizují Trumpa, propadá se i Adidas nebo Amazon
před 7 hodinami

Budapešť vystupuje z ICC. Orbán to ohlásil během návštěvy, při níž měli Maďaři zatknout Netanjahua
před 7 hodinami

Bílý dům žehlí tarifní skandál. Důvěřujte Trumpovi, snaží se uklidnit Wall Street
před 8 hodinami

Česko zavádí opatření kvůli slintavce a kulhavce. Omezí dopravu a povolá vojenské veterináře
před 8 hodinami

Šikana, zásadní rána světové ekonomice.... Jak svět reaguje na Trumpova cla?
před 9 hodinami

Šílenství, které s ekonomikou nemá nic společného. Novinář odhalil, jak Trump vypočítal nová cla
před 9 hodinami

Proč tolik lží? Trumpova tabulka nedává smysl z žádného úhlu pohledu
před 9 hodinami

Černý den pro svět financí: Ropné trhy v propadu, hrozí globální zpomalení ekonomiky
před 9 hodinami

Obchodní válka eskaluje: Trumpovy tarify otřásají ekonomikami USA, Evropy i Velké Británie
před 10 hodinami

V USA začala platit cla na automobily. Nevyhnou se nikomu, připlatí si úplně všichni
před 11 hodinami

Na Trumpově seznamu cel chybí Rusko a Bělorusko. Bílý dům vysvětlil proč
před 11 hodinami
Dopady cel na český průmysl mohou být masivní, varuje Rafaj. Očekává se drastický pokles HDP Ameriky i Unie
Administrativa Donalda Trumpa oznámila zavedení nových cel, která mohou zásadně ovlivnit globální obchodní toky. Opatření vstoupí v platnost během dubna a zamíří na široké spektrum zboží dováženého do Spojených států. Podle odborníků a zástupců českého průmyslu jde o bezprecedentní krok, jehož důsledky mohou být pro českou exportní ekonomiku mimořádně tvrdé.
Zdroj: Jakub Jurek