Mosad působí rychle, efektivně a všude po světě. Lovil nacisty a zachraňoval Židy v ohrožení

Izraelská zpravodajská služba Mosad má za úkol sbírat informace, plánovat a provádět operace mimo území státu – tedy klasickou rozvědnou činnost. Je podobná jako u americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) nebo britské MI6. Spolupracuje také s Bezpečnostní informační službou ČR. Již dříve to pro EuroZprávy.cz potvrdil mluvčí BIS Ladislav Šticha.

Nedlouho od svého založení v roce 1951 Mosad pořádal takzvaný hon na nacisty. V rozhovoru pro iRozhlas.cz ho popsal bývalý agent rozvědky Avner Avraham. Konkrétně zmínil dopadení Adolfa Eichmana. „Byla to velká důležitá operace pro velmi mladou zemi. Připomeňme, že to bylo v roce 1960, a ten fakt, že někteří z agentů, kteří se na té akci podíleli, byli přeživší holokaustu, k tomu také samozřejmě přispěl,“ vylíčil. 

Eichmana, který byl jedním ze strůjců holocaustu, se Mosadu podařilo dopadnout díky pomoci otce přítelkyně jeho syna Nikolase Eichmana. Služba oznámení podle Avrahama původně vůbec nebrala vážně a vyslala do Argentiny pouze dva agenty. „Řekli si, že není možné, aby Eichman žil v této chudé čtvrti,“ pokračoval. Válečného zločince se podařilo vypátrat díky zjištění, že se jistý Ricardo Klement dostal do jihoamerické země na falešný vatikánský pas. 

„Vatikán pomohl tisícům nacistů dostat se do Jižní Ameriky. A s těmito dalšími informacemi včetně fotografie Eichmana se potom Mosad rozhodl začít znovu od začátku, zkontrolovat ty informace a od tohoto okamžiku to trvalo přesně půl roku,“ vyprávěl bývalý agent s tím, že se ho za takto krátkou dobu podařilo najít, zajmout a propašovat v bezpečí do Izraele. Nakonec na dopadení Eichmana pracovalo jedenáct agentů – deset mužů a jedna žena. 

Během dubna 1961 začal soudní proces v budově jeruzalémského kulturního centra. Vyslechl 112 svědků. Všechny za mimořádných bezpečnostních opatření a zájmu světových médií. Převážně šlo o Židy, kteří přežili holocaust. Nakonec Eichman dostal trest smrti a až do své smrti neprojevil žádnou lítost. O milost neúspěšně požádal ještě dva dny před svou popravou prostřednictvím ručně psaného dopisu v němčině. Popraven byl 1. června 1962. 

Netradiční nábor

Před několika lety Mosad začal nabírat nové rekruty poměrně netradičním způsobem. „Pokud hledáte vzrušující změnu kariéry, pokud jste vždy snili, ale neodvážili se… Hledáme vysoce kvalitní lidi,“ psala rozvědka na své facebookové stránce podle serveru Times of Israel. Mosad si od tohoto způsobu náboru slibuje efektivnější verbování nových členů a přístup k širší populaci. 

Ve svých řadách nehledá jen zabijáky a špiony. „Různorodé role zahrnují speciální funkce, zpravodajství, technologii, kybernetiku, výpočetní techniku, ekonomiku a logistiku,“ psal Mosad v inzerátu. Tím ale neobvyklá otevřenost zpravodajské služby nekončí. 

Roku 2017 zveřejnil poptávku na osobu do provozu jednotky shromažďující zpravodajské informace, která je potřebná pro náročnou a dynamickou práci na špičce operací. „Kandidáti by měli zvládat práci v týmu, mít schopnost vyrovnat se se stresujícími situacemi a nejistotou, mít mezilidské schopnosti a být ochotni cestovat do zahraničí,“ jmenoval Mosad. Upřesnil však, že „optimismus, smysl pro humor a spontaneita jsou u výběrového řízení významnou výhodou.“

Rozvědka poptávala například pozice kožedělného řemeslníka, specialisty na truhlářství nebo účetního na pozici, která by zahrnovala „neobvyklou práci v terénu“. 

Působí všude a rychle

O případu Eichmana uneseného z Argentiny jsme se již zmínili. Loni v říjnu však malajsijské úřady upozornily na únos Palestince během operace Mosadu v Kuala Lumpuru. O případu informovala zpravodajská agentura Al-Džazíra. Mělo jít o rychlou akci, kdy 28. září loňského roku čtyři muži sebrali palestinského počítačového programátora do jednoho ze dvou čekajících aut. 

V malajsijské metropoli došlo dokonce k vraždě, s největší pravděpodobností spojené s Mosadem, už v roce 2018. Její obětí byl pětatřicetiletý palestinský elektroinženýr Fadi al-Batsh, který studoval před odchodem do Malajsie v pásmu Gazy. Organizace Hamás ovládající toto pásmo ho popsala jako důležitého a loajálního člena skupiny. Pro Hamás měl prý velkou hodnotu a pomáhal mladým studentům. 

Podle izraelského investigativního novináře Ronena Bergmana vražda al-Batshe splňovala všechny znaky klasické operace Mosadu. Měl za tím stát fakt, že vrazi použili motorku, protože zanechává místo činu čisté. „Profesionální vražedná operace daleko od Izraele ukazuje na zapojení Mosadu,“ řekl Bergman. 

Komunikace organizace Hamás, kterou Izrael považuje za teroristickou, je podle různých zdrojů přísně monitorovaná izraelskou zpravodajskou sítí. To Mosadu pomáhá zasáhnout rychle a po řádném zvážení, jestli pro Izrael bude objekt výhodnější živý nebo mrtvý.  

Kromě Izraele připsali Hamásu statut teroristické organizace také Velká Británie, Evropská unie a Spojené státy.

Ne každá operace Mosadu končí smrtí. Například v roce 2021 Izraelci ze Sýrie unesli íránského generála, kterého následně vyslýchali v Africe kvůli pohřešovanému letci Ronovi Aradovi. Mělo jít o složitou (a nakonec neúspěšnou) operaci, generál byl po výslechu propuštěn. Letec je v Izraeli pohřešován od roku 1986, kdy se katapultoval z letadla nad Libanonem. Podle Izraelců ho zajalo libanonské šíitské hnutí Amal, následně mělo dojít k předání Íráncům. 

Izrael má s Íránem velmi negativní vztahy. Loni zde Mosad pravděpodobně zabil plukovníka íránských revolučních gard Hasana Sajáda Chodajrího. Opět šlo o střelbu z motorky, Chodajrího zasáhlo asi pět kulek. Izrael následně měl informovat USA, že je za jeho likvidaci skutečně odpovědný. Informace Íránu o zadržení několika členů izraelské zpravodajské sítě však Izrael popřel.

Záchrana tisíců Židů 

Před více než čtyřiceti lety Mosad provedl skutečně nebývalý kousek. Jak informoval server Aktuálně.cz, Súdán byl v 80. letech minulého století zemí extrémně nepřátelskou vůči Izraelcům. „Byl to obrovský arabský stát v Africe, kde není žádná infrastruktura, plný nepřátelských vojáků. Těšil jsem se, ale měl jsem obrovský respekt,“ vzpomínal agent Gad Šimron v rozhovoru pro český server.

Cíl operace byl jasný: zachránit a přesunout do Izraele tisíce etiopských Židů, tzv. Falašů. Před válkou v Etiopii totiž utekli do sousedního Súdánu, kde strádali hladem a nemocemi. „Současné uprchlické tábory v Sýrii nebo Palestině v porovnání s těmi v Súdánu 80. let působí jako Beverly Hills,“ vylíčil Šimron.

Agenti zde pod záštitou švýcarské firmy zřídili luxusní letovisko, kam mířili potápěči a rekreanti z celého světa. O ty se přes den Mosad staral, zatímco v noci pracoval na záchraně Falašů. Všem hrozilo v lepším případě vězení a mučení s vyhlídkou pozdějšího vydání do Izraele nebo vyzvednutí speciálním komandem. V horším případě veřejná poprava.

Postupně se jim dařilo Židy odvážet. „Z resortu jsme jeli stovky kilometrů. Noční poušť, velká zima. Na smluveném místě jsme zapískali a ze tmy vystoupily stovky očí a postupně i celé postavy oblečené v bílém. Mladí, staří, ženy s dětmi. Bylo to jako z filmu,“ řekl Šimron. Šimronův kolega při překračování vojenských checkpointů jel před náklaďákem první a súdánské vojáky zabavil cigaretami a suchary. 

Posléze se jim zmínil, že zbytek jeho vozidel přijede za chvíli. Když se náklaďáky plné etiopských Židů objevily, stráže na ně jen mávly a zátarasem bezpečně projely. Na smluveném místě na pobřeží Falašové naskákali do člunů, které je odvezly do mezinárodních vod k lodi izraelského námořnictva. Ta je už doplavila do bezpečí Izraele.

Jednou se agentům coby zaměstnancům resortu podařilo súdánské vojáky sotva přesvědčit, že na moře pomáhají potápěčům z Evropy. Vojáci totiž začali pálit z kalašnikovů zrovna ve chvíli, kdy při druhé noční akci nakládali Falaše do člunů. 

Centrála posléze rozhodla, že je námořní operace příliš nebezpečná a přistoupila k letecké. Etiopské Židy vyzvedávalo izraelské armádní letadlo na opuštěné dráze z druhé světové války. Radary přelstilo nízkým přeletem a vypnutými světly. 

Jednou byl Šimron podle svých slov vyslán „ve špatný čas na špatné místo“. Súdánští vojáci ho zatkli a odvedli k výslechu. Řekl, že ho zachránily tři věci: špičkový výcvik, výborné krytí a štěstí. Díky znalosti arabštiny vojákům rozuměl a věděl, na co se budou při výslechu dále ptát. Jeden z důstojníků se ho pak zeptal, proč vůbec do Afriky přijel. 

„Odpověděl jsem, že mě Súdán díky románu o této zemi nadchl. Voják mi položil otázku, jestli si pamatuju, jak se ten román jmenoval a kdo je jeho autor. Přeříkal jsem mu to, on vykulil oči, zasmál se a řekl: ‚To je můj bratranec!‘ Tím výslech samozřejmě skončil a byl jsem propuštěn. Někdy pomůžou náhody.“

Související

Kamera zachytila explozi pageru u muže ve světlé košili (vlevo dole).

Výbuchy pagerů mají na svědomí 11 mrtvých. Libanon slibuje odvetu, Izrael mlčí

Při sérii výbuchů pagerů v Libanonu zemřelo nejméně 11 lidí. Podle zatím dostupných informací šlo o cílený útok na členy Hizballáhu, za kterým údajně stojí spolupráce izraelské tajné služby Mossad a armády. Při útoku bylo zraněno až 2800 lidí, včetně íránského velvyslance v Libanonu. Libanon a Hizballáh slibují odvetu.
Zleva: Frank Lowenstein, John Kerry, Benjamin Netanjahu, Yossi Cohen

"Nechcete ohrozit svou rodinu." Bývalý šéf izraelského Mossadu údajně vyhrožoval hlavní prokurátorce ICC

Bývalý šéf izraelské tajné služby Mossad, Yossi Cohen, údajně vyhrožoval bývalé hlavní prokurátorce Mezinárodního trestního soudu (ICC), Fatou Bensoudové. Na několika tajných schůzkách na ni údajně vyvíjel nátlak, aby zastavila vyšetřování Izraelců kvůli podezření z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti na okupovaných palestinských územích. Uvedl to deník The Guardian, který se odvolává na vysoce postavené izraelské zdroje.

Více souvisejících

Mossad Izrael špionáž palestina Hamás nacisté židé Adolf Eichmann historie

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

Marek Výborný

Česko reaguje na hrozbu slintavky a kulhavky. Výborný řekl, co se bude dělat

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) apeluje na chovatele i na veřejnost, aby dodržovali mimořádná veterinární a všechna preventivní opatření, která pomáhají minimalizovat zavlečení slintavky a kulhavky do Česka. Výborný v pondělí jednal o aktuální situaci se zástupci nevládních zemědělských organizací a chovatelských svazů. Informoval je o zpřísnění opatření a chystaném testování mléka. 

včera

včera

Donald Trump

Američanům dochází, že s Trumpem levněji nebude. Nemá ponětí, jak ceny fungují, ukazuje analýza

Prezident Donald Trump prohlásil, že ho zdražení automobilů v důsledku jeho celních tarifů nezajímá. Podle odborníků se však ceny vozů v USA nevyhnutelně zvýší, ať už si to prezident přeje, nebo ne. Administrativa Bílého domu oznámila, že od čtvrtečního rána zavede 25% clo na všechna auta dovážená do USA ze zahraničí, včetně Kanady a Mexika. V dohledné době se cla rozšíří i na dovážené autodíly.

včera

Ilustrační foto

Svět kvůli Trumpovi bojkotuje americké produkty. Jde to i v Česku? Poradíme, jak na to

Obchodní ofenziva, kterou spustila administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa, se neodehrává jen ve vysoké politice nebo mezi procenty na burze. Může na ni reagovat každý z nás – evropští, a především čeští spotřebitelé. Právě jejich rozhodnutí u pokladny, na e-shopu či při volbě značky ukážou nejlépe, jak silně je Evropa schopna čelit ekonomickému tlaku zpoza Atlantiku. V tomto konfliktu není malých gest.

včera

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Putin povolal do armády 160 tisíc lidí. Chce mít větší vojsko než USA

Ruská armáda se připravuje na masivní rozšíření, které ji má učinit početnější než ozbrojené síly Spojených států. Vladimir Putin vyhlásil největší odvod od roku 2011, přičemž do služby povolává 160 000 mladých mužů. Podle serveru Sky News je jeho cílem mít větší armádu než Spojené státy.

včera

včera

Rusko, Kreml

Bez postranních úmyslů? Ani náhodou. Co chce Rusko získat příměřím v Černém moři?

Dohoda o příměří v Černém moři, kterou Spojené státy 25. března oznámily po dvoudenních jednáních v Saúdské Arábii, měla být krokem k omezení napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. Zatímco Kyjev se zavázal dohodu okamžitě dodržovat, Moskva otálí a staví si podmínky. Klíčovou z nich je požadavek na zmírnění západních sankcí, které na ni byly uvaleny po rozsáhlé invazi na Ukrajinu v roce 2022.

včera

včera

včera

Armáda České Republiky

Armáda shání nové vojáky, nabídne jim až milion, schválil prezident Pavel

Prezident podepsal novelu zákona, která umožní zvýšit náborový příspěvek pro nově nastupující vojáky až na jeden milion korun. Tento krok je součástí širší strategie na posílení personálního obsazení Armády České republiky. Senátoři návrh projednávali v polovině března po dobu čtyř hodin, přičemž hlavním tématem diskuse byla bezpečnost a obrana státu.

včera

Ukrajina, Kyjev

Ekonomka Lapyhina: Korupce na Ukrajině je po válce druhým největším problémem. Dvě generace musí změnit mentalitu

Korupce představuje jeden z nejzásadnějších problémů, kterým Ukrajina v současnosti čelí. Tím prvním je bezesporu ruská agrese. Kořeny korupce sahají do období Sovětského svazu, a přestože se stát intenzivně snaží tento fenomén potlačit, cesta k nápravě nebude snadná. Ekonomka Alisa Lapyhina z Evropské výzkumné univerzity v Ostravě pro EuroZprávy.cz zdůraznila, že odstranění korupce si vyžádá zásadní proměnu myšlení — a to minimálně u dvou generací obyvatel.

včera

Marine Le Pen na pražské konferenci protiimigračních stran (16. 12. 2017)

Le Penová se poprvé vyjádřila k verdiktu soudu. Mluví o jaderné bombě

Francouzská krajně pravicová politička Marine Le Pen ostře kritizovala soudní rozhodnutí, které ji de facto vylučuje z prezidentských voleb v roce 2027. Lídr Národního sdružení (RN) označila verdikt za „jadernou bombu“ hozenou na její kampaň a obvinila soudy z narušování demokratického procesu.

včera

včera

včera

Uvedení Lenky Bradáčové do funkce nejvyšší státní zástupkyně (1.4.2025) Prohlédněte si galerii

Bradáčová se oficiálně stala nejvyšší státní zástupkyní. Novým vrchním státním zástupcem je Štěpánek

Lenka Bradáčová dnes oficiálně převzala funkci nejvyšší státní zástupkyně. Na slavnostním ceremoniálu v Brně ji do úřadu uvedli premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS). Bradáčová, která dosud vedla Vrchní státní zastupitelství v Praze, nahrazuje Igora Stříže, jenž odstoupil z osobních a rodinných důvodů. 

včera

Nežertuji, říká Trump o třetím prezidentském období. Proč narovinu nepřizná, jestli o něj stojí?

Donald Trump se opět dostal do středu pozornosti poté, co v nedávném rozhovoru naznačil, že by mohl usilovat o třetí prezidentský mandát. I když ústava Spojených států jasně stanoví, že žádný prezident nemůže být zvolen více než dvakrát, Trump svými výroky vyvolal další spekulace o tom, jak by se mohl pokusit tento limit obejít.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy