Tchajwan řeší jiného narušitele než Čínu. Do akce musela letadla i lodě

Tchajwanské úřady včera pozorovaly dvě ruské fregaty plující u východního pobřeží ostrova. Armáda nasadila pozorovací lodě a letadla, aby monitorovaly jejich pohyb, uvedl singapurský server CNA s odvoláním na zdroje z tchajwanského ministerstva obrany. 

„V úterý 23:00 místního času byly ruské válečné lodě zjištěny na plavbě z jihu na sever ve vodách u našeho východního pobřeží,“ informoval resort obrany. „Tchajwanská armáda monitorovala jejich pohyb a vyslala letadla, lodě a aktivovala pobřežní raketové systémy, aby je sledovaly.“

Vzdálenost lodí od pobřeží Tchaj-wanu ministerstvo nezveřejnilo. „Samostatně vládnoucí Tchaj-wan hlásí téměř každodenní přítomnost čínských plavidel v blízkosti svých vod. Čína si ostrov nárokuje jako své území a slíbila, že jej jednoho dne obsadí, v případě potřeby i silou,“ píše CNA

Nejedná se o jediný případ výskytu nepřátelských válečných strojů v okolí ostrovního státu za poslední dny. Například minulou sobotu osm čínských letounů překročilo střední linii Tchajwanského průlivu. „Přiblížily se k přilehlé zóně ostrova, která se nachází 44 kilometrů od jeho pobřeží,“ popsalo ministerstvo obrany. 

Peking vysílá stíhačky přes tuto linii daleko pravidelněji od loňského srpna, píše CNA. „Ostrov musí být letos ve střehu před náhlým vstupem čínské armády do oblasti v blízkosti jeho území,“ uvedl už v březnu tchajwanský ministr obrany Chiu Kuo-čcheng. 

Minulou středu pro změnu Čína vyslala přes Tchajwanský průliv svou letadlovou loď Shandong spolu se skupinou dalších letadlových lodí. „Armáda pozorně sledovala teritoriální vzdušné a námořní pohyby a bude na ně odpovídajícím způsobem reagovat,“ zdůraznil tchajwanský resort obrany. 

Peking využívá tuto letadlovou loď často. Naposledy úžinou proplouvala letos v květnu, předtím během vojenských manévrů, které Peking uspořádal v dubnu, informuje CNA. Tehdy čínské stíhačky nacvičovaly palbu ostrou municí a prováděly simulované údery v okolí ostrova.

Cvičení byla reakcí na setkání tchajwanské prezidentky Tsai Ing-wen s předsedou Sněmovny reprezentantů USA Kevinem McCarthym, které proběhlo v americkém Los Angeles. Další z průjezdů se uskutečnil v březnu 2022 těsně před telefonátem Si Ťin-pchinga s jeho americkým protějškem Joem Bidenem.

Dále letadlová loď průlivem proplula v prosinci 2020, den po proplutí americké válečné lodi, a v prosinci 2019, když na Tchaj-wanu probíhaly volby. 

Související

Americký předseda sněmovny Mike Johnson mluví k tisku poté, co sněmovna schválila velký balíček pomoci pro Ukrajinu, Izrael a Tchaj-wan a také hlasovala pro zákaz TikTok v Kapitolu (Washington D.C., 20. dubna 2024).

USA poskytnou další vojenskou pomoc Kyjevu. Díky, Ameriko, reagoval Zelenskyj

Spojené státy americké nejspíš poskytnou další vojenskou pomoc Ukrajině, která přes dva roky čelí ruské agresi. Sněmovna reprezentantů v sobotu schválila balík v hodnotě 61 miliard dolarů. Schválení pomoci předcházely měsíce sporů mezi demokraty a republikány. Návrh čeká ještě projednání v Senátu, kde by měl hladce projít. 

Více souvisejících

Tchaj-Wan Ruská armáda Čína Čínská armáda

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 1 hodinou

před 8 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy