Evropské krajně pravicové a takzvaně národovecké strany získávají na síle. Zatímco Německem a Francií zmítají politické krize, na vrchol se drápou pravicové subjekty. Nejdál se dostala italská premiérka Giorgia Meloniová, která má podstatný vliv na vedení celé Evropské unie a zřejmě hodlá využít oslabených francouzských a německých lídrů.č
Zřejmě v každé evropské zemi existuje krajně pravicová nebo takzvaná národovecká strana. V České republice je to velice dobře známá SPD Tomia Okamury, která v poslední době přišla s xenofobní a rasistickou kampaní. Podle informací serveru novinky.cz tuto aktivitu SPD prošetřuje i policie, byla podána celá řada trestních oznámení.
SPD ale při současné konstelaci parlamentu nemá prakticky žádný vliv na zákonodárnou ani výkonnou moc. Spoléhá tak hlavně na silná veřejná prohlášení, obviňování vládní koalice a agresivní rétoriku ve sněmovně.
Po Praze a dalších českých městech vyvěšuje plakáty budící nenávist k lidem z Afriky a Blízkého východu například slovy: „Nedostatky ve zdravotnictví nevyřeší chirurgové z dovozu.“ Na tomto konkrétním plakátu je vyobrazen domnělý africký migrant v košili od krve s nožem v ruce.
Slabá pravice ale není případ Francie. Národní sjednocení (RN) Marine Le Penové drží v šachu i prezidenta Emmanuela Macrona, který jmenoval premiérem středopravicového Michaela Barniera. Ten se nyní spoléhá právě na minimálně tichou podporu krajní pravice, jak píše například server Politico.
Ten označil krajně pravicovou stranu za „krále země“. „Marine Le Penová dává polibek smrti tomu a pak zase onomu číslu. Národní shromáždění má 142 zákonodárců, nelze je ignorovat,“ prohlásil centristický politik Hervé Marseille. Podle dostupných informací se za podporu Barniera přimlouval u Le Penové sám Macron.
Česká SPD je tedy jen chudým příbuzným francouzského RN. Opravdový potenciál krajní pravice se ukázal minulý týden u našich západních sousedů. Alternativa pro Německo (AfD) v zemských volbách ve východoněmeckých spolkových zemích Sasko a Durynsko uspěla, když například v Durynsku jednoznačně porazila Křesťanskodemokratickou unii (CDU).
AfD v Durynsku i Sasku je klasifikována jako pravicově extremistická a monitorována zemským úřadem na ochranu ústavy. Lídr durynské AfD Björn Höcke byl odsouzen za vědomé používání nacistického sloganu na politických akcích.
Krajně pravicové strany v Evropě mnohdy využívají debat o přistěhovalectví. Týká se to i české SPD, přičemž Českou republiku oproti Německu či Francii migrační krize z afrických a arabských zemí trápí minimálně.
Vzhledem ke zkušenostem obou evropských mocností s krajní pravicí je poměrně paradoxní, že voliči zde stále více favorizují tyto strany. Zatímco Německo se na přelomu 30. a 40. let minulého století potýkalo s krajní pravicí nacistického diktátora Adolfa Hitlera, Francie roku 1940 tomuto brutálnímu režimu podlehla a na více než čtyři roky ztratila samostatnost.
Německo samo o sobě nemá dobré zkušenosti s extremismem – můžeme přitom pominout Hitlerovu NSDAP. Mezi lety 1970 až 1998 se Západní Německo (po spojení eventuálně celé Německo) potýkalo například s ultralevicovou teroristickou skupinou Frakce Rudé armády. Ta měla na svědomí životy stovek až tisíců lidí, spolupracovala přitom mimo jiné s palestinským Fatahem.
Jestli je strana extremistická je ale obecně velice těžké určit, protože je rozdíl mezi nacionalismem a ultranacionalismem. Nacionalismus jako takový drží pohromadě celou řadu států. Naopak nacionalističtí extremisté mohou dovést zemi ke změně režimu nebo dokonce rozpadu.
Případ velké podpory pravice zažila také další z největších světových ekonomik na evropském kontinentu – Itálie. Od října 2022 je předsedkyní vlády Giorgia Meloniová z nacionalistické strany Bratři Itálie (FdI).
Podle serveru Politico Meloniová oproti své předešlé politické kariéře „nasadila masku“ konstruktivní populistku a výrazně se (minimálně rétoricky) orientuje na centristickou politiku. Tento přístup jí pomohl dostat se velmi blízko k středolevé předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové, s níž udržuje nadstandardní vztahy, což jí umožňuje jednodušší prosazování politik FdI v rámci Evropské unie.
Leyenová Meloniovou potřebovala pro znovuzvolení za předsedkyni nejmocnějšího orgánu EU. Jenže když se na stranu německé političky připojili Zelení, italská pravice couvla. Italskou premiérku údajně rozladilo, že si lídři centristických stran domluvili rozdělení nejvyšších postů v EU bez italských politiků.
Italka také může využít současné slabosti francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a německého kancléře Olafa Scholze, kteří jsou příliš zaneprázdnění řešením problémů na domácím poli. Zatímco Le Penová může uštědřit smrtící úder Macronovi a AfD Scholzovi, Meloniová se snaží „bez povšimnutí“ dostat na vrchol evropské politiky; oslabení politici z Německa a Francie jsou pro Leyenovou zatím nespolehlivými partnery, naopak Meloniová je na vrcholu sil.
Krajně pravicové strany, ať už se jedná o SPD, RN, AfD, nebo FdI, hrají stále důležitější roli na celoevropské politické scéně. Jejich vliv je patrný v různých zemích, přičemž každá strana využívá specifických strategických přístupů k dosažení svých cílů.
Zatímco některé z těchto stran čelí právnímu tlaku a veřejné kritice, jiné, jako RN a AfD, se úspěšně etablovaly jako klíčoví hráči v národní a evropské politice. Tato dynamika ukazuje, jaký vliv mohou mít krajně pravicové síly na politické procesy v Evropě a naznačuje, že jejich role bude i nadále klíčová při formování budoucnosti evropské politiky.
Související

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů

Politická bramboračka, zhodnotil Lipavský debatu o platech. Maláčová má vlastní návrh
politika , evropa , Tomio Okamura , Svoboda a přímá demokracie (SPD) , Marine Le Pen , Alternativa pro Německo (AfD) , Björn Höcke (AfD) , Giorgia Meloniová
Aktuálně se děje
před 33 minutami

Aprílové počasí po víkendu. Meteorologové prozradili, co máme čekat
včera

Přechod na letní čas zpozdí víkendové noční vlaky, upozorňují ČD
včera

Český hokej se rozloučil s legendou. Extraligová kluziště definitivně opouští Milan Gulaš
Aktualizováno včera

Nová bilance tragického zemětřesení v Asii. Záchranné práce pokračují
včera

Elon Musk udělal nečekaný obchod se sítí X. Prodal ji sám sobě
včera

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností
včera

Albert stáhl z nabídky jeden konkrétní druh zeleniny. Zákazníkům vrátí peníze
včera

Tragédie při motokrosu na Svitavsku. Závodník nepřežil pád
včera

Ukrajina nemusí přijmout nerostnou dohodu, naznačil Zelenskyj
včera

Dnešní noc bude kratší kvůli změně času. Jak se s letním časem vyrovnat?
včera

V Amsterdamu útočil Ukrajinec. Lidé děkují Britovi, který se mu postavil
Aktualizováno včera

Policie vyšetřuje násilnou smrt muže v Pardubicích. V případu padne obvinění
včera

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů
včera

Toulová dostala Langmajera na vrchol
včera

Motol bude mít od příštího týdne nové vedení. Válek prozradil jméno nového šéfa
včera

Skvělý Menšík si v Miami poradil s Fritzem a zahraje si první finále turnaje Masters
včera

Vance se v Grónsku pasoval na mluvčího místních a kritizoval Dány. Přišla reakce
včera

Válka na Ukrajině: Čtyři mrtví v Dnipru. Rusko se vysmívá mírovým snahám, říká Zelenskyj
včera

Den částečného zatmění Slunce je tady. Experti radí, jak ho sledovat
včera
Počasí přinese příští týden výrazné ochlazení. Teploty spadnou až o 15 stupňů
Počasí čekají příští týden teplotní skoky. Zatímco od pondělí se bude pozvolna oteplovat, v polovině týdně naměříme až 18 stupňů. Pak ale podle ČHMÚ.cz přijde skok a denní maxima se propadnou až na pouhé tři stupně.
Zdroj: Libor Novák