Učňáky volí Okamuru, gymnázia TOP 09. Vnitrostranický kritik Kalouska chce odstranit segregaci ve vzdělávání

Praha - Člen TOP 09, který si koupil gymnázium a snaží se v Praze rozjet americkou akademii, považuje český systém vzdělávání za něco, co rozděluje naši společnost. Ondřej Kania, který v minulosti kritizoval vedení Miroslava Kalouska, to vyjádřil na svém facebookovém profilu.

Kania studoval střední školu v  New Yorku. Dnes vydělává miliony, spoluvlastní agenturu J&K Consulting a Pražské humanitní gymnázium a od září v Praze rozjíždí americkou akademii. Čtyřiadvacetiletý Kania v minulosti kritizoval vedení Miroslava Kalouska v rámci TOP 09, jejímž je také členem. Pro DVTV prozradil, že Kalousek by měl uznat potřebu doplnění strany o další osobnosti, které by byly viditelné. Teď se Kania veřejně vyjádřil ke stavu českého vzdělávacího systému.

„Studenti gymnázií a jejich rodiče volí TOPku. Studenti učilišť a jejich rodiče volí Okamuru. Jasně, pak je skupinka studentů ve třídě na gymplu, co by raději volila Piráty, nebo Zelený a na učilišti ve třídě je zase skupinka, co by to hodila komunistům nebo DSSS. To je krásná sociální bublina, že? Nojo, ale tyhle skupiny navzájem do kontaktu příliš žádným způsobem nepřijdou. Ani ve škole, ani po škole, což znamená, že nám tu vznikají dva uzavřené vesmíry, které o sobě navzájem příliš neví,“ vidí důvod rozdílných politických názorů Kania.

Česko má podle jeho informací největší podál odborných škol v rámci středoškolské vzdělávací soustavy. „Ti chytřejší studenti, kteří mají ve většině případů vzdělané rodiče, jdou na gymnázia a ti hloupější studenti, kteří mají ve většině případů méně vzdělané rodiče jdou na učiliště, nebo na odborné školy. Čili po 15 roku věku začínáme segregovat lidi do sociálních bublin, ve kterých pravděpodobně budou žít celý život, což znamená, že velice těžce porozumí té druhé sociální bublině a to samozřejmě vyústí v napětí mezi těmito dvěma světy,“ vysvětluje.

Kania nabízí i řešení, jak situaci zlepšit. „Dám nicméně příklad z kanadsko-amerického systému, který funguje výborně v tom smyslu, že u mladých lidí pěstuje velkou míru tolerance a porozumění. Na kanadské, nebo americké škole chodí studenti do škol, která je jim přidělena v rámci jejich bydliště. Znamená to tedy, že se na té škole setkají studenti z bohatých rodin, z chudých rodin, studenti chytřejší a studenti hloupější. Ta segregace probíhá v rámci této školy, jelikož studenti si vybírají předměty, které chtějí studovat a škola nabízí u každého předmětu několik úrovní,“ uvádí.

Jde o jistou formu inkluze, kde si ti méně nadaní mají možnost vyměňovat zkušenosti s těmi více nadanými. „A nekončí to ve škole. Na těchto školách jsou jak mimoškolní aktivity, tak sporty nabízeny v rámci školy. Takže všechny děti mají stejný přístup k jakémukoliv sportu a k jakékoliv mimoškolní aktivitě, bez ohledu na finanční situaci rodiny, vzdělanost rodiny, nebo bez ohledu na to, zda může být maminka, nebo tatínek doma a starat se o rodinu a děti po všech kroužcích vozit, protože druhý rodič má dobrou práci a jeho/její příjem stačí. Mimoškolní aktivity a sporty jsou samozřejmě další příležitosti k porozumění a pochopení druhých,“ dodává.

Zvolení Donalda Trumpa prý není důkazem, že by systém nefungoval. Trumpa totiž volila zejména starší generace, která tuto formu inkluze nezažila. V minulosti se navíc segregovalo také na základě odlišné rasy nebo víry. Mladí lidé v prezidentských volbách naopak odmítli Donalda Trumpa. Kania se tak domnívá, že jedinou cestou, jak český vzdělávací systém modernizovat, je opuštění segregace, kdy se tvoří sociální bubliny, které si navzájem nerozumí.

Související

Strany Spolu podepsaly koaliční smlouvu. (25.3.2025) Prohlédněte si galerii

Znovu Spolu. Fiala je lídrem do voleb, které prý rozhodnou o budoucím směřování Česka

Podruhé za sebou půjdou ODS, KDU-ČSL a TOP 09 do parlamentních voleb společně. Trojice stran v úterý zahájila podpisem smlouvy předvolební kampaň. Na voliče apeluje, že podzimní volby rozhodnou o budoucím směřování Česka. Koalice Spolu chce být nejlepší volbou pro ty, kterým leží na srdci budoucnost země v nejisté době, kdy dochází ke změně světového řádu.

Více souvisejících

top 09 Miroslav Kalousek Tomio Okamura vzdělání Školství

Aktuálně se děje

před 41 minutami

Donald Trump a Cyril Ramaphosa

Trump prezidentovi JAR vyrazil dech. Přehrál mu video s vymyšlenými obviněními z genocidy

Prezident Spojených států Donald Trump během dnešního jednání v Bílém domě šokoval svého hosta, jihoafrického prezidenta Cyrila Ramaphosu, když jej nečekaně konfrontoval s opakovanými a nepodloženými tvrzeními o údajné „genocidě bělochů“ v Jižní Africe. Setkání, které mělo být zaměřeno na obchod a nerostné suroviny, se rychle změnilo v dramatickou výměnu názorů na jeden z nejcitlivějších problémů jihoafrické společnosti.

před 1 hodinou

Petr Pavel

Prezident Pavel zastavil trestní stíhání čtyř vojáků v kauze útoku v Afghánistánu

Prezident republiky Petr Pavel se rozhodl udělit milost čtyřem českým vojákům, kteří čelili trestnímu stíhání v souvislosti s incidentem na afghánské základně v roce 2018. Tehdy příslušník afghánské armády spustil palbu na české vojáky – jednoho usmrtil a další dva těžce zranil. Následné vyšetřování vedlo k obvinění několika českých vojáků, jejichž jednání bylo podle státních orgánů předmětem právních pochybností.

před 2 hodinami

Hokej, ilustrační foto

Vedle Švédska je ve čtvrtfinále MS i druhý domácí tým Dánové. Mezi osmičkou je i Rakousko, Kazachstán sestupuje

Až tradičně nabitý závěrečný hrací den v rámci základních skupin rozhodl o posledních postupujících do čtvrtfinále a definitivním složení čtvrtfinálových dvojic. Kromě toho ale také rozhodl o druhém sestupujícím. Vedle Francouzů opouští po tomto ročníku elitní divizi MS i Kazachstánci, kteří se mohli ještě zachránit ve vzájemném souboji se Švýcarskem, kdyby ovšem dokázali s nimi bodovat. 

před 2 hodinami

Hokej MS

Na čtvrtfinále se Švédy i s Kämpfem. Toronto českého útočníka pouští na MS

Krátce poté, co čeští hokejisté v úterý prohráli svůj poslední zápas ve skupině B na mistrovství světa, bylo jasné, že se jejich realizační tým dočká vytoužené posily z kanadsko-americké NHL. Útočník David Kämpf totiž prošel nezbytnou lékařskou prohlídku a klubové vedení Toronta ho tak následně uvolnilo na MS do švédského Stockholmu, kam Češi odcestují na čtvrteční čtvrtfinále, ve kterém se utká s domácími Švédy.

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Izraelci zřejmě zabili lídra Hamásu Sinvára. Obsadíme celé Pásmo Gazy, potvrdil Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes večer v obsáhlém projevu prohlásil, že je jeho země připravena ukončit válku v Pásmu Gazy – ovšem jen za „jasných podmínek“, které mají zajistit izraelskou bezpečnost. Premiér zároveň potvrdil, že izraelská armáda pravděpodobně zabila významného lídra Hamásu Mohammeda Sinvára a že cíl zcela porazit hnutí Hamás zůstává beze změny.

před 4 hodinami

Mark Carney, Liberální strana Kanady

Kanada se chce připojit k Trumpovu štítu Golden Dome

Kanadská vláda potvrdila, že s administrativou prezidenta Donalda Trumpa jedná o možném zapojení do nového amerického systému protiraketové obrany nazývaného „Golden Dome“. Cílem ambiciózního projektu je ochrana Severní Ameriky před tzv. „nové generací“ vzdušných hrozeb, včetně hypersonických střel a útoků ze stratosféry či vesmíru.

před 5 hodinami

Elon Musk

Elon Musk nekončí. Prozradil, jak dlouho zůstane v čele Tesly

Elon Musk prohlásil, že hodlá zůstat generálním ředitelem společnosti Tesla ještě alespoň dalších pět let. Veřejné ujištění pronesl během vystoupení na katarském ekonomickém fóru pořádaném agenturou Bloomberg v Dauhá. Když se ho moderátor zeptal, zda je připraven vést Teslu v příštích pěti letech, Musk bez váhání odpověděl: „Ano.“ A v reakci na následný dotaz, zda má o tomto plánu nějaké pochybnosti, s typickou dávkou černého humoru dodal: „No, ledaže bych zemřel.“

před 5 hodinami

Donald Trump

Válka na Ukrajině: Jaké budou další kroky? Trumpa čekají tři zásadní rozhodnutí

Americký prezident Donald Trump se v příštích týdnech může ocitnout v klíčové roli při hledání cesty k ukončení ruské agrese proti Ukrajině. Podle aktuální analýzy experta Michaela O’Hanlona z vlivného think-tanku Brookings Institution by Trump mohl využít diplomatického manévrovacího prostoru, který mu otevřelo nedávné sbližování s Kyjevem. Pokud zároveň zesílí tlak na Moskvu, může podle O’Hanlona připravit půdu pro možné příměří.

před 6 hodinami

Očkování, ilustrační foto

Nemoc, která v minulosti děsila svět, už nebude hrozbou? Británie spouští jako první na světě očkování

Ve Spojeném království začne letos v létě celosvětově první očkovací program proti kapavce. Britské zdravotnické úřady oznámily, že vakcína bude od 1. srpna nabízena vybraným skupinám obyvatel skrze místní centra sexuálního zdraví. Cílem je zpomalit rychle rostoucí výskyt této pohlavně přenosné infekce, která v posledních letech vykazuje alarmující nárůst a čím dál častěji je rezistentní vůči antibiotikům.

před 7 hodinami

Americká armáda, ilustrační fotografie

Nejde jen o Ukrajinu. USA stojí před možností největšího vojenského konfliktu od druhé světové války

Americká zahraniční politika se čím dál častěji točí kolem jednoho bodu na mapě východní Asie – Tchaj-wanu. Tento ostrov, jehož mezinárodní status zůstává nejednoznačný, se připravuje na možný vojenský střet s Čínou, která si na něj dělá dlouhodobý nárok. A Spojené státy stojí před dilematem, které by mohlo vést k největšímu vojenskému konfliktu od druhé světové války – tentokrát ale s jadernou mocností, píše National Interest.

před 8 hodinami

Elton John

Elton John kvůli AI označil britskou vládu za absolutní lůzry

Zpěvák a hudební skladatel Elton John ostře kritizuje britskou vládu za návrh, který by umožnil technologickým firmám využívat chráněný obsah umělců bez jejich souhlasu pro trénování umělé inteligence. John tento přístup označil za „trestní čin“ a britskou vládu za „absolutní lůzry“.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Mír výměnou za území? Rusko a Ukrajina zvažují možnosti dohody

Vyjednávání prezidentů Ukrajiny a Ruska, jak sám Putin oficiálně během tiskové konference nabídl, by mohlo znamenat důležitý posun v jednání o ukončení války. Hlavním bodem by měly být územní otázky a jejich budoucí kontrola. Na přijetí této nabídky naléhal i Donald Trump, který vyzval Ukrajinu k okamžitému souhlasu.

před 9 hodinami

Andrij Portnov

Ve Španělsku byl zastřelen Andrij Portnov, ukrajinský politik a poradce Janukovyče

V úterý ráno otřásla Madridem šokující vražda bývalého vlivného ukrajinského politika Andrije Portnova. Neznámý útočník či útočníci ho zastřelili poblíž prestižní American School of Madrid ve čtvrti Pozuelo de Alarcón. Jak informovala agentura Reuters s odvoláním na zdroj blízký vyšetřování, obětí byl právě Portnov – dlouholetý právník a někdejší vysoce postavený člen administrativy prezidenta Viktora Janukovyče.

před 10 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Ukrajina má důkazy, že ruská armáda popravuje kapitulující ukrajinské vojáky

Drsný rozkaz proniká šumem vysílačky: „Velitele zajmout, ostatní zabít.“ Tato děsivá slova zazněla v rámci série rádiových komunikací mezi ruskými jednotkami, které podle ukrajinských úřadů dokazují, že vyšší důstojníci ruské armády přikazují vojákům popravovat kapitulující ukrajinské vojáky – což je hrubé porušení mezinárodního práva.

před 10 hodinami

Monika Brusenbauch Meislová

Brexit pozpátku? Británie a EU se snaží aktualizovat vztahy, jinak nezvládnou čelit novým hrozbám, říká Meislová

Expertka na britský politický systém Monika Brusenbauch Meislová z brněnské Masarykovy univerzity v rozhovoru pro EuroZprávy.cz exkluzivně vysvětlila, co znamená snaha o aktualizaci vzájemných vztahů Velké Británie a Evropské unie a také zhodnotila, jak se Londýnu podařil brexit. „Mnoho očekávaných výhod – nové obchodní dohody, silnější globální postavení, nižší míra migrace – se buď nenaplnilo, nebo se ukázaly jako zcela iluzorní,“ říká. 

před 10 hodinami

Donald Trump

Trump neví co dál, Ukrajinu nechá padnout. V Kyjevě panuje zklamání, frustrace a rostoucí obavy

Ukrajina se znovu cítí opuštěná jedním ze svých klíčových spojenců. Americký prezident Donald Trump 19. května jednal telefonicky se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem, aby se pokusil prosadit příměří ve válce, která už téměř čtyři měsíce drtí Ukrajinu. Výsledek? Žádný průlom, žádné sankce a z pohledu Kyjeva – další ostudná ukázka Trumpovy důvěřivosti vůči Kremlu.

před 10 hodinami

lesy

Problém, který jde za každým z nás. Leností ničíme ekosystémy, přitom stačí vyměnit oblečení za jídlo

Kvalitní jídlo by mělo být základním právem, ne nedostupným luxusem. Místo toho utrácíme za zbytečnosti, zlozvyky a statusové symboly, zatímco strava končí na chvostu priorit. Levné potraviny z velkochovů a průmyslové výroby snižují nejen kvalitu našeho života, ale také systematicky devastují přírodu. Ekosystémy trpí kvůli naší pohodlnosti, závislosti na levném a ochotě ignorovat důsledky. Pokud nezměníme spotřebitelské chování, nezachrání nás ani to, že plastové lahve házíme do žlutého kontejneru.

před 11 hodinami

Ehud Olmert

Izraelské operace v Gaze jsou velmi blízko válečnému zločinu, varuje expremiér. Mezinárodní tlak roste

Bývalý izraelský premiér Ehud Olmert se ostře vymezil vůči aktuální vojenské strategii Izraele v Pásmu Gazy. V rozhovoru pro britskou stanici BBC uvedl, že to, co izraelská vláda pod vedením Benjamina Netanjahua v Gaze provádí, je „velmi blízko válečnému zločinu“. Vyjádření přichází v době, kdy se Izrael ocitá pod rostoucím mezinárodním tlakem kvůli rozsahu civilních obětí a blokádě humanitární pomoci.

před 11 hodinami

Konec levných zásilek z Temu a Sheinu. EU zavede speciální poplatek za každý balíček

Evropská komise plánuje zavést jednotný poplatek ve výši dvou eur, tedy zhruba 50 korun, za každou malou zásilku doručenou spotřebitelům v EU. Nové opatření by se mohlo výrazně dotknout především levných online platforem, jako jsou Temu a Shein, jejichž podnikání stojí na levné a přímé přepravě zboží z Číny do Evropy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy