17. listopad 1939: Jak Nacisté utáhli oprátku Čechům?

Mezi Čechy se rozšířila nesmiřitelná nenávist a hněv vůči nacistům. Po obsazení okleštěného československého státu v březnu 1939 a následném vyhlášení Protektorátu Čechy a Morava si nenechali ujít jedinou příležitost k vyjádření nesouhlasu s německou tyranií. 28. říjen, státní svátek oslavující vznik Československa, se proto stal dnem rozsáhlých demonstrací.

V době mezi 10. a 26. říjnem 1939 se po Praze začaly objevovat letáky, které obyvatelstvo vyzývaly k oslavám výročí vzniku nezávislého Československa. Na oblečení si Pražané měli připnout stužky v národních barvách, okolo 18 hodiny dorazit na Václavské náměstí a tam posléze držet dvě minuty ticha.   

Jak napsal Ivan Pfaff ve svém článku pro zeit.de, celý 28. říjen probíhal v Praze vzrušeně. Již kolem 12 hodiny se na Staroměstském náměstí shromáždilo 1500 lidí, kteří uráželi přítomné Němce, a v Jungmannově ulici bylo možné slyšet první výstřely. Nějaký člověk s českou trikolorou postřelil tři německé civilisty. Na policejní stanici se později ukázalo, že šlo o německého provokatéra Waltera Pöhlze, člena Gestapo. 

Protesty gradovaly v odpoledních a večerních hodinách nedaleko Václavského náměstí. Asi v 18:30 tam bylo postřeleno 12 lidí. Václav Sedláček, mladý pekařský učeň, na místě umírá. Jan Opletal, 24letý student medicíny, byl zasažen do břicha. Očití svědci Vladislav Bubeník a Marie Poctová za pachatele shodně označili skupinku čtyř německých civilistů a několik mužů v uniformě.

Ať žije Československo!

Dne 11. listopadu v Praze Jan Opletal podlehl svému zranění. Ačkoliv měl být pohřben v Nákle, v jeho rodné obci na Moravě, jeho spolužáci v Praze trvali na uskutečnění smutečního průvodu. Představitelé Svazu českých lékařů a studentské koleje, kde Opletal žil, přislíbili klidný průběh této tiché manifestace odporu. Od počátku ale bylo jasné, že se pražský průvod neobejde bez vlasteneckých projevů. Proč ho tedy německé úřady vůbec povolily? Jak Gestapo, tak i další německé orgány si zřejmě přály konání dalších demonstrací, které by oprávnily tvrdý postup vůči Čechům.

15. listopadu v 8:30 se otevřela kaple Institutu patologie Univerzity Karlovy. Kolem rakve s Janem Opletalem se shromáždilo asi 3500 studentů. V 9:15 rakev uložili do pohřebního vozu a začali zpívat českou národní hymnu. Potom, co rakev s Opletalem vyjela směrem k nádraží, obsadili studenti budovu ČVUT na Karlově náměstí za provolávání hesel jako „ať žije svoboda“ či „ať žije Československo“.    

Nepokoje z 15. listopadu byly oproti 28. říjnu velmi malé. Přesto je Němci interpretovali jako nový důkaz o nepřátelství českých studentů. Následujícího dne v Berlíně podávali hlášení o pražských demonstracích vrcholní němečtí úředníci z Protektorátu, tj. říšský protektor Konstantin von Neurath, jeho tajemník Karl Hermann Frank a generál Erich Friderici. Hlášení se bohužel nedochovalo v písemné formě a jeho obsah byl rekonstruován na základě Frankových poválečných výpovědích.  

Frank nechal popravit devět vůdců 

Rozhodnutí nakonec učinil Adolf Hitler, který přikázal obsadit všechny české univerzity a na tři roky je uzavřít. 17. listopadu okolo šesté hodiny ranní nechal Karl Hermann Frank v ruzyňských dělostřeleckých kasárnách zastřelit devět univerzitních a studentských vůdců. Nacistickému teroru tehdy padli za oběť doc. Josef Matoušek, dr. Jaroslav Klíma, dr. František Skorkovský, Jan Weinert, Josef Adámek, Bedřich Koula, Jan Šafránek, Jan Černý a Marek Frauwirt.     

Stejného dne brzy ráno mezi 3:30 a 7:30 obklíčilo čtyři sta příslušníků německé policie pět největších pražských studentských kolejí. Nejdříve začali střílet do oken, následně vtrhli dovnitř, vytáhli studenty ven a za neustálého bití je naložili do autobusů. 1850 studentů dopravili do Ruzyně, kde propustili všechny cizince a osoby mladší 20 let. Ke zbylým 1250 osobám ještě přidali 75 zatčených vysokoškoláků z Brna a 15 z Příbrami.   

Těchto 1340 studentů deportovali do koncentračního tábora Sachsenhausen. 32 z nich se na svobodu dostalo po měsíci a velká většina z těch zbývajících byla propuštěna mezi lety 1942 a 1943. Několik desítek vězňů Sachsenhausen opustilo až v dubnu 1945 a 26 studentů se nevrátilo nikdy. 

„Policie ráno 17. listopadu 1939 obsadila a uzavřela dvě univerzity, dvě technické vysoké školy, pět dalších vysokých škol, všechny lékařské instituty, a dokonce i nemocnici na Karlově náměstí,“ uvedl Ivan Pfaff. „Lhůtu tří let nacisté nedodrželi. Všechny školy byly znovu otevřeny až po skončení války.“

Související

Jan Opletal

85 let od smrti Jana Opletala. Kdo byl student, který se postavil nacistům?

Jedenáctého listopadového dne letošního roku tomu bude přesně 85 let od chvíle, kdy zemřel Jan Opletal. Mladý student medicíny podlehl těžkým zraněním, která utrpěl na demonstraci proti nacistické okupaci našich zemí dne 28. října 1939. O tomto národním odporu vůči totalitnímu režimu již bylo napsáno mnohé. A kdo byl Jan Opletal?

Více souvisejících

nacisté II. světová válka 17. listopad 17. listopad 1939

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 42 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry

Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy