Proč je Česko rájem houbařů? Odpověď skrývají zákony

Západně od našich hraníc platí omezení, kolik hub si z lesa můžete odnést. Zatímco je houbaření v Česku běžné, v některých krajinách je zakázáno. Za porušení zákona hrozí i vězení.

Češi, Slováci a Poláci mohou využít toho, že houbaření není nijak omezováno. "Ve většině evropských států platí zákaz houbaření na soukromých pozemcích, zatímco v Nizozemsku platí i ve veřejných lesích a parcích. Porušení zákazu znamená pytláctví, za které kromě pokuty hrozí až měsíc vězení. To je ale ve skutečnosti spíše nepravděpodobný trest,“ řekl Tomáš Odstrčil z analytického projektu Evropa v datech pro server tn.cz.

Omezení se nejčastěji týkají množství hub, které si můžeme odnést. „Německé spolkové země mají limity nastaveny od pouhého půl kila hub na den. V chráněných oblastech navíc hrozí vysoké pokuty, například v Sasku i padesát tisíc eur," vysvětlil Odstrčil.

Váhový limit platí také v sousedním Rakousku, kde si můžete odnést dva kilogramy hub. V Chorvatsku si můžete odnést maximálně 3 kilogramy hub a potřebujete speciální povolení na sběr, které platí jeden kalendářní rok.

V Itálii obecně platí, že sběr je povolený od 7 do 19 hodin. V Jižním Tyrolsku musíte dopředu zaplatit 8 euro obci, na jejímž území budete houby sbírat.

Ve Francii je navíc limit počítán na litry což podle projektu Evropa v datech odpovídá 1,5 až 3 kg hub. V Belgii platí také zákaz, ale jen v některých lesích. Někde můžete chodit pro houby jen s desetilitrovým košíkem. Platí i zákaz vzdálit se na více než 10 metrů od vyšlapaných cest.

Související

Více souvisejících

Houby Slovensko Nizozemí Česká republika Polsko Belgie Francie Itálie Chorvatsko Tyrolsko Rakousko houbařstí zákony

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 7 minutami

před 34 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace

Východní polovinu Česka v těchto chvílích zasypává sníh, pokud se tedy vyplnily předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Pomyslným viníkem je tlaková níže, která dokonce dostala vlastní jméno. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy