Nejdražší věc v Česku? Jaká je hodnota korunovačních klenotů?

Po dvou letech budou opět vystaveny korunovační klenoty na Pražském hradě. V pondělí 15. ledna je vyzvednou klíčníci a uloží je do Vladislavského sálu. Korunovační klenoty pak může veřejnost vidět do 23. ledna 2018. Poté se opět uloží do komory v chrámu sv. Víta.

V pondělí 15. ledna vyzvednou všichni klíčníci z komory chrámu sv. Víta na Pražském hradě korunovační klenoty, aby je přemístili do Vladislavského sálu, kde budou od dalšího dne týden zpřístupněny veřejnosti.Insignie půjdou vyzvednout majitelé sedmi klíčů - prezident republiky, předseda vlády, arcibiskup pražský, předseda Poslanecké sněmovny, předseda Senátu, děkan Metropolitní kapituly u sv. Víta a primátorka hlavního města Prahy. Výstava korunovačních klenotů se koná k příležitosti oslavy dvaceti pěti let samostatné České republiky a rovněž sta let od vzniku Československa. 

Klenoty jsou vystavovány vždy při zvláštní příležitosti. Příkladem můžou být výročí vzniku státu, jmenování prezidenta a podobně. Naposledy byly klenoty vystaveny v květnu 2016 při příležitosti sedmistého výročí od narození českého krále Karla IV. Významné české insignie jsou pod sedmi zámky od roku 1791, kdy se klenoty vrátili z Vídně zpět do Prahy. Umístěny tehdy byly v chrámu sv. Víta v korunním archivu za Svatováclavskou kaplí, za železnými dveřmi s pěti zámky. Tam byly uloženy do skříně, která měla další dva zámky, od nichž měli klíče dva strážci klenotů.

Pro Českou republiku mají nevyčíslitelnou hodnotu, protože klenoty se používaly pokaždé, když byl korunován český král. Ať už byly klenoty kvůli ohrožení někam odvezeny a skryty, vždycky se vrátily do Prahy, aby mohl být s nimi korunován nový česká král. Mezi insignie patří svatováclavská koruna, královské jablko, královské žezlo a korunovační plášť. 

Nejznámější a patrně nejcennější je svatováclavská koruna, kterou nechal ke své korunovaci v roce 1347 vyrobit Karel IV. Poté ji dal svému následovníkovi Václavu a dále a dále sloužila ke korunovaci dalších českých králů. Na koruně je celkem 19 safírů, 44 spinelů, 1 rubín, 30 smaragdů a 20 perel. Mezi safíry je jeden velmi drahocenný, původně ze Srí Lanky a patří mezi vůbec největší modré safíry na světě. Návštěvníci si jej budou moci pořádně prohlédnout zblízka, protože letos bude koruna vystavena ve skleněné vitríně, kde si ji můžou prohlédnout ze všech stran.

Královské jablko je ze zlata o ryzosti osmnácti karátů. Skládá se ze dvou polokoulí, které jsou spojeny ozdobným prstencem, vysokého křížku, červených spinelů, modrých safírů a perel. Na horní polokouli je zobrazen příběh Davida - jeho jmenování králem a zápas s Goliášem. Na dolní polokouli je zobrazen klečící Adam před Stvořitelem, jeho uvedení do ráje a Stvořitel varující Adama a Evu před stromem poznání.

Žezlo má rovněž osmnáct karátů zlata. Je šedesát sedm centimetrů dlouhé a váží lehce přes jeden kilogram. Je zdobeno čtyřmi safíry, pěti spinely a šedesáti dvěma perlami. Poslední insignií je korunovační plášť, který je vyroben z luxusní hedvábné tkaniny, jež je známá pod pojmem zlatohlav. Po celém obvodu je lemován bílou kožešinou z hranostaje, tzv. hermelínem, jemuž se přezdívá kožešina králů.

Související

Více souvisejících

Česká republika Československo České korunovační klenoty Pražský Hrad 100. výročí vzniku Československa

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos.

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

včera

včera

Jaderná elektrárna Dukovany

ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti

Zákaz uzavřít smlouvu o dostavbě Dukovan sice platí dál, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již rozhodl o návrzích společností EDF a Westinghouse. Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad, dodal úřad. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Zdevastované Španělsko. Ničivé povodně už mají na kontě stovky mrtvých

Ničivé přívalové deště a rozsáhlé záplavy na jihovýchodě Španělska si vyžádaly již nejméně 205 obětí, oznámily v pátek místní úřady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy