Nejdražší věc v Česku? Jaká je hodnota korunovačních klenotů?

Po dvou letech budou opět vystaveny korunovační klenoty na Pražském hradě. V pondělí 15. ledna je vyzvednou klíčníci a uloží je do Vladislavského sálu. Korunovační klenoty pak může veřejnost vidět do 23. ledna 2018. Poté se opět uloží do komory v chrámu sv. Víta.

V pondělí 15. ledna vyzvednou všichni klíčníci z komory chrámu sv. Víta na Pražském hradě korunovační klenoty, aby je přemístili do Vladislavského sálu, kde budou od dalšího dne týden zpřístupněny veřejnosti.Insignie půjdou vyzvednout majitelé sedmi klíčů - prezident republiky, předseda vlády, arcibiskup pražský, předseda Poslanecké sněmovny, předseda Senátu, děkan Metropolitní kapituly u sv. Víta a primátorka hlavního města Prahy. Výstava korunovačních klenotů se koná k příležitosti oslavy dvaceti pěti let samostatné České republiky a rovněž sta let od vzniku Československa. 

Klenoty jsou vystavovány vždy při zvláštní příležitosti. Příkladem můžou být výročí vzniku státu, jmenování prezidenta a podobně. Naposledy byly klenoty vystaveny v květnu 2016 při příležitosti sedmistého výročí od narození českého krále Karla IV. Významné české insignie jsou pod sedmi zámky od roku 1791, kdy se klenoty vrátili z Vídně zpět do Prahy. Umístěny tehdy byly v chrámu sv. Víta v korunním archivu za Svatováclavskou kaplí, za železnými dveřmi s pěti zámky. Tam byly uloženy do skříně, která měla další dva zámky, od nichž měli klíče dva strážci klenotů.

Pro Českou republiku mají nevyčíslitelnou hodnotu, protože klenoty se používaly pokaždé, když byl korunován český král. Ať už byly klenoty kvůli ohrožení někam odvezeny a skryty, vždycky se vrátily do Prahy, aby mohl být s nimi korunován nový česká král. Mezi insignie patří svatováclavská koruna, královské jablko, královské žezlo a korunovační plášť. 

Nejznámější a patrně nejcennější je svatováclavská koruna, kterou nechal ke své korunovaci v roce 1347 vyrobit Karel IV. Poté ji dal svému následovníkovi Václavu a dále a dále sloužila ke korunovaci dalších českých králů. Na koruně je celkem 19 safírů, 44 spinelů, 1 rubín, 30 smaragdů a 20 perel. Mezi safíry je jeden velmi drahocenný, původně ze Srí Lanky a patří mezi vůbec největší modré safíry na světě. Návštěvníci si jej budou moci pořádně prohlédnout zblízka, protože letos bude koruna vystavena ve skleněné vitríně, kde si ji můžou prohlédnout ze všech stran.

Královské jablko je ze zlata o ryzosti osmnácti karátů. Skládá se ze dvou polokoulí, které jsou spojeny ozdobným prstencem, vysokého křížku, červených spinelů, modrých safírů a perel. Na horní polokouli je zobrazen příběh Davida - jeho jmenování králem a zápas s Goliášem. Na dolní polokouli je zobrazen klečící Adam před Stvořitelem, jeho uvedení do ráje a Stvořitel varující Adama a Evu před stromem poznání.

Žezlo má rovněž osmnáct karátů zlata. Je šedesát sedm centimetrů dlouhé a váží lehce přes jeden kilogram. Je zdobeno čtyřmi safíry, pěti spinely a šedesáti dvěma perlami. Poslední insignií je korunovační plášť, který je vyroben z luxusní hedvábné tkaniny, jež je známá pod pojmem zlatohlav. Po celém obvodu je lemován bílou kožešinou z hranostaje, tzv. hermelínem, jemuž se přezdívá kožešina králů.

Související

Více souvisejících

Česká republika Československo České korunovační klenoty Pražský Hrad 100. výročí vzniku Československa

Aktuálně se děje

před 40 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 49 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy