Škola volá. Zruinuje vás finančně školák? Poradíme, jak zbytečně neutrácet

Praha - Dovolené pomalu končí a začátek školního roku buší na dveře. Řada rodičů se už dopředu hroutí z toho, jak je budou první dny školní docházky ratolestí finančně ruinovat. Po zaplacení dovolené, prázdninových táborů a obměně šatníku se musejí vyrovnat ještě s jednorázově vyššími výdaji za nákup školních pomůcek. Poradíme vám, jak si vše před koncem prázdnin správně naplánovat a vyhnout se zbytečným nákupům.

Naplánujte výdaje na nový školní rok

Se svým školákem zkuste s předstihem dát dohromady, jaké pomůcky a psací potřeby mu zůstaly z loňského roku a co bude potřeba dokoupit. K tomu připočítejte platby za družinu, jídelnu, příspěvky do rodičovského sdružení a odpolední kroužky. To vše vás totiž bude stát nemalou sumu. Pro lepší přehled jsme připravili krátký výčet výdajů, které vás pravděpodobně v letošním školním roce neminou.

Náklady na začátku školního roku (průměrná částka v Kč)

SRPŠ, příspěvky na výbavu třídy, materiály do výuky, 500Učebnice, písanky, sešity, desky na písmenka a číslice, papírové hodiny 500Výbava školáka: aktovka, penál, psací potřeby 1 700Zdravotní přezůvky do školy 500Výbava na výtvarnou výchovu včetně kufříku 400Výbava na tělocvik: cvičební úbor, boty do tělocvičny, boty na ven 1 000

Náklady v průběhu školního roku

Kulturní akce: divadlo, kino, muzeum, exkurze 300Výlety: škola v přírodě (6 dní v ČR) 2000Družina 150/měsícObědy, svačiny 800/měsícKroužky 1 000 – 3 000

Náklady celkem 16 450

(zdroj: ČSOB)

Svého potomka zapojte do plánování výdajů. Dejte mu určitý obnos a dovolte mu, aby si za ně vybral vybavení do školy. Díky tomu zjistí, že výdaje se musí plánovat, protože ani maličkosti jako propisky a tužky nejsou zadarmo.

Účet pro školáka

Pokud se dítě intenzívně věnuje sportu a často jezdí mimo domov se svým týmem, nebo dostává pravidelně kapesné, založte dítěti vlastní účet. Výhodou je, že potomek může starší deseti let může dostat i svou vlastní platební kartu, kterou je možné pojistit proti krádeži a výběr se může nastavit na pouhých 200 korun týdně. Díky přístupu k účtu prostřednictvím internetového bankovnictví tak budete mít neustálý přehled o platbách dítěte.

Kapesné

S nástupem školních povinností byste měli se svým potomkem probrat také kapesné. To by mělo dítě dostávat pravidelně, nikoliv v závislosti na tom, že máte drobné, nebo dítě po vás chce peníze. Jedině tak se z kapesného může zároveň stát výchovný prostředek. „S pravidelným příjmem se i malý školák může učit finanční zodpovědnosti. Pro začátek stačí třeba jen deset korun týdně. Děti totiž postupně přijdou i na to, že je výhodné si nějakou částku schovat na později," uvedl Jan Doubek z ERA spořitelny.

Z průzkumu vyplývá, že děti na prvním stupni dostávají nejčastěji sto až čtyři sta korun měsíčně, středoškoláci asi pět set korun. Starší školáci si mohou z kapesného hradit i volání nebo obědy. Tomu musíte zároveň přizpůsobit i jeho výši. Zároveň si však musíte být jisti, že váš potomek má již dostatečnou míru zodpovědnosti.

Související

Ilustrační fotografie. Komentář

Kdo nepatří do moderního světa? Obchodník, který odmítá platby kartou

Jedno ‒ jak se rádo říká ‒ z nesmrtelných přísloví praví: Vše, co v životě potřebujeme, lze koupit za nepatrný peníz, jen zbytečnosti jsou drahé. A tohle platí víc než dost i v tom, proč se znovu a znovu objevuje pro některé „neskutečný“ problém, totiž, proč se nedá všude zaplatit kartou a zda by takové „technické“ problémy měla řešit ústava, nebo by se podobné záležitosti podrobily nějakému zákonu. A to si někdo neustále stěžuje, jaká je v téhle zemi často až šílená regulace.

Více souvisejících

finance Školství

Aktuálně se děje

před 30 minutami

Rusko, ilustrační foto

Nechci květiny, ale Ukrajinu. V Rusku bují ženské povstání proti válce

8. března 2023, na Mezinárodní den žen, rozdávali ruští vojáci v Melitopolu, městě na jihu Ukrajiny, ženám a dívkám tulipány a snítky mimózy. Tento krok měl zlepšit vztahy mezi okupanty a místními obyvateli. Ale noc předtím někdo tajně vylepil plakáty po zdech a lampách. Na nich byla zobrazena mladá Ukrajinka v tradiční vyšívané košili, jak bije ruského vojáka kyticí. Slogan zněl: „Nechci květiny. Chci svou Ukrajinu.“

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Jana Synková ve filmu Babovřesky 2

Ve věku 80 let zemřela herečka Jana Synková

Ve věku 80 let zemřela legendární herečka Jana Synková, známá nejen jako teta Kateřina ze seriálu Saturnin, ale také jako psycholožka Kudláková z populární filmové trilogie Byl jednou jeden polda. Smutná zpráva přichází pouhých šest měsíců po smrti jejího manžela, zakladatele Studia Ypsilon Jana Schmida (†87), který zemřel letos v červnu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Věznice

Nebyla to jen "lidská jatka". Odpůrce Asada děsilo i "Peklo na Zemi"

V prosinci objevila Douna Haj Ahmed, syrská uprchlice žijící v Londýně, bolestivou pravdu o minulosti svého manžela Abdullaha Al Nofala. Během sledování záběrů zpravodajství, kde rebelové slavili pád režimu Bašára Asada, její muž nečekaně odhalil temnou kapitolu svého života. Obrátil se na svou ženu a se slzami v očích řekl: „To je místo, kde mě zatkli. To je to místo.“

před 4 hodinami

Čínský prezident Si Ťin-pching

Nesmí k nim rodina ani právník. Čína staví detenční centra na mučení vězňů

Čína masivně rozšiřuje své detenční kapacity v souvislosti s probíhající protikorupční kampaní prezidenta Si Ťin-pchinga, která zasahuje stále širší oblasti společnosti. Podle vyšetřování CNN bylo od roku 2018 vybudováno nebo rozšířeno více než 200 specializovaných detenčních zařízení, označovaných jako "liuzhi", kde jsou podezřelí zadržováni bez přístupu k právníkům nebo rodině až na šest měsíců.

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost.

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 

včera

včera

Pavel Nedvěd

Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii

Začátkem tohoto týdne se objevily v českých médiích spekulace, že by se držitel Zlatého míče z roku 2003 a bývalý viceprezident Juventusu Turín Pavel Nedvěd mohl po odmlce opět vrátit k fotbalu. Konkrétně deník Sport přišel s informací, že by se partner Dary Rolins mohl vrátit do Česka a stát se sportovním ředitelem prvoligového Hradce Králové. Nejnověji se však v souvislosti s ním mluví o tom, že by jeho nejbližší kroky měly vést do Saúdské Arábie.

včera

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska

Slovenský premiér Robert Fico riskuje izolaci Slovenska napříč západními spojenci a hraje riskantní hru, která spíše posiluje strategii šéfa Kremlu Vladimira Putina než cestu k míru. Zatímco EU drží více méně jednotnou linii vůči Rusku, Slovensko se vydává vlastní cestou, která může Bratislavu posunout na okraj evropské diplomacie a přiblížit ji k orbitu Moskvy.

včera

Počasí

Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové

Meteorologové varují před tvorbou námrazy a náledí, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha začne platit dnes v 18:00 a potrvá do sobotních 10:00. Meteorologové nicméně naznačili, že je možné očekávat vydání dalších varování i v příštích dnech. 

včera

včera

Dvojnásobná vražda v rodině na Teplicku. Případ řeší policie, má podezřelého

Policie od pátečního rána vyšetřuje dvojnásobnou vraždu, ke které došlo v rodině na Teplicku v Ústeckém kraji. Informovala o tom na sociální síti X. Třetí osoba utrpěla těžká zranění. Podezřelého zadrželi strážci zákona na místě činu.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy