Gazprom čeká pokles cen plynu v EU, varuje ale před možnou krizí

Vídeň - Ceny ruského plynu v EU letos v prvním čtvrtletí klesnou o více než třetinu a dostanou se na 180 dolarů za tisíc krychlových metrů. Gazprom ale zároveň varoval před krizí na trhu s plynem, pokud Brusel neupraví svou energetickou politiku.

Dodávky ruského plynu do Evropy se výrazně zpolitizovaly, když se v důsledku ukrajinské krize zhoršily vztahy mezi Moskvou a západními zeměmi.

EU přitom již v roce 2009 zavedla nové regulační předpisy, které Gazprom rozhořčily a přinutily jej prodat podíly v některých evropských aktivitách. Tyto předpisy také vytvořily značné překážky pro projekt plynovodu South Stream, který měl dopravovat ruský plyn do Evropy přes Černé moře. Koncem roku 2014 proto Rusko tento projekt zrušilo.

Gazprom loni zvýšil dodávky zemního plynu do Evropské unie a Turecka o osm procent na 159,4 miliardy krychlových metrů, a to díky poklesu těžby v Evropě. Předseda představenstva Gazpromu Viktor Zubkov dnes předpověděl, že v letošním roce zůstane export zhruba na loňské úrovni. Evropská unie přitom usiluje o snížení závislosti na ruském plynu.

Zubkov poukázal na hrozbu nedostatečných investic do těžby plynu v důsledku nízkých cen komodit na světových trzích. "Je zde jen málo zemí, které mohou pokračovat v investicích, když jsou ceny tak nízko jako teď," uvedl Zubkov na konferenci ve Vídni. "V budoucnu, pokud nebudou dostatečné investice na roky 2017 a 2018, mohou na trhu s plynem nastat obrovské problémy," dodal Zubkov.

Podle něj nyní potřebuje Rusko vědět, jakou roli EU ve své energetické politice přisuzuje ruskému plynu. "Situace je nyní poměrně složitá, což může představovat velké riziko pro bezpečnost dodávek. Potřebujeme vyváženou spolupráci s partnery," dodal.

Související

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

Více souvisejících

Gazprom Zemní plyn EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy