Nad nesplavností našich řek můžeme „mávnout rukou“. Česko víc ohrožuje málo vody v Rýně

Vážným problémem, který během uplynulých měsíců zasáhl téměř celou Evropu, je boj se suchem. Neklesly přitom pouze hladiny českých řek, ale také toků u našich sousedů. Nedostatek vody v nich má přitom velký dopad na českou ekonomiku.

Katastrofální sucho, které v loňském roce zasáhlo Českou republiku, má samozřejmě své dalekosáhlé důsledky. Na Labe se třeba teprve v těchto dnech začala po nekonečných osmi měsících vracet lodní doprava. Na německé řece Rýn však takové štěstí nemají, na naši zemi to přitom také má velké dopady.

Právě jednu z klíčových evropských dopravních tepen postihlo sucho opravdu výrazně. Po Rýně přitom Němci přepravují ročně přes 220 milionů tun zboží, téměř 80 % však museli v loňském roce přeložit na kamiony a vlaky. Přeprava se tak výrazně zdražila, mnohé zboží navíc lze přepravovat jen za pomoci lodí.

Řeka má přitom výrazný dopad na německou ekonomiku, na níž významně závisí i růst české ekonomiky. S negativním výhledem do budoucna, který předpovídá, že se zde sucho bude opakovat stále častěji, to představuje velkou hrozbu pro Českou republiku. Tuzemské ekonomice tak může pokračující sucho zasadit i tuto nečekanou ránu.

Během loňského roku třeba klesla hladina řeky v Kolíně nad Rýnem na pětinu obvyklé hodnoty a dosáhla rekordních 77 centimetrů. „Nízké hodnoty zde budeme měřit čím dál častěji, přitom lodě jsou stále větší a těžší,“ poukazuje na paradox jeden z místních.

Hladina Rýna přitom nezávisí pouze na množství srážek, ale také na tání sněhu z alpských ledovců, které významně zásobují horní tok. Jejich mocnost ovšem každým rokem ubývá, tím pádem ubývá i vodních rezerv. „Potřebujeme zvednout hladinu Bodamského jezera,“ konstatuje další ze zástupců vodních dopravců.

Znalci místní situace poukazují na to, že některými místy, kterými normálně plují desítky lodí denně, během posledních měsíců neproplula jedna jediná. Rýn je přitom klíčovou dopravní tepnou, která vede do největšího evropského přístavu Rotterdam.

Na nesplavnost řeky přitom reagoval i kabinet Angely Merkelové, který plánuje zrušení nedělního zákazu jízdy kamionů v okolí toku. Lodě ovšem přepraví mnohem větší náklady než kamiony, splavnost Rýna je tak doslova klíčovou otázkou světové ekonomiky.

Související

Povodně, ilustrační fotografie.

Ničivé povodně v našich zemích napříč historií

Naše země v historii zasáhlo mnoho přírodních katastrof včetně ničivých povodní. O těchto tragédiích nám zanechali podrobná svědectví doboví kronikáři. Kdy se Česko ocitlo pod vodou, jaké povodně byly nejničivější a jak se s nimi naši předci vypořádali?

Více souvisejících

řeky Voda Kolín nad Rýnem Německo lodní doprava

Aktuálně se děje

před 25 minutami

Aktualizováno před 27 minutami

Sydney přivítalo rok 2025

Celý svět už vstoupil do roku 2025. Sydney předvedlo úchvatnou show, Zelenskyj promluvil k Ukrajincům

Úderem jedné hodiny odpolední našeho času vstoupil celý svět do roku 2025. Kvůli existenci časových pásem trval přechod prakticky jeden celý den. Nový rok jako první přivítali obyvatelé Kiribati a Austrálie, poté i velké části Asie a Evropy včetně Česka, kde se největší oslavy pořádaly tradičně na náměstích v Praze, a následně do něj vstoupila Amerika. Přechod do nového roku završil Bakerův ostrov, kde půlnoc nastala ve chvíli, kdy už má Kiribati 2. ledna.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Gaza

Nemáme jídlo, vodu ani život. Umíráme zimou a modlíme se, abychom konečně zemřeli, popisují lidé život v Gaze

Alaa Al-Shawish, bosá v blátě u přeplněné vodní stanice v centrální Gaze, svírá prázdnou nádobu a zoufale hledá čistou vodu pro svou rodinu. S příchodem zimy ji přemáhá strach, jak zvládnou mrazivé počasí. Její rodina nyní přebývá v provizorním stanu v Deir Al-Balah poté, co musela utéct z města Gaza kvůli intenzivnímu bombardování. Nové prostředí však podle CNN přináší další smrtelné hrozby.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 13 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Rudolf Huliak

Chráněné mouchy nebo řešení války prodlouženým víkendem. Slovenští politici v uplynulém roce perlili

Politika nemusí být vždy jen vážné a nudné řemeslo, a to dokazuje i náš východní soused, jehož politická scéna i v roce 2024 nabídla řadu momentů, nad nimiž člověk jen nevěřícně kroutil hlavou nebo se od srdce zasmál. Při příležitosti loučení se s rokem 2024 se EuroZprávy.cz rozhodly připravit výběr těch nejbizarnějších i nejkomičtějších okamžiků, které slovenská politika nabídla. 

včera

Ilustrační foto

Politico: Státy se připravují na možnost klimatické katastrofy. Chtějí zjistit, kdy přijde konec světa

Někteří odborníci se domnívají, že bychom mohli brzy narazit na klimatické "tipping pointy" – kritické momenty, po jejichž překročení by mohla následovat katastrofa. Velká Británie se spolu se zbytkem světa připravuje na možnost klimatické katastrofy, a to s pomocí vědeckých expertů a vlády financovaného výzkumného centra, které bylo založeno bývalým poradcem Downing Street, Dominicem Cummingsem.

včera

Svatava Hubeňáková

Zemřela oblíbená herečka Svatava Hubeňáková

Český filmový svět přišel o jednu ze svých nejstarších a nejváženějších hereček. Ve věku 96 let zemřela Svatava Hubeňáková, která se zapsala do povědomí diváků svými rolemi v ikonických českých filmech. Herečka odešla na věčnost den před vánočními svátky, 23. prosince, jak potvrdila její neteř Kristina Marková.

včera

Ilustrační foto

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají

Původ koronaviru, který za posledních pět let změnil svět a podle odhadů způsobil smrt více než 7 milionů lidí, zůstává stále nevyřešenou záhadou. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto opakovaně vyzývá Čínu, aby sdílela klíčová data, která by mohla přispět k pochopení toho, odkud virus pochází. Tato otázka není jen vědeckého významu, ale také otázkou morální odpovědnosti vůči celému světu, uvedl server Politico.

včera

včera

Hrozí Západu válka? Nebezpečí eskalace konfliktu s Ruskem je reálné

Rusko by mohlo svou konvenční eskalaci v konfliktu na Ukrajině ještě významně vystupňovat. Zatímco Západ nadále poskytuje Ukrajině pokročilé zbraně a schvaluje jejich použití proti Rusku, otázka, zda Vladimir Putin skutečně naplní své hrozby odvetných opatření, vyvolává stále více pochybností, uvedl server National Interest.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy