Připravte se na ekonomickou katastrofu, varuje Evropu MMF

Mezinárodní měnový fond (MMF) varuje Evropu, aby si připravila nouzové plány pro případ silného útlumu ekonomiky. Evropské hospodářství čelí více rizikům a měnová politika už své nástroje vyčerpala, uvedl dnes fond ve svém ekonomickém výhledu pro Evropu. Odhad růstu ekonomiky regionu ale nechal beze změny na hodnotách zveřejněných v polovině října.

Varování přichází přesto, že se hospodářství eurozóny ukazuje odolnější, než se vzhledem ke zpomalování obchodu a výroby očekávalo. Daří se Francii, tedy druhé největší ekonomice eurozóny, i když Německo jako nejdůležitější země bloku se v uplynulém čtvrtletí zřejmě propadlo do recese. Zhoršovat se začíná i situace na německém trhu práce.

Další riziko podle měnového fondu představuje chystaný odchod Británie z Evropské unie bez dohody. Hrubý domácí produkt (HDP) Spojeného království by v tomto případě za dva roky klesl o 3,5 procenta, odhaduje MMF. Evropská ekonomika by pak podle tohoto scénáře oslabila o 0,5 procenta.

Současná slabost obchodu a výroby by se navíc mohla přelít do jiných odvětví - především do služeb - rychleji a ve větší míře, než se nyní má za to. Zpráva také varuje před rychle rostoucími cenami aktiv v některých zemích a zmiňuje výslovně nemovitosti. Výsledkem by mohlo být, že banky budou zranitelnější vůči šokům typu prudkého poklesu tolerance k riziku a zpřísnění finančních podmínek.

Hospodářský růst v Evropě letos podle odhadu měnového fondu zpomalí na 1,4 procenta z loňských 2,3 procenta. Na příští rok počítá MMF s růstem o 1,8 procenta, neboť předpokládá, že se vzpamatuje světový obchod. Zatímco tato čísla zůstala beze změny, upravil MMF o jednu desetinu procentního bodu směrem dolů na 1,3 procenta odhad letošního růstu rozvinutých zemí Evropy. Rozvíjející se země regionu by si podle fondu mohly naopak o půl procentního bodu polepšit a vykázat růst o 1,8 procenta.

V případě České republiky, kterou řadí na rozdíl od Maďarska a Polska mezi rozvinuté evropské země, pak MMF snížil odhad růstu HDP na letošek na 2,5 procenta z dubnové hodnoty 2,9 procenta. Na příští rok pak fond odhaduje růst českého HDP na 2,6 procenta, což je o jednu desetinu procentního bodu méně, než předpovídal v dubnu.

Navzdory vedlejším účinkům, jako je zdražování aktiv, ale MMF evropským centrálním bankám doporučuje, aby pokračovaly v dosavadní uvolněné měnové politice, a zpomalování ekonomiky tak zbrzdily. Podle agentury Bloomberg může zpráva posloužit jako argument Evropské centrální bance (ECB), která se v některých zemích potýká s přetrvávajícím odporem vůči svým stimulačním opatřením na podporu ekonomiky.

Související

Donald Trump

Trumpovo vítězství ohrožuje světovou ekonomiku. Evropa a USA mohou rozpoutat obchodní válku

Po vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách se podniky a ekonomové z celého světa snaží analyzovat jeho slib z kampaně, že zavede plošné clo na veškeré zahraniční zboží. Trump vnímá cla jako způsob, jak podpořit americkou ekonomiku, ochránit pracovní místa a zvýšit daňové příjmy. Navrhované sazby mezi 10 % až 20 % by měly dopad na ceny po celém světě a znepokojují zejména Evropu, uvedl BBC.

Více souvisejících

Ekonomika evropa Mezinárodní měnový fond (MMF IMF)

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy