Průmyslová výroba v EU opět vzrostla, nejlépe si vede Slovensko

Průmyslová výroba v Evropské unii se v červnu meziměsíčně zvýšila o 9,1 procenta. Po dubnovém propadu o 18,2 procenta způsobeném koronavirovými omezeními tak roste už druhý měsíc v řadě. Uvedl to dnes evropský statistický úřad Eurostat.

Ve srovnání s loňským červnem se produkce průmyslu v EU propadla o 11,6 procenta, čímž její meziroční pokles po předchozích dvou měsících výrazně zpomalil.

V eurozóně výroba proti květnu vzrostla rovněž o 9,1 procenta. Mírně tak zaostala za očekáváním analytiků, kteří podle agentury Reuters předpovídali desetiprocentní nárůst. Meziročně poklesla o 12,3 procenta.

Euro area #IndustrialProduction +9.1% in June over May, -12.3% over June 2019 https://t.co/Hj4UNk5tiC pic.twitter.com/zUDvDf4TIV

— EU_Eurostat (@EU_Eurostat) August 12, 2020

Mezi členskými státy unie zaznamenaly největší meziměsíční růst výroby Slovensko (21,7 procenta), Maďarsko (17,1) a Rumunsko (16,3). V Česku průmysl vyprodukoval o 13,4 procenta více než v květnu. V Belgii či Finsku produkce meziměsíčně klesla.

V meziročním srovnání jako jediné zaznamenalo růst Irsko o 4,5 procenta. Nejvíce naopak výroba poklesla v Portugalsku (14,8 procenta), Německu a Španělsku (14,1 procenta) a Itálii (13,7 procenta). V Česku se produkce průmyslu proti loňskému červnu snížila o 11,9 procenta, což je výrazně menší pokles než v předchozích dvou měsících.

Související

Více souvisejících

Průmysl EU (Evropská unie) eurozóna Ekonomika Slovensko

Aktuálně se děje

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy